Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları

8,5/10  (32 Oy) · 
69 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.086 gösterim
Pürtelaş Sokağı'nda kediler bir gün canhıraş feryatlarla ortalığı inlettiler. Pürtelaş Sokağı'ndaki Beş Sevim Apartmanı'nda tuhaf şeyler oluyordu. Beş pencereli, beş odalı, beş acayip insanın oturduğu Beş Sevim Apartmanı'nda perdelerin arkasında tuhaf şeyler olup bitiyordu. Cinler aleminden gelenler, periler aleminden gelenler, cinperi aleminden gelenler, orada beş garip hikaye yazdılar... yazdılar... yazdılar.

Pardon, altı hikaye yazdılar. Bir de Doktor Samimi ve onun günlüğü var.

Rüyada günlük görmek iyi bir kitap okuyacağınıza işarettir. Rüyada günlük görülse de görülmese de Beş Sevim Apartmanı'nı okumak iyiye işarettir, onu okuyanın gönül gözü açılır, peri kızları rüyasına girer.

Mine Söğüt ilk romanı Beş Sevim Apartmanı ile okuyanı cinperi alemine götürüyor, uzun bir masal dinletir gibi, anlatır gibi, gösterir gibi.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  127
 • ISBN:
  9789750805486
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Mine Söğüt ile ilk tanışmam, kapağından da anlaşılacağı üzere, bu tüyler ürpertici kitap ile gerçekleşti, ama ne gerçekleşme!
Her bir karakteri öyle etkili anlatmış ki, o karakterlerin çocukluklarının dipsiz kuyularına öyle bir dalmış ki, aman Allahım! çığlık atsan duyulmaz!
Bir kez daha anladım, her çocuğun dünyası oldukça hassas ve kırılgan... Bizim geçiştirdiğimiz, önemsemediğimiz her şey ama her şey, tahmin ettiğimizden daha büyük dönüşler yaratıyor. Çocuk sahibi olmak ne büyük bir sorumluluk Allahım ...
"Asıl amacı, çevresindeki insanları üzmekti. Hayata, o eğlenceli hayata devam eden ilgisiz annesini, işinden başını bir kez olsun kaldırmayıp, oğlunun yüzüne bakmayan babasını, o duyumsamazlığı cezalandırmak istiyordu."
(Sayfa 82)

Pelin S. 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gerçekten kafa açan bir kitap. Okuduğum için çok memnun olduğum bir kitaptı. Öyle hayatlardan parçalar vardı ki "nasıl ya? inanmıyorum!" dedirten cinstendi. Naçizane tavsiyem eğer paranormal şeylere karşı korku duyuyorsanız gece okumayın. Bu korku ileri ise siz bilirsiniz ama hiç okumasanız daha iyi olur sanırım. Bunu söylememin sebebi çok korkunç hikayeler olmasından değil cinlerden korkanları etkileyeceğinden emin olduğum kısımlar olduğu içindir. Bayağı farklı bir kitap. Fırsatım olsa Mine Söğüt'den neden böyle bir kitap yazdığını dinlemek isterdim.

tuba artan onat 
21 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim'den sonra en beğendiğim psikolojik roman oldu Beş Sevim Apartmanı. Beş Sevim ve Huriye Hanım'ın öyküsünü gözyaşlarıyla okudum. Hayalle gerçeğin bir birine karışmasına ve ne kadar farklı olabileceğine dair çarpıcı gerçeklerle yüzleştim. ve sonunda merak ettim, gerçekten o 5 kişi var oldular mı?

BAŞAK TOKER 
02 Oca 16:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mine söğüt ile tamismami sağlayan kitap okudugum en ilginc kitaplardan biri.cinperi hikayesi oldugu dusunulse de kitabi okudukca ruhu incinmis insanlarin psikolojilerinin nasil bozuldugunu anlıyorsunuz.mine sogutun tarzini cok begendim,okudugum son kitabi kesinlikle olmayacak

Hüseyin Düver 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok ilginç bir hikayeydi. Sadece hastaların gözünden anlatılan mistik hikayeler ayrı, gerçek hikayeleri ayrı güzeldi. Ama söylemeliyim bazı yerlerde rahatsız edici bir tonu oldu. Farklı bir deneyim için yazarın bu ilk kitabı onla tanışmak için benim adıma güzel bir seçim oldu.

elif dinç 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mine söğüt kalemini çok sevdiğim bir yazar kendine has tarzı var...deli kadın öyküleri kitabı kadar beğenmemiş olsam da öykü seven kitap dostlarına tavsiyemdir.

