Benim Üniversitelerim

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.657
Gösterim
Adı:
Benim Üniversitelerim
Baskı tarihi:
Temmuz 2004
Sayfa sayısı:
226
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756323298
Kitabın türü:
Çeviri:
Hande Nurel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Gorki’nin yaşamöyküsünü anlatan üçlemenin bu son kitabı, onun yirmili yaşlarına kadar topladığı hayat deneyimleri üzerine kuruludur. Kunduracı çıraklığından aşçı yamaklığına, kuş avcılığından ikona mağazası tezgâhtarlığına kadar bir tür hayata hazırlanma aşamalarından geçen yazar, hak ettiğini düşündüğü yüksek öğrenime yönelir. Kazan’daki üniversiteye girme imkânı bulamayan Gorki, hayat üniversitesinin içinden geçer. Önceki iki özyaşam öyküsü romanındaki doğal, kırsal dünya, burada yerini kentin izbe, içindeki hayatlar gibi yıkık dökük, ama ayakta duran binalarına bırakır. Yazar bizi, ara sıra yorum kattığı bir belgesel sinema tekniğiyle farklı toplumsal katmanları temsil eden renkli tiplerin, karakterlerin dünyasından geçirirken, "hayat üniversitesinden mezun oluşunun" da ipuçlarını verir. Gorki, kötülüğün, hoşgörüsüzlüğün, tembelliğin ve aptallığın dünyevi ve dinsel kurumların baskısından çok daha belirleyici olduklarını hatırlatır bize; Benim Üniversitelerim, onun bu engellere karşı verdiği mücadelenin üçüncü aşamasını oluşturur.

Benim Üniversitelerim: Hayatın üniversitesi.
176 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Gorki Gorki Gorki. Bir yazarın ilk kitabını okuduktan hemen sonra tüm yazdığı kitaplarının okunması, o yazarın gerçek yaşamla ne kadar iç içe olduğunun kanıtıdır kanımca. Gorkinin mürekkebi süt tatlıları gibidir. Yedikçe yersiniz; yumuşaktır, hafiftir, nettir ve gerçektir. Realizm denince ilk akla gelenlerdendir. Gorki fakirdir, hor görülmüş bir yaşamı vardır, acının kendisidir. Acı insanı olgunlaştırır. Gorki de olgundur. Aleksey, kitapta somut ruhlar içinde soyut kalmaya çalışan asil bir ruhtur. Ruh olması gerektiği gibi soyut olmalıdır.
Olacakların olmaması için olması gerekenleri bilmek gereklidir. Aleksey bence ne olması gerektiğini biliyor fakat toplumunun, çağın hastalığı olan "kibir" i yüzünden bunu onlara anlatamıyor, sessiz çığlıkları içinde büyüyor.

