Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün

8,8/10  (35 Oy) · 
71 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.361 gösterim
Beyin cerrahisi öyküleri, birçoğumuzun okumayı tercih ettiği türlerden oldukça farklıdır. Hatta böyle bir konunun üzerine yazılmış öykülerin olabileceği düşüncesi bile şaşırtıcı gelebilir. Ancak gerçek yaşamdan alınmış birçok dramı ve bunlarda rol alan -ister doktor ister hasta olsun- tüm kahramanların yaşadıklarını, bir beyin cerrahı olan ama bir hasta gibi acı çekip, hasta yakını gibi üzülen bir uzmanın bakış açısıyla okumak, öyküleri hepimizin yaşamının tam ortasına oturtacaktır.
(Arka Kapak'tan)
ayşegül şahin 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Konusu güzel, bir beyin cerrahının iş hayatını konu almış yanlışı ve doğrusuyla okuması güzel, sürükleyici. Gerçek yaşamdan doktor anıları var içinde.

medine gökbönü 
21 Oca 21:37 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

...bu güzel eser bize sadece insanların meslek hayatında karşılaştığı zorlukları anlatmıyor aslında... kendisine emanet edilen bir cana bir doktorun nasıl yaklaştığını neler yaşattığını anlıyor daha önemlisi hissediyorsunuz..dr. frankın bu eserini okurken kimi zaman bir öğrenci kimi zamansuçlu olacaksınız...

Çok iyi. Yazar uzman bir beyin ve sınır cerrahı ve hiç beklemedigim kadar iyi bir üslup ve akıcılıkla yazmış. Henüz üniversiteye geçmediğimden dolayi, hala kitapta geçen tıp serüvenini yaşayabilme ihtimaline sahip olduğum için mi çok sevdim bu kitabı bilmiyorum ama gerçekten hiç sıkılmadım okurken.

Doktorların, internlerin, asistanların, hemşirelerin ve hastaların hastanedeki o koşuşturmaları... Gece 3-4 sularında doktora ya da asistana gelen telefonlar... 5-6 saat bazen 10 saatten fazla suren ameliyatlar.... Ve tüm bunlarla beraber doktorların düşündükleri, hissettikleri...


Bir hastanenin bir parcasi oluyorsunuz okurken. O anki ameliyatta gorev aliyor gibisiniz. Hastanın yakınları oluyorsunuz. Bazen de ameliyatı başarısız geçmiş cerrahsiniz....

Bulursanız, kesinlikle ama kesinlikle kaçırmayın derim.
Hele bir de 11-12.sınıfta okuyanlar icin cok iyi bir motivasyon kaynağı olur.

Ranagashicik 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap bana cerrah olduğum takdirde hatam sonucu insanların öleceğini değil, başarım sonucu insanların yaşayacağını anlattı, kanıtladı.

Bununla birlikte yazarın, "Başarısızlığın başarıdan daha güçlü bir eğiticidir. Tek bir ölüm beyin cerrahının ruh halini, elli kurtarışın yapamayacağı kadar büyük bir etkiyle biçimlendirir." sözü de cerrahlığın ciddiyetini açıklar nitelikte. Çünkü cerrahlık "kibirli bir meslek" olmasına rağmen, "kolay olsaydı herkes yapardı" diyebileceğimiz kadar meşakkatlidir. Sonuçta işin ucu, ölüme kadar varıyor.

Cerrahlar "kimsenin görmek istemeyeceklerini görür", halk tarafından yüceltilmesine karşın, üstü tarafından:"Çok şey öğrenmek için buradayım dediğinde, hayır kölem olmak için burdasın" cümlesini duyacak kadar ezilir ve yaptığı en ufak hata sonucu "Suç ve ceza" romanındaki Rakolnikov'un ruh haline bürünebilecek kadar derinden etkilenebilir.

