Beyaz Birlik Savaşa Yolculuk: Bir Keşiş, Bir Okçu ve Bir Lord

7,3/10  (6 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
663 gösterim
Beyaz Birlik" yazarın ikinci tarihî romanıdır.

Roman, Ortaçağların o kendine özgü günlerinde geçiyor. Conan Doyle'ün hayal gücü, 1889'un ilkbahar ayında New Forest'ta bir tatil sırasında Cistercian Beaulieu Manastırı'nın kalıntılarına yaptığı gezide tetiklenmiştir. Roman, güçlü mekan tasvirleriyle bezenmiştir ve yazarın ormandaki doğal betimlemelerinin büyüleyici bir kalitesi vardır. Tarihî detayı tutturabilmek için gerçek bir heves ve kusursuz bir dikkatle, Conan Doyle, 14. yüzyılın günlük hayatının ve olaylarının inandırıcı bir resmini ortaya koymuştur.

Sir Arthur Conan Doyle, romanını yazarken derinlemesine yaptığı araştırmaların eleştirmenler tarafından küçümsendiğini düşünmesine ve bu romanı en büyük başarısı olarak nitelendirip kalitesinin farkında olduğunu söylemesine rağmen, "Beyaz Birlik" romanındaki yarattığı karakterlere, çok daha fazla ün kazanmış olan kahramanınkine karşı olan hislerine tezat olarak büyük bir hayranlık beslemiştir: "Kitabın yaşayacağını ve milli geleneklerimizi aydınlatacağını biliyordum." Tarihçiler daha sonra "Beyaz Birlik" kitabını detayı, genişliği ve 14. yüzyılın gerçek bir tablosu olmasından dolayı takdir etmeye başlamışlardır. İnsanlar, maceraların ve geçmişteki değerlerinin, hatta İngiltere'nin bile tasvirini çok beğenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9786055218621
 • Orijinal Adı:
  The White Company
 • Çeviri:
  Deniz Akkuş
 • Yayınevi:
  Paraf Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferhat doğan 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir günde okuduğum bu kitap, sürükleyici, akıcı olduğu kadar okuyucuyu düşündürmeyen bir kitap. karakterlerin psikolojisini sunmayan, zaman zaman kahramanların iç monologlarına tanık olsak da doğanın tasviri ve tarifi kadar karakter analizlerine yer vermeyen yazar, bölüm bölüm hikayelerle kitabı bir araya getirmiş. Tam da roman sayılmayacak bu romanı, can sıkıntısı olan, kendini yormak istemeyen, gündelik olaylardan sıyrılmak isteyen veya macera isteyen okuyucular tavsiye edilir. İyi okumalar