Adı:
Bıçak Sırtı
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055420567
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Under The Knife
Çeviri:
Özlem Gültekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Hangisi daha korkunç?

Sevdiğiniz birini mi kaybetmek, yoksa uğruna her şeyden vazgeçmeye hazır olduğunuz hayallerinizi mi?

Mesleğinin henüz başlarında, genç bir doktor olmasına rağmen başarılarla dolu, kusursuz bir sicile sahip olan Kate, en son girdiği ameliyattan hem sevdiği bir insanı hem de gelecek hayallerini masada bırakarak çıkar. Sorunsuz olması beklenen ameliyat, anlaşılmaz bir şekilde tam bir kâbusa dönüşmüştür ve önce hastanın yakınları, sonra da hastane yönetimi bu kâbustan Kate'i sorumlu tutmaktadır. Öte yandan, bütün bunlardan habersiz ortaya çıkan bir katil, elinde bir liste, hastane personelini teker teker avlamaya başlar ve onu gören, elinden kurtulan tek insan olarak Kate bu listenin en tepesinde yer almaktadır.

Bütün oklar ona çevrilmişken, bütün deliller ve zaman onun aleyhine işlerken Kate, hem ensesinde nefesini hissettiği acımasız bir katilden kaçmak hem de kaybetmeye mahkum göründüğü bir davayı çözüme ulaştırmak zorundadır.

"Gerilim, macera ve tutkunun harika bir karışımı."
-Romantic Times-

"Tess Gerritsen hepimizin başucu yazarlarından biri."
-Stephen King-

"Gerritsen'in romanlarında bağımlılık yaratan bir şeyler var... Gözlerinizi sayfadan ayıramıyorsunuz; akıp gidiyor. Vakit gece yarısını geçip sabaha dönmesine, içinizin ürpermesine, tüylerinizin diken diken olmasına aldırmadan okuyorsunuz."
-Maine Sunday Telegram-

"Gerritsen hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir roman... Yeni okurların bu heyecanı keşfetmesi için iyi bir fırsat."
-Booklist-

"Sizi her zaman soluksuz bırakmayı başaran Tess Gerritsen'den muhteşem bir roman."
-The Philadelphia Inquirer-

"Gizemler ardına saklanmış, korkutucu ve çekişmeli bir mücadele."
-Kirkus-
(Tanıtım Bülteninden)
"En sevdiğin yazarlar kim?" sorusuna cevap verirken ismini ilk sıralarda söylediğim birkaç yazardan biri de Tess Gerritsen. Polisiye ve gerilimin ustaca bir araya getirildiği, kitaplarını hemen okuyup bitirme dürtüsü yaratan, akıcılığın tavan yaptığı birbirinden mükemmel kitaplara sahip Gerritsen'in Bıçak Sırtı'na kadar sekiz kitabını okumuştum. Bu sekiz kitabın tamamı yazarın en popüler kitaplarını içinde barındıran Rizzoli&Isles Serisi'ne aitti. Bıçak Sırtı ile hem Rizzoli&Isles Serisi dışındaki Tess  Gerritsen kitaplarına bir giriş yaptım hem de yazarın yine aksiyon dolu, heyecanlı bir kitabını daha okumuş oldum. Bıçak Sırtı'na başlarken acaba serideki tadı bulabilir miyim, ya seriden dolayı beklentilerimin yükselmesi nedeniyle bu kitap yavan gelirse gibi düşüncelerim vardı ancak kitabı okumaya başladıktan kısa bir süre sonra bu tür düşünceler zihnimden uzaklaştı.  Zaman zaman gözlerimin Jane ve Maura'yı aradığını inkar edemeyeceğim. Jane olsa olayı ne şekilde ele alırdı, Maura olsa otopsiyi daha iyi yapardı diye düşünmedim değil. :)

Yazarımız Gerritsen tıp diploması ve antropoloji lisansını bir araya getirip ardından bu alanları yazma yeteneğine katarak ortaya harika polisiye-gerilim romanlarının çıkmasını sağlamıştır. Belki de polisiyenin içine tıbbi öğeleri en çok katan yazardır kendisi. Bence bu durum cinayetlerin ardındaki sır perdesi aralanırken soruşturmanın daha sağlam temellere dayandırılmasını sağlıyor. Neden mi?  Çünkü insan yalan söyler, ancak maktül yalan söylemez. Gerritsen kitaplarında otopsi sonuçlarının anlatıldığı sayfalar benim açımdan her zaman çok heyecanlı ve şaşırtıcı olmuştur.

