Bilge Adamın Korkusu Kral Katili Güncesi 2. Gün

9,6/10  (101 Oy) · 
156 okunma  · 
94 beğeni  · 
2.322 gösterim
Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi.
Bilge Adamın Korkusunda Kvothe kahramanlık yolundaki ilk adımlarını atıyor ve kendi
ömrü dahilinde efsane haline gelmenin hayatı bir adam için ne kadar zor kılabileceğini öğreniyor.

Uyuyan höyük krallarından prensesler kaçırdım. Trebon kasabasını yakıp kül ettim. Felurianla bir gece geçirdim ve hem canıma hem de aklıma mukayyet olabildim. Çoğu insanın alındığından daha küçük bir yaşta Üniversiteden atıldım. Başkalarının gündüz gözüyle ağızlarına almaktan bile korktukları yollardan ay ışığı altında geçtim. Tanrılarla konuştum, kadınlar sevdim ve ozanları ağlatan şarkılar yazdım.
Benim adım Kvothe. Belki beni duymuşsunuzdur.

"Usta eli değmiş bir kitap.
Sevin Okyay / Radikal Kitap
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  1142
 • ISBN:
  9786053751595
 • Orijinal Adı:
  The Wise Man's Fear The Kingkiller Chronicle Day 2
 • Çeviri:
  Cihan Karamancı
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yadigar Soydan 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 9/10 puan

O kadar sayfayı bu kadar kısa sürede nasıl okudum, olay örgüsü bu kadar mı akıcı ve okuyucuyu içine çeker gerçekten bilemiyorum. Serinin ilk kitabının başlarında her ne kadar sıkılmak mümkün olsada, olayın içine girdikten sonra sanki karakterlerle siz bir arada yaşıyorsunuz. Konu bütünlüğü, üslup o kadar çok akıcı ki, bu kalınlıktaki bir kitap hiç bitmesin istiyorsunuz. İlk olduğum fantastik seri. Serinin üçüncü kitabını şu an heyecan ile bekliyorum. Keşke bitmeseydi kitabım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim..

sümeyye kip 
12 May 20:33 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kendisine “kissed by fire” lakabını yakıştırdığım kızıl kafa Kvothe’un maceraları son hızıyla devam ediyor. Hem de oldukça kalın ikinci kitabıyla. Önceki kitap ardında bıraktığı birtakım gizemler ile ve oldukça güzel bir kurgu ile başlayıp sona ermişti, okuyanlar bilirler. Bu kitapta da son derece güçlü bir kurgu olduğu hemen gözüme çarptı. Zaten baş karakteri sevmiş ve benimsemişseniz, kurgu aşırı derecede saçmalaşmadıkça kitabın tadı size hep leziz gelir kanısındayım

Olaylardan önce karakterlerden bahsetmemiz gerekirse, ilk kitaptan çok da farklı bir kadrosu olmadığını görebilirsiniz. Yine başı Kvothe çekmekle birlikte, üniversitedeki öğretmenler, Denna, Kvothe’un yakın arkadaşları Fela, Simmon, Wil gibi karakterlerin yanı sıra yeni ve farklı karakterler de kadroya dahil oluyordu. Bazılarını gerçekten çok sevdim. Tempi’yi, Vashet’i, Brendon’ı, Celean’ı ve daha birçoğunu. Sizin de tanıdıkça seveceğinizden şüphem yok. Tabi pek içimin ısınmadığı kişiler de var. Mesela Felurian karakteri ve kitaptaki yeri bana saçma ve gereksiz geldi. Felurian’ı arka kapak yazılarından ve resimlerdeki tasvirlerden yola çıkarak çok daha farklı ve büyüleyici hayal etmiştim. Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama kitaptaki yerinin pek de öyle olmadığını görünce bir nebze hayal kırıklığına uğradığımı söylemeden geçemeyeceğim. Bölümü gereksiz yere uzatılmıştı ve fantastik bir eser olmasına rağmen bazı paranormal yerlere saçma şekilde yer verilmişti.

