Bıçak Sırtı

8,4/10  (230 Oy) · 
890 okunma  · 
216 beğeni  · 
4.414 gösterim
Hangisi daha korkunç?

Sevdiğiniz birini mi kaybetmek, yoksa uğruna her şeyden vazgeçmeye hazır olduğunuz hayallerinizi mi?

Mesleğinin henüz başlarında, genç bir doktor olmasına rağmen başarılarla dolu, kusursuz bir sicile sahip olan Kate, en son girdiği ameliyattan hem sevdiği bir insanı hem de gelecek hayallerini masada bırakarak çıkar. Sorunsuz olması beklenen ameliyat, anlaşılmaz bir şekilde tam bir kâbusa dönüşmüştür ve önce hastanın yakınları, sonra da hastane yönetimi bu kâbustan Kate'i sorumlu tutmaktadır. Öte yandan, bütün bunlardan habersiz ortaya çıkan bir katil, elinde bir liste, hastane personelini teker teker avlamaya başlar ve onu gören, elinden kurtulan tek insan olarak Kate bu listenin en tepesinde yer almaktadır.

Bütün oklar ona çevrilmişken, bütün deliller ve zaman onun aleyhine işlerken Kate, hem ensesinde nefesini hissettiği acımasız bir katilden kaçmak hem de kaybetmeye mahkum göründüğü bir davayı çözüme ulaştırmak zorundadır.

"Gerilim, macera ve tutkunun harika bir karışımı."
-Romantic Times-

"Tess Gerritsen hepimizin başucu yazarlarından biri."
-Stephen King-

"Gerritsen'in romanlarında bağımlılık yaratan bir şeyler var... Gözlerinizi sayfadan ayıramıyorsunuz; akıp gidiyor. Vakit gece yarısını geçip sabaha dönmesine, içinizin ürpermesine, tüylerinizin diken diken olmasına aldırmadan okuyorsunuz."
-Maine Sunday Telegram-

"Gerritsen hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir roman... Yeni okurların bu heyecanı keşfetmesi için iyi bir fırsat."
-Booklist-

"Sizi her zaman soluksuz bırakmayı başaran Tess Gerritsen'den muhteşem bir roman."
-The Philadelphia Inquirer-

"Gizemler ardına saklanmış, korkutucu ve çekişmeli bir mücadele."
-Kirkus-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9786055420567
 • Orijinal Adı:
  Under The Knife
 • Çeviri:
  Özlem Gültekin
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 19 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

"En sevdiğin yazarlar kim?" sorusuna cevap verirken ismini ilk sıralarda söylediğim birkaç yazardan biri de Tess Gerritsen. Polisiye ve gerilimin ustaca bir araya getirildiği, kitaplarını hemen okuyup bitirme dürtüsü yaratan, akıcılığın tavan yaptığı birbirinden mükemmel kitaplara sahip Gerritsen'in Bıçak Sırtı'na kadar sekiz kitabını okumuştum. Bu sekiz kitabın tamamı yazarın en popüler kitaplarını içinde barındıran Rizzoli&Isles Serisi'ne aitti. Bıçak Sırtı ile hem Rizzoli&Isles Serisi dışındaki Tess  Gerritsen kitaplarına bir giriş yaptım hem de yazarın yine aksiyon dolu, heyecanlı bir kitabını daha okumuş oldum. Bıçak Sırtı'na başlarken acaba serideki tadı bulabilir miyim, ya seriden dolayı beklentilerimin yükselmesi nedeniyle bu kitap yavan gelirse gibi düşüncelerim vardı ancak kitabı okumaya başladıktan kısa bir süre sonra bu tür düşünceler zihnimden uzaklaştı.  Zaman zaman gözlerimin Jane ve Maura'yı aradığını inkar edemeyeceğim. Jane olsa olayı ne şekilde ele alırdı, Maura olsa otopsiyi daha iyi yapardı diye düşünmedim değil. :)

Yazarımız Gerritsen tıp diploması ve antropoloji lisansını bir araya getirip ardından bu alanları yazma yeteneğine katarak ortaya harika polisiye-gerilim romanlarının çıkmasını sağlamıştır. Belki de polisiyenin içine tıbbi öğeleri en çok katan yazardır kendisi. Bence bu durum cinayetlerin ardındaki sır perdesi aralanırken soruşturmanın daha sağlam temellere dayandırılmasını sağlıyor. Neden mi?  Çünkü insan yalan söyler, ancak maktül yalan söylemez. Gerritsen kitaplarında otopsi sonuçlarının anlatıldığı sayfalar benim açımdan her zaman çok heyecanlı ve şaşırtıcı olmuştur.

 Gelelim Bıçak Sırtı'nın konusuna. Ana karakterimiz Kate Chesne tıp kariyerinin henüz başında olmasına rağmen parlak bir geleceğe sahip olacağının sinyallerini temiz ve başarılı özgeçmişiyle göstermektedir. Mid Pac Hastanesi'nde anestezi uzmanı olarak çalışan Kate, hastane personeli ve arkadaşı olan hemşire Ellen'ın geçireceği küçük bir operasyonda yer alacak hastane görevlilerinden biridir. Kolay geçmesi beklenen ameliyatta gerçekleşen komplikasyon sonucu Ellen hayatını kaybeder. Ellen'ın ailesi ve hastane yönetimine göre ölümün sorumlusu Kate Chesne'den başkası değildir. Arkadaşını kaybetmesinin ardından bu kez kariyerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan Kate, bir taraftan da hastane çalışanlarını teker teker öldüren bir katilin listesindeki isimlerden sadece biridir.

Tess Gerritsen kitabın başında yaptığı girişle yine merak duygusunu zihnimize bırakıp gidiyor. İlk sayfalarda başlayan tempo neredeyse kitap boyunca hiç düşmüyor. Kitabın sonlarına doğru "Ben zaten bu kişide bir terslik olduğunu anlamıştım" dememin üstünden birkaç sayfa geçmeden yanıldığımı anladım ve yazara bir kez daha saygı duydum. Olaylar tamamen beklemediğim bir şekilde sonuçlandı.  Bıçak Sırtı'nda romantizm yazarın diğer kitaplarına göre daha fazla olsa da bu durum beni rahatsız etmedi.

Gerritsen'in okuyacağım bir sonraki seri dışı kitabı Kan Gölü olacak gibi görünüyor. Hepinize keyifli okumalar.

Sadettin TANIK 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Tess Gerritsen'in kendi dalında yazarlığına diyecek bişey yok ancak bu kitapta kendini biraz tekrar etmiş gibi geldi. Ayrıca diğer kitaplarına göre aşk konusu çok baskın . Rizolli & Isles serilerini daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Ama yine de akıcı ve heyecanlı bir kitap. Okuyun derim.

Bıçak Sırtı benzeri kitaplar

Ceren Acer 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir avukat ile doktorun aşkı ve olay örgüsündeki cinayetler güzel ve okuyucuyu merakta bırakabilecek şekilde kaleme alınmış. Bıçak Sırtı romanını, yine aynı yazarın bir başka romanı olan Aşk Ölümden Uyanıştır romanına az da olsa benzettim. Aşkın ele alınış biçiminde okurken hissedebileceğiniz benzerlikler var. Yine de bana göre kusursuz ve etkileyici bir romandı. Temposu son sayfaya kadar düşmüyor. Tess Gerrıtsen'e sonsuz teşekkürler.

zeynep 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel ve sürükleyici bir kitaptı. Yazar katili çok iyi saklamış beni yanılttı. Kitabın sonuna kadar tahminlerim hep yanlış çıktı. Çok beğenerek ve eğlenerek okuduğum bir kitaptı.

Cisim 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tess'in kitaplarını daha önce hiç okumamıştım. Cerrah ve serisini ise (Rizzoli&Isles olarak ) tv de izlerdim. Herkes Tess'in harika yazarlığından bahsederek bende de okuma isteğini uyandırdı. Ve ilk olarak seriden ziyade tekli kitaplarına yöneleyim dedim ve Bıçak Sırtına başladım.
İlk başlarda normal görünen her şeyin aslında ne kadar farklı olduğunu kitabı okudukça farkına varıyor insan... Tahmin ettiğim gibi çok aşırı kanlı ve korkutucu değildi. Aşırı gerildiğim anlar oldu mu ? Evet ! Sonlara doğru katilin ortaya çıkışında... Onun öncesinde herhangi bir gerilim veya korku yaşamadım. Fakat şunu belirtmeliyim ki ; yazar konuyu öylesine işlemiş ki biran olsun kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Fakat yine de eksik yerleri yok değil... Mesela David'in Annesi ile beraber olduğu kısımlar... Evet kitap korku romanı bir aşk romanı gibi bir şey beklemiyordum fakat yine de içindeki aşk biraz daha güzel göze girebilirdi. Ama sonuçta kadın gerilim kitaplarının kraliçesi aşk kitaplarının değil. :)) Bu yüzden affedilebiliyor işte.
Sonuç olarak gerçekten okumaktan keyif aldığım kitaptı... Ağır kitaplardan sonra iyi geldi biraz nefes aldım.

