Beyoğlu'nun En Güzel Abisi (Midi Boy)

·
Okunma
·
Beğeni
·
43294
Gösterim
Adı:
Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
Alt başlık:
Midi Boy
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
568
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051851624
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
Beyoğlu
Beyoğlu’nun En Güzel Abisi
When Pera Trees Whisper
Yılbaşı gecesi işlenen bir cinayet... Tarlabaşı’nın arka sokaklarında bulunan bir erkek cesedi. Öldürülmüş erkeklerin en yakışıklısı, belki de en kötüsü. Karanlık sırların ortaya çıkardığı utanç verici bir gerçek.

Gururlarının kurbanı olmuş erkekler, onların hayatlarını yaşamak zorunda olan kadınlar. Bu cinayetler yatağında, bu kötülükler bahçesinde, bu insan eti satılan can pazarında masumiyetini korumaya çalışan bir adam. Bir zamanlar İstanbul’un en gözde yeri olan Beyoğlu’nun hazin hikâyesi.

Karanlık... Soğuk havayla iyice ağırlaşan bir karanlık. Uzaklardan şarkılar geliyor kulağına, neşeli kadın çığlıkları, ayarını yitirmiş sarhoş naraları, biri küfrediyor belki ana avrat, belki ağlıyor biri hıçkıra hıçkıra, belki biri sessizce ölüyor bu gürültünün, bu hengâmenin ortasında. Umurunda değil. Hepsinden sıyrılmış, sadece öfke...

Nereye gittiğini bilmeden yürüyor, nefret tarafından kuşatılmış olarak. Kıskançlık denen o canavar, çelikten pençesine almış yüreğini, habire sıkıyor. “Kadınlar,” diyor bir ses zihninin derinliklerinden... “Kadınlar, onlarla oynayamazsın... Oynadığını zannedersin ama bir de bakmışsın, asıl oyuncak sen olmuşsun.”

Hayatına giren kadınların yüzleri beliriyor sokağın zemininde. Birer birer düşüyor görüntüleri ayaklarının dibine. Hepsinin boynu bükük, hepsinin gözlerinde keder. Hepsi üzgün... Aldırmıyor, bir su birikintisiymiş gibi basıp geçiyor üzerlerinden ama yeniden düşüyor görüntüler zemine. “Kadınlar,” diyor o ses yine, “Kadınlardan asla kurtulamazsın, hayaletleri hayatın boyunca seni takip eder.”

(Tanıtım Bülteninden)
418 syf.
·3 günde·8/10
- Polisin kabusu, yılbaşı geceleridir. Herkesin gülüp eğlendiği, mutlulukla dans ettiği o gece, polisler için korkunç saatler demektir; öğleden sonra başlayıp yeni yılın ilk günü ışıyıncaya kadar süren, bir türlü bitmek bilmeyen kanlı, karanlık bir kabus. Bunları düşündüğümüz yeni yılın ilk saatlerinde Tarlabaşı'nda bulunan bir erkek cesediyle başlıyoruz aksiyona. Barbut İhsan, Kara Nizam, Saltanat Süleyman, Titiz Tarık, Pire Necmi, Janti Cemal, isimlerinden de anlaşılacağı gibi birbirinden farklı ve estetik biçimde kitaba yerleştirilmiş karakterler. Bunların arasında ne ararsanız var. Uyuşturucu işinden, kumarhane işletene, kadın pazarlayana, tetikçisine, hainine kadar hepsi var. ''Burası bizim semtimiz, sokakta bir kedi çiğnense, bir cam kırılsa haberimiz olur.'' diyorsunuz, diyorsunuz da burnunuzun ucundaki cinayeti kim işledi? Haberiniz yok. Başkomiser Nevzat bu görev için seçilmiş kişi tabii ki. Bu olayı aydınlatacak kişi O'ndan başkası olamazdı zaten.

