Adı:
Bıçak Sırtı
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055420567
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Under The Knife
Çeviri:
Özlem Gültekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Hangisi daha korkunç?

Sevdiğiniz birini mi kaybetmek, yoksa uğruna her şeyden vazgeçmeye hazır olduğunuz hayallerinizi mi?

Mesleğinin henüz başlarında, genç bir doktor olmasına rağmen başarılarla dolu, kusursuz bir sicile sahip olan Kate, en son girdiği ameliyattan hem sevdiği bir insanı hem de gelecek hayallerini masada bırakarak çıkar. Sorunsuz olması beklenen ameliyat, anlaşılmaz bir şekilde tam bir kâbusa dönüşmüştür ve önce hastanın yakınları, sonra da hastane yönetimi bu kâbustan Kate'i sorumlu tutmaktadır. Öte yandan, bütün bunlardan habersiz ortaya çıkan bir katil, elinde bir liste, hastane personelini teker teker avlamaya başlar ve onu gören, elinden kurtulan tek insan olarak Kate bu listenin en tepesinde yer almaktadır.

Bütün oklar ona çevrilmişken, bütün deliller ve zaman onun aleyhine işlerken Kate, hem ensesinde nefesini hissettiği acımasız bir katilden kaçmak hem de kaybetmeye mahkum göründüğü bir davayı çözüme ulaştırmak zorundadır.

"Gerilim, macera ve tutkunun harika bir karışımı."
-Romantic Times-

"Tess Gerritsen hepimizin başucu yazarlarından biri."
-Stephen King-

"Gerritsen'in romanlarında bağımlılık yaratan bir şeyler var... Gözlerinizi sayfadan ayıramıyorsunuz; akıp gidiyor. Vakit gece yarısını geçip sabaha dönmesine, içinizin ürpermesine, tüylerinizin diken diken olmasına aldırmadan okuyorsunuz."
-Maine Sunday Telegram-

"Gerritsen hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir roman... Yeni okurların bu heyecanı keşfetmesi için iyi bir fırsat."
-Booklist-

"Sizi her zaman soluksuz bırakmayı başaran Tess Gerritsen'den muhteşem bir roman."
-The Philadelphia Inquirer-

"Gizemler ardına saklanmış, korkutucu ve çekişmeli bir mücadele."
-Kirkus-
(Tanıtım Bülteninden)
360 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
"En sevdiğin yazarlar kim?" sorusuna cevap verirken ismini ilk sıralarda söylediğim birkaç yazardan biri de Tess Gerritsen. Polisiye ve gerilimin ustaca bir araya getirildiği, kitaplarını hemen okuyup bitirme dürtüsü yaratan, akıcılığın tavan yaptığı birbirinden mükemmel kitaplara sahip Gerritsen'in Bıçak Sırtı'na kadar sekiz kitabını okumuştum. Bu sekiz kitabın tamamı yazarın en popüler kitaplarını içinde barındıran Rizzoli&Isles Serisi'ne aitti. Bıçak Sırtı ile hem Rizzoli&Isles Serisi dışındaki Tess  Gerritsen kitaplarına bir giriş yaptım hem de yazarın yine aksiyon dolu, heyecanlı bir kitabını daha okumuş oldum. Bıçak Sırtı'na başlarken acaba serideki tadı bulabilir miyim, ya seriden dolayı beklentilerimin yükselmesi nedeniyle bu kitap yavan gelirse gibi düşüncelerim vardı ancak kitabı okumaya başladıktan kısa bir süre sonra bu tür düşünceler zihnimden uzaklaştı.  Zaman zaman gözlerimin Jane ve Maura'yı aradığını inkar edemeyeceğim. Jane olsa olayı ne şekilde ele alırdı, Maura olsa otopsiyi daha iyi yapardı diye düşünmedim değil. :)

Yazarımız Gerritsen tıp diploması ve antropoloji lisansını bir araya getirip ardından bu alanları yazma yeteneğine katarak ortaya harika polisiye-gerilim romanlarının çıkmasını sağlamıştır. Belki de polisiyenin içine tıbbi öğeleri en çok katan yazardır kendisi. Bence bu durum cinayetlerin ardındaki sır perdesi aralanırken soruşturmanın daha sağlam temellere dayandırılmasını sağlıyor. Neden mi?  Çünkü insan yalan söyler, ancak maktül yalan söylemez. Gerritsen kitaplarında otopsi sonuçlarının anlatıldığı sayfalar benim açımdan her zaman çok heyecanlı ve şaşırtıcı olmuştur.

 Gelelim Bıçak Sırtı'nın konusuna. Ana karakterimiz Kate Chesne tıp kariyerinin henüz başında olmasına rağmen parlak bir geleceğe sahip olacağının sinyallerini temiz ve başarılı özgeçmişiyle göstermektedir. Mid Pac Hastanesi'nde anestezi uzmanı olarak çalışan Kate, hastane personeli ve arkadaşı olan hemşire Ellen'ın geçireceği küçük bir operasyonda yer alacak hastane görevlilerinden biridir. Kolay geçmesi beklenen ameliyatta gerçekleşen komplikasyon sonucu Ellen hayatını kaybeder. Ellen'ın ailesi ve hastane yönetimine göre ölümün sorumlusu Kate Chesne'den başkası değildir. Arkadaşını kaybetmesinin ardından bu kez kariyerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan Kate, bir taraftan da hastane çalışanlarını teker teker öldüren bir katilin listesindeki isimlerden sadece biridir.

Tess Gerritsen kitabın başında yaptığı girişle yine merak duygusunu zihnimize bırakıp gidiyor. İlk sayfalarda başlayan tempo neredeyse kitap boyunca hiç düşmüyor. Kitabın sonlarına doğru "Ben zaten bu kişide bir terslik olduğunu anlamıştım" dememin üstünden birkaç sayfa geçmeden yanıldığımı anladım ve yazara bir kez daha saygı duydum. Olaylar tamamen beklemediğim bir şekilde sonuçlandı.  Bıçak Sırtı'nda romantizm yazarın diğer kitaplarına göre daha fazla olsa da bu durum beni rahatsız etmedi.

Gerritsen'in okuyacağım bir sonraki seri dışı kitabı Kan Gölü olacak gibi görünüyor. Hepinize keyifli okumalar.
360 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Tess Gerritsen kalemini sevdiğim, '' ne yazarsa okurum '' dediğim bir yazar. Bu kitapla bu düşüncem daha da pekişti. Kitabın konusuna gelince: Kate başarılı bir anestezi uzmanıdır. Aynı hastanede çalışan bir hemşirenin safrakesesi ameliyatına girer. Hasta ameliyat esnasında kalbi durduğundan ölür. Oysa anestezi okeyi öncesinde incelediği EKG raporuna göre hastanın kalbinde bir sorun yoktur. Beklenmedik olaylarla hareketlenen güzel bir kitap.
 • Kan Gölü
  8.3/10 (598 Oy)571 beğeni2.665 okunma114 alıntı7.496 gösterim
 • Gece Nöbeti
  8.4/10 (725 Oy)706 beğeni2.778 okunma279 alıntı12.222 gösterim
 • Siliniş
  8.8/10 (699 Oy)701 beğeni2.584 okunma221 alıntı11.344 gösterim
 • İkiz Bedenler
  8.8/10 (732 Oy)729 beğeni2.993 okunma301 alıntı9.930 gösterim
 • Günahkâr
  8.6/10 (777 Oy)781 beğeni3.333 okunma439 alıntı11.842 gösterim
 • Asla Arkana Bakma
  7.7/10 (430 Oy)369 beğeni1.909 okunma87 alıntı8.566 gösterim
 • Çırak
  8.6/10 (1.262 Oy)1.196 beğeni4.771 okunma610 alıntı16.856 gösterim
 • Ruh Koleksiyoncusu
  8.7/10 (420 Oy)421 beğeni1.562 okunma141 alıntı7.754 gösterim
 • Cerrah
  8.9/10 (1.992 Oy)1.876 beğeni6.485 okunma776 alıntı30.543 gösterim
 • Buz Gibi Soğuk
  8.9/10 (403 Oy)395 beğeni1.399 okunma100 alıntı6.377 gösterim
360 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın ilk okuduğum kitabı sanki çok gerilim yoktu ama akıcıydı nasıl bittiğini anlamadım...
Konuya gelecek olursak; Kate anestezi hemşiresi ve
ameliyatta bir hastanın ölmesi ile şuçlansada gerçekler çok farklı ... Bir katil, elinde hastane çalışanlarının listesi ve işlenen cinayetler... Katil kim?
360 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Harika bir kitap idi. Yazarın kalemi anlatımı çok hoşuma gitti. Okuduğum ilk kitabı oldu. Ama bundan sonra okumak isterim diğer eserlerinide. Ellen in ameliyatı ile başlayan kitap bambaşka boyutlarla sona eriyor. Spoiler vermemek adına açmayağım konuyu. Tavsiye ederim Kitapla kalın.
360 syf.
·Beğendi·10/10
Bir avukat ile doktorun aşkı ve olay örgüsündeki cinayetler güzel ve okuyucuyu merakta bırakabilecek şekilde kaleme alınmış. Bıçak Sırtı romanını, yine aynı yazarın bir başka romanı olan Aşk Ölümden Uyanıştır romanına az da olsa benzettim. Aşkın ele alınış biçiminde okurken hissedebileceğiniz benzerlikler var. Yine de bana göre kusursuz ve etkileyici bir romandı. Temposu son sayfaya kadar düşmüyor. Tess Gerrıtsen'e sonsuz teşekkürler.
360 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Stephen King’in “Tess Gerritsen hepimizin başucu yazarlarından biri.” dediği kitap. Kitapta gerilime mi odaklanalım, aşka mı odaklanalım derken: sürekli olası ‘katil’ adaylarını aklayıp sonuca ulaşma çabası içerisine çarçabuk girme telaşı okurken sinirlerimi bozdu diyebilirim! Fakat bu olumsuzluklara rağmen kalın bir kitabın kısa sürede bitmesi ise şaşırtıcı geldi. Hiç aç değilken dopdolu bir sofrayı bitirmeniz ve kendinizi durduramamanız gibi bir şey bu aslında! Bu tarzı sevenler için güzel bir öneri.

