Berlinli Apartmanı

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.764
Gösterim
Adı:
Berlinli Apartmanı
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
239
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944362689
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yitik Ülke Yayınları
Baskılar:
Berlinli Apartmanı
Berlinli Apartmanı
Cinayet kitapları çeviren Oya, güzeller güzeli Berlinli Apartmanı'na taşınır. Komşularıyla yakınlaştıkça, tuhaf olaylara şahit olmaya ve korkuya kapılmaya başlar. Acaba Berlinli Apartmanı sanıldığı kadar huzurlu, sakinleri ise göründüğü kadar masum değil midir? Korkusunu yenip şüphelerine mantıklı bir açıklama getirme çabasına girişen Oya, bir süre sonra kendisini Türk usulü bir Agatha Christie hikâyesinin içinde bulur. Kediler, cinler, şeytanlar, ölü çocuklar, yılanlar, kâbuslar, büyüler, oyuncak bebekler ve katillerle dolu bir dünyanın başkahramanıdır artık.
239 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yaprak Öz'ün kitabını birkaç saat içerisinde, kitabı kesinlikle elimden bırakamadan, normalde erken saatlerde yatmayı alışkanlık edinmiş birisi olmama rağmen uykuya direnerek, büyük keyifle okudum. Bu kitap iyi bir edebiyat eseri değil kesinlikle, ancak zaman geçirmek, keyif alarak zorlanmadan okumak ve hiç sırıtmayan, hiç zorlama olmayan atmosferiyle ve olay akışıyla çok buralı bir polisiye örneği olarak okumak için dört dörtlük bir örnek. Kitabın en önemli özelliği bol karakterleri, sahte ve zorlama olmayan diyalogları, sıradışı olmak için kendini kasmaması ve final kaygısı taşımadan hikâyeye odaklanması. Birkaç yerde ürkmedim diyemem, ancak yazarın betimlemeler yerine diyaloglara önem vermesi kitabın ürkütücülüğünü azaltıyor, iyi diyalog yazabilmek bir marifet muhakkak ve Yaprak Öz bunu oldukça iyi kotarıyor, bununla beraber diyalogların daha az olması kitabın ürkütücülüğünü çoğaltabilirdi. Yine de bu söylediklerim bir eleştiri değil, sadece acaba böyle daha mı iyi olurdu diye düşünüyorum. Böyle olsun olmasın, Berlinli Apartmanı konuşkan, akıcı, keyifli anlatımıyla okunmayı hak ediyor.

herkese iyi okumalar.
256 syf.
Kadıköy Moda’nın en güzel apartmanlarından birindeki dairesine yeni yerleşen Oya’nın, gizemli ve sıra dışı apartman sakinlerinin sırlarının peşine düştüğü, sürükleyici, zaman zaman ürkütücü macerasına ortak oluyoruz.