- Başkomiser Nevzat, yardımcısı Ali ve kriminologumuz Zeynep kolları sıvayıp cinayet için şüphelileri sorguya çekerek ve delilleri toplayarak yola koyuluyorlar. Kitap sadece cinayet üzerine yazılmış bir polisiye roman değil, sayfaları karıştırdıkça önümüze çıkan, içimizi ısıttığı kadar yüreğimizi burkacak hikayelerle de karşılaşıyoruz. Başkomiser Nevzat'ın ''Beyoğlu'nun En Güzel Abisi'' kitabın da adını taşıyan lakabından nasıl vazgeçmek zorunda kaldığı beni çok hüzünlendirdi. İçten içe bazı konuları yaşadığı olaylarla harmanlayarak ilerlemesi esere akıcılık ve derinlik kazandırmış. Örneğin olay Tarlabaşı'nda geçiyor ve yazar sık sık buradaki kentsel dönüşümden faydalanıp oradaki yaşayanlara zulüm edip mallarına zorla el koyan mafya babalarına, imar çakallarına ve bu işten rant sağlayacak herkesten şikayetçi. Kitabımızdaki birkaç gencin geçmişi Gezi Parkı protestolarına dayanıyor, yazar bunu da boş geçmeyerek güzel bir hikayeyle süslemiş. Evgenia yengenin Yunanistan'dan akrabalar gelir de geçmişimizde bu topraklarda yaşanan en büyük UTANÇ günlerinden biri olan 6-7 Eylül olaylarına değinmeden olur mu ? Yazarımız bunu da içimize işleyecek şekilde kazımayı başarmış.

- Sizce bu cinayet neden işlenmiştir? Mafya babasının en iyi adamısınız ve ondan gizli iş çevirip, ona ihanet ettiğiniz için mi? Yoksa yamuk yaptığınız başka biri mi öldürmüştür. Kumarda varını yoğunu aldığınız birinin intikamı mı? Pek tekin bi adam değil sonuçta maktul. Çok yakışıklı olduğu söyleniyor, etrafı da kadınlarla dolu üstelik. Kadınlar arası kıskançlıktan doğan bir sebepten mi acaba? Kitabı okurken bunları çokça düşüneceksiniz ve emin olabilirsiniz ki kitap tam bir bilinmez. Başladığı yer belli ama kışkırtmalar, mahallede yaşanan olayların tetiklediği kalabalığın gösterileri, mafya babalarının parsel ve insan kavgası, kişilerin kendi çıkarları derken kendimizi her adım attığımızda daha büyük bir boşluğa doğru sürüklenirken buluyoruz. Bir an diyorsunuz ki bu mafya babası ne kadar da yufka yürekli. Değil adam öldürmek karıncayı bile incitmez. Sonra da karşınıza başka bir şey çıkıyor ve aynı kişi için bu babasını bile kesmiştir diyorsunuz. Duygusal olarak ta sürekli iniş çıkışların olduğu bir eser. Her an silahlar patlayacak, bir yerden baskın yiyeceğiz diye korkarak bekliyoruz. Bu kitap cinayet çözümlenmeden bitecek diye bir düşünce oluşmuştu tam kafamda. Ne yaparsanız yapın doğru sonuca ulaşamayacağınız bir senaryo var çünkü. Katil hem herkes olabilir hem de hiç kimse olmayabilir. Böyle karışık bir durum derken hiç ummadığınız bir yerde ipin ucunu yakalıyor Başkomiserimiz ve bütün sorular cevaplarına kavuşuyor.

- Keyifle okuduğum bir Ahmet Ümit romanıydı. Herkese tavsiye ederim.
418 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Bir cinayet ve cinayeti çözmeye çalışan Nevzat başkomiser, yardımcısı Ali ve kriminolog Zeynep'in maceraları..
Bunun dışında konuyu anlatmama gerek yok sanırım. Zaten anlatsam spoiler olur. O yüzden es geçiyorum..

Normal polisiye kitapları hepimiz biliriz. Mükemmel bir polis.
Yakışıklı/Güzel şüpheliler.
Kusursuz bir cinayet.
Ve sonunda kitapta birkaç kere adı geçmiş olan katil..