Yorumlarımın devamı için: http://littleagashisdiary.blogspot.com/...-deymeye-gorsun.html

Dila. 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Bir beyin cerrahının klinik anılarından oluşan kitap.
Dili ağır değil öyle latince-terim falan bilmeye hiç gerek yok. Hepimizin anlayacağı bir anlatımı var.

Benim en çok aklımda kalan kısmı; bir beyin cerrahının ameliyatta hastanın kafatasına ismini kazıması, başka bir ameliyatta başka bir beyin cerrahınınsa bunu farketmesi oldu. İlginç bilgiler var.

Fatmanur Çelik 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Okuması keyifli, bir beyin cerrahının karşısına eğitim hayatı boyunca (tıp eğitimi hiç bitmez) çıkan ilginç vakalardan oluşan bu kitabı okumayan tıbbıyeli yoktur herhalde. Varsa da okusun, önerilir.

Muhammed Yıldırım 
07 Haz 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en güzel kitaplardan biriydi. Özellikle tıbba ilginiz varsa müthiş bir kitap..

Irem 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir sağlık personeli olarak şimdiye kadar okuduğum ve çok sevdiğim kitaplardan bir tanesi. İnsanın bakış açısını değiştiren hikayeler dizisi.

Ahmed Ustem 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Beyin ve işlevi ile alakalı gerçek hikayelere dayanan tespitler sunan bir nefeste okumalık bir kitap.

Kitaptan 33 Alıntı

Don Quijote 
10 Tem 23:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Atom çekirdeğinin bölünmesinin babası, büyük Enrico Fermi'nin bir zamanlar dediği gibi iki türlü fizikçi vardır: En iyiler ve bu mesleği hiç seçmemiş olması gerekenler.

Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 15 - TÜBİTAK POPÜLER BİLİM KİTAPLARI)Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 15 - TÜBİTAK POPÜLER BİLİM KİTAPLARI)
medine gökbönü 
03 Oca 16:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

KOLAY OLSAYDI HERKES YAPARDI

Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 146 - POPÜLER BİLİM KİTAPLARI TÜBİTAK)Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 146 - POPÜLER BİLİM KİTAPLARI TÜBİTAK)
Don Quijote 
02 Ağu 13:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her yıl en az bir intern arabasıyla evine giderken kırmızı ışıkta uyuyup kaldığı için trafik cezası yerdi.

Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 52 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 52 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Ranagashicik 
 20 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Başarı
Herkes duşun altında şarkı söyleyebilir ama kaç kişi seyirci önünde şarkı söyleyebilir, ha? Baskı altında olmak dünyanın farkını yaratır bunu bil!

Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr.Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr.
Don Quijote 
05 Ağu 00:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Cenazelerde ağlamamayı öğrenmem lâzım.

Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 139 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 139 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Don Quijote 
02 Ağu 13:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şizofreni, beyin içi bir kimyasal salgı olan ve aynı zamanda hareket düzensizliğiyle kendini gösteren Parkinson hastalığının da nedeni olan Dopamin salgılamasındaki dengesizliklerden kaynaklanmaktadır.

Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 47 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 47 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Ranagashicik 
 20 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Doktorlar
Doktorlar bir bakıma politikacılar gibidir; iyi şeylerin üstünde durur, kötülere değinmezler.

Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr.Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr.
Don Quijote 
04 Ağu 17:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Ölüyorum!.. Ölüyorum!.." diye bağırıyordu.
Haklıydı. Gerçekten de ölüyordu. İnsanların, bedenlerinde ölümcül sonuca yol açacak bir gelişmenin olduğunu algılamalarını sağlayan garip bir yetenekleri vardır.

Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 104 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 104 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Don Quijote 
02 Ağu 13:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zevk zaman zaman gelen bir ziyaretçidir; ama ağrı gaddarca bize sarılır kalır.
- John Keats

Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 61 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 61 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Don Quijote 
07 Ağu 13:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Doğrusunu isterseniz Peder, burası acil servis ama zaman zaman cehenneme de benzediği olur."

Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 264 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün, Frank Vertosick Jr. (Sayfa 264 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
4 /