Benim On Altıncı Yüzyılım

7,8/10  (10 Oy) · 
21 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.233 gösterim
"On altıncı yüzyıl ile modern dünyanın zekice bir kurguyla iç içe geçtiği Benim On Altıncı Yüzyılım, okuru daha önce deneyimlemediği, keyifli bir zaman yolculuğuna çıkarıyor."

Küçük yaşlarda anne-babası ayrılan, ardından annesinin onu terk etmesiyle ailevi bağlara inancı kalmayan Cat, insan ilişkilerinde başarısız bir genç kızdır. Kendisiyle yakınlık kurmak isteyenlere karşı mesafeli duran, aynı zamanda aşka duvar örmüş biridir. Ta ki babası ve babasının hiç hoşlanmadığı nişanlısıyla çıktığı Floransa tatilinde tanıştığı, doğaüstü güçlere sahip bir Çingene onu 16. yüzyıl İtalya'sına gönderene kadar…

Zamanda yaptığı bu yolculuk sırasında tanıştığı birbirinden ilginç insanlar ve yaşadığı olaylar sayesinde hayata bambaşka pencerelerden bakmaya başlayan Cat, Rönesans İtalya'sındaki macerasına son verip modern yaşantısına dönmeyi başarabilecek midir?

"Merak uyandıran fantastik bir kurguyla yazılmış ve bunu okuyucunun hayal gücünü yormadan gerçekleştirmeyi başarmış olağanüstü nitelikte bir ilk roman."
-The New York Times-

"16. yüzyıl ile modern dünyanın zekice bir kurguyla iç içe geçtiği Benim On Altıncı Yüzyılım, okuru daha önce deneyimlemediği bir zaman yolculuğuna çıkarıyor."
-USA Today-

"İlham veren karakterlerle donatılmış, Harris'in esprili üslubunu konuşturduğu oldukça eğlenceli ve fantastik bir roman."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786053482758
 • Orijinal Adı:
  My Super Sweet Sixteenth Century
 • Çeviri:
  Bahar Yaldız Çelik
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beyza Yuksel 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Bu kitabı çok sevdim. Kitap gerçekten iyi kurgulanmış, akıcı bir dile sahip. Kitabın içten yazıldığı belli, çok samimi buldum, çoğu yerde gülmekten kendimi alamadım. :)

Konusuna gelirsek kendini hayattan soyutlayan bana dokunmayan yılan bin yaşasın edasındaki Catherine'nin bazı dersler çıkarması gerekiyor ve bu dersleri en sevdiği zaman olan 16. yüzyıl İtalyası Rönesans döneminde çıkarması uygun görülmüş. Karakterler çok iyi kurgulanmış. Lorenzo'yu görmesem bile yazar ondan etkilenmemizi sağlıyor. :) Yani öyle anlatıyor ki ben her şeyi gözümün önünde canlandırarak okudum.

Tarihimizi çok seven ben böyle bir şey yaşamayı ne çok isterdim! :)

İrem 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı da diğer okuduğum kitaplar gibi çok beğendim.Yazar kitabı çok samimi ve içten bir şekilde anlatmış. Ayrıca kitaptaki italyanca kelimeler sayesinde italyancam gelişti. Karakterler çok iyi şekilde betimleme yapılmış. Lorenzo'yu görmesem bile yazar ondan etkilenmemizi sağlıyor. Ve başardı da. :)) Kitabın konusuna gelirsek: kendini hayattan soyutlamış, çevresindeki hiçbir şeyi umursamayan ve sadece kendi hayatına odaklanmış olan Cat'in hikayesi; yolda görüp merak ettiği çingene çadırının içine girmesiyle başlar. Cat çadırdan çıktığında kendisini o çok sevdiği 16. yüzyıl İtalyası'nda bulur. Çünkü çadırın içinde bulunan çingene aynı zamanda bir büyücüdür ve Cat'in bazı dersler çıkarması için onu tam 500 yıl geriye göndermiştir. Yalnız Cat çadırdan çıktığında ona ne yapacağıyla ilgili ne bir bilgi, ne de bir harita verilmiştir. Çingene olan Reyna ona sadece '' Yaşayacağın derslere karşı zihnini hep açık tut. '' demiştir. Acaba Cat bu gizli mesajı çözebilecek midir? daha da önemlisi 21. yüzyıla geri dönebilecek midir? Keşke bir gün bende böyle bir macera yaşasam? (Geri dönmek kaydıyla. :))

Fatoş Çetiner 
25 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Arka kapak yazısı ilginizi çekiyorsa kitabı da severek ve eğlenerek okuyacaksınız. Sade, yalın bir kitap ama gerçekten eğlenceli...