Bu kitapta beni en çok etkileyen şeyden bahsetmek istiyorum önce, karakterler mükemmel değildi. Hayatın içinden insanlardı. Markette, parkta, orada burada rastlayacağımız cinsten insanlar.. Bu sebebptendir ki, kitabı daha çok benimsedim. Belki konu yabancı yazarların yazdığı kadar mükemmel ve sıradışı değildi ama bizdendi...

Kitaptaki bir başka güzel nokta da, cinayet dışında ufak ve tatlı ayrıntıların olmasıydı. Yazar bunları o kadar ustaca yerleştirmiş ki, bizi hiç konudan koparmadan, cinayetten uzaklaştırmadan yapmış bunu. Tabii bunlar ufak birer mola, hatta belki cinayeti anlamakta önenli şeyler..

Katil Uşak!
Siz de farkında mısınız bilmem. Çoğu dedektif kitabında yazar 100 tane isim sayar. Sonunda katil, o adı hiç geçemiş olan uşak çıkar. (tabi uşak işin şakası) Sanki mükemmel polisiye, katili tahmin edilemeyen polisiyeymiş gibi. Peh!
Ahmet Ümit ise şüphelilerin arasından çıkardı katili. Ah nasıl mutlu oldum bilemezsiniz. Tabiiki katili bulamadım. Hatta cinayet sebebini bile bulamamışım. Olsundu. Sonuç olarak katil uşak değildi.. (merak etmeyin bu spoiler değil. Kitapta uşak yok)

Son olarak kitabı 6 günde okumama bakmayın. Oldukça akıcı ve sürükleyiciydi. Ne yazık ben kitabı okurken bir hastalık dönemi geçirdim. Tabii iyileşince hemen bitirdim. (:
Keyifli okumalar..
 • İstanbul Hatırası
  8.6/10 (3.574 Oy)3.475 beğeni14.415 okunma1.405 alıntı44.201 gösterim
 • Bab-ı Esrar
  8.1/10 (3.391 Oy)3.300 beğeni15.351 okunma2.256 alıntı47.312 gösterim
 • Beyoğlu Rapsodisi
  8.2/10 (2.388 Oy)2.285 beğeni10.732 okunma995 alıntı25.428 gösterim
 • Cehennem
  8.6/10 (3.083 Oy)3.037 beğeni11.899 okunma1.013 alıntı36.275 gösterim
 • Son Ada
  8.8/10 (4.582 Oy)4.607 beğeni15.430 okunma2.349 alıntı55.352 gösterim
 • İskender
  7.7/10 (2.033 Oy)1.759 beğeni10.613 okunma873 alıntı23.743 gösterim
 • Melekler ve Şeytanlar
  8.7/10 (4.031 Oy)4.003 beğeni17.323 okunma1.163 alıntı57.078 gösterim
 • Şah ve Sultan
  8.5/10 (3.355 Oy)3.347 beğeni14.424 okunma2.238 alıntı47.231 gösterim
 • Od
  8.5/10 (4.102 Oy)4.220 beğeni17.914 okunma4.346 alıntı63.063 gösterim
 • Ve Dağlar Yankılandı
  7.8/10 (2.816 Oy)2.714 beğeni12.091 okunma1.995 alıntı44.383 gösterim
456 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Polisiye beklentisi yüksek olanları tatmin etmeyecektir ama içindeki güzel ince ayrıntılar dikkat çekiyor.
Neden yalnizca "polisiye" etiketi takilarak elestirildigini anlamiyorum.Örneğin Umberto Eco'nun bir romanini tek bir türe sokabilir misiniz?
Sosyalist ahlaka sahip bir yazarin toplumun kanayan yaralarindan bazilarina deginmis olmasi kitabi değersiz kilmiyor. Bence cok başarılı bir eser olmuş.
418 syf.
·6 günde·9/10
İstanbul Hatırası'ndan sonra ikinci Ahmet Ümit romanı oldu. Bu kitabı okumamdaki en büyük etkenlerden biri kesinlikle ve kesinlikle " Önce Söz Vardı " programı. Orada Ahmet Ümit'i canlı canlı dinleyince daha da farklı bir gözümde canlandı. Romanı okurken o hikaye anlatışındaki ses gibi okudum; daha doğrusu Ahmet Ümit'in sesinden canlandırma yaptım.... Buralar kitapla ilgisiz... :) Gelelim kitaba...

Yazarın dili çok güzel ve akıcı, dil yönünden sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Önceki okuduğum kitabında genel olarak cinayetlerle birlikte İstanbul tarihinden söz etmişti. Bu seferki arka planlardaki konular;
a) Irkçılık
b) Gezi Parkı olayları
c) 6-7 Nisan ( Azınlıkların İstanbul'dan gönderilmesi ) olayları
d) Tarlabaşı Semtinin tanıtımı ( Beyoğlu'nun sokakları )
e) Kadınlar, mafya babaları ve sokak çocukları.

olarak aralara serpiştirilmiş. Asıl olay mafya hesaplaşması altında bir aşk üçgeni ve bu üçgen arasında gelip giden cinayetin faili. Elbette sürprizler var ama katili önceden tahmin ettim. İçerisinde gerçekten mükemmel bilgilendirici alıntılar var.

Kendimce eksileri ise yazar olarak romanın içine kendini katıp kendini övmesini sevmedim. Arada bir rüyalara girip eski karısını hatırlayan bölümleri resmen hızlıca geçtim. Siyasini görüşünü bildiğim halde o kadar çok abartmış ki bazen kızmadım diyemem. Polisiye bir romanda siyasetin dibine vurmuş. Polisiyelerde nedendir bilmem son bölüm niye bu kadar kısa hala anlamış değilim. Hemen kesip bitirmek nedir ?

Kesinlikle kötü bir roman değil okunabilir güzel bir eser. Ben akıcılığını, merak uyandırmasını sevdim. Ahmet Ümit kalemi kuvvetli bir yazar. Sürükleyici bir dili, üslubu var. Tavsiye ederim. En beğendim alıntı ise;

Ben bile kendimi tam olarak anlayamazken, bir başkası beni nasıl anlatabilirdi ki?

İyi okumalar....
418 syf.
·1 günde·Beğendi
Beyoğlunun En Güzel Abisi, 'Katil kim?' sorununa verdiği cevap yönüyle başarısız, anlatış ve betimleme açısından da oldukça başarılı bulduğum bir kitap. Sanırım tatmin edici bir puan alamaması da bu yüzden. Aslına bakarsak polisiye romanlarda bu konuya dikkat edilmesinin haklı sebepleri var. Okuyucu beyin jimnastiği yapıp suçluyu bulmaya çalışıyor haliyle. Sonuç hüsran olunca kitabın kalitesini de etkiliyor. Her şeye rağmen okunabilir bir roman. Neden mi? Şu detaylı incelemeye bir göz atın. #4286320
418 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitabı 3 bölüme ayırmak istiyorum ilk bölüm sadece cinayet ile ilgiliydi ve olay örgüsü tam oluşmadığı için tam içine girememiştim
İkinci bölümde İstanbul'un gerçekleri ; gezi parkı, 6 7 eylül olayları olayı yaşayan kişilerin ağzından anlatılıyor bu kişilerin cinayetle alakalı kişiler olması sizi polisiyeden uzaklaştıracağı yerde duygusal ve psikolojik olarak trajediye dahil ediyor ve Beyoğlu sokaklarında buluyorsunuz kendinizi
Üçüncü bölüm ise cinayetin düğümünün çözüldüğü yer buraya gelene kadar öyle bir yoğruluyorsunuz ki kim bilir açılan her düğüm şimşek etkisi yapıyor, tüyleriniz diken diken oluyor
Sonuç olarak ; kitapta sizi bazı sürprizler daha bekliyor ve ben Ahmet Ümit ile tanıştığıma memnunum. Polisiye sevenler birde yakın tarihin gerçekleri ile yüzleşmek isteyenlere tavsiye olunur. Hep kitaplı günler dilerim...
418 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Yılbaşı gecesi işlenen bir cinayet... Tarlabaşı'nın arka sokaklarında bulunan bir erkek cesedi. Öldürülmüş erkeklerin en yakışıklısı, belki de en kötüsü. Karanlık sırların ortaya çıkardığı utanç verici bir gerçek. Gururlarının kurbanı olmuş erkekler, onların hayatlarını yaşamak zorunda olan kadınlar. Bu cinayetler yatağında, bu kötülükler bahçesinde, bu insan eti satılan can pazarında masumiyetini korumaya çalışan bir adam. Bir zamanlar İstanbul'un en gözde yeri olan Beyoğlu'nun hazin hikâyesi. Gerçekten bir Ahmet Ümit klasiği daha mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
418 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Ahmet Ümit’in karakterler sığ, kurgusu zayıf, üslubu başarısız.. iyi bir romanda olması gereken özelliklerden hiç birine sahip değil, ama okutuyor.. bir cinayet var ve sanırım o cinayetin ardındaki gerçeği insan yine de öğrenmek istiyor.. kitabı okunur kılan da bu..