Akıcı şekilde ilerleyen, film izler gibi okunan güzel bir polisiye. Yaprak Öz'ün tarzına seviyorum. Birkaç saatte okuyabilir, heyecana kapılabilir ve karakterleri tanıdığınızı düşünebilirsiniz. Yerli polisiye için gerçekten güzel bir örnek. Tek kelimeyle bayıldım. Şu aralar ne okusam diyenlere tavsiye ederim.
256 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitap bana birçok yönüyle iyi geldi. Ankara’nın ayazından ve karından uzaklaştırıp İstanbul’a götürdü. Götürmekle kalsa iyi, gezdirdi de gezdirdi. Meğer fiziken olmasada ruhen ne kadar ihtiyacım varmış bu hava değişimine. Kahramanımız Oya’nın, Berlinli Apartmanına taşınmasıyla başladı hikayemiz. Kadıköy’ün en işlek yerinde, iskeleye beş dakika, sinemalara, kafelere, barlar sokağına yakın mesafede, Moda’ya yürüyüş yapılabilecek kadar yakın. Olmadı mı? Atla Karaköy ya da Beşiktaş vapuruna gez dolaş, Beyoğluna, Ortaköy’e uzan. Gel keyfim gel bir noktada, bu eski ama göz alıcı apartman. Oya 2 numaralı daireye taşınıyor ve biz tek tek diğer 6 hanede oturan komşularla tanışmaya başlıyoruz. Her biri ayrı karakterlerde, farklı kültür ve mesleklerde insanlar. Eee.. güzel, inanılmaz keyif alıyorum okurken bu sıcacık apartmandan, grift ilişkilerden ama diyorum ki sevgili @yaprinka biliyorumki bu bir polisiye ama gel gelelim vaka nerede? Olay ne zaman başlıyor? Dememe gerek kalmadan sevgili yazar serpiştiriyor ince nüansları satır aralarına. Bir de bakıyorumki biz aslında güleryüzlü sıcacık komşuları birazcık yanlış tanımışız. Oya’nın zihni bir süre sonra karışmaya başlıyor ve hiçbirşeyin aslında göründüğü gibi olmadığını kavrıyor. Başlıyoruz dedektifliğe. Yer yer geriliyorum, heyecan duygum en üst seviyede, yazarın samimi anlatımı kitabı kapatsamda sürekli zihnimde ve canlı kalıyor. Oya olayları çözmeye başlarken, ben de Oya’ya olan bağımı ve onunla bütünleşmemi sağlayan duyguyu çözmeye çalışıyorum.
Kitabı kapatır kapatmaz derhal Edward Theodore Gein’in (Amerikalı katil ve mezar hırsızı) hayatını araştırdım ve filminide izleyeceğim. Bununlada kalmadım elbette, yazarın şeytan disko ve tilki,baykuş,bakire kitaplarınıda hemen sipariş verdim. Bilmem anlatabildim mi:)
256 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Berlinli Apartmanı Yaprak Öz'den okuduğum ikinci kitap ve yine bayıldım!
Berlinli Apartmanı'ndaki yeni dairesine taşınan Oya'nın gizemli komşularıyla olan maceraları hem çok keyifli hem de ürkütücüydü. Bazı kısımlarda gerçekten çok tedirgin oldum desem yalan olmaz.. Ama özellikle içinde bulunduğumuz şu günlerde böylesine sürükleyici, insanı içine çeken bir kitap okumak gerçekten çok iyi geldi bana.. Yaprak Öz'ün kitaplarında ilk sayfadan itibaren kendini hissettiren bir sihir var ve ben bunu yaşamayı seviyorum..
256 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
Merak, heyecan, tatlılık, karakterler, konu bütünlüğü hepsi çok güzeldi ve hızla okuttu. Ben betimleme sevdiğim için uzun cümlelere hayranım bu yüzden kitaba sadece edebi dil üzerinden not kırabilirim. Hayal gücü yüksek bir yazarla karşı karşıya olduğunuzu daha ilk sayfalardan anlayıp böyle kısa kısa cümlelerle karşılaşınca hayal kırıklığı oluyor tabii ama elinizden düşürmeyeceginiz bir merak unsuru da içeriyor. Sonuç da çok güzel bağlanmış. Türk polisiyesi deyince tercih ettiğim isimlerden biridir zaten Yaprak Öz Sanırım baş karakter Oya 'nin cevirmenlik yapması edebi dil yoğunluğu beklentimi karşılamadı sadece. Yine de gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.
239 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Berlinli Apartmanı Çok Güzeldi... Tüm samimiyetimle söylüyorum çoook güzeldi. Genel de akşamları daha uzun okuyabiliyorum. Bazı bölümler de tek başıma kalmamın da etkisiyle yalan yok ciddi korktum. Tabii bu tatlı bir korkuydu. Ne kadar övsem ne kadar beğenilerimi aktarsam hepsi bu mükemmel polisiye kitabı için çok yetersiz kalacak.
☆Herkese tavsiye ederim, şiddetle☆ Yaprak Öz Berlinli Apartmanı
256 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Cinayet romanı çevirmenliğinden,apartman dedektifliğine...
.
Kadıköy Moda'nın en güzel apartmanlarından
birindeki dairesine yeni yerleşen Oya'nın, gizemli ve
sıra dışı apartman sakinlerinin sırlarının peşine
düştüğü, sürükleyici, zaman zaman ürkütücü
macerasına ortak oluyoruz.
.
Her kitabı gibi O kadar doğal ve içten yazıyor ki Yaprak Öz bir anda kendinizi olayların içinde buluyorsunuz ve ne zaman bittiğini anlamıyorsunuz.
.
