Benim Küçük Dostlarım

8,3/10  (56 Oy) · 
243 okunma  · 
47 beğeni  · 
2.253 gösterim
İdealist bir öğretmenin kitap gibi okuduğu öğrencilerini ve anılarını edebi bir dille anlattığı doyumsuz bir eser olan BENİM KÜÇÜK DOSTLARIM aynı zamanda MEB’in tavsiye ettiği 100 Temel Eser’de yer almaktadır.
Her çocuk, bence zevkle okumaya değer meraklı bir kitap; karşısında uzun uzun, hayran hayran düşünülecek bir bilinmeyenler âlemidir.
Yirmi bir yıldan beri bu kitapları yaprak yaprak,satır satır okumaya ve anlamaya çalışıyorum.
Fakat hâlâ "Çocuk" adlı kitapla anlayamadığım, sökemediğim cümlelere rastladığım olur.
Bu itirafımdan sonra, okuyucularım bu eserde, tecrübelerin belki haklı; fakat herhâlde soğuk ve tatsız gururunu elbette aramayacaklardır.
Hayır, sevgili okurlarım elinizdeki kitap, ağırbaşlı, psikolojik bir eser olmak iddiasında değildir.
Buna bir "hikâye kitabı" da denilemez. Çünkü içinde bir damlacık hayal bulamayacaksınız.
Ben bu kitapta sadece, gördüklerini ve duyduklarımı değil, hissettiklerimi sunuyorum. O kadar çok sevdiğim "Küçük Dostlarım"ı, daha doğrusu binlerce küçük dostumdan, rast gele birkaçını okurlarıma da tanıtmak istedim.
Bir kırık dökük çizgi, bir avuç gölge.. Boyaların parıltılı dilinden yoksun, kara kalem bir çocuk portresi, bir küçük insan kişiliği! Ve çok defa bu kişiyi benim hafızamın köklerine altın çivilerle perçinlemiş olan bir küçük olay. İşte kitabımda bunları bulacaksınız... Basit şeyler ama, içlerinde hoşunuza gidenler, gözlerinize bir damla yaş, dudaklarınıza bir küçük gülümseme getirenler, hatta başınızın karanlık bir köşeciğine titrek bir mum alevi uzatanlar olacak sanıyorum. Şüphesiz bir meşale, kuvvetli bir elektrik lâmbası değil, ancak bir mum alevi...
Fakat ne de olsa bir ışık...
Sadık Kocak 
11 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok güzel, içten ve sıcak bir anlatımı var. Yazar ; anılarını, kendine özgü sevgi diliyle, sevgili çocuklarını mutlulukla ve o günleri hasretle arayarak anlatıyor. Çok seveceğinize inandığım sizlerin de okuması dileklerimle ..

esra çelebi 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Bir öğretmenin biriktirmiş olduğu anıları, kendi gözünden öğrencilerine yaptığı yakıştırmaları... Okumak çok keyifliydi ister istemez geçmişe takıldı aklım acaba dedim gelmiş geçmiş öğretmenlerim benim hakkımda neler düşünmüştü? Ve yine hayal kurarken buldum kendimi; acaba ileride öğrencilerim hakkında neler düşüneceğim?

Benim Küçük Dostlarım benzeri kitaplar

Yağmur çelik 
06 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda okuduğum ve etkilendiğim kitaplardan birtanesidir . Bir ögretmenin gözünden öğrencileri okumak çok hoşuma gitmişti . Olumlu ve olumsuz yorumlarla insan kendi hakkında da çıkarımlarda bulunabilir .

Rahmetli Yazar Kıymetli Halide Hanım Yaşasaydı yanına gider Ellerinden öper kendisinden faydalı bilgiler edinirdim. Kabrin nur olsun. Harika bir kitap

Melike Uzunoğlu 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Gerçek bir Anadolu kitabı olan bu kitap, işine resmen aşık olan bir öğretmenin dostlarını yani öğrencilerini kaleme almasıyla ortaya çıkmış. Son derece duygusal bir kitap, daha çok anı türüne benziyor. Okurken sıkılmıyorsunuz çünkü her birkaç sayfada bir yeni bir başlıkla karşılaşıyorsunuz. Her başlıkta da farklı bir dostu tanıyorsunuz. Kitabı bitirince de "keşke benim de böyle bir öğretmenim olsa" diyor ve gülümsüyorsunuz. :)

Lütfiye SOYLU 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir Türkçe öğretmenin sımsıcak anıları.Öğretmen olanların, olmayı hayal edenlerin çok istifade edeceğine inandığım çok kıymetli anılar var bu kitapta.Halide Nusret Zorlutuna'nın naif ve güçlü kişiliğine eşlik eden bir hüzün her eserinde kendini hissettirir.Anı okumayı sevenlere tavsiye ederim.