Elif Nur Ergüç 
20 May 01:42 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Yazarın anlatım tarzı ilk başta hoşuma gitmedi. Bu yüzden kitabı bırakmayı bile düşündüm. Şimdi ise "iyi ki okudum" diyorum.
Okuduğum kitaplar arasında ilk kez ana karaktere sinir olmadım. Yeri geldiğinde güldüğüm yeri geldiğinde de utandığım bir kitap oldu. Karakterler güzel bir şekilde aktarılmış. Okurken kendimi Cat gibi hissettim. Genel olarak sevdiğim bir kitap oldu. Kitabın devamını merakla bekliyorum.

Ozbasaranoglu 
20 May 03:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hangi konudan baslasam bilemedim. Zaman yoculugu, ronesans italyasi, ask, heyecan, sanat ve David heykeli.. Hepsi bu kitapta. Okumanizi tavsiye ederim cunku kitap bitince yuzunuzde bir gulumseme beliriyor..

Esma Saatçı 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Konusu değişik gelmişti ama oldukça ligth bir gençlik kitabıymış. Sevimli olarak adlandırabileceğim bir Doctor Who versiyonu. Sıkılınca kafa dağıtmak için okunabilir.

Kitaptan 13 Alıntı

Beyza Yuksel 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ama bir insanın ne ekerse onu biçeceğine inanıyorum. Birinin saygınlık kazanması için etrafındaki herkese onurlu ve saygılı davranması gerektiğini düşünüyorum.

Benim On Altıncı Yüzyılım, Rachel Harris (Sayfa 230)Benim On Altıncı Yüzyılım, Rachel Harris (Sayfa 230)
Beyza Yuksel 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Haklısın, biz hiç de normal değiliz ama bana sorarsan bu çok iyi bir fikir."

Benim On Altıncı Yüzyılım, Rachel Harris (Sayfa 12)Benim On Altıncı Yüzyılım, Rachel Harris (Sayfa 12)
Beyza Yuksel 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yüzüne bir tebessüm yayılıyor. Bu öylesi bir tebessüm ki ancak ruhunu birine açtığında ve ondan kabul gördüğünde kendini gösterebilir.

Benim On Altıncı Yüzyılım, Rachel Harris (Sayfa 137)Benim On Altıncı Yüzyılım, Rachel Harris (Sayfa 137)
Beyza Yuksel 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ve üçüncü kural, aslında üçüncü bir kuralım yok ama üç kuralı olan şeyleri daha havalı buluyorum.

Benim On Altıncı Yüzyılım, Rachel Harris (Sayfa 279)Benim On Altıncı Yüzyılım, Rachel Harris (Sayfa 279)
Beyza Yuksel 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Akıllı bir adam gerçek mutluluğa ancak karısını mutlu ettiğinde ulaşabileceğini bilir,"

Benim On Altıncı Yüzyılım, Rachel Harris (Sayfa 210)Benim On Altıncı Yüzyılım, Rachel Harris (Sayfa 210)
Elif Nur Ergüç 
15 May 11:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Birbirimizden sadece bir metre uzaklıkta, ufak birkaç adım mesafedeyiz ama dün gecenin ardından birbirimizden bir okyanus boyu uzaklaşmış gibiyiz.

Benim On Altıncı Yüzyılım, Rachel Harris (Sayfa 157)Benim On Altıncı Yüzyılım, Rachel Harris (Sayfa 157)
Beyza Yuksel 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ertesi sabah tam geometrik şekillerin toplaşıp birdirbir oynadığı tuhaf bir rüya görüyordum ki bir horozun ısrarlı örtüşüyle aniden uyanıyorum.

Benim On Altıncı Yüzyılım, Rachel Harris (Sayfa 65)Benim On Altıncı Yüzyılım, Rachel Harris (Sayfa 65)
2 /