Adı:
Beren ile Luthien
Baskı tarihi:
1 Ağustos 2019
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053759867
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Beren and Lúthien
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Beren ile Luthien
Beren and Lúthien
Tolkien’in yayımlanmayan metinlerinden derlenerek başlı başına bir kitap haline getirilen Beren ile Lúthien’in destansı hikâyesi Hobbit, Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Tolkien’in yarattığı Elfler, İnsanlar, Orklar ve Cücelerle dolu Orta Dünya hayranlarını bir kez daha bir araya getirecek.

J.R.R. Tolkien’in İlk Çağ’daki destanları ve mitleri anlattığı Silmarillion’ın gelişiminde büyük bir rol oynayan Beren ile Lúthien’in hikâyesinin yazım sürecinde pek çok detay değişse de gölgelenen aşkları hep baki kaldı: Beren ölümlü bir İnsandı, Lúthien ise ölümsüz bir Elf. Önemli bir Elf beyi olan babası, kızının Beren’le olmasına karşıydı ve eğer Lúthien’le evlenmek istiyorsa Beren imkânsız bir görevi yerine getirmek zorundaydı. Beren, Lúthien ile birlikte kötülerin en kötüsü, Kara Düşman, Morgoth olarak da bilinen Melkor’dan en değerli mücevher Silmarili çalmaya çalışacaktı.

Bu kitapta Christopher Tolkien, Beren ile Lúthien’in hikâyesinin ilk yazıldığı tarihten, Silmarillion’daki haline kadar geçen süreci adım adım ele alıp Orta Dünya’nın en önemli aşk hikâyesine nasıl dönüştüğünü, bu evrende giderek nasıl daha büyük bir yer kapladığını gözler önüne seriyor. Bunu yaparken de babasının kelimelerine dokunmadan, orijinal hallerini koruyarak destanın hem manzum hem de mensur biçimlerini ilk kez birlikte yayımlıyor.
288 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
J.R.R Tolkien'in kitaplarında tam olarak ne olduğunu anlayamadığım bir cazibe var beni çeken. Belki de dünyanın en iyi fantastik romanlarını yazdığındandır. Belkide yazılarını biz okurları için değil bizzat kendisi ve ailesi için yapmasıdır. Bu yüzden belkide büyük bir aşk ile yazmıştır bu kitapları ve bu yüzden bu kadar sevilerek okunuyordur. Beren ve Luthien, bu isimleri daha önce Tolkien okuyanlar illa ki duymuştur. Ölümlü Beren ve ölümsüz elf Luthien'in aşkı Orta Dünya serisinde ki en büyük aşktır.

Şu dakikadan sonra ki paragraf SPOILER olabilir - olmayadabilir. :D

Düşünün nasıl bir aşk olduğunu Beren aşkı için Morgothdan Silmaril çalmaya gitmesi. Luthien'in Bereni tekrar canlandırmaya çalışması. Ama en önemlisi Luthienin aşk için ölümsüzlükten vazgeçmesi.

Kısa bir dip not: bu romanda diğer bir çok Tolkien romanı gibi Christopher Tolkien'in babasının notlarından düzenlediği bir romandır.

