Benimle Asla Tanışamayacaksın Bazı Gerçekler Yalnızca Bir Yabancıya Söylenebilir

8,2/10  (44 Oy) · 
89 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.109 gösterim
Ollie ve Moritz...
Onlar bizden çok farklılar.
Hayal bile edemeyeceğiniz özellikleri olan bu iki yakın arkadaşın buluşması imkânsız. Çünkü Ollie’nin elektriğe olan alerjisi hayatını tehdit ediyor, Moritz’in zayıf kalbi de bir pil sayesinde atıyor. Bir araya gelmeleriyse ikisinden birinin ölümüne neden olacak.

En karanlık zamanlarında birbirlerine yazdıkları mektuplarla hayatı, hissetmeyi ve sevmeyi öğrenen Ollie ve Moritz için
tüm dengeler ortak geçmişlerinin açığa çıkmasıyla değişiyor.Acaba arkadaşlıkları bu değişimi kaldırabilecek
kadar güçlü mü?

“Mektuplar iki arkadaşın en karanlık korkuları, deneyimleri ve gelecek kaygıları arasında gidip gelirken, kusursuz bir tempoya dönüşüyor.”
BCCB

“Komik ve gitgide duygusallığı artan mektuplar sayesinde heyecanlı bir bekleyiş yaratan bu kitap, zayıflığı arkadaşlıkla güce dönüştüren esprili ve olağandışı bir kitap.”
Kirkus Reviews

“Ollie ve Moritz, merak uyandıran, esprili ve unutulmaz karakterler... Yazarın samimi ve duygusal bir dille kaleme aldığı bu kitap, yeni favoriniz olacak.”
School Library Journal

“İkili, hayattan dışlanmış ve sıra dışı olabilir ama sorunları ve kalp kırıklıkları nedeniyle oluşan bağları, cana yakın, merak uyandıran bir öykü sunuyor.”
Publishers Weekly

Bu yarı-bilimkurgu roman şaşırtıcı sahneler içeriyor. Karakterlerin gelişimlerini okurken, kendinizi o dünyaya çekiliyormuş gibi hissedeceksiniz.”
VOYA

“Bu romanı etkileyici ve sayfaları hızla çevrilebilir kılan, Ollie ile Moritz’in unutulmaz anlatımları.”
Horn Book Magazine

2016 William C. Morris Ödülü Finalisti
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786053489054
 • Orijinal Adı:
  Because You’ll Never Meet Me
 • Çeviri:
  Aslı Tümerkan
 • Yayınevi:
  Novella Dinamik
 • Kitabın Türü:
özlem 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Ollie ve Mo'nun mektuplarıyla ilerleyeyen bir kitap. Sonlara doğru bilim-kurgu yönü ağır basıyor. Fazlasıyla akıcı ve günlük bir dil kullanılmış. İki çocuğun tüm eksikliklerine ve tuhaflıklarına rağmen birbirlerine bağlanmaları ve anlattıkları hikayeler kesinlikle okunmaya değer. Başucu kitaplarımdan biri olduğunu söylemeliyim. Okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.

havin yenigün 
22 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çok güzel bir üslubu vardı.kitaptaki kahramanların yerine kendimi koyunca hangisi seçerdim diyo sordum iki yaşam tarzıda zordu.bu tarz lara rağmen hayata mutlu bakmak güzel bir duygu

angelsbooks 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 4/10 puan

Kitapta iki ana karakter var. Biri 14 biri 16 yaşında. Bu çocukların ilginç hastalıkları var ve bu hastalıklardan dolayı bir araya gelmeleri pek mümkün değil.
Kitap bu iki karakterin mektuplaşmalarından ibaret. Okuduğum yorumlar olumlu yöndeydi ama maalesef kitap bana hitap etmedi.
Aslında sizi bildiğiniz üzecek bir konusu var. Yalnız anlatımdan kaynaklanan sıkıntı, yazılan mektupların gerçekçiliğini almış götürmüş. Mektup okuyor gibi hissetmemi engelledi bu durum.

melike bikec 
07 May 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

"Sana harikulade bir öykü anlatayım. Bir kereliğine ışıldayan kişi ben olayım. Şu anda bahar zamanı. Kuşların en gürültülü olduğu zaman. Neredeyse gökyüzünün şeklini görebiliyorum."

