Beyaz Türkler Küstüler Or'da Hâlâ Kimse Var Mı? 5. Kitap

7,0/10  (8 Oy) · 
31 okunma  · 
6 beğeni  · 
855 gösterim
“Biz oyunu kaybetmedik, sadece vakit yetmedi.”

Alev Alatlı'nın 1992’de yayımlanan ve Türkiye'nin dönüşümlerini çözümleyen dörtlemesi "Or'da Kimse Var mı?" her kitabıyla geniş ve yoğun tartışmalara yol açmıştı. Dizinin ilk kitabı Viva La Murte’yi izleyen 'Nuke' Türkiye, Valla Kurda Yedirdin Beni! ve O.K. Musti Türkiye Tamamdır’ ın ardından Alev Alatlı, Beyaz Türkler Küstüler aracılığıyla yirmi yıl sonra yeniden soruyor: "Orda Hâlâ Kimse Var mı?"

Beyaz Türkler Küstüler’in başkişilerinden Mehmet Sedes, efsanevi Günay Rodoplu'nun trajik hikâyesini anlatan kişi, 70'li yılların TİP kökenli militanı. İkinci eşi Meral, aynı yılların THKP-C militanı; anneleri Mübeccel Atiye, '40'lı yıllardan, Behice Boran, Niyazi Berkes, Muzaffer Şerif Başoğlu’nun DTCF'den arkadaşı. Amiral bir eş, Prof. Ayhan Songar, Prof. Recep Doksat'la içli dışlı bir muhit; Mübeccel Atiye hocanın temsil ettiği "orijinal beyaz Türk" 1940'lı yılların "laik-hümanist" eğitiminin şekillendirdiği Nişantaşı-Ayvalık tipolojisi.

Hasan Âli'nin, Yakup Kadri'nin idealleri uyarınca "insan zekâsının aslı Yunan’dadır" şiarı doğrultusunda, tüm enerjilerini "çağdaşlaşma" dedikleri ve fakat aslında Batı medeniyetine Yunan-Roma bacağından duhul etme çabasıyla beraber yasalarla vicdanları arasında kalıp bizar olan yurdum insanları ve onların günümüzdeki uzantıları...
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  460
 • ISBN:
  9786051416366
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alatlı'nın 90'ların başlarında art arda yayınladığı 4 kitaplık bir roman serisiydi Or'da Kimse Var Mı? Viva La Muerte, Valla Kurda Yedirdin Beni, Nuke Türkiye, Ok. Musti Türkiye Tamamdır... Her seride devrimci, kürtçü, Ülkücü camialardan isimler yer alıyordu. Serinin son romanı ise AKP iktidarı dönemine ait ama esas karakterler Alatlı'nın tabiriyle Nişantaşı-Ayvalık hattındaki Beyaz Türkler. Alatlı'nın serinin ruhuna uygun olarak siyasi bir roman yazdığını, hatta bir romana göre gayet durağan mekanlar kurguladığını görüyoruz. Alatlı okurları için çekici, ilk defa okuyacaklar için zor bir başlangıç olabilir.

Salih Kartal 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Alev Alatlı.

Onu okuyana kadar Roman okumayı bırakmış oluşumda ne kadar haklı olduğumu düşünüyordum.

Ancak onun romanları, okuyup bitirince öğrendiklerinizin akademik makalelerde öğrendikleriniz kadar kıymetli şeyler olduğunu anlıyorsunuz. Ben bu seri için "parça parça makalelerle anlatmak istediğini bir senaryo eşliğinde sunmuş" diyorum.

Serinin tüm kitaplarını okuyacaksınız, bu beşinci kitap ancak buradan başlamak dahi mümkün. Bazı karakterleri çözmek zamanınızı alacak, o kadar.

gzd 
27 Şub 2017 · Kitabı okudu · 22 günde · Puan vermedi

Günay Rodoplu'suz bu seri eksikti.Gözlerim hep onu aradı.Alev Alatlı bu kitapta daha karmaşık daha yoğun bilgiler sunuyor bize.Alev Alatlı hiç okumadıysanız bu kitapla başlamamanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 9 Alıntı

gzd 
22 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kendi sorumluluğunu üstlenmeyen toplumlarda görülüyor,hep başkası kabahatli.'Liyakat' ölçü olmaktan çıktığında,paçozluk vakayı adiyeden bir hal,sıradan bir toplumsal nitelik oluyor.

Beyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı (Sayfa 189 - Everest yayınları)Beyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı (Sayfa 189 - Everest yayınları)
Esra 
09 Kas 2017 · Kitabı okudu

"Ne görkemli bir bina, ne bir katedral, ne bir piramit, bir bulvar, şıkır şıkır bir şehir görmedim ki temelinde sömürü yatmasın. Evsizlerin sığınmış titreştikleri karanlık köşeleri, şiddetin kol gezdiği arka sokakları bulunmasın. Bu şehir gettoların kara bağrında, hemşolar gibi dikilenlerindir"

Beyaz Türkler Küstüler, Alev AlatlıBeyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı
Sena Şişman 
02 Oca 17:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bizde gazeteci, duymak istediği cevabı sorusunun içine gömen adamdır" Çekirge.

Beyaz Türkler Küstüler, Alev AlatlıBeyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı

Tufeylilik, yavaş yavaş cerahat toplayan sinisi bir çıban gibi Mehmet Bey. Yayılıp zonklamadan teşhis edilemiyor.

Beyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı (Sayfa 25 - Everest)Beyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı (Sayfa 25 - Everest)
gzd 
23 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Her şeyi Allah için yaptıklarını savunurlarken Allah'ın kullarına kulak asmayan,yaşam tarzlarıyla Yaratan'ın buyruğunu karıştıran Müslümanlar.

Beyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı (Sayfa 337)Beyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı (Sayfa 337)
Resul 
01 Şub 12:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bürokraside esas, meseleyi çözmek değil, meseleyle arandaki mesafeyi iyi tayin etmektir! Ne zarar görecek kadar yakın, ne de olası faydayı kaybedecek kadar uzak konuşlanacaksın!

Beyaz Türkler Küstüler, Alev AlatlıBeyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı
Resul 
01 Şub 12:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşman üstüne üstüne geliyorsa, sen de güçsüz isen, onların önlerine bir tuhaf mahluk at. Onlar ‘Bu ne olsa gerek’ diye oyalanırken sen kendi istihkamlarını tahkim edecek zaman kazan. Sun Tzu Paşa

Beyaz Türkler Küstüler, Alev AlatlıBeyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı