Beynimdeki Yangın

7,7/10  (9 Oy) · 
26 okunma  · 
7 beğeni  · 
754 gösterim
Dünyada nadir görülen ve tanı koymanın çok zor olduğu bir hastalıkla savaşan gazeteci Susannah Cahalan, Beynimdeki Yangın'da kendi öyküsünü kaleme alıyor. Delirmenin ve unutmanın yaşamında boşluklar oluşturduğu Cahalan, bu boşluğu doldurmak için okurlarla birlikte geçmişinin peşine düşüyor.

"Başlangıçta yalnızca karanlık ve sessizlik vardı.'Gözlerim açık mı? Merhaba?' Ağzımı mı oynatıyorum ya da bu soruyu yöneltecek biri mi var, emin olamıyorum. Hiçbir şey göremeyeceğim kadar karanlık. Gözlerimi kırpıyorum, bir kez daha kırpıyorum ve bir kez daha. Karın boşluğumda kötü bir şey olacağına dair bir his var. Biliyorum."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786056370892
 • Çeviri:
  Anıl Ceren Altunkanat
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ezgi Tülü 
26 Ağu 12:52 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Son zamanlarda kurguyla aram çok kötü olduğundan (bknz 2 yıldız verdiğim 3824 kitap), tür değiştirmeye ve kurguyla alakası olan her şeyde olabildiğince uzak bir kitap okumaya karar verdim. Oysa Beynimdeki Yangın o kadar uzun süredir kitaplığımda ki, kitabı ne zaman satın aldığımı bile anımsayamıyorum aslında. Kısmet bu güneymiş.

Kitap, New York Post'ta gazetecilik yapan Susannah Cahalan'ın başından geçen bir hastalığı anlatıyor. Hastalığın başlangıcından, iyileşmenin son aşamalarına kadar, yaklaşık bir yıllık bir süreç bu. Gerçek bir hikaye olduğundan anlatı yer yer yavaşlıyor ve hastalık hakkında teknik detaylara girdiğinden, bazen anlaşılması biraz zor bir hale gelebiliyor. Buna rağmen kitabı birkaç günde bitirdim.

Eğer bu tarz şeylere ilginiz varsa, Beynimdeki Yangın kesinlikle okumanız gereken bir kitap çünkü anlattığı hastalık konusunda insanların bilinçlenmesi gerekiyor. Bütün bunlar 2009'da başlamış ve 2010'da sonlanmış ve o zamandan bu zamana tıp dünyası bu hastalık konusunda çok gelişme kat etmiş (ve kitabın basıldığı 2012'den bu yana ilerlemeyi sürdürmüşlerdir, diye düşünüyorum). Ama 2009'da NYU'nun hastanesine yatırılan Cahalan'ın bile ölümden neredeyse kıl payıyla kurtulduğunu düşündükçe insan korkuyor.

2009'dan bu yana elbette çok ilerleme vardır ama, acaba Türkiye'de kaç kişi bu hastalığa yakalandı da tehşis edilemedi? (O noktada Cahalan, Amerika'da bu hastalığın tehşisi konan 271. hastaymış ve o günden sonra sayı binlere çıkmış.) Birçok başka hastalığın semptomlarını yaşattığı için hastaya, kaç kişi yanlış tedaviden dolayı öldü? ya da akıl hastanelerine kapatıldı?

Kitabın sonlarına doğru Emily adındaki bir kızın hikayesi vardı. Kızın babası, Emily'e tehşis konulmasını Susannah Cahalan'ın hastalığı atlatmasının ardından yazdığı bir makale sayesinde başarmıştı. O kısım o kadar dokundu ki içime, anlatamam.

Kitabın ortalarına kadar bunun psikoloji temelli bir kitap olduğunu sanıyordum, aslında alakası yokmuş ve bana daha önce adını bile duymadığım birçok konuda birçok şey kattı bu kitabı okumak. Okuması benim için kolay olmadı ama kesinlikle harcadığım zamana değdi. Öneririm.