Okan Turan 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

olduğuna inanmadığıniz bir şeyi yok edemezsiniz. Ama bir şeyin varlığını zedelemek istiyorsanız ona olan inancı yok ederek işe başlayabilirsiniz.'' Demiş mine söğüt.
Kitap da çoook altı cizilecek cümle var. Okuduğum ikinci mine söğüt kitabıydı ve tek kelime ile muhteşem. Tek soluk da okuyup bitirdim. Cin peri olaylarına merakım olduğu icin onun da etkisi büyük tabi

Ümit güder 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

#kitap yorum # beş Sevim apartmanı # Mine söğüt
Yerli yazarları pek okumadığım doğrudur ,yerli yazarları okumak için sıra dışı bilinen kalıpların dışında olmasına bakıyorum kendimce ( ihsan Oktay anar ,Hakan Günday ,Ali Teoman,Hasan Ali toptaş ( bazı kitapları )) gibi ,bu kitapta da beğeni konusunda bazen arafta kaldığımda doğrudur ,evet sıradışı konusu var ,evet gereksiz betimlemelerle uzatılıp insana daral getirmiyor 126 sayfa ile yazar derdini anlatmış bu da olumlu ,sanılanın aksine gerilmedim ,Korkmadım da okurken ,insan iç dünyasını anlatması da sevdiğim yönlerden ,hep toplumun kıçına tekme bastıkları ,kaybedenler ,..tir edilip kenara atılanlar ,kaybedenlerin hikayeleri .
Ama ,işte benim romanlar da hiç sevmediğim özellik olan duygu sömürüsü ,köle İsauria muhabbeti ,bir arabesklik ,bir ezilmişlik konusunun bazen ifrata kaçması ,şu örnekle ; Erkin Koray ın fesüpanallah şarıkısı da bir talihsizliği ,şansızlığı anlatır ama içinizi baymaz ,lakin Emrah ın boynu bükükler şarkısı ,size yav adamı daraltmayın hissi uyandırır ,anlatabildim umarım , bu dram ve trajedinin dozunu ,vurgusunu vs iyi ayarlamak lazım ,onun haricinde evet bu hanım ablayı takibe aldık kesin karar için bir iki kitabını daha sallandırmak lazım ,iyidir bence 10 üzerinden 7 :)

Aleyna Gerdan 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okumaya başladığınız ilk hikayeyle birlikte gelen korkuyla birlikte hemen bitirme isteği uyandıran kitap. Uçuk ve bir o kadar paradoks içinde olan hikayelerle sanki kitabın içinde, Pürtelaş sokağında sıkışıp kalıyorsunuz. Bir yanınız deli gibi çıkmak isterken, diğer yanınız kalmak için can atıyor.

Kitaptan 11 Alıntı

sezen 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Belki mucizelere inanmak hasta ruhların en iyi ilacıdır; ama mucizelere kanmak kimi zaman ölümcül bir hastalıktır.”

Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 115)Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 115)

''Şeytanın en büyük silahı neydi?
İnsanları olmadığına inandırmak.
İnsanların en güçlü kalkanı neydi?
Şeytanın olmadığına inanmak..''

Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine SöğütBeş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt
Çiğdem Aksoy 
05 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bazı kullarına rüyalar aracılığıyla birtakım sırlar ilham eden yaratıcıya şükürler olsun...

Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine SöğütBeş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt
yasemin 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Göz kapaklarımı ilk kez elleriyle kapadı. Bunu bir ölünün gözlerini kapar gibi yaptığını, tüm düşlerini kaybedişinin acısıyla yaptığını, düne kadar büyüyeceğini sandığı çocuğunun o an öldüğünü kayda geçirmek için yaptığını, bu kaydı içgüdüsel dürtülerle yaptığını, ne ben anladım, ne o anladı."

Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine SöğütBeş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt
Gözde Uysal 
13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Olduğuna inanmadığınız bir şeyi yok edemezsiniz. Ama bir şeyin varlığını zedelemek istiyorsanız ona olan inancı yok ederek işe başlayabilirsiniz.

Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 19)Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 19)
2 /