Kitap hakkında daha detaylı inceleme blog sayfamda, okuyabilirsiniz:

https://www.hknkr.com/...rum-bicak-sirti.html
360 syf.
·Beğendi·10/10
Çok güzel ve sürükleyici bir kitaptı. Yazar katili çok iyi saklamış beni yanılttı. Kitabın sonuna kadar tahminlerim hep yanlış çıktı. Çok beğenerek ve eğlenerek okuduğum bir kitaptı.
360 syf.
·8/10
Tess'in kitaplarını daha önce hiç okumamıştım. Cerrah ve serisini ise (Rizzoli&Isles olarak ) tv de izlerdim. Herkes Tess'in harika yazarlığından bahsederek bende de okuma isteğini uyandırdı. Ve ilk olarak seriden ziyade tekli kitaplarına yöneleyim dedim ve Bıçak Sırtına başladım.
İlk başlarda normal görünen her şeyin aslında ne kadar farklı olduğunu kitabı okudukça farkına varıyor insan... Tahmin ettiğim gibi çok aşırı kanlı ve korkutucu değildi. Aşırı gerildiğim anlar oldu mu ? Evet ! Sonlara doğru katilin ortaya çıkışında... Onun öncesinde herhangi bir gerilim veya korku yaşamadım. Fakat şunu belirtmeliyim ki ; yazar konuyu öylesine işlemiş ki biran olsun kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Fakat yine de eksik yerleri yok değil... Mesela David'in Annesi ile beraber olduğu kısımlar... Evet kitap korku romanı bir aşk romanı gibi bir şey beklemiyordum fakat yine de içindeki aşk biraz daha güzel göze girebilirdi. Ama sonuçta kadın gerilim kitaplarının kraliçesi aşk kitaplarının değil. :)) Bu yüzden affedilebiliyor işte.
Sonuç olarak gerçekten okumaktan keyif aldığım kitaptı... Ağır kitaplardan sonra iyi geldi biraz nefes aldım.
360 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10·
Sevdiğiniz birini mi kaybetmek, yoksa uğruna her şeyden vazgeçmeye hazır olduğunuz hayallerinizi mi? HANGİSİ DAHA KORKUNÇ?
İlk sayfadan itibaren gerilimi hissedeceğiniz, tutkunun ve gururun iç giciklayici savaşını izleyeceğiniz bu kitabı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz..
Kapaktaki soruya gelince, kitapta korkunç denebilecek öyle çok şey var ki... Çıkarlar ve bedelleri...
Hepsi birbirinden korkunç..
Vee sonuç: Tess Gerritsen saygılar...
İyi okumalar..
360 syf.
·31 günde·5/10
Tess'in acemilik yıllarına gelmiş bir kitap.Hevesle aldım ama maalesef bir cerrah ya da çıraktaki tadı bulamadım.Kurgu zayıf geldi bana pek tavsiye etmiyorum o yüzden.
360 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Tess Gerritsen deyince başka bir yoruma incelemeye gerek yok bence.Bir yazarın tüm kitapları mı muhteşem olur ? Elinizden bırakmanız imkansız.Tek yan etkisi kendinizi kaptırınca odadan odaya ışıkları açarak gidebilirsiniz :)
360 syf.
·12 günde·Beğendi·6/10
Bıçak sırtı, Tess Gerritsen'e ait okuduğum ilk kitap oldu. Özellikle mi bu kitabı seçtim hayır. Kitaplığımdaki 4 Tess Gerritsen kitabından kronolojik olarak en eskisi bu olduğu için tercih ettim. Yine de belirtmeliyim ki yazara ait herhangi bir 2.kitabı okuduğumda da aynı tadı alırsam bu yazarın antolojisini tamamlarım diye düşünüyorum. Kitap genel olarak güzel bir konu üzerinde ilerliyor. Yazarın dili kendini okutturan cinsten. Öyle ahım şahım merak uyandırıyor mu? Eh işte.. Bir olumsuz eleştiride yazarın katil seçimine yönelik olacak. (Dikkat Spoiler) Çünkü katil okuduğunuz, düşündüğünüz hiç kimse değil. Haklısınız. Şaşırttı mı şaşırttı ama olumlu anlamda bir şaşkınlık değil bu. Nerden çıktı şimdi bu, ne alaka canım gibi sorular soracağınızı düşünüyorum. Yine de her zamanki gibi okuyanlar yorumlarını benimle paylaşsınlar lütfen.
Bazı insanlar sineği incitmekten dahi yoksundurlar. Diğer yandan bazıları da mükemmel birer katil oluyorlar.
Tess Gerritsen
Sayfa 200 - Martı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bıçak Sırtı
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055420567
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Under The Knife
Çeviri:
Özlem Gültekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Hangisi daha korkunç?

Sevdiğiniz birini mi kaybetmek, yoksa uğruna her şeyden vazgeçmeye hazır olduğunuz hayallerinizi mi?

Mesleğinin henüz başlarında, genç bir doktor olmasına rağmen başarılarla dolu, kusursuz bir sicile sahip olan Kate, en son girdiği ameliyattan hem sevdiği bir insanı hem de gelecek hayallerini masada bırakarak çıkar. Sorunsuz olması beklenen ameliyat, anlaşılmaz bir şekilde tam bir kâbusa dönüşmüştür ve önce hastanın yakınları, sonra da hastane yönetimi bu kâbustan Kate'i sorumlu tutmaktadır. Öte yandan, bütün bunlardan habersiz ortaya çıkan bir katil, elinde bir liste, hastane personelini teker teker avlamaya başlar ve onu gören, elinden kurtulan tek insan olarak Kate bu listenin en tepesinde yer almaktadır.

Bütün oklar ona çevrilmişken, bütün deliller ve zaman onun aleyhine işlerken Kate, hem ensesinde nefesini hissettiği acımasız bir katilden kaçmak hem de kaybetmeye mahkum göründüğü bir davayı çözüme ulaştırmak zorundadır.

"Gerilim, macera ve tutkunun harika bir karışımı."
-Romantic Times-

"Tess Gerritsen hepimizin başucu yazarlarından biri."
-Stephen King-

"Gerritsen'in romanlarında bağımlılık yaratan bir şeyler var... Gözlerinizi sayfadan ayıramıyorsunuz; akıp gidiyor. Vakit gece yarısını geçip sabaha dönmesine, içinizin ürpermesine, tüylerinizin diken diken olmasına aldırmadan okuyorsunuz."
-Maine Sunday Telegram-

"Gerritsen hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir roman... Yeni okurların bu heyecanı keşfetmesi için iyi bir fırsat."
-Booklist-

"Sizi her zaman soluksuz bırakmayı başaran Tess Gerritsen'den muhteşem bir roman."
-The Philadelphia Inquirer-

"Gizemler ardına saklanmış, korkutucu ve çekişmeli bir mücadele."
-Kirkus-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.274 okur

 • Lale Gür
 • Doga tanyel
 • Ruhat ava
 • Burak Karasu
 • Fatma coşar
 • Bahar Avc
 • Ceyda gümüşsoy
 • Ceren Nur Temiz
 • Erhan İlhan
 • Kitap Sever Psikolog

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.5
14-17 Yaş
%7.4
18-24 Yaş
%26.2
25-34 Yaş
%24.9
35-44 Yaş
%26.4
45-54 Yaş
%11.4
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%0.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.2
Erkek
%17.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.4 (153)
9
%19 (99)
8
%25 (130)
7
%14.8 (77)
6
%6.9 (36)
5
%3.3 (17)
4
%1.2 (6)
3
%0.2 (1)
2
%0.4 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları