Beyaz Zakkum

7,4/10  (13 Oy) · 
44 okunma  · 
9 beğeni  · 
855 gösterim
Annelerle kızlar arasındaki ortak yönler ve uyuşmazlıkların, onların sevgi ve kimlik arayışlarının öyküsü olan BEYAZ ZAKKUM; genç bir kadının yaşadığı zorlu çocukluk ve ilk gençlik dönemini kusursuz bir dil, zengin bir ifadeyle anlatıyor.
Astrid'in, güzel, dikkafalı bir şair olan annesiyle ilişkisinde hem sevgi hem de tuhaf bir yalnızlık vardır. Ingrid, eski sevgilisini öldürüp ömür boyu hapse mahkûm olana kadar ikisi birbirlerinden hiç ayrılmazlar. Annesinin işlediği bu cinayetten sonra, Astrid, Los Angeles'ta koruyucu ailelerin yanına verilmiş binlerce çocuktan biridir artık. Bu yeni gerçeğe alışmak hiç kolay olmaz. Gittiği her ev kendi sınırları, kendi tehlikeleri olan başlı başına bir dünyadır. Yaşadığı her deneyim Astrid'in kendi değerini, kendi gücünü keşfetmesini, hayata karşı kendine özgü bir bakış açısı geliştirmesini kolaylaştıracaktır.
Astrid'in kimlik ve dünyada kendi ayaklarının üzerinde durabileceği bir yer arayışı, onu belleklerden silinmeyecek bir kitabın unutulmaz kahramanı kılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2000
 • Sayfa Sayısı:
  445
 • ISBN:
  9789753312004
 • Çeviri:
  Meltem Erkmen
 • Yayınevi:
  Epsilon
 • Kitabın Türü:

Astrid annesiyle zaten mükemmel bir hayatı olmayan ve annesinin işlediği cinayet sonrası evlatlık verilen karakter. Zorlu çocukluk ve gençlik yılları, kendi ayaklarının üzerinde durma ve kendi kendine yetme çabası çok güzel kaleme alınmış.

Feride Kaptan 
16 Oca 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitabı arkadaş tavsiyesi ile tesadüfen okudum. Kapak resmine bakınca, insan sıradışı bir aşk romanı okuyacağını sanıyor ama yanılıyor. Kitap, bir anne kız ilişkisindeki yaşanılan problemleri, çalkantıları,kız çocuğunun anneden ne kadar etkilendiğini anlatıyor.

Kitaptan 6 Alıntı

Yalnızlık hep var. Buna alışmaya çalış. İçine ne kadar süzülürse, ruhunun alanını o kadar genişletir. Zeki ve duyarlı insan az bulunur bir şeydir, hatta onların sayıları tükendi diyebiliriz. Eğer seni anlayacak birilerini bulmayı beklersen, öldürücü bir hayal kırıklığına uğrarsın.

Beyaz Zakkum, Janet FitchBeyaz Zakkum, Janet Fitch
Bahar Acar 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçeride güveç ya da köfte kokusu gibi bir koku vardı; zamanın kokusu da böyle olmalıydı: katı ve besleyici...

Beyaz Zakkum, Janet Fitch (Epsilon Yayınları, 2000)Beyaz Zakkum, Janet Fitch (Epsilon Yayınları, 2000)
اَلِفْ 
08 Oca 15:21 · Kitabı okudu · 1/10 puan

“Hayat hep güzel bir yemeği, tadını çıkararak yemek gibi olmalı”

Beyaz Zakkum, Janet Fitch (Sayfa 163 - Epsilon)Beyaz Zakkum, Janet Fitch (Sayfa 163 - Epsilon)
اَلِفْ 
05 Oca 22:23 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Yatağıma uzanıp, ilerde nasıl bir kadın olacağımı düşündüm. Daha önce, olası geleceklerim üzerinde pek fazla düşünmemiştim. Balık suyu emnekle , çöl güneşinin öldürücü ışınlarından sakınmak için kendimi kuma gömmekle meşguldüm.

Beyaz Zakkum, Janet Fitch (Sayfa 148 - Epsilon)Beyaz Zakkum, Janet Fitch (Sayfa 148 - Epsilon)
اَلِفْ 
09 Oca 21:26 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Sevgili astrid
Ufukta yangınları seyrediyorum ve bir an önce bana yaklaşmaları,beni kurban etmeleri için dua edıyorum. Bir zamanlar okulda seninle ilgili söylenen her şeyi kanıtladın. Sana en küçük bir ilgi gösteren insana hemen bağlanıyorsun, değil mi?

Beyaz Zakkum, Janet Fitch (Sayfa 169)Beyaz Zakkum, Janet Fitch (Sayfa 169)