ben polisiye okuyacağımı zannetmiştim, ama gel gör ki Ahmet Ümit bu romanda komiseri ve kendini övmek için masa başına geçmiş gibi geldi. hele "gezi"den bahsettiği bölümlerde iyice ergen kafası yaşadığını hissettim. hem ne o öyle, kitap boyunca çözülemeyen sır, bir akşam yemeğinde sarma çatallarken mi çözüldü yani?

Bi istanbul hatırası değil ama Ahmet Ümit hatrına olmuş diyebileceğimiz bir roman.
418 syf.
·7/10
Yine Ahmet Ümit ve yine bir cinayet/polisiye romanı.

İlk okuduğum Ahmet Ümit romanıydı gerek dili gerek olayı olsun elimden düşüremediğim bir kitap oldu.

"Aşk yaşamı; cinayete ölümü sıradanlıktan kurtarır..."

Aslında tek bir cümle ile ana fikri iyi anlatmış yazar. Bir cinayet söz konusu ve bu cinayet hırstan mı kıskançlıktan mı yoksa aşk yüzünden mi olduğunu düşünüceksiniz. Tabi siz düşünürken Nevzat komser ve tatlı ekini de sizinle beraber olucak. Olayın içine girdikçe bulduğunuzu düşünüceksiniz tıpkı Nevzat komserin yardımcısı Ali gibi ama öyle olmadığını da görüceksiniz. Nevzat komserin detaylı düşünmesi ve tecrübesi en iyi yardımcısı olucak tabi Ali dışında :) Ben okurken çok zevk aldım umarım sizler de alırsınız. İyi okumalar...
418 syf.
·7 günde·10/10
Kitabın kapağını az önce kapattım ve son 10 sayfadır aklımdan çıkmayan 'Bu kitaba inceleme yazmalısın!' Fikrine engel olamadım. Burdayım. Şunu belirtmeliyim ki bu kitap okuduğum ilk Ahmet Ümit romanı. Romanlarıyla ilgili herkesin 'Sonunu kesinlikle tahmin edemiyorsunuz' gibi iddialarına inat başladım galiba romana. Okuduğum her sayfada yazarın, aslında katil diye göstermeye çalıştığı ama katil olmayan insanları keşfedip asıl katili bulmaya çalışarak geçirdim. Kendimce bir meydan okuma diyelim 'Bu oyunlara düşmeyeceğim!'. Düşmedim de, en azından ben öyle sanıyordum, ta ki son 50 sayfaya kadar... Zaten her şey belli diyerek gardımı düşürüp okumaya devam ederken birden her şey tepetaklak oldu. İşte sadece o andaki hisler için bile okumaya değer.
568 syf.
·4 günde·6/10
Ahmet ümit okumaya “Beyoğlu Rapsodisi” kitabıyla başlamıştım ve açıkçası çok çok beğenmiştim. Sonunu özellikle çok güzel bağladığını düşünmüştüm. O kitaptan sonra ahmet ümit okumaya karar vermiştim zaten. Ama keşke bu kitabı seçmeseymişim diyorum. Çok sevdiğim insanın belki en sıkıcı kitabı olan bu kitap beni gerçekten çok sıktı. Bazı sayfaları “of sus artıııııkk ne olur sus!!! Geç artık şu önemsiz ayrıntıları be adam.” diyerek yırtasım geldi ama öyle ya da böyle bitirdim. Aslında bu sıkıcılığa katlanmamın sebebi ahmet ümit’in kitabın sonunda her şeyin birbirine bağlandığını düşünmemdi ama bu kitapta öyle olmadı. Sonunu okuduğunuzda “bunun için mi 500 sayfa okudum ben şimdi ?” diyorsunuz. Okumayın demeyeceğim ama diğer kitapları kadar da ilgi çekici değil bu yüzden diğer kitaplarına öncelik verebilirsiniz bence. Hepinize iyi okumalar dilerim. :)
"Aşk nedir, Başkomiserim?"
"Bilmiyorum ki... Sevip de kavuşamamaktır, isteyip de alamamaktır, ne bileyim. Bir insanı yanında istemektir... Ama herkesin kendine göre bir aşk tarifi var."
"Paran varsa her şeyi satın alabilirsin, elbette en başta da insanları. Bu ülkenin sorunu ahlaksızlık, şeref yoksunluğu, onur kaybı."
"Kaybetmiş insanları, kazananlardan daha yakın bulurum kendime. Onların yaşadıklarına çok daha fazla merhamet vardır, çok daha fazla acı."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
Alt başlık:
Midi Boy
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
568
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051851624
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
Beyoğlu
Beyoğlu’nun En Güzel Abisi
When Pera Trees Whisper
Yılbaşı gecesi işlenen bir cinayet... Tarlabaşı’nın arka sokaklarında bulunan bir erkek cesedi. Öldürülmüş erkeklerin en yakışıklısı, belki de en kötüsü. Karanlık sırların ortaya çıkardığı utanç verici bir gerçek.

