Adı:
Benim Yolum
Alt başlık:
Aamir Khan'ın İnanılmaz Yolculuğu
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053487852
Kitabın türü:
Orijinal adı:
İ'll Do İt My Way
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Aamir Khan’ın İnanılmaz Yolculuğu
Hayranları yeteneğini oynadığı filmlerden önce gözündeki ışıktan seziyor, çünkü oyunculuğu da kendisi gibi samimi. “Gözleriyle oynayan adam” lakabını almasının bir sebebi var. Ona sadece sevgi değil saygı da duyuyorlar çünkü ülkesinde yolsuzluk, eğitim sistemi, cinsiyetçilik, çocuk istismarıyla mücadele, insan hakları gibi meselelerde örnek bir aktivist. O, bir zamanların Hintli çocuk yıldızı, sinemanın içinde doğmuş bir aileye mensup, oyunculuktan yönetmeliğe uzanan zirvenin sahibi. Gençlerin kalbinin gümbür gümbür atmasına sebep olan ‘çikolata oğlan’dan, Hint sinemasının dönüm noktası sayılan filmlere uzanan yolculuğuyla parlamış bir yıldız. Çağdaş Hint sineması ona çok şey borçlu. Filmografisindeki yirmi bir filmle kalıplaşmış algısına yenilikler kattığı Bollywood’un gözbebeği, Time’ın seçtiği en etkili 100 isimden biri. Amir Khan’ın zirveye yaptığı tutkulu ve olgun yolculuğun, hayata ve sinemaya duyduğu aşkın, Tanrı’ya ulaşma çabasının inanılmaz hikâyesi…

“Eğer bir şeyleri değiştirmek istiyorsak, hepimizin içine dürüst bir şekilde bakması, yanlış bulduğu şeyleri düzeltmek için çalışması gerek. O zaman toplum genelinde büyük bir değişim yaşanır.” - Aamir Kahn

“Mezuniyete inanmıyorum. Bir işte gerçekten iyi olmak istiyorsanız, onu öğrenmelisiniz. Ben de bunu yaptım. Büyük bir karardı.” - Aamir Kahn

''Aamir Khan Hint sinemasının en sağlam yıldızlarından biri.'' The Guardian

''Aamir Khan Bollywood’un en saygın genç aktörüdür. Jenerasyonunun ilk starı olup rollerini seçtiğinde sektörün de standardını belirlemiştir. '' Time

''Sinematik becerinin kesin kavranmasından bahseden seçkin bir film. Görselliği ve zorlu şiirselliği çağrıştırmasıyla, Raakh çarpıcı bir yapım.'' The Sunday Observer

''Orijinal ve canlı... Küller Hint melodramının klişelerinin ötesine geçmek için uğraşıyor ve bunu başarıyor.'' The Guardian

