Benim Küçük Dostlarım

8,0/10  (43 Oy) · 
169 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.568 gösterim
İdealist bir öğretmenin kitap gibi okuduğu öğrencilerini ve anılarını edebi bir dille anlattığı doyumsuz bir eser olan BENİM KÜÇÜK DOSTLARIM aynı zamanda MEB’in tavsiye ettiği 100 Temel Eser’de yer almaktadır.
Her çocuk, bence zevkle okumaya değer meraklı bir kitap; karşısında uzun uzun, hayran hayran düşünülecek bir bilinmeyenler âlemidir.
Yirmi bir yıldan beri bu kitapları yaprak yaprak,satır satır okumaya ve anlamaya çalışıyorum.
Fakat hâlâ "Çocuk" adlı kitapla anlayamadığım, sökemediğim cümlelere rastladığım olur.
Bu itirafımdan sonra, okuyucularım bu eserde, tecrübelerin belki haklı; fakat herhâlde soğuk ve tatsız gururunu elbette aramayacaklardır.
Hayır, sevgili okurlarım elinizdeki kitap, ağırbaşlı, psikolojik bir eser olmak iddiasında değildir.
Buna bir "hikâye kitabı" da denilemez. Çünkü içinde bir damlacık hayal bulamayacaksınız.
Ben bu kitapta sadece, gördüklerini ve duyduklarımı değil, hissettiklerimi sunuyorum. O kadar çok sevdiğim "Küçük Dostlarım"ı, daha doğrusu binlerce küçük dostumdan, rast gele birkaçını okurlarıma da tanıtmak istedim.
Bir kırık dökük çizgi, bir avuç gölge.. Boyaların parıltılı dilinden yoksun, kara kalem bir çocuk portresi, bir küçük insan kişiliği! Ve çok defa bu kişiyi benim hafızamın köklerine altın çivilerle perçinlemiş olan bir küçük olay. İşte kitabımda bunları bulacaksınız... Basit şeyler ama, içlerinde hoşunuza gidenler, gözlerinize bir damla yaş, dudaklarınıza bir küçük gülümseme getirenler, hatta başınızın karanlık bir köşeciğine titrek bir mum alevi uzatanlar olacak sanıyorum. Şüphesiz bir meşale, kuvvetli bir elektrik lâmbası değil, ancak bir mum alevi...
Fakat ne de olsa bir ışık...
Sadık Kocak 
11 Mar 11:40 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok güzel, içten ve sıcak bir anlatımı var. Yazar ; anılarını, kendine özgü sevgi diliyle, sevgili çocuklarını mutlulukla ve o günleri hasretle arayarak anlatıyor. Çok seveceğinize inandığım sizlerin de okuması dileklerimle ..

esra çelebi 
07 Eyl 21:42 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Bir öğretmenin biriktirmiş olduğu anıları, kendi gözünden öğrencilerine yaptığı yakıştırmaları... Okumak çok keyifliydi ister istemez geçmişe takıldı aklım acaba dedim gelmiş geçmiş öğretmenlerim benim hakkımda neler düşünmüştü? Ve yine hayal kurarken buldum kendimi; acaba ileride öğrencilerim hakkında neler düşüneceğim?

Melike Uzunoğlu 
03 Ağu 18:25 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Gerçek bir Anadolu kitabı olan bu kitap, işine resmen aşık olan bir öğretmenin dostlarını yani öğrencilerini kaleme almasıyla ortaya çıkmış. Son derece duygusal bir kitap, daha çok anı türüne benziyor. Okurken sıkılmıyorsunuz çünkü her birkaç sayfada bir yeni bir başlıkla karşılaşıyorsunuz. Her başlıkta da farklı bir dostu tanıyorsunuz. Kitabı bitirince de "keşke benim de böyle bir öğretmenim olsa" diyor ve gülümsüyorsunuz. :)

Lütfiye SOYLU 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir Türkçe öğretmenin sımsıcak anıları.Öğretmen olanların, olmayı hayal edenlerin çok istifade edeceğine inandığım çok kıymetli anılar var bu kitapta.Halide Nusret Zorlutuna'nın naif ve güçlü kişiliğine eşlik eden bir hüzün her eserinde kendini hissettirir.Anı okumayı sevenlere tavsiye ederim.

Parafin 
 13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

Öğrencilerini çok seven, idealist, iyi kalpli bir insan Halide Nusret Zorlutuna. Hayatı öğrencileri olmuş ki onları anlattığı bir eser bile yazmış. İsim isim öğrencilerini anlatmış bize bu kitapta. Kimini çok sevmiş, kimine çok gücenmiş. Kitabın iç kısımlarında ve son kısmında da öğrencileriyle fotoğraflarına yer vermiş. Ben çok etkilendim çünkü daha önce öğrencileriyle böyle bir bağ kurmuş öğretmen görmemiştim.