 Gelelim Bıçak Sırtı'nın konusuna. Ana karakterimiz Kate Chesne tıp kariyerinin henüz başında olmasına rağmen parlak bir geleceğe sahip olacağının sinyallerini temiz ve başarılı özgeçmişiyle göstermektedir. Mid Pac Hastanesi'nde anestezi uzmanı olarak çalışan Kate, hastane personeli ve arkadaşı olan hemşire Ellen'ın geçireceği küçük bir operasyonda yer alacak hastane görevlilerinden biridir. Kolay geçmesi beklenen ameliyatta gerçekleşen komplikasyon sonucu Ellen hayatını kaybeder. Ellen'ın ailesi ve hastane yönetimine göre ölümün sorumlusu Kate Chesne'den başkası değildir. Arkadaşını kaybetmesinin ardından bu kez kariyerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan Kate, bir taraftan da hastane çalışanlarını teker teker öldüren bir katilin listesindeki isimlerden sadece biridir.

Tess Gerritsen kitabın başında yaptığı girişle yine merak duygusunu zihnimize bırakıp gidiyor. İlk sayfalarda başlayan tempo neredeyse kitap boyunca hiç düşmüyor. Kitabın sonlarına doğru "Ben zaten bu kişide bir terslik olduğunu anlamıştım" dememin üstünden birkaç sayfa geçmeden yanıldığımı anladım ve yazara bir kez daha saygı duydum. Olaylar tamamen beklemediğim bir şekilde sonuçlandı.  Bıçak Sırtı'nda romantizm yazarın diğer kitaplarına göre daha fazla olsa da bu durum beni rahatsız etmedi.

Gerritsen'in okuyacağım bir sonraki seri dışı kitabı Kan Gölü olacak gibi görünüyor. Hepinize keyifli okumalar.
Bıçak Sırtı’nın incelemesine nasıl bir giriş yapsam diye düşünürken eskilerin söylediği ‘Fazla merak kediyi öldürür’ diye bir sözü aklıma geldi. Bu söz dokuz canlı olduğu söylenen kedinin, merakından bu dokuz candan da olabileceğine vurgu yapar. Kitapla ilişkilendirecek olursam: Kitabı okumaya başlıyorum daha ilk sayfada işlenen cinayet yavaşça merak duygumu kamçılamaya başlıyor, üstüne üstüne gidiyorum. Maktulün boğazını kesen bıçak benim de boğazımı kesiyor. Bu bana bir cana mâl oluyor ama merak duygumdan ödün vermeyip devam ediyorum okumaya. Araştırmalar, açılan davalar, akıl yürütmeler olayların seyrini hızlandırıyor aynı hızda ben de can kaybediyorum; iki, üç, dört…sekiz. Merak sınırlarını son kertesine kadar zorlarken kalan son canımı düşünüyorum ama bir anda her şey normale dönüyor; kitabının sonunu öğreniyorum. Hayattayım. İşte Tess Gerritsen tarzı bu. İster Bıçak Sırtı isterse başka bir kitabı olsun, Tess Gerritsen kurgu dünyası ve oluşturduğu olaylar ile tabiri caizse beni, sizi, okurunu kedi gibi merakta bırakıyor.