Ayşe Yazgan 
20 Ağu 19:57 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitap, tüm o izlediğimiz kült olmuş; şeytan gibi korku filmlerine bakış açımı değiştirdi. Yazar başından geçmiş hastalığı hakkında tüm gelişmeleri ayrıntılı bir şekilde kaleme almış. İnsanlık tarihi boyunca birçok insan içine cin kaçmış veya delirmiş gibi tabirlerle ölüme mahkum olmuş yada tımarhaneye kapatılmıştır. İşte bu yüzden kitabın bilgilendirmeleri ile bir hastanın bile hayatını değiştirmesi veya kurtarması adına , ben beğendim.

Selin Eroğlu 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · 67 günde · 6/10 puan

Gerçekten güzel bir kitap fakat benim yaşlarımda(13) biri için biraz karmaşık diyebilirim. Anlayamadığım birçok kavram var.Yazar kitapta kendi yaşam öyküsünü biraz değiştirerek anlatmış. Arada sıkıldığım yerler oldu fakat sabırla okudum.

Filmi çıkmadan okuyun, okutturun, alın, hediye edin.!
Başarılı bir yazar ve aynı zamanda haber muhabirinin birdenbire ortaya çıkan bir hastalıgını konu alıyor kitap. Yazar bir psikiyatri hastanesinde sadece bir ayda yaşadıklarını anlatıyor. Tıbbi terimler bolca var ama akıcı bir dille yazılmış terimleri açıklamış bu yüzden havada kalmıyor hiç bir bilgi mutlaka okuyun tavsiyemdir. :)

Kitaptan 12 Alıntı

Leman Yağmur Çalışkan 
30 Tem 12:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İki insanı, ölümle yüz yüze gelmek kadar yakınlaştıran az deneyim vardır.

Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 278)Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 278)
Katre-i Matem 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Babam sevgisini göstermekten çok uzak bir adamdı, "seni seviyorum" gibi sözleri çocuklarına bile sarf etmezdi. Bu öğrenilmiş bir eksiklikti. Kendi babasını yalnızca bir kez dedem ölüm döşeğindeyken öpmüştü.

Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 45)Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 45)
Katre-i Matem 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bunun yerine mantıksız bir biçimde boş bir umuda sarılıyordum: Bilmemek daha iyi. Kendimi buna inandırmıştım.

Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 40)Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 40)
Katre-i Matem 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kimi zaman, tam da ihtiyaç duyduğumuzda yaşam bize meteforlar hediye eder. Her şeyin yittiğini düşündüğünde, en çok ihtiyaç duydukların beklenmedik şekilde geri döner.

Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 286)Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 286)
Katre-i Matem 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Neden benimle kaldığını ona defalarca sordum, her zaman aynı yanıtı verdi: "Çünkü seni seviyorum, kalmak istedim, senin orada bir yerde olduğunu biliyordum." Ne kadar zarar görmüş olursam olayım, içeride bir yerde beni 'görecek' kadar çok seviyordu.

Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 260)Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 260)
Leman Yağmur Çalışkan 
31 Tem 13:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sık sık kendi cenazesine katılan Tom Sawyer gibi hissediyordum, bu tuhaf bir armağan.

Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 330)Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 330)
Katre-i Matem 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sonuçta bizler parçalarımızın toplamıyız ve bedenimiz çöktüğünde değer verdiğimiz tüm erdemler de onunla birlikte yok olup gidiyor.

Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 75)Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 75)

“Doktor daha sonra bana insanlara gösterdiğimle içimde olan bitenin birbirine uymadığını söyleyecekti.”

Beynimdeki Yangın, Susannah CahalanBeynimdeki Yangın, Susannah Cahalan
Cemre Kara 
 17 Eyl 16:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Aristoteles
Hiçbir görkemli zihin deliliğin dokunuşu olmadan var olamamıştır.

Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 82)Beynimdeki Yangın, Susannah Cahalan (Sayfa 82)
2 /