Gerilim ve cinayet temalı bir kitap belki ama o güzel dili sayesinde garip bir huzurla okunuyor. Yaprak Öz imzalı favori kitabım bu değil belki ama saatler içinde bitirdiğim ve elimdem birakmadiğım bir kitap oldu tavsiye ederim . .
239 syf.
·Puan vermedi
Uzun zamandır böyle başından kalkmadan bitirebildiğim bir kitap okumamıştım. Kitabı okurken bol bol gerilmemin ve heyecanlanmamın yanı sıra olayların sonunda tatlıya bağlanıp bağlanmayacağını merak etmem yaklaşık 2 saat içinde kitabı bitirmemi sağladı. Güzel bir polisiye olduğunu düşünüyorum ve kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
239 syf.
·7/10 puan
Hem sıcak hem sevimli hem polisiye, enterasan ve güzeldi. Ceset dolu bile olsa polisiyenin sevimli olabileceğini göstermiş oldu bize. Türk ve kadın bir yazardan polisiye okumak ayrıca keyifliydi.
239 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Herkese merhaba dostlarBu sabah sizlere kalemi ilk kez tanıştığım sevgili yazar #yaprakoz den #berlinliapartmanı kitabının yorumu ile geldim. Bu kitabı defalarca sepetime ekleyip çıkardım. Ama okuyunca ahh merve keşke çok daha önceden okusaydın dedim kendi kendime. Bakalım neden böyle demisim.
Öncelikle polisiye-gerilim ve fantastik türlerinde nedense Türk yazarlarda hep bir eksiklik veya kurgu hatalarına denk gelip aman işte yazamıyor bizimkiler dediğim zamanlar çok olmuştur. Baştaki tereduttum de bundandi sanirim. Amaaa ahhh ben nasıl yanıldım. Kitaba pazartesi sabah basladim ise giderken. Bir an once akşam olsa kitaba devam etsem diyerek akşamı ettim ve gece yarısı kitabı bitirdim. Kitabın yazım dili, anlatımı çok iyiydi. Bir kere o heyecan duygusu hiç bitmiyor. Kitap ilerledikçe bir bakıyorsunuz hop sizde kitabın içine girmişsiniz. Hatta ben o kadar etkisinde kalmışım ki gece rüyamda bile karakterle uğraştım durdum.
Konu olarak bahariyede sıradan bir apartman görüntüsü çizen berlinli apartmanı ve sakinleri alışılagelmiş rutin yaşamlarına devam ederken, apartmana taşınan kendi halinde çevirmen oya ile olaylar bir anda seyrini değiştirecek, mazbut görünen apartman ve sakinlerinin geçmişlerindeki olaylar su yüzüne çıkmaya başlarken, yeni olaylarında oluşmasına sebep olacaktı. Ve bir anda bütün apartman sakinleri oyanın gözünde birer şüpheli durumuna geçecekti. Bunu farkeden bir kişi bu defa kancayı oyaya takar ve onunla uğraşmaya başlar. Peki kimdi bu ve neden oyaya musallat oldu? Oya nelerin farkına vardı? Iste bu ve bunun gibi soruların cevaplarının hepsi kitapta efendim. Heyecan, macera ve aksiyonun kollarına kendinizi atmaya hazır olun.
Son olarak şunu ifade etmekte fayda var. Ben çok fazla polisiye gerilim okuyan bir okur olmadigim için çok keyif ve tat olarak okudum bu güzel kitabı. Ve bana göre alanında ülke yazarlarimiz içinde belki de en iyilerinden birisi benim için. Sıkı bir polisiye gerilim okuyan arkadaşlarım için belki yazdiklarim abartı gelebilir. Onlara da bu konuda şimdiden saygı duyup hak verdiğimi belirtmek isterim. Ben beğenerek okudum tavsiyemdir. Bir başka yorumda görüşmek üzere hepinize keyifli günler dostlar.
239 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitabı bugün üç oturuşta bitirdim. İlk 30 sayfa bittiğinde, Bayan Öz'ün detaylı ama sade anlatımı çok hoşuma gitti ve kendi kendime "Ben bu kitabı seveceğim," dedim. İkinci kez başından kalktığımda toplamda 80 sayfa okumuştum ve mideme ilk yumruğu yemiştim. Hep merak ettiğim "Bir kitap nasıl gerebilir ki insanı," sorusu Berlinli'yle cevap buldu. Fena gerilebiliyormuşsunuz arkadaşlar. Bakınız, üçüncü oturuşumda bitirmeden kalkamayacağımı anladım ama en önemlisi bir ara ciddi ciddi "Ben de kalp krizi geçirir miyim acaba," diye düşündüm. Çünkü öyle gerildim ki 100 küsurlarda, nabzıma bir haller oldu. Bir sakin bir gergin, vallahi mideme ağrılar girdi ama ne tatlı ağrılardı onlar. Velhasılı kelam, okuduğum ilk Yaprak Öz eseriydi ve çok güzeldi. Şeytan Disko'yu Şubat sonunda okuyacağım ama onun da harika olduğuna eminim. Bu arada kitabın konusundan hiç bahsetmediğimin farkındayım, bahsedemem, mutlaka okumalısınız. Gerilim konusunda aranan kan bulundu diyor, alkışlı ve bol yıldızlı olarak tavsiye ediyorum. =)
239 syf.
·2 günde
Alışılmış bir kurgunun içine çekilip ikinci yarısına doğru ters köşe yapan kitapların güzelliğini hiçbir kitaba değişemem. Özellikle de bir süre önce polisiye edebiyattan uzaklaştığımı hatırlamam gerekirse evet, kesinlikle böyle kitapları okumamak için uydurulan bahanelerin gereksizliğini elimin tersiyle itebilirim.