zeynep kaya 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir not defteri oluşturması ve her öğrencisine altı sayfa ayırıp onlar hakkındaki öğrendiklerini o deftere kaydetmesi ile yüreğimde yer edindi.Sanki öğretmen değil de onların annesi gibi sarmalayıp seviyor,yol gösteriyordu.Hep böyle adanmış öğretmenler hayal etmişimdir hayalerime sır olan..Örnek şahsiyetler görmek çok güzel.Bu şekilde öğretmenler olduğu sürece Istikbal parlak görünür.En son sayfalarına doğru her öğretmenin bu sözlerde kendisine ait bir parça bulabileceği bir paylaşımı var.Der ki:"Derdin ne?Neyin eksik.Kış kıyamette rahat yuvanı bırakıp yalnız başına yollara düşer,buralara gelirsen,işte böyle hastalanır,garip garip yatarsın.Zavallılar!Neye ihtiyacım olduğunu bir türlü anlayamıyorlardı.Onlar ihtiyacı yemek,içmek,giyinmekle sadece para ile buluyorlardı.Her türlü menfaatin üstünde bir aşkla bir maksada bağlanmanın ne demek olduğunu bilmiyorlardı."
Her öğretmen,öğretmen olmaya aday olanların okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Mertcan Gngr 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6 günde

Halide Nusret bu kitabında 1924-'57 yılları arasındaki 33 senelik öğretmenlik mesleğinde kazandığı tecrübeleri, hafızasında yer edinmiş öğrencilerini, onlarla yaşadıklarını, kendisinde uyandırdıkları hisleri ve daha benzer birçok anısını bizlerle paylaşıyor.
Öğretmen olan veya olmak isteyen biri için önerilebilecek/okunabilecek hoş bir kitap.

Parafin 
 13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

Öğrencilerini çok seven, idealist, iyi kalpli bir insan Halide Nusret Zorlutuna. Hayatı öğrencileri olmuş ki onları anlattığı bir eser bile yazmış. İsim isim öğrencilerini anlatmış bize bu kitapta. Kimini çok sevmiş, kimine çok gücenmiş. Kitabın iç kısımlarında ve son kısmında da öğrencileriyle fotoğraflarına yer vermiş. Ben çok etkilendim çünkü daha önce öğrencileriyle böyle bir bağ kurmuş öğretmen görmemiştim.

ayışığı 
05 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Zümreme benzeyen bu kadar yönümün olması mesleğimde doğru yolda olduğumu bir kez daha hatırlattı. Kendime her açıdan örnek alabileceğim bir yazarı okumak gurur verici. Üniversite yıllarında okuma fırsatı bulamamam ne acı. Kitap öğrencileri hakkında not aldığı betimlemelerle dolu. Hele bazı öğrencilerinin numaralarını dahi hatırlaması insanı hayrete düşürmüyor değil. Dil ve anlatımı sadece, özgün ve bir o kadar da bizden bir kitaptı. Seninle tanışmak güzeldi Halide öğretmenim ^^

2 /

Kitaptan 20 Alıntı

Sadık Kocak 
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bana "Öğretmenim!" diyen ses, beni "Annem!" diye çağıran ses kadar sevgili ve kıymetlidir.

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 11)Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 11)
_bayanhiçkimse_ 
 14 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Cenazeye çelenk göndermek yerine, çelenk parası ile yoksul çocuklara yardımda bulunmak, bu dünya için de öbür dünya için de daha yararlı, daha hayırlıdır." Yıllar yılı bunu söyledim bunu yazdım. Bu fikrin Çocuk Esirgeme Kurumunca benimsenmesini, o kurumun bünyesi içinde bir de " Çelenk Çocuk Yurdu" açılmasını pek mümkün görüyordum.

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 126)Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 126)
Asiye-Melikşah 
29 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir bayram günüydü,küçük dostlarımın bir kısmı toplanıp ziyaretime gelmişti.Ne güzel bayramdı,Katmer gül gibi!

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 14 - timaş)Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 14 - timaş)
sıla yılmaz 
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"yatakta bitkin, umutsuz; ölümden ölesiye korkan ve bu korkunun bir an evvel bitmesi için de ölümü dört gözle bekleyen garip ruh hali içindeydim."

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 20)Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 20)
sıla yılmaz 
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

cenazeye çelenk göndermek yerine, çelenk parası ile yoksul çocuklara yardımda bulunmak, bu dünya için de, öbür dünya için de daha yararlı, daha hayırlıdır.

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 126)Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 126)
Asiye-Melikşah 
29 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel düşüncelerle,garip endişelerle,büyük emellerle dolu renk renk kız ve erkek çocuklar...
Onlar benim içimde benim canımdadırlar!
Yaşamak için onların selamlarına ihtiyacım vardır.

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 115)Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 115)

Yoksul çocuk ne demektir? Taşrada ve gündüzlü okulda öğretmenlik etmemiş olan bir meslektaşım bunu asla bilemez.

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 37)Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 37)

"Şu var ki, sevgileri içimden asla sökemeyen "zaman", rakamları ve adları insafsızca alıp götürüyor."

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret ZorlutunaBenim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna
Sadık Kocak 
11 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zaten beni doğu gençliğine hayran eden sebeplerden biri de bu üstün zekaları ve itaatleridir.
O asi, o serkeş görünüşleri arkasında, Yarabbi, ne tatlı bir itaatleri vardır.

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 66)Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 66)
2 /