İyi okumalar...
176 syf.
·Beğendi·9/10
#gorki nin bu eseri kendi hayatını yazdığı üçlemeden sonuncusu. Okuma ve eğitim alma aşkıyla yanan bir genç üniversite eğitimi için Kazana gelir. Ama okuyamaz. Bunun sebebi ise hayat üniversitesiyle karşılaşmasıdır. Hayattan alabileceği bütün dersleri alır. Hayatla iç içe geçmiş, görmüş, öğrenmiş ve mezun olmuş.
Oğuz atay'ın Tutunamayanlar adlı kitabında benim üniversitelerim kitabının ayrı bi yeri vardır. Bu yüzden tekrar okumak istedim. Zaten klasiklerin şöyle bir özelliği var: tekrar okuduğunuzda her zaman farklı bir yönünü görürsünüz. Her yıl yada her yaş için farklı sonuçlar elde edersiniz. #klasik eserler bu yüzden asla eskimez, asla ölmezler. Kesinlikle tavsiyemdir.
176 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Maksim Gorki'nin bence en güzel yönlerinden birisi kuşkusuz de işin özünü lafı fazla dolandırmak yerine verilmek istenen mesaja uygun ifaderi bulup muazzam mesajları en uygun biçimde verebiliyor olması. Çok özlü bir kitabını daha okumuş oldum. Kitabı tavsiye ederim, okuyup okumamak size kalmış. Ama bu yazarı muhakkak tanıyın. Gerçekten kalemi çok güçlü yazarlardan biri. Olayları anlaşılır sade bir dille vermesine rağmen vermek istediği mesajı çok güzel aşılıyor. İyiki yazmış büyük usta.
Herkese iyi okumalar dilerim.
176 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Maksim Gorki’nin otobiyografisini anlatan,Çocukluğum;Ekmeğimi Kazanırken ve Benim Üniversitelerim eserleri bu sırası ile okunmalı.Bu üç eserde Gorki’nin yaşam hikayesini,çocukluğundan itibaren yaşadığı zor hayatı gerçekçi üslubu ile,zamanın Rus yaşamını yazarla birlikte yaşamış gibi olacaksınız.Gorki küçüklüğünden beri yaşamış olduğu zor şartlar altında tamamen kendi kendini yetiştirmiş bir yazardır.Bu üçüncü kitabında Üniversite okumak için Kazan’a gitmiş maalesef üniversite öncesi eğitimini resmi okullarda tamamlayamadığından dolayı üniversiteden kabul görmemiş,bu nedenle kendi deyimi ile hayat üniversitelerinde eğitimini tamamlamıştır.Bu önemli yazarı tanımak,devrim öncesi Rusya’yı anlamak ve devrime götüren sebeplerin nedenini kavrayabilmek için bu üç eserin okunması oldukça faydalı olacağı görüşündeyim.Başlayınca zaten yazarın akıcı anlatımı sizi sürükleyecek,bir bakmışsınız ki bu üç kitap bitivermiş.İyi okumalar.
176 syf.
·2 günde
Unutmak ve avunmak istiyordu, bilgi değil. Gereken sadece sakin bir köşe ve istediği zaman öpebileceği, ondan da her yönde karşılık görebileceği bir kadındı... Keyifli okumalar
benim üniversitelerim, gorki'nin çocukluğum'la başlayıp ekmeğimi kazanırken'le devam eden ve rus dilinde yazılmış en güzel otobiyografilerden biri olarak kabul edilen üçlemesinden biridir.Yine hayatın kıyısında kalan yoksullar ana krakterleri ve sorgulanan devlet,Kilise kitaplar..Yogun betimlemeleri bu kitabında da bulmak mümkün.Sürekli okuyan, araştıran, örgütlenen, daha iyi bir yaşam arzusu ile yanıp tutuşan ve gençlerin umudu olma anlamı taşıyan yapıt. "Velhassıl Gorkin'in ögrencileriyiz."
176 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Rus Devrimi'nin edebiyatçısı denince akla gelen ilk isim Gorki'dir.Benim Üniversitelerim,yazarın otobiyografik-roman eseri.Gorki daha 16 yaşındayken Kazan'a üniversite okumak amacıyla gelir.Fırınlarda,kitapçılarda,bakkalarda çalışıp;çatı katlarında yaşayarak yoksullukla mücadele eder.İşte bu sıralar;ihtilal düşüncesiyle tanışır;çevresini,hayatı ve halkını bu dönemde tanımaya başlar.

İhtilal yanlısı çevre içinde bulmuştur kendini.Lenin'le dostluğa kadar uzanacak yol; burada başlamıştır.Yaşamının sonunda tabutunu taşıyacaklarından biri de Stalin'dir.

Okumaya karşı saf bir zihin;etrafında yaşanacak her şeye karşı merak içindedir.Konuştuğu insanlarla yaşam adına büyük dersler alır ve bunu "...ünlü düşünürlerin fikirlerinin çoğunu; ilk önce yaşam mücadelesi veren küçük insanlarda buldum." şeklinde ifade eder.

Okuduğum bu;ilk Gorki kitabında, onun ne derece derin bir gözlemci olduğunu fark ettim.Gorki yaşamının bu dönemini tüm gerçekliği ve çıplaklığıyla gözler önünüze seriyor.

Gorki okumanın en güzel tarafı da,sizi de bu yaşamın ortağı haline getirmesi.Okuduğum da bende; onun yaşadıklarına ve çevresine anlam vermeye çalıştım.Kendimi hikayenin içinde buldum.

Köyünden gelip; okumaktan bile zorlanan bir gencin,günü geldiğinde tüm dünyaya kendini okutturacak bir yazar olacağını kim kestirirdi.Ne aristokrat bir babaya; ne de doyarak kalkacak bir sofraya sahipti.Her şeye rağmen devrimin romancısı oldu.

Gerçekliği iliklerinize kadar hissettirecek;aşk meselesinin bulandırmadığı bu eseri, zevkle okuyacağınıza eminim.
Herkese iyi okumalar...
176 syf.
·1 günde
Okumayı düşünen arkadaşlar iskele yayınlarını almasınlar. Ben okurken zorlandım bir daha daha iyi bir çeviriden okuyabileceğim kitap. Yaa çeviriden a d beklentim yüksekti ondan bilmiyorum ama beklentimi karşılamadı.
176 syf.
Maksim Gorki, bu kitabında oldukça samimi bir dille , gittiği hayat üniversitelerinden aldığı hayat derslerini anlatmış adeta.
İlk başta okuma azmiyle şehirde üniversite başlamış ama hayat şartları buna izin vermemiş.
Yazar her şeye rağmen, kitap okumayı asla bırakmamış. Okumak, yaşamının en önemli tutkusu haline gelmiş.
İnsanları çok yakından gözlemlemiş ve bütün birikimini insan ve iş tanıyarak oluşturmuş bir yandan da...
"Gorki" ismi de yazarın sonradan aldığı bir isim. Rusca 'da "acı" anlamına geliyormuş.
Zaten hayatının gençlik döneminde, içinde bulunduğu yoksulluk ve acılara dayanamadığı için , intihar girişiminde bile bulunmuş...