Gururlarının kurbanı olmuş erkekler, onların hayatlarını yaşamak zorunda olan kadınlar. Bu cinayetler yatağında, bu kötülükler bahçesinde, bu insan eti satılan can pazarında masumiyetini korumaya çalışan bir adam. Bir zamanlar İstanbul’un en gözde yeri olan Beyoğlu’nun hazin hikâyesi.

Karanlık... Soğuk havayla iyice ağırlaşan bir karanlık. Uzaklardan şarkılar geliyor kulağına, neşeli kadın çığlıkları, ayarını yitirmiş sarhoş naraları, biri küfrediyor belki ana avrat, belki ağlıyor biri hıçkıra hıçkıra, belki biri sessizce ölüyor bu gürültünün, bu hengâmenin ortasında. Umurunda değil. Hepsinden sıyrılmış, sadece öfke...

Nereye gittiğini bilmeden yürüyor, nefret tarafından kuşatılmış olarak. Kıskançlık denen o canavar, çelikten pençesine almış yüreğini, habire sıkıyor. “Kadınlar,” diyor bir ses zihninin derinliklerinden... “Kadınlar, onlarla oynayamazsın... Oynadığını zannedersin ama bir de bakmışsın, asıl oyuncak sen olmuşsun.”

Hayatına giren kadınların yüzleri beliriyor sokağın zemininde. Birer birer düşüyor görüntüleri ayaklarının dibine. Hepsinin boynu bükük, hepsinin gözlerinde keder. Hepsi üzgün... Aldırmıyor, bir su birikintisiymiş gibi basıp geçiyor üzerlerinden ama yeniden düşüyor görüntüler zemine. “Kadınlar,” diyor o ses yine, “Kadınlardan asla kurtulamazsın, hayaletleri hayatın boyunca seni takip eder.”

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 13.837 okur

 • Gülsünn
 • Hilal Genç
 • Adem AKSU
 • Salih balci
 • Ömer Faruk Koç
 • Rümeysa Nur Türkan
 • Yaren yılmaz
 • KEMAL K
 • Deniz Özkan
 • A_D_E

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.7 (126)
9
%2.8 (93)
8
%3.8 (127)
7
%2 (66)
6
%0.7 (24)
5
%0.4 (15)
4
%0.1 (4)
3
%0.2 (6)
2
%0.2 (7)
1
%0.1 (4)

Kitabın sıralamaları