Bıçak Sırtı, Tess Gerritsen’in Rizzoli&İsles serisinden bağımsız yazdığı bir kitap konumunda. Kitabın giriş kısmı Dr. Henry Tanaka’nın, ofisinde boğazının kesilmesiyle başlıyor. Olaylara asıl giriş Anestezi Uzmanı Kate Chesne’nin çalıştığı hastanede yapılıyor. Ellen O’Brien, Kate Chesne’nin çalıştığı hastanede hemşiredir. Safra kesesi ameliyatı olacak Ellen, Kate’in gözetiminde Pentothal verilerek uyutulmuştur. Ameliyat başarılı giderken Ellen’in kalbi bir anda durmuş ve yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. EKG kayıtlarında Ellen’in ameliyat öncesinde kalp krizi geçirdiği görülmüştür. Bakışlar ameliyata onay veren Kate’e dönmüş birkaç gün geçmeden hakkında dava bile açılmıştır. Her şeyi eksiksiz yaptığına emin olan Kate bu işin arkasında başka bir şey olduğunu düşünerek bu olayın peşine düşmüştür. Yine, Henry Tanaka ile yakın olan kişiler gizemli şekilde öldürülmüştür. Ellen hata sonucu mu yoksa kasıtlı mı öldürüldü? Dr. Henry Tanaka ve kendine yakın olan diğer kişiler neden öldürüldü? Kate bunların hepsine cevap buluyor.