Bu arada bu hikayeyi ayrı klan şey Beren ve Luthien'in, J.R.R Tolkien ve eşi Edith Tolkien olmasıdır... Yani bi nevi kendi aşk hikayesi...
Beren ve Luthien'in mükemmel hikayesi ile Silmarillion okurken tanıştım ve özellikle Luthien'e, ki benim gözümde Orta Dünya'nın gelmiş geçmiş en gözü kara ve en cesur elfidir, hayran kaldım. Dolayısıyla bu kitabın çıkacağını da ilk duyduğumda inanılmaz heyecanlandım, ön siparişten edindim ve bekleyen yüzlerce kitabıma rağmen hemen okumaya başladım.
Ancak...Ancak kitabı yaklaşık 4-5 ay kadar elimde süründürdükten sonra yaklaşık 200. sayfasında pes ederek bırakmak zorunda kaldım (Kitap 288 sayfa) .
Kitap için kötü diyemem, gerçi iyi de diyemem, sadece benim beklediğimden ve olmasını umduğumdan çok farklıydı. Dolayısıyla, bu incelemeyi yazmamdaki asıl amaç da, kitabı okumak isteyenlerin neyle karşılaşacaklarını önceden bilmeleri gerektiğini düşünmem.
Öncelikle şunu belirtmem gerek ki, kitap fantastik bir kitap değil, içinde fantastik öğeler barındıran bir edebi inceleme kitabı. Benim beklediğim, Silmarillion’da geçen yaklaşık 10-15 sayfalık Beren ve Luthien hikayesinin genişletilmiş, detaylandırılmış ve koskoca roman haline getirilmiş versiyonunu göreceğimi sanmıştım. Hatta dürüst olmak gerekirse, Silmarillion’da yalnızca iki sayfa ayrılan Yüzüklerin Efendisi hikayesinden 3 kitap çıkabildiğini düşününce nasıl da umutlanmış olabileceğimi siz düşünün.
Ancak bu kitap Christopher Tolkien’in babasının bu hikayeler üzerine yaptığı incelemeden ibaret. Bu hikaye aslında onların ailesi için de çok önemliymiş. JRR Tolkien aslında kendini Beren, çok sevdiği eşini de Luthien olarak görmüş ve aslında bu hikaye onların hikayesiymiş. Dolayısıyla bu hikayenin oğulları Christopher için de ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir.
Christopher da, bu kitabında babasının bu hikaye için yazdığı tüm versiyonları toparlayıp, düzenleyip bu kitapta toplamış. Yani kitap, bir adet derinlemesine yazılmış bir hikayden değil, aksine Silmarillion’da verilmiş 10-15 sayfalık hikayenin 4-5 farklı versiyonundan oluşuyor. Ancak bu versiyonlar arasındaki geçiş de tam net değil. Bir versiyon şiir, bir versiyonun bir bölümünün iki farklı versiyonu ayrı ayrı verilmiş, birinde Melkor’un hizmetkarı da bir tazı iken başka versiyonunda kedi… Ancak sonuçta hepsi aynı 10-15 sayfalık hikayeler ve aralar da Christopher’ın ‘Bu kısmı babam bir kitabın arkasına kurşun kalemle yazdığı için çözmem zaman aldı’ gibi açıklamaları ile doldurulmuş.
Kitabın edebi yönü gerçekten çok kuvvetli, yani aynı hikayeyi o kadar farklı şekilde o kadar farklı kelime seçimleri ve oyunları ile aktarabilmek mükemmel. Ancak ben kitabı edebi kitap olarak değil fantastik kitap olarak okumak istemiştim ve benim için sadece 5 kere tekrarlanmış bir hikaye oldu. Dolayısıyla da kitap, bitiremediğim ender kitaplar arasında yerini almış oldu.
272 syf.
·5 günde·7/10
BU KİTABA 10 ÜZERİNDEN 10 ASLA VERİLMEMELİDİR!!! Neden diye sormak istiyorum sadece Neden? NEden böyle bir kitabı çıkarırsın,hadi çıkardın ama neden reklamlarını, içeriğini,tanıtım yazısını kitabı yansıtmayacak şekilde yayımlarsın ya ? Tolkien hayranı biri olarak kitaba üzüldüm gerçekten. Hurin'in çocukları gibi uzun ve tek bir roman beklerken. Silmariilion'daki içeriğe çok benzeyen birazcık uzun halini 80 sayfa civarı var içinde. kalan sayfalar ne mi ? hikayenin kısa özeti, durun hikayenin uzun özeti. Yetmedi mi şimdide şiirimsi olarak okuyun hikayeyi. Baydım Gerçekten üzülerek söylüyorum baydım. Aynı hikayeye tekrar tekrar ufacık ve değmeyen farklarla okumaktan. Silmarillion'da okuduktan sonra ve Özellikle Hurin'in çocuklarını okuyunca bu kitaba aşırı beklentiyle baktım. Çünkü Çok güzel bir hikayesi var. Hurin gibi tek hikaye halini 80-100 sayfada bassalar bende 9 puanı basarım. Lakin böyle hikayeyi tekrar tekrar okutmak üzdü ve baydı beni. Eminim Tolkien kitabının böyle şekilde çıkmasını istemezdi. Dediğim gibi insan reklamını buna göre yapmaz ya da içindekiler kısmına beren ile lüthien yazıp 20Ten 245 yazmaz. çünkü içinde bir sürü başlık ve tekrar aynı hikaler var. Onları içindeki kısımda belirtseydiniz belki benim gibiler ne okuyacağını bilir ve daha yüksek puan verirdi. Ama click bait yapınca insanın morali bozuluyor. VE açıkça söyleyeyim bu kitaba 10 üzerinden 10 verilmez!!! Hiç bir mantığa uymaz verenleri görüyorum verilmez arkadaşım. Bir hikayeyi 4-5 kere sana okutan kitaba asla 10 üzerinden 10 verilmez. Onun dışında kitaptaki resimler çok güzel ama saçma. Çünkü yeri ve zamanı değil. olması için koymuşlar sadece. Hikayeden bağımsız çoğu. Neyse içerik olarak dediğim gibi 10 üzerinden 8-9 arası verirdim sadece 100 sayfallık tek hikaye çıksaydı.Çünkü çok güzel bir hikayesi var, aşk aksiyon orta dünya ne ararsan tam karşılığında :) ama yan unsurlar bozuyor. Birde içinde : İmdi, birde böyle olmasın mı? , heyhatt falan yazmaları de beni ayrı irite etti. Neyse Tolkien reise lafımız yok oğluna ve yayıncı ithakiye inceleme yaptım. Çünkü büyük bir pazarlama stretejisi içinde hatalar yapılmış. Üzdün İthaki ve Cristopher.
