Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi

7,7/10  (40 Oy) · 
98 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.149 gösterim
Amerikan edebiyatının bol ödüllü yazarlarından F. Scott Fitzgerald çarpıcı bir öyküyle karşınızda. Benjamin Buttonın Tuhaf Hikâyesi zekice kurgulanmış, uzun süre hafızalardan çıkmayacak unutulmaz bir hikâye.

Benjamin Button 1860 yılında dünyaya gelir. Ama herkes bebek olarak doğarken, o gizemli bir şekilde yaşlı olarak doğar ve gençleşmeye başlar. Yaşlılıktan gençliğe doğru ilerlerken hayatın cilveleriyle karşılaşır. Sırasıyla savaşa katılır, iş hayatına atılır, aşık olur, evlenir ve çoluk çocuğa karışır. Daha sonra üniversiteye, ardından liseye gider. Anaokulundan sonra, iyice küçülür ve sonunda hemşirenin kollarına döner.

Keskin bir sosyal hayat eleştirisi sunan bu tuhaf ama muhteşem hikâye Fitzgeraldı Amerikan edebiyatı tarihinin en iyi yazarlarından biri haline getirdi. Ayrıca David Fincher tarafından filme çekilen ve başrollerinde Brad Pitt ile Cate Blanchettin oynadığı Benjamin Buttonın Tuhaf Hikâyesi sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786054909087
 • Çeviri:
  Zeynep Ertan
 • Yayınevi:
  Zodyak Kitap
 • Kitabın Türü:
kays el ecer 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bence MEB bu kitabı tüm okullarda zorunlu vir ders olarak okutmalı
zira araştırmaladan da anlaşıldığı gibi okuduğunu beşkereden fazla okuyup anlamayan bir milletiz
F. Scott Fitzgerald zamanın ötesinde bir görüşünün olması bizim yazarcıklarımıza örnek olsun
ilk önce kitabını okuyup filmini sonra izleyin zaten kitabını okuyunca filimile yetinmeyeceğinize bu konu hakkında uzunca kafa yoracağınıza eminim

Konusu, kurgusu iyi ama bu kadar ilginç bir konu için 80 sayfa yeterli olmamış. Kitapta ayrıntıya neredeyse hiç yer verilmemiş. Özet gibi olmuş. Uzun bir roman olarak yazılsaydı eğer daha başarılı olabilirdi. Benim gibi filmi izleyip de sonra kitabı okuyanlar için biraz hayal kırıklığı olacaktır.

mukavvadan adam 
 14 Oca 11:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

çok hoş ve sonuna doğru naif çocuksu ve sevecen olan bir hikaye.
gerçekten tuhaf .
filmini izlemiştim ama kitap daha güzel filmden, konu biraz değiştirilmiş.,
okunması gereken kitap
evet biraz uzun olsa sanki iyi olurdu. çünkü enteresan bir olaydan bahsetmiş.
okunasılardan:))

İsmail Altun 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

bu kitap çok duygu yüklü çok anlamlı evet 80 sayfa ama her sayfasında farklı bir duygu yaşıyorsunuz insanın içine işleyen çarpıcı hoş ve sıcak bir hikaye sonunda göz bulutlarınızdan yağmurlar yağacak ama bazı hayati meseleleri öğrenmiş oluyorsunuz herkese tavsiye ederim Keyifle mutlulukla sevgiyle okumanızı dilerim Türkiye ...

Visal... 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kitabı bitirir bitirmez hemen filmini izledim. Sıra dışı ve etkileyici bir kitap.
Düşünüyorum da, küçükken büyümek isteyen bizler, büyüdükçe de küçük kalmak isteriz. Belkide bu kitap bu düşüncelerimizi değiştirebilir. Her yaşı, zamanında yaşamanın aslında ne kadar önemli olduğunu bir kez daha öğreniyor insan.
Zevkle okumanız dileğiyle...

ALEYNA YILMAZ 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap biraz yarıda kalmış gibi sanki.Oldukça kısa bir kitap.Ama çok akıcı okursanız bir şey kaybetmezsiniz

Kıvanç Yıldız 
 13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Önce filmini izleyip, sonra kitabını okumanın bende nasıl bir etki yarattığını kısa bir süre sonra burada paylaşmış olacağım. Umarım yazar, filmdeki etkiyi yansıtabilmiştir. Kitabı bitirdim, Ancak ne yazacağıma karar verememiştim. Bir Filmler genelde kitapların özeti gibidir. Örn: Bir Geisha'nın Anıları, Uçurtma Avcısı gibi.

Ancak Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi için tam tersini söyleyebilirim. Sanki fazla sayfa tutmasın diye filmi hızlı çekime almışlar gibiydi... Bu yoruma verdiğim puan yine de yüksek. Çünkü gerçekten gördüğüm en tuhaf ve güzel hikayelerden biri.

Bu kitap filmini izlemeyen okuyucular için kesinlikle hayal kırıklığı yaratmayacaktır.

İhsan Koca 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Her yaşın ayrı bir güzelliği var. İnsan, çocukken biran önce büyümeyi ister; ihtiyarlayınca da gençlik yıllarına özlem duyar ya, işte bu kısa öykü bunu anlatıyor bizlere. Cicero'nun Yaşlılık ve Dostluk kitabındaki gibi... Bırakın şikayetleri, serzenişleri, keşkeleri... Anı yaşayın, olduğunuz yaşı yaşayın.

Ayrıca konusu itibariyle özgün bir eser olsa da, bence anlatım biraz yavan kalmış. (Çeviriden kaynaklı da olabilir yavanlık ihtimal.) Keşke yazar Benjamin Button'un iç dünyasına biraz daha girebilseydi, derin analizler yapmış olsaydı. Okuyucuyu daha fazla içine çekebilirdi o zaman.

Gamze Toker 
 31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hiç âdetim olmadığı halde önce filmini izledim. Ertesi gün okulun kütüphanesinden aldım ve yemekhanede sıra beklerken okumaya başladım. Kitap beni o kadar içine çekti ki insanlar ilerlemem için beni uyarıyorlardı (: Yemeğim bittiğinde kitap da bitti. Bu hem ince olmasından hem harika bir kurgusu olmasından kaynaklanıyor olmalı. Büyürken küçülmek.. Tuhaf aslında. Hayata tersten bakmak diyebiliriz bu kitaba. Yazar bu kadar önemli bir konuyu bu incecik kitaba sığdırmakla maharetini sergilemiş diye düşünüyorum. İyi okumalar.

NigRa 
02 Eki 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

pek çok kişi gibi kitap olduğunu bilmeden filmini izledim. Filmdeki hikaye kitabın değiştirilmiş ve kitabın çok üzerinde güzellikte.
Yine de ilginç tabi ama sonlara doğru filmdeki Benjamin'i bulamadığımdan hayal kırıklığı yaşadım. Karakter olarak filmdeki Benjamin daha iyiydi.

2 /

Kitaptan 7 Alıntı

Ferah 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'' Hayatlarımızı bazen yakaladığımız fırsatlar belirler. Bazen de kaçırdığımız.''

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott FitzgeraldBenjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald
Kıvanç Yıldız 
 19 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Benjamin Button
Bay Hart kapıyı açtı. "Şu işe bak!" diye bağırdı. ''Senin yaşında bir adamın buraya birinci sınıf öğrencisi olarak girmek istiyor. On sekiz yaşındasın, öyle mi? Peki, bu şehirden gitmen için sana on sekiz dakika veriyorum." Benjamin Button odadan olabildiğince vakarla çı­karken, koridorda bekleyen yarım düzine üniversite öğ­rencisi, onu meraklı gözlerle izliyordu. Birkaç adım attıktan sonra geriye döndü, hala kapı girişinde beklemekte olan öfkeli memura baktı ve kararlı bir sesle tekrarladı:
"Ben on sekiz yaşındayım."

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 35 - Profil)Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 35 - Profil)
Kanatsız Kitap 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Sen de nereden çıktın Tanrı aşkına? Kimsin sen?” dedi Bay Button çıldırmışcasına.
“Sana tam olarak kim olduğumu söyleyemem,” dedi şikayet dolu bir inlemeyle, “çünkü doğalı sadece birkaç saat oldu, ama soyadımın Button olduğu kesin.”

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott FitzgeraldBenjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald
Sıla 
 12 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"...Sence çekiç ve çivilerden sonra en çok neyle ilgilenmeliyiz?" diyordu büyük Button.
"Aşk," dedi Benjamin düşünmeden.
"Ahşap?" diye heyecanlandı Roger Button, "ben ahşap meselesini hallettim bile."

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 40)Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 40)
Kanatsız Kitap 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sonra her şey karardı, beyaz karyolası ve etrafında gezinen belirsiz yüzler ve sütün sıcak, hoş kokusu, hep birlikte zihninden uçup gitti."

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott FitzgeraldBenjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald