Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları

8,6/10  (56 Oy) · 
129 okunma  · 
53 beğeni  · 
1.368 gösterim
Pürtelaş Sokağı'nda kediler bir gün canhıraş feryatlarla ortalığı inlettiler. Pürtelaş Sokağı'ndaki Beş Sevim Apartmanı'nda tuhaf şeyler oluyordu. Beş pencereli, beş odalı, beş acayip insanın oturduğu Beş Sevim Apartmanı'nda perdelerin arkasında tuhaf şeyler olup bitiyordu. Cinler aleminden gelenler, periler aleminden gelenler, cinperi aleminden gelenler, orada beş garip hikaye yazdılar... yazdılar... yazdılar.

Pardon, altı hikaye yazdılar. Bir de Doktor Samimi ve onun günlüğü var.

Rüyada günlük görmek iyi bir kitap okuyacağınıza işarettir. Rüyada günlük görülse de görülmese de Beş Sevim Apartmanı'nı okumak iyiye işarettir, onu okuyanın gönül gözü açılır, peri kızları rüyasına girer.

Mine Söğüt ilk romanı Beş Sevim Apartmanı ile okuyanı cinperi alemine götürüyor, uzun bir masal dinletir gibi, anlatır gibi, gösterir gibi.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  127
 • ISBN:
  9789750805486
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
nyks 
15 May 14:24 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çocukluğumu anımsatan bir kitap oldu ve karakterleri anlatışı, derinliğe önem verişi çok hoşuma gitti. Araya sıkıştırılan rüya tabirleri harikaydı mesela. Cinlere, perilere inanmayan bir insan olarak keyifle okudum ve okuduklarımın ötesini görebildim. Mine Söğüt ile güzel bir tanışma kitabı oldu. Devam edeceğim.

Handan Aksu 
03 Mar 16:40 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

''Bir varmış bir yokmuş. Zaman dik bir yokuş, hayat güçsüz bir yolcuymuş.'' Mine Söğüt, her okuduğumda beni içine daha çok çeken kitapların yazarı. İyi ki yazıyor dediklerim arasında ve kesinlikle öyle de kalacak. Diğer kitaplarını okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.

Mine Söğüt ile ilk tanışmam, kapağından da anlaşılacağı üzere, bu tüyler ürpertici kitap ile gerçekleşti, ama ne gerçekleşme!
Her bir karakteri öyle etkili anlatmış ki, o karakterlerin çocukluklarının dipsiz kuyularına öyle bir dalmış ki, aman Allahım! çığlık atsan duyulmaz!
Bir kez daha anladım, her çocuğun dünyası oldukça hassas ve kırılgan... Bizim geçiştirdiğimiz, önemsemediğimiz her şey ama her şey, tahmin ettiğimizden daha büyük dönüşler yaratıyor. Çocuk sahibi olmak ne büyük bir sorumluluk Allahım ...
"Asıl amacı, çevresindeki insanları üzmekti. Hayata, o eğlenceli hayata devam eden ilgisiz annesini, işinden başını bir kez olsun kaldırmayıp, oğlunun yüzüne bakmayan babasını, o duyumsamazlığı cezalandırmak istiyordu."
(Sayfa 82)

Pelin S. 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gerçekten kafa açan bir kitap. Okuduğum için çok memnun olduğum bir kitaptı. Öyle hayatlardan parçalar vardı ki "nasıl ya? inanmıyorum!" dedirten cinstendi. Naçizane tavsiyem eğer paranormal şeylere karşı korku duyuyorsanız gece okumayın. Bu korku ileri ise siz bilirsiniz ama hiç okumasanız daha iyi olur sanırım. Bunu söylememin sebebi çok korkunç hikayeler olmasından değil cinlerden korkanları etkileyeceğinden emin olduğum kısımlar olduğu içindir. Bayağı farklı bir kitap. Fırsatım olsa Mine Söğüt'den neden böyle bir kitap yazdığını dinlemek isterdim.

Elifce 
 2 saat önce · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Beş Sevim Apartmanı 'kitap ismi' olarak dışarıdan bakıldığında ilgi çekici görünmese de romanı okuyunca ne kadar doğru bir isim seçilmiş diye düşüneceksiniz. Mine Söğüt olayları öyle güzel harmanlayıp roman içinde hikaye,gerçek hikaye ve uydurulan hikaye kısmını psikolojik olarak o kadar güzel bağlamış ki kadın yazarların bu kadar başarılı anlatım şeklini gördükçe ister istemez gururlanıyorsunuz.
Genel itibariyle kitap, içine cinlerin kaçtığı beş kişiyi anlatıyor. Hayatların nasıl ve neden bu hale geldiğini kitabı okuduktan sonra bulacaksınız. Yazarın ilk romanı ve fazla başarılı.

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 18:54 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok sevdiğim ve tüm kitaplarını okuduğum İhsan Oktay Anar'ın en en en sevdiğim kitabı birbirinden güzel hikayelerle süslü olan "Efrasiyab'ın Hikayeleri'dir. İşte 'Beş Sevim Apartmanı' da artık en sevdiğim kitaplardan biri oldu. 5 hasta insan ve onların 5'i gerçek 5'i uydurma 10 hikayesi. Pardon, bir de Doktor Samimi'nin hikayesi var, 11 oluyor. Bir oturuşta bitirdim kitabı ama tadı damağımda kaldı. Kesinlikle tavsiye ederim.=)

meltem şen 
30 Haz 20:33 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Fantastik, ilginç ve etkileyici bi' kitaptı Beş Sevim Apartmanı. Karakterlerin gerçeklikleri ve cinperi yalanları arasindaki fark insanda hem merak ettirici hem gizemli duygular uyandırıyor. Karakterlerin kendi gerçekliklerinde yaşamış oldukları şeyler trajik fakat cinperi yalanları tüm bu gerçeklikleri alacalı bulacalı, cinli perili bi' dünyaya buluyor. Kesinlikle tavsiye ederim!

Rojin Turay 
29 Nis 11:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Göz kapaklarımı ilk kez elleriyle kapadı. Bunu bir ölünün gözlerini kapar gibi yaptığını, tüm düşlerini kaybedişinin acısıyla yaptığını, düne kadar büyüyeceğini sandığı çocuğunun o an öldüğünü kayda geçirmek için yaptığını, bu kaydı içgüdüsel dürtülerle yaptığını, ne ben anladım, ne o anladı."

alice 
09 Mar 22:16 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

birkaç saatte biten oldukça akıcı bir kitap. nereden duydum ve okuma listeme ekledim hiç hatırlamıyorum ama iyi yapmışım. beş sevim apartmanı, kediler, korkular, gülücükler, inanışlar, cinperilerle bezeli okunası bir roman.

~ Eda 
14 Ağu 22:59 · Kitabı okudu · Beğendi

Yazarın anlatımı kurgusu gerçekten harika. Okuduğum ilk kitabı ama diğerlerini de okumak isterim.. Kitap çok akıcıydı ilgimi fazlasıyla çekti.. Ama bitirince korkmadım desem yalan olur bayağı etkilendim.. yazar o kadar muhteşem anlatıyor ki her şeyi canlandırıyorsunuz kafanizda ve ister istemez korkuyorsunuz.. Bitirince korku filmi izlemiş gibi hissettim aralıksız okudum ve her sayfa aklımda filmin sahneleri gibi sahnelendi.. harikaydı gerçekten..

3 /

Kitaptan 37 Alıntı

sezen 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Belki mucizelere inanmak hasta ruhların en iyi ilacıdır; ama mucizelere kanmak kimi zaman ölümcül bir hastalıktır.”

Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 115)Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 115)

''Şeytanın en büyük silahı neydi?
İnsanları olmadığına inandırmak.
İnsanların en güçlü kalkanı neydi?
Şeytanın olmadığına inanmak..''

Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine SöğütBeş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt
TOUJOURS 
20 Ağu 12:44 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aylardır gülüşü bir yana bırakıp iki gözü iki çeşme yaşayan ben, onu görünce gülüşümü kederimden sıyırıp hemen yüzüme kondurdum...

Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 108 - Yapı Kredi Yayınları)Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 108 - Yapı Kredi Yayınları)
TOUJOURS 
19 Ağu 18:34 · Kitabı okudu · 8/10 puan

... Gözlerini kırpmayı bile, bu tutkulu bakışa sanki ihanet sayardı.

Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 10 - Yapı Kredi Yayınları)Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 10 - Yapı Kredi Yayınları)
TOUJOURS 
20 Ağu 01:04 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kara kara adamlar beyaz damlara çıktılar
Beyaz damları karaya boyadılar.

Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 35 - Yapı Kredi Yayınları)Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 35 - Yapı Kredi Yayınları)
Handan Aksu 
03 Mar 14:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Babalar kızlarına kötü şey söylemezler. Söylememeliler...

Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 51 - Yapı Kredi Yayınları)Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 51 - Yapı Kredi Yayınları)
TOUJOURS 
20 Ağu 12:38 · Kitabı okudu · 8/10 puan

... Ben seninle gülmeye öyle alıştım ki, artık sensiz ve gülüşsüz bir dünyada asla yaşayamam...

Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 105 - Yapı Kredi Yayınları)Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt (Sayfa 105 - Yapı Kredi Yayınları)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
05 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bazı kullarına rüyalar aracılığıyla birtakım sırlar ilham eden yaratıcıya şükürler olsun...

Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine SöğütBeş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Mine Söğüt
4 /