Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi

7,7/10  (60 Oy) · 
136 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.403 gösterim
Amerikan edebiyatının bol ödüllü yazarlarından F. Scott Fitzgerald çarpıcı bir öyküyle karşınızda. Benjamin Buttonın Tuhaf Hikâyesi zekice kurgulanmış, uzun süre hafızalardan çıkmayacak unutulmaz bir hikâye.

Benjamin Button 1860 yılında dünyaya gelir. Ama herkes bebek olarak doğarken, o gizemli bir şekilde yaşlı olarak doğar ve gençleşmeye başlar. Yaşlılıktan gençliğe doğru ilerlerken hayatın cilveleriyle karşılaşır. Sırasıyla savaşa katılır, iş hayatına atılır, aşık olur, evlenir ve çoluk çocuğa karışır. Daha sonra üniversiteye, ardından liseye gider. Anaokulundan sonra, iyice küçülür ve sonunda hemşirenin kollarına döner.

Keskin bir sosyal hayat eleştirisi sunan bu tuhaf ama muhteşem hikâye Fitzgeraldı Amerikan edebiyatı tarihinin en iyi yazarlarından biri haline getirdi. Ayrıca David Fincher tarafından filme çekilen ve başrollerinde Brad Pitt ile Cate Blanchettin oynadığı Benjamin Buttonın Tuhaf Hikâyesi sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786054909087
 • Çeviri:
  Zeynep Ertan
 • Yayınevi:
  Zodyak Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitapta ilk fark ettiğim ve üzüldüğüm şeylerden biri konularda fazla detay verilmemesi oldu.Okumakla okumamak arasında kalmışlara tavsiyem mutlaka okumalarıdır çünkü böylesine farklı bir yaşam öyküsü her kitapta rastlanılacak bir şey değil :) Bu arada filmini de mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. David Fincher'in yönetmenliğini yaptığı, Brad Pitt ve Cate Blanchett ise başrol de oynadığı film kitapta verilen olay örgüsündeki gibi olmasa da farklı bir his yaşatıyor.

kays el ecer 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bence MEB bu kitabı tüm okullarda zorunlu vir ders olarak okutmalı
zira araştırmaladan da anlaşıldığı gibi okuduğunu beşkereden fazla okuyup anlamayan bir milletiz
F. Scott Fitzgerald zamanın ötesinde bir görüşünün olması bizim yazarcıklarımıza örnek olsun
ilk önce kitabını okuyup filmini sonra izleyin zaten kitabını okuyunca filimile yetinmeyeceğinize bu konu hakkında uzunca kafa yoracağınıza eminim

Kübra 
02 Tem 02:40 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 6/10 puan

Çok kısa, tadımlık, hoş bir öyküydü. Su gibi aktı gitti. Konusu çok ilginç, bilmeyen yoktur sanıyorum. Bir adam ve eşi bebek beklerler, çocuk doğar ama çocuk değildir. Benjamin adını verdikleri bu 70 yaşında gösteren evlat, yıllar geçtikçe gençleşir. Yani yıllar onda tersine işler. Geçen bütün zaman çok yüzeysel anlatılmış, özet gibiydi. Bu yüzden en azından birazcık daha ayrıntı verilse biraz daha konuşmalar olsa çok beğenilecek bir öyküydü. Bu hali de hiç fena değil. Okuyacaklara keyifli okumalar dilerim.

İsmail Altunbüker 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

bu kitap çok duygu yüklü çok anlamlı evet 80 sayfa ama her sayfasında farklı bir duygu yaşıyorsunuz insanın içine işleyen çarpıcı hoş ve sıcak bir hikaye sonunda göz bulutlarınızdan yağmurlar yağacak ama bazı hayati meseleleri öğrenmiş oluyorsunuz herkese tavsiye ederim Keyifle mutlulukla sevgiyle okumanızı dilerim Türkiye ...

Konusu, kurgusu iyi ama bu kadar ilginç bir konu için 80 sayfa yeterli olmamış. Kitapta ayrıntıya neredeyse hiç yer verilmemiş. Özet gibi olmuş. Uzun bir roman olarak yazılsaydı eğer daha başarılı olabilirdi. Benim gibi filmi izleyip de sonra kitabı okuyanlar için biraz hayal kırıklığı olacaktır.