Beren Sıla Karahan 
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Arkadaşlığın bizim bilmediğimiz birçok yönünü gösteren bu kitap, hayatın farklı zorluklarıyla karşı karşıya gelmiş iki insanı anlatıyor. Akıcı cümleleri ve yaşanan olayların trajikomikliği ile sözle arasında bağ kuran bir kitap. Herkesin okumasını gönülden isterim.

Didem 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Elektrik alerjisi olan Ollie ve gözleri görmeyen ve kalp pili olan Mo. Bir araya gelmeleri imkansız. Çünkü bu ikisinden birinin ölümü demek. Onun için arkadaşlıklarını mektuplarla devam ettiriyorlar. Kitap ikisinin mektuplarından oluşmuş. Farklı bir konu.İlgi çekici

Mine Arapoğlu 
11 May 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

Kitabı genel hatlarıyla çok beğendim, birbirleriyle asla tanışamayacaklarını bilen iki özel çocuğun mektuplaşmalarını, birbirlerine otobiyografilerini anlatmalarını ve duygusal bir dil olmamasına rağmen sizi duygulandıracak satırlarını barındıran güzel bir kitap oldu benim için. Moritz'in bilimin insanlara yardım etme amacından çıkıp da insanları denek olarak görmeye başladığını anlattığı mektuplarını defalarca okuyabilirim.
Beğenmediğim kısmı ise, tamamen bana özel. Ben LGBT konusundan kitaplarda pek hoşlanmıyorum. Yazar 338 sayfa boyunca hiç bahsetmediği bu konudan birkaç satırlık bir bölüm bile olsa kitabın sonunda bahsetmiş, bence bunun çok da bir gereği yoktu kitabın akışına göre. Ama herkesin fikrine saygı duyarım.
Okunmasını tavsiye ederim.

Kitaptan 26 Alıntı

Hilal 
13 Mar 12:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

-Öf, hayır. Çocukken Barbie'lerimi bile giydirmezdim.
-Barbielerin çıplak mıydı?
-Onlara sabit mürekkeple dövme yapardım. Çıplak değillerdi. Sanat eseriydiler.

Benimle Asla Tanışamayacaksın, Leah Thomas (Sayfa 185 - Novella Dinamik, Fieke Abend)Benimle Asla Tanışamayacaksın, Leah Thomas (Sayfa 185 - Novella Dinamik, Fieke Abend)
Beren Sıla Karahan 
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"İnsanların dışarıda yaptığı tek şey, birbirlerine zarar vermek

Benimle Asla Tanışamayacaksın, Leah Thomas (Sayfa 313 - Novella Dinamik Yayınları)Benimle Asla Tanışamayacaksın, Leah Thomas (Sayfa 313 - Novella Dinamik Yayınları)

Aklıma gelen bütün düşünceleri kağıda aktarmak konusunda rahat değilim. Senin gibi insanlar kelimelerin ne kadar güçlü olduğunu fark etmiyor.

Benimle Asla Tanışamayacaksın, Leah Thomas (Sayfa 19 - Novella Dinamik)Benimle Asla Tanışamayacaksın, Leah Thomas (Sayfa 19 - Novella Dinamik)

Görmezden gelinmesi mümkün olmayan bir tik gibisin, Oliver. Senden nefret edemiyorum. Henüz.

Benimle Asla Tanışamayacaksın, Leah Thomas (Sayfa 33 - Novella Dinamik)Benimle Asla Tanışamayacaksın, Leah Thomas (Sayfa 33 - Novella Dinamik)
serenkuru 
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Maske takmak maskenin altında yüzünü buruşturuyor olmanı değiştirmez.

Benimle Asla Tanışamayacaksın, Leah ThomasBenimle Asla Tanışamayacaksın, Leah Thomas
Hilal 
13 Mar 12:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Ben gözsüzüm," dedim. "Ağlayamam."
Fieke, başımı omzuna çekti. "Tabii ki ağlayabilirsin."

Benimle Asla Tanışamayacaksın, Leah Thomas (Sayfa 348 - Novella Dinamik, Fieke Abend)Benimle Asla Tanışamayacaksın, Leah Thomas (Sayfa 348 - Novella Dinamik, Fieke Abend)
3 /