Beyaz Türkler Küstüler Or'da Hâlâ Kimse Var Mı? 5. Kitap

7,1/10  (10 Oy) · 
40 okunma  · 
6 beğeni  · 
889 gösterim
“Biz oyunu kaybetmedik, sadece vakit yetmedi.”

Alev Alatlı'nın 1992’de yayımlanan ve Türkiye'nin dönüşümlerini çözümleyen dörtlemesi "Or'da Kimse Var mı?" her kitabıyla geniş ve yoğun tartışmalara yol açmıştı. Dizinin ilk kitabı Viva La Murte’yi izleyen 'Nuke' Türkiye, Valla Kurda Yedirdin Beni! ve O.K. Musti Türkiye Tamamdır’ ın ardından Alev Alatlı, Beyaz Türkler Küstüler aracılığıyla yirmi yıl sonra yeniden soruyor: "Orda Hâlâ Kimse Var mı?"

Beyaz Türkler Küstüler’in başkişilerinden Mehmet Sedes, efsanevi Günay Rodoplu'nun trajik hikâyesini anlatan kişi, 70'li yılların TİP kökenli militanı. İkinci eşi Meral, aynı yılların THKP-C militanı; anneleri Mübeccel Atiye, '40'lı yıllardan, Behice Boran, Niyazi Berkes, Muzaffer Şerif Başoğlu’nun DTCF'den arkadaşı. Amiral bir eş, Prof. Ayhan Songar, Prof. Recep Doksat'la içli dışlı bir muhit; Mübeccel Atiye hocanın temsil ettiği "orijinal beyaz Türk" 1940'lı yılların "laik-hümanist" eğitiminin şekillendirdiği Nişantaşı-Ayvalık tipolojisi.

Hasan Âli'nin, Yakup Kadri'nin idealleri uyarınca "insan zekâsının aslı Yunan’dadır" şiarı doğrultusunda, tüm enerjilerini "çağdaşlaşma" dedikleri ve fakat aslında Batı medeniyetine Yunan-Roma bacağından duhul etme çabasıyla beraber yasalarla vicdanları arasında kalıp bizar olan yurdum insanları ve onların günümüzdeki uzantıları...
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  460
 • ISBN:
  9786051416366
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alatlı'nın 90'ların başlarında art arda yayınladığı 4 kitaplık bir roman serisiydi Or'da Kimse Var Mı? Viva La Muerte, Valla Kurda Yedirdin Beni, Nuke Türkiye, Ok. Musti Türkiye Tamamdır... Her seride devrimci, kürtçü, Ülkücü camialardan isimler yer alıyordu. Serinin son romanı ise AKP iktidarı dönemine ait ama esas karakterler Alatlı'nın tabiriyle Nişantaşı-Ayvalık hattındaki Beyaz Türkler. Alatlı'nın serinin ruhuna uygun olarak siyasi bir roman yazdığını, hatta bir romana göre gayet durağan mekanlar kurguladığını görüyoruz. Alatlı okurları için çekici, ilk defa okuyacaklar için zor bir başlangıç olabilir.