Beyninize Hoş Geldiniz

7,4/10  (9 Oy) · 
13 okunma  · 
7 beğeni  · 
690 gösterim
Arabanın anahtarını nereye koyduğumuzu neden unuturuz da araba kullanmayı hiç unutmayız?

Beynimizi hayatımızın her anında kullanıyor olmamıza rağmen, pek azımız onun nasıl iş gördüğü hakkında bilgi sahibiyiz. Bildiğimizi düşündüğümüz şeylerin büyük kısmı, aslında kulaktan dolma bilgilerden oluşuyor; mesela beynimizin sadece yüzde onluk kısmını kullanıyor olduğumuz ya da içki içmenin beyin hücrelerinin ölümüne neden olduğu. Oysa nörobilim, beyinle ilgili bu türden bilgilerin doğru olmadığını çoktan ispat etmiş durumda.

İki ünlü nörobilimci, bu kitapta gazete manşetlerinde gördüğünüz ve katıldığınız davetlerde ayaküstü sohbetlerinizde bahsettiğiniz konuların ardında yatan araştırmaları açıklıyor. Acaba Mozart dinlemek gerçekten de bebeğinizi daha zeki yapar mı? Matematik söz konusu olduğunda, erkekler hakikaten de kadınlardan daha mı başarılı? Yumurta kapıya dayandığı zaman bir odaya kapanıp sınavdan önce pek çok bilgiyi aklınıza kazımaya çalışmak işe yarar mı?

Beyninize Hoş Geldiniz beyni olan herkes için bir kullanma kılavuzu olma niteliği taşıyor. Bu kitap size jet lag ile nasıl daha iyi başa çıkacağınızı, bir inme geçirmekten ne zaman endişe etmeniz gerektiğini ve yaşınız ilerlerken beyninizi nasıl sağlıklı tutacağınızı anlatacak.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  324
 • ISBN:
  9786055443108
 • Çeviri:
  Boğaç Erkan
 • Yayınevi:
  NTV Yayınları
 • Kitabın Türü:
Didem 
 09 Şub 17:24 · Kitabı okudu · 48 günde · 6/10 puan

Kitabı okumadan önce bir kısım biyoloji bilgilerine sahip olmanız gerekmekte. Çünkü beynin bölümlerinin ne işe yaradığı hakkında derin bilgiler veriyor, özellikle sağlık bilimlerinde okumayan kişiler için anlamak zor olabilir. Bir nevi bilimsel makaleler havasında yazılmış.
Kitapta hoşlanmadığım en önemli şeylerden ikisi kitabın çevirisi ve yazım yanlışları. Birtakım bilgiler edinebilirsiniz ama şiddetle önerebileceğim bir kitap değil :)

Sekizyuzon 
24 Ağu 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mükemmel bir kitap... Beyninizin nasıl çalıştığına, dünyayı nasıl algıladığınıza, nasıl öğrendiğinize önem veriyorsanız mutlaka okuyun.

ramazan k. 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan beyninin çalışma prensiplerini ve gündelik hayatımızın beynimiz perspektifinden okumasını yapan bilimsel ve teorik olmakla birlikte sıkıcı olmayan, bir çok makale ve araştırmanın sonuçlarını toplu olarak okumaya olanak sağlayan başarılı bir çalışma.