Beyaz Mercan Siyah İnci

10,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
404 gösterim
Ey oğul, bağlarından kurtul da gel! Bırak şu dünyaperestliği artık. Biz sana, “Malını mülkünü at da gel!” demiyoruz. Onlar ecsamı süslemek içindir, kalbini doldurman için değil. Kalbinden at, at ki bir gönle iki sevda sığmaz. Bir kölenin iki efendisi olmaz. Ya bu dünyaya köle olacaksın ya da seni de, cümle mevcudatı da halkeden Cenab-ı Hakk’a kul olacaksın. Mademki sen, kalbinde bu dünyanın ötesinde bir âlemin varlığını hissediyorsun, mademki Allah Teala’ya karşı bir yakınlık, O’nun razı olacağı bir alaka kurmak derdine düştün, mademki sebeb-i icad-ı alem ve mefhar-ı beni Adem Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi vesellem efendimize bir gün kurban olmak ümidiyle tabi olmayı, ümmet olmayı canı gönülden istiyorsun, artık fani zevklerle nefis sermayeni, ömür istihkakını israf etmeyi bırak.

Nefsin, Hazret-i Allah’a sunacağın mektubun gibidir. O mektubu sahibine götürecek ulak olan ecel henüz kapını çalmamışken, aç içini bir oku. Olur da enbiyaya ve evliyaya layık değilse orada yazanlar, hiç “Ne yapalım, bizim kısmetimize de böylesi düşmüş, kaderim buymuş.” gibi saçma bahanelerle daha fazla vakit kaybetme. O mektubu derhal yırt at da yenisini yazdırmaya bak. Nihayetinde kader dediğin, bir anlamda Cenab-ı Hakk’ın sana özel hazırladığı imtihandır. Başına gelmesi mukayyet olandan kaçış yoktur.

Ey can! Gözünü aç, sana başına gelecekten sorulmayacak, ondan sonra ne yaptığından sorulacak...

Kitaptan 3 Alıntı

Büşra Omur 
05 Şub 16:08 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çünkü,iman severek Allah Teala’yı bilmenin ve inanmanın adıdır.

Beyaz Mercan Siyah İnci, M. Fatih Çıtlak (Sayfa 140 - Nesil yayınları)Beyaz Mercan Siyah İnci, M. Fatih Çıtlak (Sayfa 140 - Nesil yayınları)
Büşra Omur 
03 Şub 18:14 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kader;sen sayısız seçenek arasından hangi şıkkı seçersen seç, o şıkları önüne koyan,hepsini yaratıp tercihi sana bırakan bir Allah var demektir.Yapabileceğin her bir ihtimal evvelce hesap edilmiştir.Ama Allah’ın bundan muradı,Allah’ın seni bilmesi değildir.Allah Teala’nın bildiğinden senin de haberdar olmandır.

Beyaz Mercan Siyah İnci, M. Fatih Çıtlak (Sayfa 70 - Nesil yayınları)Beyaz Mercan Siyah İnci, M. Fatih Çıtlak (Sayfa 70 - Nesil yayınları)
Büşra Omur 
03 Şub 18:03 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsanların kimisi hakikatten gafil olduğundan,”Öleyim de kurtulayım.”der.Hep söylüyoruz.Bir insan ölünce kurtulmaz.Aksine ölünce tam manasıyla yakalanır.Tövbenin de,ikrarın da kabirde kıymeti olmaz.Ölmeden önce insan olmayan kişi,öldü mü tastamam yanmıştır vesselam...

Beyaz Mercan Siyah İnci, M. Fatih Çıtlak (Sayfa 67 - Nesil yayınları)Beyaz Mercan Siyah İnci, M. Fatih Çıtlak (Sayfa 67 - Nesil yayınları)