Sevgi Sertel 
08 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ve etkinlik kitabım olan “Bıçak Sırtı” bitti. Elimden bırakamadım ve bir gecede bitirdim :)
Tess ablanın okuduğum ilk kitabı ve çok geç tanışmışım gerçekten de. Kalemini çok sevdim, kurgusu şahane... Aşkı, gizemi, cinayeti çok güzel harmanlamış ve katil kim diye kafayı yedirdi bana :)

Yoruma geçmeden önce diğer tüm kitaplarına da gözümü dikmiş bulunuyorum :)

Kate aynı Hastanede birlikte çalıştığı hemşire arkadaşını ameliyata hazırlarken her şey sorunsuz ilerliyordu. Ancak bir anda her şey tersine döner ve hasta masada son nefesini verirken, Kate in de hayatı tepetaklak olacaktır.
Hem hastanın yakınları hemde Hastane yönetimi Kate’i sorumlu tutarlar.
Kate masum olduğunu ispatlamak için çabalarken, ölen hemşirenin ailesinin tuttuğu Avukat David Ransom ise işinde çok başarılı ve acımasızdır.
David Ransom,doktorlardan nefret eden ve onlara canavar gözüyle bakan hırslı bir avukattır.
Öte yandan ortaya çıkan bir katil, aynı hastanedeki bazı kişileri tek tek öldürmeye başlar. Ve Kate bir sonraki hedefidir....
Şimdi Kate hem masumiyetini ispatlamak , hemde peşindeki acımasız katilden kaçmak zorundadır.
Ancak olaylar düşünüldüğü kadar basit değildir.
Bundan sonrası için kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

hazal ayar 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İki günde okuyup bitirdiğim kitaplığımın en özel yerini alan kitap sanırım bu. Sıkılmadan tüm seriyi okuyacağım. Beni alıp başka yerlere götüren iyi ki okumuşum dediğim en özel kitaplardan birisi. Bir kaç defa daha okuyabilirim bu kitabı. Normalde hiç okumam dediğim tarzda kitaplarla beni tanıştıran arkadaşıma da teşekkür etmeyi borç bilirim.

maviş gündoğdu 
 28 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ilk tess kitabim bitti. Evet kurgu guzel konu guzel cümleler güzel.. ama Üzgünüm ki herkes gibi kitabin sonunda sasirmadim katil tahmin ettigim kisi cikti. ☺ hayal kirikligina ugradim.. Çünkü kitabin sonunda "aaa katil o nasil olabilir yaaaa " demek istiyodum

Seda Köktürk 
26 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi

Katilin baştan beri yanımızda bize bir nefes kadar yakın olup da acaba omu, yok canım değildir ya kesin o evet bak tahminim doğru çıktı tarzında olan azıcık ucundan da aşk kokan 4 lü cinayetler serisi bir Gerritsen kitabı...İyi ki varsın Tess bacı...

EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Doktor KATE ve başından geçen olaylar. İnsan seçimler arasında kalabiliyor. İş veya hayat arasında işte işin içine azda olsa aksiyon girince bu kitap ortaya çıkıyor. Tess yine yapmış yapacağını.

3 /

Kitaptan 31 Alıntı

Damla Köseoğlu 
18 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Şu günlerde herkes şair."

Bıçak Sırtı, Tess Gerritsen (Sayfa 313 - Martı Yayınları)Bıçak Sırtı, Tess Gerritsen (Sayfa 313 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
18 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bazı insanlar sineği incitmekten dahi yoksundurlar. Diğer yandan bazıları da mükemmel birer katil oluyorlar.

Bıçak Sırtı, Tess Gerritsen (Sayfa 200 - Martı Yayınları)Bıçak Sırtı, Tess Gerritsen (Sayfa 200 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
18 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın önceliklerini belirlemesi şarttı.

Bıçak Sırtı, Tess Gerritsen (Sayfa 227 - Martı Yayınları)Bıçak Sırtı, Tess Gerritsen (Sayfa 227 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
19 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sevgi ve nefret, bunlar birbirleriyle yakından ilintidirler.

Bıçak Sırtı, Tess Gerritsen (Sayfa 325 - Martı Yayınları)Bıçak Sırtı, Tess Gerritsen (Sayfa 325 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
18 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Birçoğumuz uygarlaşmamış, acımasız eğilimlerimizi gömmeyi başarırız. Ama bazılarımız bunu yapamaz.

Bıçak Sırtı, Tess Gerritsen (Sayfa 250 - Martı Yayınları)Bıçak Sırtı, Tess Gerritsen (Sayfa 250 - Martı Yayınları)
4 /