Okumak için elimden geleni yaptım; ama bırakmak zorunda kaldım. Kitap beni bunnaltı, genel havası boğucuydu. Okuyan herkes beğenmiş, bir tek ben beğenmedim.Sadece çizimler güzeldi bayıldım. 🤷‍️
272 syf.
Ben Tolkien'in gelmiş ve geçmiş en büyük dilbilimci olarak tanımlıyorum. Eğer daha önce hiçbir Tolkien'in kitabı okumadıysanız, bu kitabıyla başlamayın. Benim hayranlığım Yüzüklerin Efendisi serisiyle başlamıştır ve sonrasında devam etmiştir. 100 yıl sonra Tolkien'in oğlu Christopher Tolkien hikayeyi biraraya getirmiştir. Tolkien hikayeyi tamamlamamıştır.
Ölümlü olan Beren ile ölümsüz olan Elf beyi kızı olan Luthien 'in aşk hikayesini anlatıyor. Önemli bir Elf beyi olan babası, kızıyla Beren 'in aşkına karşıydı. Beren'in Luthien ile evlenebilmesi için bir tek şartı vardı. Melkor'dan değerli mücevher olan Silmarili çalmaya çalışmaktı. Orta dünya muhteşem bir aşka şahitlik ediyor.
Kitap düz yazı şeklinde başlayıp, Tolkien'in Luthien 'in şarkılarıyla destansı bir anlatımıyla devam ediyor. Bu arada kitabın içindeki çizimler bir harika. Alan Lee 'ye de teşekkür ediyoruz.
Herkese keyifli okumalar
272 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Bir solukta Orta Dünya’nın öncelerine gidiyor ve Yüzüklerin Efendisi öncesindeki olaylardan haberdar oluyorsunuz. J. R. R. Tolkien ‘ in oğlu iyki var ki bu ölümsüz eserleri derleyip toparlamış ve bizimle paylaşıyor. Şimdi sırada Silmarillion ve Yüzüklerin Efendisi var.
272 syf.
Nasıl bu aralar hangi rapçiyi dinlemeliyiz, birini seviyorsak diğeri kötüdür gibi tartışmalar varsa, tam ortaokul yıllarıma denk gelen zamanlarda Harry Potter’cılık ya da Yüzüklerin Efendisi’cilik (o zamanlar ‘fan’ kavramı da yoktu çünkü) vardı. O günlerden kalma mı yoksa cidden hikayeye bir türlü ısınamadığım için mi bilmem Yüzüklerin Efendisi’ne hep mesafeli yaklaşmışımdır ama aksine Potter serisini ise bir o kadar severim. Biraz bu önyargımı kırmak biraz da popüler olan bir şey okuma isteğiyle Tolkien’in metinlerinden oğlu tarafından derlenmiş ‘Beren ile Luthien’i okudum. Kesinlikle çok başarılı bir şekilde kurgulanmış bir destan var ortada ama kitabın hazırlanışı ve sunuşu eserin etkisini düşürmüş. Girişteki ‘Tolkien’in Dünyası’nı bilmeyenler için yorucu gelen anektodlar ve kronolojiye çok dikkat etmeden tekrar eden metinler sebebiyle kitabın gücü eksilmiş. Tolkien’in büyük emek verdiği manzum kısımların Türkçe’ye çevirisi ne kadar başarılı ise artık oldukça canımı sıkan İthaki’nin özensiz yaklaşımı sebebiyle neredeyse her sayfada var olan yazım yanlışları da o kadar amatörce. Her şeye rağmen okuduğuma sevindiğim ve Tolkien edebiyatını sevenlerin muhakkak okumasını tavsiye ettiğim bir kitap.
272 syf.
·2 günde
Uzun bir aradan sonra Orta Dünya evrenine dönüş yapmak güzeldi fakat kitapta beklediğimi bulamadım maalesef. Bu kitapta bitmemiş öyküler gibi Tolkien'in taslaklarından oluşturulmuş bir kitap olmuş, ben daha çok Silmarillion da geçen hurin'in çocukları hikayesinin daha sonradan genişletilmiş versiyonu şeklinde çıkan kitabı gibi bir kitap bekliyordum ama bu kitapta beren ve luthien'in hikayeleri farklı versiyonlar şeklinde toplanmış taslaklar var hatta şiir şeklinde bile yazılmış hikayesi bile mevcut. Bazı versiyonlarda karakterler değişse de hikaye genel anlamda aynı olduğu için sıkıldım, sırf Orta Dünya evreninde geçtiği için 10 yıldız verdim. Yine de Orta Dünya hayranlarının kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap.
272 syf.
·9 günde·8/10
Uzun zaman sonra Orta Dünya ile ilgili bir şeylerin çıkması çok güzel. Daha önce Tolkien okumamış, Orta Dünya Tarihi hakkında bilgisi olmayanların pek anlayabileceği ya da seveceği bir kitap olacağını düşünmüyorum. Kitapta hikayenin Silmarillion'daki son halinden önce yazılan taslak hallerini, yazılırken nasıl değiştiğini görüyoruz. Mesela ilk versiyonda Beren bir Elf olarak yazılmış. Sauron'un ilk adının da Thû olduğunu öğreniyoruz.
Benim gibi Tolkien okumayı seven herkesin beğeneceği bir kitap. Darısı The Fall of Gondolin çevirisinin başına.
288 syf.
·6 günde·9/10
Orta Dünya'nın en büyük en dillere destan aşk hikayesi. Orta Dünya'nın gördüğü en cesur ölümlü insan Beren ile, güzelliği ve zarafeti ile Kara Efendi Morgoth'u bile etkisi altına alan ölümsüz elf Luthien'in aşkı.

