Adı:
Beyazlı Kadın
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Görsel Yayınları
Baskılar:
Beyazlı Kadın
The Woman in White
Beyazlı Kadın
744 syf.
·12 günde
Charles Dickens'ın çok yakın arkadaşı olan yazarımızın Türkiye'de bilinen tek eseri Beyazlı Kadın İngiliz Edebiyatı'nda "Gotik" eserler arasında yerini alıyor. Bir parça gerilim belki dram daha çok da merak duygusunu barındaran bu kitap sizi Victoria Dönemi'nin İngilteresine götürüyor.
Kitap 740 küsür sayfa olmasıyla beraber akıcılığından ve heyecanından olsa hiç gözünüze gelmiyor. Ve ne zaman bittiğini anlamıyorsunuz. Hikaye Limmeridge Malikanesi'nin iki hanımefendisi Miss. Fairle ve Miss. Halcombe'ın Resim dersi almak için Resim öğretmeni Mrs. Hartright'ı malikaneye davet etmeleri ve Mr.Hartright'ın malikaneye gelmeden hemen öncesinde yaşadığı tuhaf bir olayla başlıyor. Kitabın tüm konusuda bu perspektifte devam ediyor. Kitabı okumadan önce yaptığım kısa bir araştırmada; Charles Dickens bu kitabı o kadar beğeniyor ki onun bir benzeri kitap yazıyor. Hiç beklemezdim Charles Dickens
744 syf.
·7/10
Benim okuduğum kitap bir sahafçıdan bulduğum eski bir basımdı. Eski kitapları seviyorum. Onlarda şimdikilerde olmayan bir ruh var, hala hissedebiliyorlar. Bu kitapta da aynı şeyi hissedeceğimi düşünmüştüm o yüzden başta beklentimi yüksek tutmuştum.

Yazar Wilkie Collins Dickens'ın arkadaşı. Belki de Dickens'ı şekillendirmiş diyebiliriz. Dickens, Collins'ten etkilenerek son romanı "Edwin Brood'un Esrarı"nı yazarken ölünce "Dickens'ın ölümüne Collins sebep oldu" demek o zamanki edebiyat çevrelerinde bir şaka olarak yayılmış.

Romanın olay örgüsü oldukça iyi. Hiç acele etmeden ince ince inşa edilmiş. Yazar gotik romanlarda sıkça rastlanan şatolar, zindana kapatılan genç kızlardan sıyrılarak romanını şehre taşımış. Ama en önemlisi Kont Fosco karakteri. Kont Fosco alelade bir roman kahramanı değil hatta gotik bir roman için fazla zeki kaçmış. Miss Halcombe de var tabii. Kendi işini kendi halleden, kızkardeşi için savaşan, akılı, çirkin savaşçı. Bu ikisi romanın ana karakterleri olabilirmiş. Ancak aynısını zavallı, muhtaç, elinden hiçbir şey gelmeyen baş kadın karakter için söyleyemiyorum. Hatta baş kahraman Bay Hartright için de. Haklarını yemeyelim bunlar da üzerlerine düşen bütün klişe davranışları yerine getirdiler.

Sonuç olarak kitap artı ve eksileriyle benim gözümde ortadan yüksek bir yere yerleşiyor.
744 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
#kitapyorum
#beyazlıkadın
#WilkieCollins
#sayfasayısı744