Neslihan Çelen 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Küçük yaşlarda okuyup öğretmenliğe hayranlık uyandıran davranışlar uyandırmıştır bende.. Kim bilebilir belki de öğretmenlik okumamı sağlayan bir etki olmuştur bana

ayışığı 
05 Mar 14:55 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Zümreme benzeyen bu kadar yönümün olması mesleğimde doğru yolda olduğumu bir kez daha hatırlattı. Kendime her açıdan örnek alabileceğim bir yazarı okumak gurur verici. Üniversite yıllarında okuma fırsatı bulamamam ne acı. Kitap öğrencileri hakkında not aldığı betimlemelerle dolu. Hele bazı öğrencilerinin numaralarını dahi hatırlaması insanı hayrete düşürmüyor değil. Dil ve anlatımı sadece, özgün ve bir o kadar da bizden bir kitaptı. Seninle tanışmak güzeldi Halide öğretmenim ^^

Farkhunda 
16 Haz 22:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sizin hiç talebiniz oldu mu?Bir muallim ve onlarca talebe. Yalnız dikkatimi çeken şey talebeler bir çoçuk gibi tasavvur edilsede bazılarının hareketleri bir yetişkin gibi aktarılmış enteresan. Kız kuran kurslarında en çok okutulan kitaplardan biridir ayrıca anekdot düşüyorum

Mehmet BAĞCI 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öğretmenlik? Gerektiğinde "öğrenmeye karşı direnenlere de öğretmektir." Bir tarafta okumak için, öğrenmek için can atanlar-amaçlarına ulaşmayanlar, diğer yanda ayağına gelen fırsatları elinin tersiyle itenler. Öğretmenlik bunların hepsine derman olmaktır.

Nuray Kirik 
03 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna’nın yaşamış olduğu hikaye tarzı anılarından oluşmaktadır.Halide Nusret Zorlutuna’nın mesleğini ve öğrencilerini çok seven, kendini eğitime adamış idealist bir öğretmen olduğu görülür.

2 /

Kitaptan 11 Alıntı

Sadık Kocak 
10 Mar 21:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bana "Öğretmenim!" diyen ses, beni "Annem!" diye çağıran ses kadar sevgili ve kıymetlidir.

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 11)Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 11)
_bayanhiçkimse_ 
 14 Nis 09:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Cenazeye çelenk göndermek yerine, çelenk parası ile yoksul çocuklara yardımda bulunmak, bu dünya için de öbür dünya için de daha yararlı, daha hayırlıdır." Yıllar yılı bunu söyledim bunu yazdım. Bu fikrin Çocuk Esirgeme Kurumunca benimsenmesini, o kurumun bünyesi içinde bir de " Çelenk Çocuk Yurdu" açılmasını pek mümkün görüyordum.

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 126)Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 126)
Asiye-Melikşah 
29 May 10:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir bayram günüydü,küçük dostlarımın bir kısmı toplanıp ziyaretime gelmişti.Ne güzel bayramdı,Katmer gül gibi!

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 14 - timaş)Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 14 - timaş)
Asiye-Melikşah 
29 May 10:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel düşüncelerle,garip endişelerle,büyük emellerle dolu renk renk kız ve erkek çocuklar...
Onlar benim içimde benim canımdadırlar!
Yaşamak için onların selamlarına ihtiyacım vardır.

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 115)Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 115)
Ferah 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Yoksul çocuk ne demektir? Taşrada ve gündüzlü okulda öğretmenlik etmemiş olan bir meslektaşım bunu asla bilemez.

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 37)Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 37)
Sadık Kocak 
11 Mar 10:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zaten beni doğu gençliğine hayran eden sebeplerden biri de bu üstün zekaları ve itaatleridir.
O asi, o serkeş görünüşleri arkasında, Yarabbi, ne tatlı bir itaatleri vardır.

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 66)Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 66)

"Şu var ki, sevgileri içimden asla sökemeyen "zaman", rakamları ve adları insafsızca alıp götürüyor."

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret ZorlutunaBenim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna
Melike Uzunoğlu 
03 Ağu 18:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Her türlü menfaatin üstünde bir "aşk"la bir maksada bağlanmanın ne demek olduğunu bilmiyorlardı. Maksat uğrunda ölmenin de güzel, pek güzel bir şey olabileceğini duymuyorlardı.

Benim Küçük Dostlarım, Halide Nusret ZorlutunaBenim Küçük Dostlarım, Halide Nusret Zorlutuna
2 /