''Olumsuz bir rolde çarpıcı bir performans.'' Filmfare, Aamir’in Raakh’daki rolüne dair.
352 syf.
·Puan vermedi
Bir adam düşünün, hayatını sinemaya adamış. Mükemmeliyetçiliğiyle tanınan. Saygı duyulan, örnek gösterilen bir oyuncu ve insan. Örnek bir aktivist. Sinemacı bir ailenin içinde olduğundan daha çocukken başlayan sevdası yönetmenliğe kadar uzanıyor. Gerçekten de Hint sineması ona çok şey borçlu, kalıpları yıkan, yeniliklere daima açık ve işinde bir numara. Bollywood un gözdesi. Ben onun hakkında bir sürü şey, bi dolu övgü yazabilirim, her filminde özellikle son dönemlerdeki en bilinen filmlerinde mutlaka bir mesaj , eğlenirken insanı düşünmeye sevk eden filmler yaparak, hiç değilse bir insanın hayatına dokunsa yeter düşüncesiyle hareket edip, ticari kaygiyla film yapmıyor. Müthiş bir disipline sahip, Ghajini için aylarca durmadan yorulmadan çalışıp kas yapıp o görünüme ve karakterin ruh haline bürünüp tatmin olana kadar yılmayan hemen sonrasında çekilecek 3idiots filmi için 25yaşında bir öğrenci görünümüne sahip olması gerekince tekrar kilo vermek için her gün sabahın 5inde aksatmadan badminton oynayan motivasyonu tam ve işine aşık bir aktör. Sayfalarca yazılabilir onun hakkında, Bollywood un kralı o.
352 syf.
·16 günde·Beğendi·6/10
Kitap çoğunlukla Aamır Khan'ın filmleri üzerinden gidiyor. Çocukluğundan değil, kariyerinden, oyunculuğundan anlatmaya başlıyor. Daniels, sadece filmlerindeki rolleri, başarısı ve oyunculuğunu anlatırken Aamir'in kişisel özelliklerine dokunmuş. Fimlerdeki başarısını, çoğu yerdeki röportajları ile kitabı süslemiş. Aamir'in çevresindeki insanlara, özellikle babasına sıkça yer vermiş. Biyografi sevenler, hiç okumadım diyenler, hepinize bu kitabı öneririm. Aamir Khan'ın biyografisini okumak gerçekten zevk verdi. Gençliğindeki, en eski filmleri öğrendim. İzlemeyi düşündüğüm film listem uzadı. Kesinlikle tavsiye ederim.
352 syf.
·14 günde·7/10
Kötü bir çeviri ve kötü bir yazım dili kabul ediyorum. İlk başlarda okumak, kitaba adapte olabilmek inanılmaz zordu ama kendimi okumaya zorladıkça kitap açılmaya başladı. Hatta sonlara doğru kendimi zorlamayı ne zaman bırakıp merakla, hevesle okumaya başladığım anı bile hatırlayamadım. Bu kitap sadece Aamir Khan’ın biyografisi değil neredeyse tüm Bollywood’un hikayesi ve okurken, sadece filmlerinden görüp tanıdığımız, sosyal medyadan takip ettiğimiz bir adamın çalıştığı tüm insanların onun hakkındaki düşüncelerini okurken ona hayran olmamak elde değil. Onun çalışma azmine, hırsına, her şeyin en iyisini yapmak isteyip de yapmasına, yapabilmesine, her elini attığı işi büyük bir hevesle yapmasına, bu kadar başarılı olmasına rağmen yine de mütevazılığını koruyabilmesine hayran olmamak elde değil.
Kitabın sonundaki filmografi ise kimin fikriyse oldukça kullanışlı, yararlı ve hoş bir düşünce, sevdim.
352 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Kimi arkadaşlar ön yargı oluşturdu kimileri okumamı tavsiye etmedi ama yinede sevdiğim bir oyuncu olduğu için okudum gerçekten harika bir yapıt aslında bu tarz bir kitabı Umberto Eco'nun Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın adlı eserini okumuştum bu tarz eserleri okumakta fayda var derim.
352 syf.
·Puan vermedi
Hüsran... Belki de beklentim çok büyüktü. Aamir Khan'ın sadece filmleri ile değil, yaptığı talk show programları ile de tanımaya çalışan sevenlerindenim. Gerçekten beynini, ruhunu, vicdanını çok seviyorum ben. O yüzden kitabı görünce hiç tereddüt etmeden aldım. Ama kitapta Aamir Khan'ın şahsi hayatı ve merak edilenlerden çok sinema geçmişi ve hatta filmlerinin biyografisi anlatılan. Ve sinema tarihi ile profesyonel ilgilenenlere hitap edebilecek seviyede sinema kültürü ve kelimeleri ile dolu. Çeviri de yetersiz bence. Hatta satır atlayarak, zorlanarak okudum yarıda bırakmamak ve azıcık dahi olsa beklentimi karşılayabilmek adına. Aklımda kalan yok denecek kadar az diyebilirim. Üzüldüm, hem de çok.
352 syf.
·3 günde·6/10
Nasıl bir ailede yetiştiğiniz çok önemli bence. Gelecekteki yolunuzu belirlemede, temel atanlar onlar oluyor çünkü.

Aamir Khan, film sektörünün içinde olan bir ailede yetiştiğinden, ilgi alanlarının başında sinema geliyor doğal olarak. Fakat öyle hemen zirvelerde yer almıyor. Bu konuda gerçekten emek harcıyor ve adım adım ilerleme gösteriyor. Kamera önünden önce, arkasındaki ekipte yer alması onu her alanda deneyim sahibi yapıyor ve tabi yeni, sempatik bir yüze sahip olması bu yolda ilerlemesinde çok daha etkili oluyor.