Polisiye edebiyattan bahsediyorum ama Berlinli Apartmanı kitabının içerisindeki gizem ve gerilim, polisiye özelliğini geri plana itiyor. Kitabın ilk 100 sayfasını atlattıktan sonra hissedilen o gerilim omzumun gerisinde alınan bir nefes oluyor.

Çalıştığı yayınevinde cinayet, gerilim ve polisiye kitapları dilimize çeviren Oya, Anadolu yakasında bir eve taşınır. 7 katlı bir apartmanın ikinci katını satın alan Oya'nın Berlinli Apartmanı'yla kısa sürede bağ kurup hayatını düzene koymasıyla başlar her şey. Aslında kitabın arka kapağını okumadığım için ilk 100 sayfası içerisindeki tatlılık daima sürer ve klasik kurgulu bir kitap değil diye düşünmüştüm.

Ancak öyle olmadığını kitabın ikinci yarısında fark ettim. Apartman sakinlerinin kendince hayatlarını yaşadıkları Berlinli'de her şey bir zaman sonra değişiyor. Ve bunda büyük etken olan başta Oya, ardındansa gerçekleştirilen cinayet. Çevirdiği cinayet kitaplarından dolayı dedektif moduna bürünür. Merakı onu ilginç işlerin ortasına sürüklerken hayatına giren gerilimi sonradan fark eder. Ardı ise çorap söküğü gibi gelir.

Bu süreçte kendime gelemedim ve kitabı da elimden bırakamadım. İçindeki o gerilimle sanki gerçek hayatta burun burunaydım. İlk defa bir Yaprak Öz kitabı okudum. Çok da beğendim.

Türk yazarlar arasında bu denli farklı, özgün ve kuvvetli kalemler olması edebiyatımıza büyük bir renk katmakta.

@yaprinka nın kalemi ile tanışmam geç olsa da devamı gelecek. Çünkü dinamik ve gerilim dolu sayfaları okurken çok memnun kaldım. Yazarının kalemine sağlık.
İnsan çocukluğunun tatlı anlarını hatırlatan şeylerle yıllar sonra karşılaşınca nasıl da mutlu oluyor, ben de mutluluktan ölecektim.
Yaprak Öz
Sayfa 38 - Yitik Ülke Yayınları
"Insan çocukluğunun tatlı anlarını hatırlatan şeylerle yıllar sonra karşılaşınca nasıl da mutlu oluyor, ben de mutluluktan ölecektim."
Bazen hayat hiç ummadığınız bir anda tatlılaşır,her şey yolunda gitmeye başlar,çevrenizi güzelliklerin kapladığına şaşkınlıkla tanık olursunuz ya,bana da aynen öyle oldu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Berlinli Apartmanı
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
239
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944362689
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yitik Ülke Yayınları
Baskılar:
Berlinli Apartmanı
Berlinli Apartmanı
Cinayet kitapları çeviren Oya, güzeller güzeli Berlinli Apartmanı'na taşınır. Komşularıyla yakınlaştıkça, tuhaf olaylara şahit olmaya ve korkuya kapılmaya başlar. Acaba Berlinli Apartmanı sanıldığı kadar huzurlu, sakinleri ise göründüğü kadar masum değil midir? Korkusunu yenip şüphelerine mantıklı bir açıklama getirme çabasına girişen Oya, bir süre sonra kendisini Türk usulü bir Agatha Christie hikâyesinin içinde bulur. Kediler, cinler, şeytanlar, ölü çocuklar, yılanlar, kâbuslar, büyüler, oyuncak bebekler ve katillerle dolu bir dünyanın başkahramanıdır artık.

Kitabı okuyanlar 198 okur

  • Safiye Gedikli
  • Betül Keskin
  • Zeynep Şengül
  • Özlem
  • bahar
  • Emine
  • Bihter Yurdagüven
  • Ebru Gokay Er
  • Ezgi Egemen
  • Esmeray Atamer

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.7 (22)
9
%17.2 (16)
8
%16.1 (15)
7
%5.4 (5)
6
%4.3 (4)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0