Bildirge

8,2/10  (6 Oy) · 
30 okunma  · 
7 beğeni  · 
616 gösterim
Dokunaklı ve düşündürücü bir kara ütopya.

Benim adım Anna ve burada olmamalıyım. Var olmamalıyım. Ama varım. Burada olmam benim hatam değil. Doğmayı ben istemedim. Ama bunun, içinde bulunduğum duruma hiçbir yararı yok. Neyse ki beni erkenden yakaladılar; böylesi daha iyi... En azından Bayan Pincent öyle söylüyor.

Dokunaklı ve düşündürücü bir kara ütopya. Margeret Artwood'un Damızlık Kızın Öyküsü'ndeki kadar güçlü bir önseziye sahip bu sürükleyici bir roman, dünyaya bakışınızı değiştirecek ender kitaplardan biri.
-Publishing News-

Çevresel korkularımızla ve genç kalma takıntımızla oynayan insanı sonun gelmez bir düşünme sürecine sevk eden, iyi kurgulanmış bir roman.
-Sunday Telegraph-

Gemma Malley, Bildirge ile dikkatleri çekmiş, yazarlığını kanıtlamıştır. Malley'in çarpıcı romanı, bizi, zengin ve nüfuzlu olanların bile kısıtlı koşullar altında yaşadığı ileri bir zamana götürüyor.
-Glasgow Herald-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2010
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786056332623
 • Çeviri:
  Tufan Göbekçin
 • Yayınevi:
  DeliDolu
 • Kitabın Türü:
Şule ALTAN 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bildirge , bir kara distopya serisinin ilk kitabı.İlk sayfalarda Anna'nın günlük yazmasıyla kendimizi Büyük Depo denilen bir yerde buluyoruz ve macera başlıyor.2140 yılında çocuk yapmak yasak.Eğer çocuğunuz olursa onlara artık deniliyor ve toplumdan dışlanıyorlar.Köle olmak üzere eğitiliyorlar.Yurt gibi , dışarı izni olmayan bir yerde.Anna Büyük Depo'da saygın bir "Artık".Fakat yeni gelen Artık Peter pek de öyle olmadığını , onun dışarıya ait olduğunu savunuyor.Ve kaçış başlıyor.
Kitap fena değildi.Yazar o zamanı ve mekanı fazla anlatmıştı , bu yüzden hayal etmek sınırlıydı.
Karakterler sanırım on dört on beş yaşındaydılar ve bu rol için küçüktüler.Bazı davranışları fazla basitti.
Okunabilir bir kitap.
Beklentisiz okursanız seversiniz :)

Kübra 
 10 Şub 23:52 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Gelecekte insanoğlu ölümsüzlüğün formülünü bulmuştur ama hep hayali kurulan ölümsüzlük aynı zamanda pek çok sorun da doğurur. Artan nüfus problemine getirilen çözüm ise çok basit: Yeni doğumların yasaklanması. Yasakları çiğneyen birileri her daim vardır. Peki hükümet buna nasıl bir çözüm getirmekte? Yasak çocukları öldürmek 22. Yüzyıl gelişmiş dünyasında söz konusu bile değil, hem ölümden daha yararlı ya da daha acı çareler de var.
Bildirge serisi, özellikle genç okurlar için harika bir distopya. Çok hoş bir dil kullanmış yazar, farklı bir kurgu ve düzen belirlemiş. Kitapta geçen çocuklara dayatılan düşünceler ve düşüncelerin onların beyinlerinde kapladığı yer; buna rağmen insanlığın doğasına yer etmiş özgürlük kavramı çok başarılı işlenmiş. Ama aynı başarı değişen düşüncelerde gösterilememiş, biraz yüzeysel geçildi değişim, daha iyisini beklemiştim ben. İlk yüz sayfa aynı çember etrafında dönse de sonra işlerin rengi çok değişti ve son sayfalar heyecanlı geçti. Taşıdığı bir parça karanlık hava sevdiğim bir özelliği oldu.

Özlem Renk 
11 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yüzyıl sonrası ve insanlar yaslanmıyor.. Kaynak kullanımı nedeniyle yeni doğumlar yasak.. Peki doğan olursa? İşte hikaye toplumun istemediği izinsiz doğan "artıklar"ın hikayesi.. Güzel kurgulanmış, ama sonu biraz aceleye gelmiş sanki.. Devamını merak etmemi engellemiyor tabi bu durum.. Okunabilir buldum..

Kitaptan 3 Alıntı

Şule ALTAN 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

*Daha önce hiç kimseye bu şekilde bakmamıştı, hiç kimsenin ruhunu görmemişti.

Bildirge, Gemma MalleyBildirge, Gemma Malley
Şule ALTAN 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bizim birbirimize ait olduğumuzu söyledi; çünkü o bir çiçekle doğmuş ben de bir kelebekle… Hayatta kalabilmek için çiçeklerle kelebeklerin birbirine ihtiyacı varmış.

Bildirge, Gemma MalleyBildirge, Gemma Malley
Özlem Renk 
 11 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ama doğa ana yeni şeyleri sever değil mi? Yani eski yapraklar ağaçlardan dökülüyor, değil mi? Neden yaşlı insanlar kalıyor da genç olanlara şans tanınmıyor? Doğa ana gerçekten bunu mu istiyor acaba?

Bildirge, Gemma Malley (Sayfa 129)Bildirge, Gemma Malley (Sayfa 129)