Ademler ile ilgili yerler de bazen sıkıcı ve yavaş ilerlese bile kitaba farklı bir boyut kazandırıyordu. Kitabın hep üniversitede veyahut hep yollarda geçmesini beklemek saçmalıktı. Yazarın Kvothe’u sürekli bambaşka dünyaların içine sürüklemesi, kitaba hareketlilik katıyordu. Bu tür gezinti ve maceraların daha ergenlik döneminde diyebileceğimiz küçük Kvothe’umuza deneyim ve hayata bambaşka bakış açıları kazandırdığı, aynı zamanda bizlere Kvothe’un sahip olduğunu görmediğimiz birtakım özelliklerini gösterdiği gerçeği hoşuma gitti. Yine de en çok Kvothe’un üniversitedeki hallerine, oradaki arkadaşlıklarına özlem duyduğumu söylemem gerekir.

Yazar yine bu kitapta da özgün kurgusu ile bizleri şaşırtmaya devam ediyordu. Zaten en baştan beri sevdiğim ve “3S”olarak isimlendirdiğim sigaldri, simya ve sempati durumlarını kitapta oldukça seviyorken bunun dışında isimler, haritalar, Ademlerin dili, tarih, mahremiyete bölgeden bölgeye bakış açılarının farklı olması gibi orijinallikler göze çarpıyordu kitapta.

Kitabın bambaşka, gizemli bir dünyası var. Siz de Kvothe ile birlikte birçok soru işaretinin ve gizemin peşinde sürüklenirken buluyorsunuz kendinizi. Kitap bu kadar kalın olunca ve seri üç kitaptan oluşacak olunca gizemin bir kısmının bu kitapta çözülüp bazı şeylerin açığa kavuşacağını düşünüyor insan ama 1200’e yakın sayfayı yalayıp yutmuş olmama rağmen en ufak bir soruma bile cevap bulamadım demekle kalmayıp bu kitap yeni soru işaretlerine sebep oldu diye de eklemek istiyorum.

Çok da uzatıp içinizi sıkmak istemiyorum. Zaten spoiler vermeden de tam layıkıyla yorum yapabileceğimden emin değilim. Şimdiye kadar istemeden de olsa arada spoilerlar kaçırdığım noktalar olduysa bağışlayın. Kitap tuğla gibi olsa da gözünüz korkmasın bakmayın benim biraz uzattığıma da oldukça akıcı ve muhteşem bir kitap. Şimdiden en sevdiğim ilk beş seri içine gözü kapalı girdi. Patrick Rothfuss’u ve yazım tarzını da oldukça beğendim. Üçüncü kitabı sabırsızlıkla bekliyorum. Detaylı yorumlar için: http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...geadaminkorkusu.html

Hazal Demir 
10 Eyl 02:11 · Kitabı okuyor · 10/10 puan

Bu kitapta beni içine alan birşey var.. Soluksuz bir çırpıda elinden bırakmadan bir yandan ise ağır ağır tadına vara vara okumak istemek bu olsa diyorum bu kitabı okurken..

Utku balak 
06 Eyl 23:05 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

okuduğum en kalın kitap hatta gördüğüm 1142 sayfa kitap özeti olarak verilmişti. Kolaya kaçmak istedim.İnternetten indirecektim.Sonra kitabı okurken buldum kendimi.Sürükleyici

*"Unutma, her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: fırtınalı bir deniz,aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi."

*Haksız yere suçlanmak zordur, ama hayatlarında bir kitap açıp okumamış veya yaşadıkları yerden yirmi kilometre bile uzaklaşmamış kişilerin sana tepeden bakması daha zordur.

Celal Yılmaz 
01 Haz 18:47 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Kvothe'nin öyküsü devam ediyor. Rüzgarın ve Denna'nın peşinde, bin bir farklı macerayla, yine her zamanki gibi gözlerinizi açık tutamayıncaya kadar okuyacaksınız. İnsanlar kitabı görünce bunu okumanın işsizlik olduğunu söyleyecek ama siz asla bırakamayacaksınız.

Esma Tezgi 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel bir kitaptı, kesinlikle okunması gereken bir kitap. Hacmi sizi korkutmasın emin olun buna değecektir, tek diyeceğim; bu kitabı okuyun.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...-katili-guncesi.html

Kübra 
10 Şub 23:50 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dün anlatılmaya başlamıştı hikayesi dillerden düşmeyen Kvothe'nin gerçek öyküsü Yoltaşı Hanı'nda. İlk elden, ilk kez... Ve aralanmıştı sır perdesi, ilk bölüm sona etmişti Yoltaşı'nda dönüp duran olayları umursamadan, yerini bırakmıştı yeniden üç kısımlık sessizliğe. Gece çökerken Yoltaşı'na, yükselen ay ışığı gibi sarmıştı sessizlik hanı, açık bırakılan bir pencerede sızan rüzgâr misali odalarda dolaşmıştı, kendine Kote diyen şu hancının odasında üçüncü kısmına karışmıştı. O yüzden Yoltaşı'nda ikinci gün, yükselen güneşle değil de üç kısımlık sessizliğe son verecek olan Kvothe'nin hikayesiyle başlayacaktı. Epik fantastiklerde diğer fantezilerden farklı olarak bambaşka bir dünya sunulur. Yepyeni adetler, kültürler, insanlar, yepyeni bir dil... Ve yazar bunu ne kadar başkalaştırır ama bir taraftan da yabancı kalmamanızı sağlarsa o kurgu o kadar başarılıdır. Her ayrıntıyı düşünmesi gerekir çünkü o dünya bildiğiniz gibi değildir, eksik kalmaması gerekir. Tolkien kadar kimse başarılı olamaz bu konuda derdim, orta dünya eksiksiz çünkü bana göre. Ama Patrick Rothfuss öyle bir düzen kurmuş ki, kitapta geçen kültürleri anlamakla kalmıyor, sonuna kadar hissediyor ve siz de o yönde düşünmeye başlıyorsunuz. Yazarın şiirsel anlatımına da bayılıyorum. Çok ilginç yerlere gitti konu, bu kadarını beklemezdim. 1139 değil 5000 sayfa olsa yine hiçbir sayfasını sıkılmadan okurdum. Bazen mükemmel kelimesi yetersiz kalır.

Merve 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Benim en sevdiğim ilk beş kitabım arasına girmiş Kralkatili Güncesi'nin ikinci kitabı; Bilge Adamın Korkusu. Seri üç kitaptan oluşuyor ve henüz son kitap -Taş Kapılar- yayınlanmadı. Öncelikli önerim serinin üç kitabı da yayınlanmadan okumaya başlamayın çünkü Bilge Adamın Korkusu öyle bir yerde bitiyor ki şu an üçüncü kitabı beklemek inanılmaz can sıkıcı.
Bu kitaba gelirsek ilk kitaptan çok daha uzundu ama yazar okurken yine sizi alıp bu dünyadan uzaklaştırmayı başarıyor ve kitabı bitirdikten sonra bir yılı dolu dolu yaşamış hissine kapılıyorsunuz. Kitabı kapattıktan sonra aklınızda onlarca soru kalacaktır ve tabii ki tek cevap üçüncü kitap.
Fantastik edebiyat sevenlerin bu kitabı muhakkak duymuş olduğunu ya da okumuş olacaklarını düşünüyorum ama bana kalırsa fantastik romanlara uzak olanların da büyük keyifle okuyabileceği inanılmaz bir kitap.

İnci Y. Yıldılzlı 
04 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kvothenin seruveni inanılmaz Fantastik kurgu hiçbu kadar gerçekçi olmamıştır diye düşünüyorum.yaratılan kahramanlar kişilikler bir süre sonra nefes alıyor. betimlemeler ve ayrıntıtılar o kadar iyiki o dünya sanki geçmişte var olmuş gibi hissediyorsunuz. Dialoglar o kadar tutarlı ki Kvothe gerçekten yaşamış

Mükemmel.Harika.Bu kitabı ne kadar övsem bir önceki övgüm şimdikinin yanında kısa çöp olarak kalır.Bir önceki kitaba göre hem daha akıcı hem de fantastik öğe açısından doyurucu .Bu kitabı bitirdiğimde pişman olduğum tek şey 3.kitap çıkmadan okumuş olmam.Şimdi bekle dur 3 kitabı

3 /

Kitaptan 66 Alıntı

“Seni kim üzdü bu kadar?” diye sordum.
“Boş ver.”
“Çok mu özel?”
“Hayır, çok klasik.”
“Anlıyorum,” dedim. “Kadınlar bekliyorlar, güvenebilecekleri bir adam arıyorlar. Sonra da o adamın p.çin biri olduğu ortaya çıkıyor. Ve böylece bir kere kırılması gereken kalpleri iki kere kırılıyor.”
“Sen kaç yaşındasın,” dedi.
“Yirmi bir,” dedim, on dokuz olduğum halde.
“Hiçbir b.k bilmediğin halde her şeyi bildiğini zannediyorsun,” dedi. Saldırgan bir tavırla söylememişti bunu. Birine en sert lafı söyle ama yumuşak bir ses tonuyla, gülümseyerek söyle o lafı, alınmak istese bile alınamaz.
“Kız arkadaşın var mı?” diye sordu.
“Bazen.”
“O nasıl oluyor?”
“Sadece sarhoşken gidiyorum. Bazen içeri alıyor, bazen almıyor. Hiçbir şey içmiyor ama kafası benden güzel. Komşulara kuzen numarası yapıyoruz. Karışık bir durum.”
“Onu elinde tutmak istiyor musun?”
“Bazen.”
“O zaman onu sürekli suçla,” dedi. “Bazen suçlama sürekli suçla. Suçsuzluğunu kanıtlayamadığı sürece sana kötü davranamaz.”
“Niye öyle yapsın ki?”
“Çünkü kadınlar doğuştan suçlu olduklarına inanmaya yatkındırlar.”

Bilge Adamın Korkusu, Patrick RothfussBilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss
sümeyye kip 
12 May 20:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Fakat sessizlik öncekinden de güçlüydü. O kadar yoğundu ki ekmeğinizin üstüne sürüp yiyebilirdiniz. Öyle sessizlikler vardır ki sözcükler bile bunları kovamaz.

Bilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss (Sayfa 1115)Bilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss (Sayfa 1115)
Esma Tezgi 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazen bir insanın alabileceği en iyi yardım, başka birine yardım etmesidir.

Bilge Adamın Korkusu, Patrick RothfussBilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss
Esma Tezgi 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yalanlar daha basittir ve çoğunlukla kulağa gerçeklerden daha mantıklı gelir.

Bilge Adamın Korkusu, Patrick RothfussBilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss
Evren5- Kozmos 
 08 Mar 09:45 · Kitabı okudu · 8/10 puan

- "Merhaba balık," dedi. Sonra başını kaldırdı. "Sakladığı bir sır var mı?"
+ Başımı salladım. "Göğsünde kalp yerine bir arp taşıyor."
-Balığa tekrar baktı. "Öyleyse bu kadar şaşkın görünmesi normal."

Bilge Adamın Korkusu, Patrick RothfussBilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss

Kitapla ilgili 1 Haber

Patrick Rothfuss’a Üçüncü Kitabı Zorla Yazdırmak Elinizde
Patrick Rothfuss’a Üçüncü Kitabı Zorla Yazdırmak Elinizde Patrick Rothfuss’un üçüncü kitabını mı yazacağına, yoksa Fallout 4 mü oynayacağına siz karar verin! Ciddiyiz…