Bazı insanlar vardır işinden başka bir şeyi düşünmez, hayatını işiyle özdeşleştirir, dış dünyaya kendini kapatır. Hataya tahammül edemezler, her şeyin mükemmel olmasını isterler. Tess Gerritsen romanında bu özellikte iki insana yer vermiş. Olaylar bu iki kişi üzerinden ilerken, yazar hayatın sadece işten ya da herhangi bir uğraştan ibaret olmadığını, hayatta diğer şeylere de vakit ayırmanın gerekliliğini cinayetlerin altına işlemiştir. Bıçak Sırtı Gerritsen’in okuduğum diğer kitapları gibi olmasa da güzel bir kitaptı. Tess Gerritsen’in kitaplarını polisiye seven sevmeyen herkese gönül rahatlığıyla önerebilirim. İyi okumalar.
 • Cerrah
  8.9/10 (971 Oy)884 beğeni2.898 okunma221 alıntı15.447 gösterim
 • Cehennem
  8.6/10 (1.642 Oy)1.584 beğeni5.414 okunma338 alıntı18.936 gösterim
 • Kızıl Nehirler
  8.7/10 (1.068 Oy)907 beğeni3.422 okunma243 alıntı16.315 gösterim
 • Gece Nöbeti
  8.4/10 (360 Oy)329 beğeni1.208 okunma49 alıntı7.450 gösterim
 • Siliniş
  8.8/10 (352 Oy)327 beğeni1.151 okunma86 alıntı6.348 gösterim
 • Siyah Kan
  8.8/10 (914 Oy)752 beğeni2.769 okunma274 alıntı12.536 gösterim
 • İhanet Noktası
  8.3/10 (837 Oy)750 beğeni3.248 okunma59 alıntı8.354 gösterim
 • Kan Gölü
  8.3/10 (323 Oy)294 beğeni1.254 okunma42 alıntı4.269 gösterim
 • İkiz Bedenler
  8.8/10 (392 Oy)361 beğeni1.452 okunma92 alıntı5.923 gösterim
 • Şah Mat
  8.2/10 (499 Oy)386 beğeni1.498 okunma76 alıntı8.890 gösterim
Tess Gerritsen'in kendi dalında yazarlığına diyecek bişey yok ancak bu kitapta kendini biraz tekrar etmiş gibi geldi. Ayrıca diğer kitaplarına göre aşk konusu çok baskın . Rizolli & Isles serilerini daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Ama yine de akıcı ve heyecanlı bir kitap. Okuyun derim.
Bir avukat ile doktorun aşkı ve olay örgüsündeki cinayetler güzel ve okuyucuyu merakta bırakabilecek şekilde kaleme alınmış. Bıçak Sırtı romanını, yine aynı yazarın bir başka romanı olan Aşk Ölümden Uyanıştır romanına az da olsa benzettim. Aşkın ele alınış biçiminde okurken hissedebileceğiniz benzerlikler var. Yine de bana göre kusursuz ve etkileyici bir romandı. Temposu son sayfaya kadar düşmüyor. Tess Gerrıtsen'e sonsuz teşekkürler.
Çok güzel ve sürükleyici bir kitaptı. Yazar katili çok iyi saklamış beni yanılttı. Kitabın sonuna kadar tahminlerim hep yanlış çıktı. Çok beğenerek ve eğlenerek okuduğum bir kitaptı.
Bu yazarın okuduğum ilk kitabı ve diyebilirim ki: Muhteşem! Anlatımı, kurgusu, şaşırtması ile harika bir kitap. Olayların geçtiği mekanları ve kitaptaki karakterlerin görüntüleri ve duygusal durumları kolaylıkla gözünüzde canlandırılıyor.
Tess'in kitaplarını daha önce hiç okumamıştım. Cerrah ve serisini ise (Rizzoli&Isles olarak ) tv de izlerdim. Herkes Tess'in harika yazarlığından bahsederek bende de okuma isteğini uyandırdı. Ve ilk olarak seriden ziyade tekli kitaplarına yöneleyim dedim ve Bıçak Sırtına başladım.
İlk başlarda normal görünen her şeyin aslında ne kadar farklı olduğunu kitabı okudukça farkına varıyor insan... Tahmin ettiğim gibi çok aşırı kanlı ve korkutucu değildi. Aşırı gerildiğim anlar oldu mu ? Evet ! Sonlara doğru katilin ortaya çıkışında... Onun öncesinde herhangi bir gerilim veya korku yaşamadım. Fakat şunu belirtmeliyim ki ; yazar konuyu öylesine işlemiş ki biran olsun kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Fakat yine de eksik yerleri yok değil... Mesela David'in Annesi ile beraber olduğu kısımlar... Evet kitap korku romanı bir aşk romanı gibi bir şey beklemiyordum fakat yine de içindeki aşk biraz daha güzel göze girebilirdi. Ama sonuçta kadın gerilim kitaplarının kraliçesi aşk kitaplarının değil. :)) Bu yüzden affedilebiliyor işte.
Sonuç olarak gerçekten okumaktan keyif aldığım kitaptı... Ağır kitaplardan sonra iyi geldi biraz nefes aldım.
Bıçak sırtı, Tess Gerritsen'e ait okuduğum ilk kitap oldu. Özellikle mi bu kitabı seçtim hayır. Kitaplığımdaki 4 Tess Gerritsen kitabından kronolojik olarak en eskisi bu olduğu için tercih ettim. Yine de belirtmeliyim ki yazara ait herhangi bir 2.kitabı okuduğumda da aynı tadı alırsam bu yazarın antolojisini tamamlarım diye düşünüyorum. Kitap genel olarak güzel bir konu üzerinde ilerliyor. Yazarın dili kendini okutturan cinsten. Öyle ahım şahım merak uyandırıyor mu? Eh işte.. Bir olumsuz eleştiride yazarın katil seçimine yönelik olacak. (Dikkat Spoiler) Çünkü katil okuduğunuz, düşündüğünüz hiç kimse değil. Haklısınız. Şaşırttı mı şaşırttı ama olumlu anlamda bir şaşkınlık değil bu. Nerden çıktı şimdi bu, ne alaka canım gibi sorular soracağınızı düşünüyorum. Yine de her zamanki gibi okuyanlar yorumlarını benimle paylaşsınlar lütfen.
Baştan sona sürükleyen bi eser. Çok çok iyi diyemem ama kötüde diyemem kurgusu güzeldi. Tabiki daha iyi olabilirdi. Tess in kitaplarını kurgusunu alıp götürüşünü seviyorum. Tam koptum derken yeniden bağlıyor.
Doktor KATE ve başından geçen olaylar. İnsan seçimler arasında kalabiliyor. İş veya hayat arasında işte işin içine azda olsa aksiyon girince bu kitap ortaya çıkıyor. Tess yine yapmış yapacağını.
İki günde okuyup bitirdiğim kitaplığımın en özel yerini alan kitap sanırım bu. Sıkılmadan tüm seriyi okuyacağım. Beni alıp başka yerlere götüren iyi ki okumuşum dediğim en özel kitaplardan birisi. Bir kaç defa daha okuyabilirim bu kitabı. Normalde hiç okumam dediğim tarzda kitaplarla beni tanıştıran arkadaşıma da teşekkür etmeyi borç bilirim.
Soluksuz bir macera. Tess Gerritsen'ın zekasına hayran kalmamak mümkün değil.
Bazı insanlar sineği incitmekten dahi yoksundurlar. Diğer yandan bazıları da mükemmel birer katil oluyorlar.
Tess Gerritsen
Sayfa 200 - Martı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bıçak Sırtı
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055420567
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Under The Knife
Çeviri:
Özlem Gültekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Hangisi daha korkunç?