Zeynep 
27 Mar 01:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitabın kurgusu kesinlikle çok güzel düşünülmüş; ama gerek betimlemeler olsun, gerekse karşılaştırılan zaman duygusu olsun daha çok irdelenip ayrıntılandırılabilirdi diye düşünüyorum.

mukavvadan adam 
 14 Oca 11:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

çok hoş ve sonuna doğru naif çocuksu ve sevecen olan bir hikaye.
gerçekten tuhaf .
filmini izlemiştim ama kitap daha güzel filmden, konu biraz değiştirilmiş.,
okunması gereken kitap
evet biraz uzun olsa sanki iyi olurdu. çünkü enteresan bir olaydan bahsetmiş.
okunasılardan:))

inci k. 
02 Haz 20:03 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Filmi izledikten yıllar sonra kitabını okuma fırsatını nihayet bulabildim ve kendime “neden daha önce okumadım ki” diye kızdım.
Fitzgerald’ı ilk kez okudum ve diyebilirim ki zaten 80 sayfalık olan kitabı ne zaman okumaya başladım ne zaman bitirdim hiç anlayamadım. Çikolata yemeye doyamayan bir çocuk gibi, kitabın devamını bekliyordum. Bu eşsiz tat bitmemeliydi. Bir ömrü seksen sayfaya bu denli etkileyici bir tarzda sığdırmak her yazarın harcı olmasa gerek.

#bu kısım kitaba ilişkin ipucu içerebilir.#

Benjamin Button nedeni bilinmeyen bir şekilde yaşlı doğuyor. Uzun sakalları, kırışık cildi ve henüz yalnızca 6 saatlikken konuşabilmesi ve hatta etrafında olan bitenlerden huysuzluk içerisinde şikayetler edip durmasıyla doktorları, hemşireleri ve öz babasını korkutuyor. Babası normal bir bebek beklerken kendisinden olgun bir çocuğu olmasını uzun süre hazmedemiyor ve hatta bu farklı görüntüsü nedeniyle dereceyle kazandığı üniversiteye dahi alınmıyor. Orta yaşlarından sonra ise vücudu iyice gençleşmeye başlıyor, hayata ayak uyduramamaya ve her yerde “küçük” görülmeye başlıyor. Ömrünün sonlarına doğru ise konuşmayı yürümeyi dahi unutuyor ve bir bebek olarak hayata veda ediyor.

#kitaba ilişkin ipuçları sona erdi.#

Fitzgerald ne anlatmak istemiş bilmiyorum ama benim aklım baba oğul ilişkilerine takıldı kaldı. Sahi hep öyle değil mi? Anneler ve kanaatimce özellikle babalar evlatlarını belirli kalıplara sokup o şekilde yetişip karakter sahibi olmalarını bekliyor, bu dilekleri gerçekleşemediğinde hayal kırıklığına uğruyorlar ve olumsuzlukların evlatlarıyla aralarına girmelerine izin veriyorlar.
Evlatlar da kendileri için varını yoğunu ortaya koyan, ömrünü onlara adayan anne babalarını yaşlılıkları, cahillikleri, geri kafalılıkları gibi çeşitli nedenlerle ve kendilerini utandırdıklarını düşünerek hayatlarından uzaklaştırma eğilimine giriyorlar.
Ailemden uzak olup yoğun özlem çektiğim şu günlerde, farklı anlamlar çıkarmam mümkün değildi sanırım. :)
Herkesin anne-baba-evladının değerini bilmesi, onların yalnızca varlıklarıyla dahi değerli ve önemli olduğunu anlaması dileğiyle.

Visal... 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kitabı bitirir bitirmez hemen filmini izledim. Sıra dışı ve etkileyici bir kitap.
Düşünüyorum da, küçükken büyümek isteyen bizler, büyüdükçe de küçük kalmak isteriz. Belkide bu kitap bu düşüncelerimizi değiştirebilir. Her yaşı, zamanında yaşamanın aslında ne kadar önemli olduğunu bir kez daha öğreniyor insan.
Zevkle okumanız dileğiyle...

Bikotti 
19 May 01:24 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Film uyarlaması ile oldukça farklı bir olay örgüsü var. Bazı sayfalarda keşke daha uzun anlatsa dedim ama sanirim bu hikayeyi daha güzel yapan tarafi da bu sanırım..

3 /

Kitaptan 14 Alıntı

Ferah 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'' Hayatlarımızı bazen yakaladığımız fırsatlar belirler. Bazen de kaçırdığımız.''

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott FitzgeraldBenjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald

“Her ne olursa olsun, kendin olmak için asla geç değildir. Bunun zamanı yoktur, istediğin zaman başlayabilirsin. Değişebilir ya da aynı kalabilirsin. Bu işin bir kuralı yoktur. Hayatımızı iyi ya da kötü yaşayabiliriz. Umarım seninki mükemmel olur. Umarım seni şaşırtacak şeyler yaşarsın. Umarım daha önce hiç hissetmediğin duygular yaşarsın. Umarım hayata başka bir pencereden bakan insanlarla tanışırsın. Umarım gurur duyduğun bir hayat yaşarsın. Ve eğer yaşamadığını düşünürsen, umarım içinde her şeye yeniden başlayacak gücü bulursun.”

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott FitzgeraldBenjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald

+ Sana herkes gibi yaşlanmadığımı, aksine gençleştiğimi söylesem ne düşünürdün?
- Senin için üzülürdüm... Sevdiğin herkesin senden önce ölüşünü izlemek... Bu çok acı bir sorumluluk olurdu...
+ Daha önce ölüm ve yaşam konusunu bu şekilde düşünmemiştim...
- Benjamin, bizler sevdiğimiz insanları kaybetmek için dünyaya gelmişiz...Yoksa onların bizim için ne kadar değerli olduklarını nasıl anlarız?

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott FitzgeraldBenjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald
Kübra 
02 Tem 02:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Yolcuları kapının önünde inmekte olan hoş bir kupa arabasının arkasında durdular. Önce bir hanımefendi, sonra yaşlıca bir beyefendi ve sonra, âdeta bir günah kadar güzel, genç bir hanımefendi aşağıya indi. Benjamin yerinde kıpırdandı; sanki kimyasal bir değişim vücudunun her bir öğesini önce yok edip sonra yeniden oluşturuyordu. Tüm vücudu kasıldı, yanaklarına ve alnına kan hücum etti; kulaklarında sürekli bir uğultu vardı. Bu ilk aşktı.

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald (E-kitap)Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald (E-kitap)
Kübra 
02 Tem 02:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

“Sizin yaşınızdaki erkekleri çok beğeniyorum,” dedi Hildegarde. “Genç delikanlılar çok aptal. Bana kolejde ne kadar içki içtiklerinden ve kâğıt oynarken ne kadar para kaybettiklerinden bahsediyorlar. Sizin yaşınızda erkekler bayanlara nasıl davranacaklarını biliyorlar.”

Benjamin kendisini bir evlenme teklifinin eşiğinde hissetti, bu arzusunu güçlükle zaptetti. “Sizse en romantik yaşınızdasınız,” diye devam etti, elli. Yirmi beş yaş dünyaya fazla düşkün; otuz yaş fazla çalışmaktan yorgun; kırk yaş anlatılması bir sigarayı bitirecek kadar uzun süren hikâyelerin yaşı; altmış, ah, altmış yaş yetmişe çok yakın; ama elli, olgun bir yaş. Elliyi seviyorum.”

Elli, Benjamin’e harikulade bir yaş gibi göründü. O anda elli yaşında olmayı arzuladı.

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald (E-kitap)Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald (E-kitap)
Kıvanç Yıldız 
 19 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Benjamin Button
Bay Hart kapıyı açtı. "Şu işe bak!" diye bağırdı. ''Senin yaşında bir adamın buraya birinci sınıf öğrencisi olarak girmek istiyor. On sekiz yaşındasın, öyle mi? Peki, bu şehirden gitmen için sana on sekiz dakika veriyorum." Benjamin Button odadan olabildiğince vakarla çı­karken, koridorda bekleyen yarım düzine üniversite öğ­rencisi, onu meraklı gözlerle izliyordu. Birkaç adım attıktan sonra geriye döndü, hala kapı girişinde beklemekte olan öfkeli memura baktı ve kararlı bir sesle tekrarladı:
"Ben on sekiz yaşındayım."

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 35 - Profil)Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 35 - Profil)
Bikotti 
19 May 01:27 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yirmi beş yaş dünyaya fazla düşkün; otuz yaş fazla çalışmaktan yorgun; kırk yaş anlatılması bir sigarayı bitirecek kadar uzun süren hikâyelerin yaşı; altmış, ah, altmış yaş yetmişe çok yakın; ama elli, olgun bir yaş. Elliyi seviyorum.

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott FitzgeraldBenjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald
toprak the worst 
03 Haz 22:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Sence çekiç ve çivilerden sonra en çok neyle ilgilenmeliyiz?" diyordu büyük Button.
"Aşk," dedi Benjamin düşünmeden.

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott FitzgeraldBenjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald

Bu savaşta öldürüldüğüm için kendime çok kızıyorum. Yeminler edersin, lanetler okursun ama sona yaklaştınmı, her şeyi bırakır gidersin.

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott FitzgeraldBenjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald
2 /