Ölümsüz Luthien'in diğer ismiyle bülbül Tuniviel'in kırlarda söylediği şarkılara ve ettiği raksa aşık olup babasının huzuruna çıkan Beren'in, Luthien'in babası tarafından imkansız bir göreve gönderilişinin anlatıldığı bu harika eserde, daha önce 3. Çağda gördüğümüz Orta Dünya'nın güçlü kadınını simgeleyen Eowyn'in cesaretinin, 1. Çağda Luthien'in cesareti ile örtüştüğünü görüyoruz. Aşkı uğruna ölüme giden Beren'in sevgisine karşılık, ölümsüzlüğünden vazgeçen Luthien'in sevgisi...

Hikayeyi okurken yine 3. Çağdan çok yakından tanıdığımız Kara Efendi Morgoth'un en önemli hizmetkârı Sauron ile Ölüm Büyücüsü Thu adı altında karşılaşıyoruz. Ve yine 3. Çağdan çok iyi bildiğimiz Gimli ile tek bir satır arasında da olsa karşılaşma şansı buluyoruz.

Kitabın biraz daha içeriğine girecek olursak; Feanor'un Silmariller'i yapması ve Gondolin'in Düşüşü arasındaki zaman dilimini anlatmakta. Yine hikayenin bu kısmında Feanor'un oğullarının alçakça oyunlarıyla, ihanetleriyle karşılaşıyoruz.

Kitapta Beren ve Luthien'in öyküsünün tüm gelişimi mevcut. Hikaye Tolkien'in yazdığı 5 farklı nüsha hâlinde sunulmuş. Ancak her nüshada hikayenin başka bir kısmındaki detaylar üzerinde durulmuş. Hoş Tolkien'in kendi hayatından esinlenerek yazdığı bu hikâyeyi - Hatta öyledir ki Tolkien'in mezarında Beren, eşi Edith'in mezarında Luthien yazılıdır - defalarca okumaktan sıkılmayacaksınız. Her Orta Dünya hayranına şiddetle okumasını tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi okumalar :)
272 syf.
·Puan vermedi
Kitapla ilgili söylenebilecek ilk şey bu hikâyenin aslında Silmarillion’da anlatılmış olduğudur. Bu kitap Hurin’in Çocukları kitabında olduğu gibi Silmarillion içerisinde anlatılan hikâyeyi alıp genişleterek sunmayı hedeflemiyor. Beren ile Lúthien’in Yüzüklerin Efendisi veya Hobbit gibi tam bir devamlılığı da bulunmamakta. Kitapta Tolkien’in 1917’den ölümüne kadar üzerinde uğraştığı ve Kadim Günler’in Üç Büyük Öyküsü’nden biri olarak isimlendirdiği aşk hikâyesi Beren ile Lúthien’in farklı versiyonları bulunmakta.