Sevdiğiniz birini mi kaybetmek, yoksa uğruna her şeyden vazgeçmeye hazır olduğunuz hayallerinizi mi?

Mesleğinin henüz başlarında, genç bir doktor olmasına rağmen başarılarla dolu, kusursuz bir sicile sahip olan Kate, en son girdiği ameliyattan hem sevdiği bir insanı hem de gelecek hayallerini masada bırakarak çıkar. Sorunsuz olması beklenen ameliyat, anlaşılmaz bir şekilde tam bir kâbusa dönüşmüştür ve önce hastanın yakınları, sonra da hastane yönetimi bu kâbustan Kate'i sorumlu tutmaktadır. Öte yandan, bütün bunlardan habersiz ortaya çıkan bir katil, elinde bir liste, hastane personelini teker teker avlamaya başlar ve onu gören, elinden kurtulan tek insan olarak Kate bu listenin en tepesinde yer almaktadır.

Bütün oklar ona çevrilmişken, bütün deliller ve zaman onun aleyhine işlerken Kate, hem ensesinde nefesini hissettiği acımasız bir katilden kaçmak hem de kaybetmeye mahkum göründüğü bir davayı çözüme ulaştırmak zorundadır.

"Gerilim, macera ve tutkunun harika bir karışımı."
-Romantic Times-

"Tess Gerritsen hepimizin başucu yazarlarından biri."
-Stephen King-

"Gerritsen'in romanlarında bağımlılık yaratan bir şeyler var... Gözlerinizi sayfadan ayıramıyorsunuz; akıp gidiyor. Vakit gece yarısını geçip sabaha dönmesine, içinizin ürpermesine, tüylerinizin diken diken olmasına aldırmadan okuyorsunuz."
-Maine Sunday Telegram-

"Gerritsen hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir roman... Yeni okurların bu heyecanı keşfetmesi için iyi bir fırsat."
-Booklist-

"Sizi her zaman soluksuz bırakmayı başaran Tess Gerritsen'den muhteşem bir roman."
-The Philadelphia Inquirer-

"Gizemler ardına saklanmış, korkutucu ve çekişmeli bir mücadele."
-Kirkus-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.131 okur

 • Kübra Yıldız
 • Volkan Dingaz
 • Güllü Demirbag
 • Gizem Dinç
 • Kimyaci Kimyaci
 • Sedef Gül
 • dilruba genc
 • Sevgi Gökçe
 • Duha
 • zeze

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.5
14-17 Yaş
%7.4
18-24 Yaş
%26.2
25-34 Yaş
%24.9
35-44 Yaş
%26.4
45-54 Yaş
%11.4
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%0.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.2
Erkek
%17.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.3 (82)
9
%21.7 (63)
8
%25.5 (74)
7
%12.4 (36)
6
%7.9 (23)
5
%3.1 (9)
4
%1 (3)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları