Beyaz Türkler Küstüler Or'da Hâlâ Kimse Var Mı? 5. Kitap

6,2/10  (5 Oy) · 
21 okunma  · 
2 beğeni  · 
703 gösterim
“Biz oyunu kaybetmedik, sadece vakit yetmedi.”

Alev Alatlı'nın 1992’de yayımlanan ve Türkiye'nin dönüşümlerini çözümleyen dörtlemesi "Or'da Kimse Var mı?" her kitabıyla geniş ve yoğun tartışmalara yol açmıştı. Dizinin ilk kitabı Viva La Murte’yi izleyen 'Nuke' Türkiye, Valla Kurda Yedirdin Beni! ve O.K. Musti Türkiye Tamamdır’ ın ardından Alev Alatlı, Beyaz Türkler Küstüler aracılığıyla yirmi yıl sonra yeniden soruyor: "Orda Hâlâ Kimse Var mı?"

Beyaz Türkler Küstüler’in başkişilerinden Mehmet Sedes, efsanevi Günay Rodoplu'nun trajik hikâyesini anlatan kişi, 70'li yılların TİP kökenli militanı. İkinci eşi Meral, aynı yılların THKP-C militanı; anneleri Mübeccel Atiye, '40'lı yıllardan, Behice Boran, Niyazi Berkes, Muzaffer Şerif Başoğlu’nun DTCF'den arkadaşı. Amiral bir eş, Prof. Ayhan Songar, Prof. Recep Doksat'la içli dışlı bir muhit; Mübeccel Atiye hocanın temsil ettiği "orijinal beyaz Türk" 1940'lı yılların "laik-hümanist" eğitiminin şekillendirdiği Nişantaşı-Ayvalık tipolojisi.

Hasan Âli'nin, Yakup Kadri'nin idealleri uyarınca "insan zekâsının aslı Yunan’dadır" şiarı doğrultusunda, tüm enerjilerini "çağdaşlaşma" dedikleri ve fakat aslında Batı medeniyetine Yunan-Roma bacağından duhul etme çabasıyla beraber yasalarla vicdanları arasında kalıp bizar olan yurdum insanları ve onların günümüzdeki uzantıları...
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  460
 • ISBN:
  9786051416366
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alatlı'nın 90'ların başlarında art arda yayınladığı 4 kitaplık bir roman serisiydi Or'da Kimse Var Mı? Viva La Muerte, Valla Kurda Yedirdin Beni, Nuke Türkiye, Ok. Musti Türkiye Tamamdır... Her seride devrimci, kürtçü, Ülkücü camialardan isimler yer alıyordu. Serinin son romanı ise AKP iktidarı dönemine ait ama esas karakterler Alatlı'nın tabiriyle Nişantaşı-Ayvalık hattındaki Beyaz Türkler. Alatlı'nın serinin ruhuna uygun olarak siyasi bir roman yazdığını, hatta bir romana göre gayet durağan mekanlar kurguladığını görüyoruz. Alatlı okurları için çekici, ilk defa okuyacaklar için zor bir başlangıç olabilir.

gzd 
27 Şub 10:32 · Kitabı okudu · 22 günde · Puan vermedi

Günay Rodoplu'suz bu seri eksikti.Gözlerim hep onu aradı.Alev Alatlı bu kitapta daha karmaşık daha yoğun bilgiler sunuyor bize.Alev Alatlı hiç okumadıysanız bu kitapla başlamamanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 4 Alıntı

gzd 
22 Şub 22:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kendi sorumluluğunu üstlenmeyen toplumlarda görülüyor,hep başkası kabahatli.'Liyakat' ölçü olmaktan çıktığında,paçozluk vakayı adiyeden bir hal,sıradan bir toplumsal nitelik oluyor.

Beyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı (Sayfa 189 - Everest yayınları)Beyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı (Sayfa 189 - Everest yayınları)

Tufeylilik, yavaş yavaş cerahat toplayan sinisi bir çıban gibi Mehmet Bey. Yayılıp zonklamadan teşhis edilemiyor.

Beyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı (Sayfa 25 - Everest)Beyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı (Sayfa 25 - Everest)
gzd 
23 Şub 10:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Her şeyi Allah için yaptıklarını savunurlarken Allah'ın kullarına kulak asmayan,yaşam tarzlarıyla Yaratan'ın buyruğunu karıştıran Müslümanlar.

Beyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı (Sayfa 337)Beyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı (Sayfa 337)