Kadim Günler’in Üç Büyük Öyküsü Tolkien tarafından şöyle tanımlanıyor: Hurin’in Çocukları, Beren ile Lúthien ve Gondolin’in Düşüşü. Hurin’in Çocukları’nı Orta Dünya meraklılarından okumayan kalmamıştır diye düşünüyoruz. Beren ile Lúthien ise Türkçeye çevrilen bir başka büyük öykü. Kadim Günler’in son büyük öyküsü Gondolin’in Düşüşü ise henüz kitap halinde bulunmuyor fakat üzülmeyin! Yakında o da kitap halinde yayımlanacak.

Oğuzhan Koç

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...le-luthien-inceleme/
272 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Tolkien’i seviyorsanız, öykülerinin ilk taslaklarını veya alternatif metinlerini okumaktan hoşlanıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Beren’in Elf olarak geçtiği, düz yazı veya şiir şeklinde bir kaç alternatif Beren&Luthien öyküsü, öncesi ve sonrasıyla...
"Gölgenin yarattığı yollar uzun olur
ayak basılmayan yerlerde, tepeler
aşılırken ve denizler geçilirken!"
"Bir name vardır has olan her ozana;
kimi güçlüdür kimi de yumuşak, her biri dillendirir kendince kendi ezgisini,
her birine biraz kulak vermelidir, sesleri
kötü de olsa, boş da olsa sözleri."
Nedense her güzel şey kısa ömürlü oluyor ve sanırım geriye, onları yaparken yaşadığımız güzel anların hatırası kalıyor sadece.
Umutlar soldu, gözlerim karardı, ileride neler olduğunu göremiyorum; ama yine de belki yolunuz tüm umutların ötesinde gelir dolaşır...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beren ile Luthien
Baskı tarihi:
1 Ağustos 2019
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053759867
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Beren and Lúthien
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Beren ile Luthien
Beren and Lúthien
Tolkien’in yayımlanmayan metinlerinden derlenerek başlı başına bir kitap haline getirilen Beren ile Lúthien’in destansı hikâyesi Hobbit, Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Tolkien’in yarattığı Elfler, İnsanlar, Orklar ve Cücelerle dolu Orta Dünya hayranlarını bir kez daha bir araya getirecek.

J.R.R. Tolkien’in İlk Çağ’daki destanları ve mitleri anlattığı Silmarillion’ın gelişiminde büyük bir rol oynayan Beren ile Lúthien’in hikâyesinin yazım sürecinde pek çok detay değişse de gölgelenen aşkları hep baki kaldı: Beren ölümlü bir İnsandı, Lúthien ise ölümsüz bir Elf. Önemli bir Elf beyi olan babası, kızının Beren’le olmasına karşıydı ve eğer Lúthien’le evlenmek istiyorsa Beren imkânsız bir görevi yerine getirmek zorundaydı. Beren, Lúthien ile birlikte kötülerin en kötüsü, Kara Düşman, Morgoth olarak da bilinen Melkor’dan en değerli mücevher Silmarili çalmaya çalışacaktı.

Bu kitapta Christopher Tolkien, Beren ile Lúthien’in hikâyesinin ilk yazıldığı tarihten, Silmarillion’daki haline kadar geçen süreci adım adım ele alıp Orta Dünya’nın en önemli aşk hikâyesine nasıl dönüştüğünü, bu evrende giderek nasıl daha büyük bir yer kapladığını gözler önüne seriyor. Bunu yaparken de babasının kelimelerine dokunmadan, orijinal hallerini koruyarak destanın hem manzum hem de mensur biçimlerini ilk kez birlikte yayımlıyor.

Kitabı okuyanlar 150 okur

  • Berke Selami Uğur
  • Esra
  • Kemal M
  • Erkut Demir
  • Kürşad Kağan Kaynak
  • Mehmet Fatih Mayuk
  • V.B.K ️
  • Levent Demir
  • Halik Aciz
  • Erman Akçay

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.3 (15)
9
%12.2 (9)
8
%17.6 (13)
7
%16.2 (12)
6
%4.1 (3)
5
%5.4 (4)
4
%4.1 (3)
3
%2.7 (2)
2
%5.4 (4)
1
%0