Bu ay yeni bir filmi vizyona girmişken kitabı elime almış olmam güzel bir tesadüf oldu. Daha Türkiye'de vizyona girmedi fakat eminim yine güzel şeyler yaptı. Merakla bekliyorum, çünkü okurken, filmini izlediğiniz kişinin hangi zorluklardan sonra böyle bir ürün ortaya çıkardığını görmek, bence filmi bilinçli izlemekle eş değer oluyor. Görünen dışında arka planda çok daha hummalı bir çalışma olduğu aşikar. Sadece göze hitap etmesi önemli değil. Göze, kulağa, akla ve en önemlisi kalbe hitap etmeli bir film. Bazı Hint filmlerini bu yüzden çok seviyorum. Süre olarak çok uzun belki ama altında hep bir mesaj var ve sonunda sizin kalbinize dokunmayı başarıyor.

Bu sektörde adını duyuran üç Khan'dan biri de Aamir. Ülkesinde, yolsuzluk, eğitim sistemi, cinsiyetçilik, çocuk istismarıyla mücadele, insan hakları gibi meselelerde örnek bir kişi. Duyguları mükemmel bir şekilde yansıtıyor olması, filmi kendi içinde yaşamasından kaynaklı. İçine sinmeyen hiç bir filmde oynamıyor. Seviyorsanız ben gibi okuyunuz ve izleyiniz... :)
352 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitabın çıkışını dört gözle beklediğim, çıktığı an kitapçıya koşup sarıldığım Benim Yolum Bollywood'un ÜçKhanlarından biri olan Aamir Khan'ın sinema yolculuğunu anlatıyor. Aktörlükten yapımcılığa, yapımcılıktan yönetmenliğe uzanan deneyimlerini zevkle okuduğum bir kitaptı. Kısmet bütün Aamircilere :)
352 syf.
·Beğendi·10/10
Aamir khanın hayatının ayrıntılı anlatımı babasının ve yakınların hatta kendi dilinden olan alıntıları.Ancak duygu katilmadigi icin biraz sade ama aamir in hayatini yazdigi icin muhtesem bence aamir:-) ;-) :-) ;-)
352 syf.
·10/10
Aamir khan mükemmel bir aktör ve aynı zamanda yönetmen hemen hemen neredeyse bütün filmlerini izledim azı kaldı onlarıda en yakın zamanda izleyeceğim ve bu kitabıda mutlulukla okudum onun biyografisini güzel bir şekilde yazmış Aamir khanın adı bile yeterli bence :) All is well:)
352 syf.
·Puan vermedi
Onun için olumsuz anlamda "mükemmelliyetçi" lafını duyanlar/söyleyenler yanılıyorlar. Bu kitabı okumalı ve Khan'ın ne kadar orijinal bir adam olduğunu anlamalılar :)
352 syf.
·14 günde·5/10
Ben bu kitabı okumaya başladığım zaman başı sıkıcı geldi.Hep bir olay olmasını bekledim ama olmadı.Daha sonra sıkıldım ve yarım bıraktım.Ben bi kitabı okumaya başlarsam bitiririm.Bu yüzden kitaba yarım bıraktığım yerden okumaya devam ettim.Kitapta sürekli filmlerden bahsediyor.hiç beğenmedim.
352 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap çok güzel.Aamir Khan ın filimleri kadarda etkileyici bit kitap.Zaman kaybı felan değil! Kitabn başlarını anlamak zorlayıcı fakat sonları eğlenceli.
"... tam başarıyı yakalamak için tam başarısızlığı yaşamış olmalısınız."
Christina Daniels
Sayfa 265 - Martı Yayınları
"teröristler hintli, Müslüman ya da Hristiyan değiller. Onlar herhangi bir dinin üyesi değil. Onlar kafadan sakat insanlar ve bu şekilde muhatap alınıp, ilgilenilmeliler."
filme ilişkin her şey gerçek dünyada yansımasını bulmalı ve kabul gören hikaye anlatım tarzının ötesine geçmeliydi.
Christina Daniels
Sayfa 25 - Martı
Dil'de, Aamir'in larvadan güzel bir kelebeğe dönüşümüne şahit oldum. Ama bugün, o kendisini güzel bir akşama ya da muhteşem renkleri olan bulutlarla süslü parlak bir günbatımına dönüştürebilir. O aşağıdaki suda ışıldayan ay olma kapasitesine sahip. Onda o kadar büyük bir yetenek var ki kişiliğini tüm bu şeylere dönüştürebilir ve güzel görünebilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Benim Yolum
Alt başlık:
Aamir Khan'ın İnanılmaz Yolculuğu
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053487852
Kitabın türü:
Orijinal adı:
İ'll Do İt My Way
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Aamir Khan’ın İnanılmaz Yolculuğu
Hayranları yeteneğini oynadığı filmlerden önce gözündeki ışıktan seziyor, çünkü oyunculuğu da kendisi gibi samimi. “Gözleriyle oynayan adam” lakabını almasının bir sebebi var. Ona sadece sevgi değil saygı da duyuyorlar çünkü ülkesinde yolsuzluk, eğitim sistemi, cinsiyetçilik, çocuk istismarıyla mücadele, insan hakları gibi meselelerde örnek bir aktivist. O, bir zamanların Hintli çocuk yıldızı, sinemanın içinde doğmuş bir aileye mensup, oyunculuktan yönetmeliğe uzanan zirvenin sahibi. Gençlerin kalbinin gümbür gümbür atmasına sebep olan ‘çikolata oğlan’dan, Hint sinemasının dönüm noktası sayılan filmlere uzanan yolculuğuyla parlamış bir yıldız. Çağdaş Hint sineması ona çok şey borçlu. Filmografisindeki yirmi bir filmle kalıplaşmış algısına yenilikler kattığı Bollywood’un gözbebeği, Time’ın seçtiği en etkili 100 isimden biri. Amir Khan’ın zirveye yaptığı tutkulu ve olgun yolculuğun, hayata ve sinemaya duyduğu aşkın, Tanrı’ya ulaşma çabasının inanılmaz hikâyesi…

“Eğer bir şeyleri değiştirmek istiyorsak, hepimizin içine dürüst bir şekilde bakması, yanlış bulduğu şeyleri düzeltmek için çalışması gerek. O zaman toplum genelinde büyük bir değişim yaşanır.” - Aamir Kahn

“Mezuniyete inanmıyorum. Bir işte gerçekten iyi olmak istiyorsanız, onu öğrenmelisiniz. Ben de bunu yaptım. Büyük bir karardı.” - Aamir Kahn

''Aamir Khan Hint sinemasının en sağlam yıldızlarından biri.'' The Guardian

''Aamir Khan Bollywood’un en saygın genç aktörüdür. Jenerasyonunun ilk starı olup rollerini seçtiğinde sektörün de standardını belirlemiştir. '' Time

''Sinematik becerinin kesin kavranmasından bahseden seçkin bir film. Görselliği ve zorlu şiirselliği çağrıştırmasıyla, Raakh çarpıcı bir yapım.'' The Sunday Observer

''Orijinal ve canlı... Küller Hint melodramının klişelerinin ötesine geçmek için uğraşıyor ve bunu başarıyor.'' The Guardian

''Olumsuz bir rolde çarpıcı bir performans.'' Filmfare, Aamir’in Raakh’daki rolüne dair.

Kitabı okuyanlar 251 okur

  • İlayda Çimen
  • Nevire
  • Sıla Zorlu
  • Gülşen Yazıcı
  • Betül
  • Esma Demiryürek
  • Kader
  • Gamze & Anıl
  • NB
  • Zeliha Çandur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%11.9
18-24 Yaş
%22.4
25-34 Yaş
%40.3
35-44 Yaş
%17.9
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.1
Erkek
%23.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27 (33)
9
%6.6 (8)
8
%9.8 (12)
7
%14.8 (18)
6
%14.8 (18)
5
%9.8 (12)
4
%4.9 (6)
3
%3.3 (4)
2
%5.7 (7)
1
%3.3 (4)

Kitabın sıralamaları