Gotik romanları çok seviyorum, bu kitap da ilk gotik polisiye kitabı olarak geçiyormuş. Şu ana kadar okuduğum kitapların arasında en iyisi kesinlikle bu kitap. Kitabın hikayesi yaşanan olaylara tanık olan kişilerin ağzından anlatılıyor. Ama yazar bu işte o kadar usta ki hiç sıkmadan 744 sayfa nasıl bitiyor anlamıyorsunuz. Aradan yıllar geçmesine rağmen neden halen çok güncel ve sevilen bir kitap olduğunu okuyunca daha iyi anlıyorsunuz. Klasik kitapları okumakta çok geç kalmışım çoooook Şimdi ki polisiye türü kitap yazıyorum sanan yazarların okuyup bir şeyler öğrenmesi gerektiğine inanıyorum. Öyle güzel işliyor ki konuları kitap içerisin de ipuçlarını çok güzel saklıyor olayları bir anda hava da bırakıveriyor okuyucuların neyi istediğini çok iyi biliyormuş Wilkie abimiz... Kitabın konusu 1840'lı yıllar da ingiltere de geçiyor. Her dönem de olduğu gibi yine akıllı kız çirkin evde kalmış güzel saf kız da gözde olan. Ama saf güzel kız öyle sinir etti ki tam dayaklık Karakterler de öylesine güzel anlatılmış ki işte kitap böyle yazılırın en güzel örneklerinden biri. Vakti zamanın da ilk çıktığı zaman kitabın yarattığı hava yüzünden Charles Dickens boşuna kıskançlık krizlerine girmemiş, söylenene göre de Edward Drood'un Gizemi isimli kitabı yazmaya karar vermiş fakat ömrü vefa etmemiş... Hatta dickens çok yakın arkadaşı john forster'a namlı bir kitap yaratıldığının haberini verir: "edwin drood için müthiş bir son düşündüm". demiş fakat kendisinin sonu daha önce gelmiş maalesef. Kitabımıza dönecek olursak kitap 10 numara 5 yıldız hiç bir kusuru yok kesinlikle sıkılmadan okuyacağınız bir kitap.
744 syf.
·10/10
kitabın ilk 50 ile 100 biraz zorlanarak okuyabilirsiniz (İlk başlarda kişileri tanıtma ve olay örgüsünün temel bilgileri verdiğinden çok akıcı değil) ondan sonra olaylar seri bir şekilde gelişiyor ve entrikalardan hayrete düşüyorsunuz en azından Miss Halcombe ve kont karakterleri hatırına okunacak bir kitaptır :D
744 syf.
·Beğendi·8/10
Geç keşfettiğim bir yazardı ve kitabı okurken bunun için üzüldüm. Kitabın sayfa sayısı fazla fakat özellikle bir klasik kitaba göre gayet sürükleyici. Fakat kült klasik kitaplar gibi dolu dolu ve anlamlı olduğunu söyleyemem. Tabii ki okuyucuya mesajlar veren bir kitaptı, farklı bir konusu vardı ama bir Sefiller, Anna Karenina, Suç ve Ceza beklemeyin. Kitap bölüm bölüm, farklı kişilerin ağzından anlatılıyor: Hartright, Avukat Gilmore, Marian Halcombe-Frederick, kabus Elize Michelson, Walter, Kont Fosco, çeşitli kişilerin ifadeleri... MR. Hartright resim öğretmeni olarak gittiği malikanenin yolunda beyazlar giyinmiş ve tuhaf davranışlar sergileyen bir kadın görür. Kitap bu kadının öyküsü/gizemi üzerine kurulu devam edecek, elbette başka olaylar da yaşanacak. Malikanedeki Laura ile bu kadının arasındaki bağ nedir? Beyazlı kadın kimdir? Merak uyandıran güzel bir kitaptı.
Gotik edebiyatın ilk örneği kabul edilen bu merak uyandırıcı ve gizemli kitabın daha çok okuyucusu olması gerektiğine inanıyorum. Okumanızı tavsiye eder; keyifli, kaliteli ve gizemli okumalar dilerim.
Hepimiz için böyledir bu. Kelimeler bizi yaralayacakları zaman devleşir, bize hizmet edecekleri zamansa cüceleşirler.
Wilkie Collins
Sayfa 76 - Can Yayınları
Hayatımda hissettiğim tek onarılmaz hayal kırıklığını atlatmamıştım, yalnızca ona katlanmayı öğrenmiştim.
Wilkie Collins
Sayfa 480 - Can Yayınları
Ama heyhat! Ara sıra tökezleyip sözünden geri dönmeden verdiği doğru karara bağlı kalabilen kusursuz bir insan var mıdır?
Wilkie Collins
Sayfa 252 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beyazlı Kadın
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Görsel Yayınları
Baskılar:
Beyazlı Kadın
The Woman in White
Beyazlı Kadın

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 3 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0