Ama okumayı hiç bırakmamış ve kitaplarla ve inandığı prensiplerle hayata tutunmuş ... yazarın kayıtlara geçen 1250 yapıtı var .
Ve 300 e yakın öyküsü...
176 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Öncelikle ilk incelemem olduğunu ve öyle afilli cümleler kuramayacağımı bir belirteyim. Beklentinizin altını kısarak okuyunuz.
Kitaba başlamadan arka kapağa bakıp Gorki' yi görünce etkilendim. Arada utana utana fotoğrafına göz attığımı da size çıtlatabilirim. Sonuçta yabancı değilsiniz.
Kitaba gelince.. Aldıktan sonra farkettim, kitap üçlemenin sonuncusuymuş. Gorki kendi üniversite hayatını anlatıyor. Hani şu facebookta "Hayat okulundan mezun" olanlar var ya, Gorki' nin de hesabı olsa mezun olduğa bölüme onu yazardı. Bir yazarı kendi dilinden tanıyorsunuz. İlginç olan kitabında bile içe kapanık. Âh, Gorki! Alekseyim Maksimoviçim..
176 syf.
Klasikler. Herkes gibi bende hayatımın bir döneminde popüler kültürün kölesi olup, onun bana sunduğu kitapları okudum sadece. "Klasikler" kelimesini duyduğum zaman burun kıvırdım utanmadan. Her insanda olduğu gibi bir gün benimde kafama dank etti bu eksiklik. Ya da bazı insanlara olduğu gibi demeliyim. Klasiklerden okumaya başladım. Vadideki Zambak, Ana, Kumarbaz, Yüzbaşının Kızı, Karamazov Kardeşler ve diğerleri. Okudukça içimdeki utanma duygusu yüzümden taştı ve taştıkça kızardım. Hepsinden özür diledim sonra. Ve Benim Üniversitelerim. Maksim Gorki'nin ayrı birer kitapmış gibi görünse de aslında tek bir cilt içinde olabilecek üçlemesinin son parçası (Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken).
Bu kitabının ana konusu okumaya çalışan bir genç. Kitabı kısaca bu şekilde özetlemek yanlış olmaz. Ama o sayfalarda Gorki'nin bize sunduğu dönemin tabloları. İşçiler, köylüler, devrimin ayak sesleri, siyasi fikirler, şimdilerde alay için kullanılan 'hayat üniversitesi', açlık, ve dönemin başka sıkıntılarını ustaca betimlemiş ve anlatmış bize.
Kısacası Maksim Gorki okunmalı. Benim gibi geç anlayanlardan, geç fark edenlerden olmamak adına bir an önce okunmalı.
NOT: Gorki gerçek adı değilmiş. Rusça'da 'Acı' demekmiş. Kendisine bu takma adı uygun görmüş, ki kitaplarından ve hayatından anlaşıldığı üzere acıyla yoğrulan bir adam kendisi.
176 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Maksim Gorki’nin yaşamöyküsünü anlatan üçlemenin bu son kitabı, onun yirmili yaşlarına kadar topladığı hayat deneyimleri üzerine kuruludur. Kunduracı çıraklığından aşçı yamaklığına, kuş avcılığından ikona mağazası tezgâhtarlığına kadar bir tür hayata hazırlanma aşamalarından geçen yazar, hak ettiğini düşündüğü yüksek öğrenime yönelir. Kazan’daki üniversiteye girme imkânı bulamayan Gorki, hayat üniversitesinin içinden geçer. Önceki iki özyaşam öyküsü romanındaki doğal, kırsal dünya, burada yerini kentin izbe, içindeki hayatlar gibi yıkık dökük, ama ayakta duran binalarına bırakır. Yazar bizi, ara sıra yorum kattığı bir belgesel sinema tekniğiyle farklı toplumsal katmanları temsil eden renkli tiplerin, karakterlerin dünyasından geçirirken, ‘hayat üniversitesinden mezun oluşunun’ da ipuçlarını verir. Gorki, kötülüğün, hoşgörüsüzlüğün, tembelliğin ve aptallığın dünyevi ve dinsel kuramların baskısından çok daha belirleyici olduklarını hatırlatır bize; Benim Üniversitelerim, onun bu engellere karşı verdiği mücadelenin üçüncü aşamasını oluşturur
"İnsan kalabalığını sevmiyorum, işte o kadar! Ben kendi halinde bir yaşam sürmeli, ıssız yerlerde yaşamalıyım, ama yaşanacak doğru dürüst ıssız bir yer de bilmiyorum."
İnsan ne kadar az şeyle idare ederse, o kadar mutlu olur; istekler, ihtiyaçlar çoğaldıkça, özgürlük azalır.
"Herkesin bir çocuk tarafı vardır; işte insanın burasını, bu yönünü göz önünde bulundurmak gerekir."
"Her bilginin kaynağı insandır. İnsanlar zahmetle ve kabaca öğretirler, ama öğrettikleri bilgiler kitaplardan çok daha derin ve sağlamdır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Benim Üniversitelerim
Baskı tarihi:
Temmuz 2004
Sayfa sayısı:
226
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756323298
Kitabın türü:
Çeviri:
Hande Nurel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Gorki’nin yaşamöyküsünü anlatan üçlemenin bu son kitabı, onun yirmili yaşlarına kadar topladığı hayat deneyimleri üzerine kuruludur. Kunduracı çıraklığından aşçı yamaklığına, kuş avcılığından ikona mağazası tezgâhtarlığına kadar bir tür hayata hazırlanma aşamalarından geçen yazar, hak ettiğini düşündüğü yüksek öğrenime yönelir. Kazan’daki üniversiteye girme imkânı bulamayan Gorki, hayat üniversitesinin içinden geçer. Önceki iki özyaşam öyküsü romanındaki doğal, kırsal dünya, burada yerini kentin izbe, içindeki hayatlar gibi yıkık dökük, ama ayakta duran binalarına bırakır. Yazar bizi, ara sıra yorum kattığı bir belgesel sinema tekniğiyle farklı toplumsal katmanları temsil eden renkli tiplerin, karakterlerin dünyasından geçirirken, "hayat üniversitesinden mezun oluşunun" da ipuçlarını verir. Gorki, kötülüğün, hoşgörüsüzlüğün, tembelliğin ve aptallığın dünyevi ve dinsel kurumların baskısından çok daha belirleyici olduklarını hatırlatır bize; Benim Üniversitelerim, onun bu engellere karşı verdiği mücadelenin üçüncü aşamasını oluşturur.

Benim Üniversitelerim: Hayatın üniversitesi.

Kitabı okuyanlar 1.174 okur

  • ŞiiR
  • Mehmet Zana Başkan
  • perperik_a_söe
  • Baran AKINCA
  • SatyaGraha
  • Yasemin Kaya
  • Seren KOÇ
  • Oğuz Kılıç
  • Samet Cesur
  • Tamer

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.4 (1)
9
%0.4 (1)
8
%0.4 (1)
7
%0.4 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları