Adı:
Benoni
Baskı tarihi:
1980
Sayfa sayısı:
226
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tur Yayınları
Baskılar:
Benoni
Benoni
Benoni
309 syf.
·10 günde·Beğendi·7/10
*** TİMAŞ YAYINLARI baskısı üzerinedir:

“Aşka izin olduğu anda kirlidir, rezildir aşk. Bir an alışkanlık haline gelir, ama aynı anda aşk buhar olup uçmuştur.”
.
Böyle sert bir alıntı ile giriş yapmamın sebebi aslında hayatın da pek çok sert yanlarının olması. Aşk kirli ve rezil midir her daim? Sanmıyorum. Ama pek çok şeyi ellerimizle bizim kirlettiğimizi, onları fazla kaynatıp buhar olup uçmalarına neden olduğumuzu biliyorum. Knut Hamsun da hayatın o yanları ile yüz yüze gelmiş ve insanları da bu yüzleşmeye maruz bırakmak istemiş bir yazar. Açlık'ta karın ağrıları çekmiştim, açlık çekmenin aksine soğuk bir zeminde uzanıp sadece tavana bakmak istemiştim. Karanlık ve nem kokan bir odada. Benoni'de ise o oda sessizdi sessiz olmasına. Ama dışarıda fazla gürültü vardı. Benoni arada kalıp içine çekildikçe o sesler odaya doluştu. Hayatı basit ve kendiliğinden anlamlıyken, karmaşıklaştıkça anlam da dağıldı. Benoni onu okuduğumdan habersiz verandasında oturdu. Kazanıp kaybettiklerini düşündü, öfkelendi, hırslandı, kalbini yumuşattı..
.
Hamsun'u seçimleri sebebiyle sevmiyor olsam da karakter yaratma konusunda ne kadar iyi olduğu su götürmez. Benoni de sinikliğiyle, anlamsızlığıyla beni yakaladı . Aslında başı ve sonu parçalanmış bir eser okuyorsunuz. Büyük olaylar da yok. Birbirine tuzaklar kuran, birbirinin canını yakan, aşık olan-aşkından gidenlerin olduğu bir eser. Ve çokça Hamsun'un topraklarından izler taşıyor.

Çeviride Behçet Necatigil'in şiirsel dilinin olması sebebi dahi yeterli Benoni'yi okumaya. Kapak tasarımı yine çok başarılı ve yine Barış Şehri!
240 syf.
·Puan vermedi
Kitabı her elime aldığımda “duyanlaraah duymayanlaraah soranlaraaah sormayanlaraaah BENONİİİ seviyorum çok seviyorum” diye yükselmekten kendimi alamadım maalesef :( Hamsun, Açlık’ın yazarıdır oradan bilirsiniz. “Açlık” öyle muazzam bir eser ki, kaç yıl oldu okuyalı bilmiyorum ama hala verdiği his, o karın ağrıları direkt canlanıyor bende. Mutlaka ama mutlaka okuyunuz okumadıysanız. Hamsundan okuduğum 2. kitap oldu, ezik karakterleri çok iyi işliyor, kitapta aslında olay yok pek, öyle edebiyat da parçalamıyor dili oldukça sade (“Hamsun çevirmek benim için şiir yazmak gibi” diyen Behçet Necatigilin de başarısı tabii bu) eee neyini okuyacağız derseniz, önce bir Açlık’ı okuyun derim ne kadar iyi bir yazar olduğunu göreceksiniz. Herkesin bir tarzı vardır bana göre okurla yazar arasında kalın bir duvar vardır en başta. Yazar ister edebiyat parçalayarak muazzam tasvirler güçlü metaforlarla isterse düz anlatımıyla o duvarı kırabildiği, en son okurla karşı karşıya gelebildiği birbirleri için görünür olmayı sağladığı müddetçe başarılıdır. Mesele okurun yazarı görebilmesi değil, yazarın da okuru görebilmesi çünkü bana kalırsa. Hamsun da başarılıdır, ne kadar olduğunu söylemek haddime değil artık düşünün ki Hemingway, koskoca Hemingway “bana yazmayı Hamsun öğretti” demiş. Bu kadar iyi bir yazarsa neden adı çok duyulmadı Nobel Edebiyat Ödülü almasına rağmen hem de, diye insan düşünüyor ama cevap da çok bariz. Ülkesini işgal eden Nazilere sempati duyması, Hitlerle görüşmüş olması vs yazarlığını gölgede bıraktı. İnsanlar haliyle tepki gösterdi, tepki dediğim de öyle vurmalı kırmalı değil, kitaplarını bahçesine bırakmışlar kapısının önüne yığın olmuş orada buradan bakınca ne kadar da nahif bir protesto gibi görünse de pencerenin arkasından bakan Hamsunu derinden etkilemiş çok üzmüş daha da evden çıkamamış Hamsun rivayetlere göre, öyle pişman pişman hayata gözlerini yummuş. Çok da güzel bir tartışma konusu aslında yazarın dünya görüşü ya da siyasi görüşü eser bağımsız olsa dahi okuru etkilemeli mi?
240 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kötü değildi ama bana ne kattı desem hiçbir şey kısacası okurken pek zevk almadım bu yazarı duymuştum daha önce ve okuduğum ilk kitabı şu an kendisine önyargıliyim bir daha bir kitabını okur muyum bilmiyorum
Yerde bir şey gördün değersizdir senin için ama bir başkası gelir de almaya kalkarsa o zaman değerlenir gözünde hemen elini uzatırsın
Rosa..."Zaten mesele ne harflerde, ne de kelimelerde!" diye ilave etti.
"Ya neyde?"
Herhangi bir alayı önlemek için, kısaca,"Manasında!" cevabını verdi Rosa.
"Aşka izin olduğu anda kirlidir, rezildir bu aşk. Bir an alışkanlık haline gelir, ama aynı anda aşk, buhar olup gitmiştir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Benoni
Baskı tarihi:
1980
Sayfa sayısı:
226
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tur Yayınları
Baskılar:
Benoni
Benoni
Benoni

Kitabı okuyanlar 19 okur

  • Hatice Konukcu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0