Bilge Adamın Korkusu Kral Katili Güncesi 2. Gün

9,7/10  (56 Oy) · 
95 okunma  · 
57 beğeni  · 
1.924 gösterim
Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi.
Bilge Adamın Korkusunda Kvothe kahramanlık yolundaki ilk adımlarını atıyor ve kendi
ömrü dahilinde efsane haline gelmenin hayatı bir adam için ne kadar zor kılabileceğini öğreniyor.

Uyuyan höyük krallarından prensesler kaçırdım. Trebon kasabasını yakıp kül ettim. Felurianla bir gece geçirdim ve hem canıma hem de aklıma mukayyet olabildim. Çoğu insanın alındığından daha küçük bir yaşta Üniversiteden atıldım. Başkalarının gündüz gözüyle ağızlarına almaktan bile korktukları yollardan ay ışığı altında geçtim. Tanrılarla konuştum, kadınlar sevdim ve ozanları ağlatan şarkılar yazdım.
Benim adım Kvothe. Belki beni duymuşsunuzdur.

"Usta eli değmiş bir kitap.
Sevin Okyay / Radikal Kitap
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  1142
 • ISBN:
  9786053751595
 • Orijinal Adı:
  The Wise Man's Fear The Kingkiller Chronicle Day 2
 • Çeviri:
  Cihan Karamancı
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
yadigar soydan 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 9/10 puan

O kadar sayfayı bu kadar kısa sürede nasıl okudum, olay örgüsü bu kadar mı akıcı ve okuyucuyu içine çeker gerçekten bilemiyorum. Serinin ilk kitabının başlarında her ne kadar sıkılmak mümkün olsada, olayın içine girdikten sonra sanki karakterlerle siz bir arada yaşıyorsunuz. Konu bütünlüğü, üslup o kadar çok akıcı ki, bu kalınlıktaki bir kitap hiç bitmesin istiyorsunuz. İlk olduğum fantastik seri. Serinin üçüncü kitabını şu an heyecan ile bekliyorum. Keşke bitmeseydi kitabım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim..

Esma Tezgi 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel bir kitaptı, kesinlikle okunması gereken bir kitap. Hacmi sizi korkutmasın emin olun buna değecektir, tek diyeceğim; bu kitabı okuyun.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...-katili-guncesi.html

Merve 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Benim en sevdiğim ilk beş kitabım arasına girmiş Kralkatili Güncesi'nin ikinci kitabı; Bilge Adamın Korkusu. Seri üç kitaptan oluşuyor ve henüz son kitap -Taş Kapılar- yayınlanmadı. Öncelikli önerim serinin üç kitabı da yayınlanmadan okumaya başlamayın çünkü Bilge Adamın Korkusu öyle bir yerde bitiyor ki şu an üçüncü kitabı beklemek inanılmaz can sıkıcı.
Bu kitaba gelirsek ilk kitaptan çok daha uzundu ama yazar okurken yine sizi alıp bu dünyadan uzaklaştırmayı başarıyor ve kitabı bitirdikten sonra bir yılı dolu dolu yaşamış hissine kapılıyorsunuz. Kitabı kapattıktan sonra aklınızda onlarca soru kalacaktır ve tabii ki tek cevap üçüncü kitap.
Fantastik edebiyat sevenlerin bu kitabı muhakkak duymuş olduğunu ya da okumuş olacaklarını düşünüyorum ama bana kalırsa fantastik romanlara uzak olanların da büyük keyifle okuyabileceği inanılmaz bir kitap.

Hüseyin Düver 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazar ilk kitaptan sonra tarzını iyice oturtmuş durumda ve karakterimizi epik fantazyalara özel bol yolculuklu bir maceraya sürüklüyor bu kitapta. Yolculuklar insanı büyütür, olgunlaştırır ve onu farklı biri yapar. Kvothe de bu yolculuktan baya şey öğreniyor. Denna karakterinin iç yüzünü görüyoruz bir parça, kadınların yaşamak zorunda bırakıldıkları kötü durumlara şahitlik ediyoruz. Sonra karakterimiz ilk cinselliğini seksi yaşam döngüsünün merkezinde tutan bir yaratıkla kitapta geçen ismiyle felurianla -succubus olarak biliriz- tadıyor. Kadınların amazonlara dönüştüğü ve batılı şehir insanının barbarlar olarak anıldığı zaman çarkının aiellerine benzeyen Ademlerin şehrine gidiyor ve kılıç kullanmayı öğreniyor. Aynı zamanda kadınlar hakkında bambaşka bir bakış ediniyor. İlk savaşlarını veriyor kanı ve ölümü görüyor. Kısacası tam anlamıyla erkek oluyor. Mükemmel bir dönüşüm romanı. Ayrıca kitap içine kurguya serpiştirilmiş bir çok gizemli hikaye bulmak da mümkün.

İnci Y. Yıldılzlı 
04 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kvothenin seruveni inanılmaz Fantastik kurgu hiçbu kadar gerçekçi olmamıştır diye düşünüyorum.yaratılan kahramanlar kişilikler bir süre sonra nefes alıyor. betimlemeler ve ayrıntıtılar o kadar iyiki o dünya sanki geçmişte var olmuş gibi hissediyorsunuz. Dialoglar o kadar tutarlı ki Kvothe gerçekten yaşamış

Simay Çelik 
 19 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kvothe adlı gencin yaşadığı maceraları konu alan ikinci kitap. Kitap başlı başına bir şaheser. Bu serüvene katılmamak elde değil. Kitaplığım üçüncü kitabın yokluğunu buruk ve heycanlı bir sızıyla bekliyor.

Kübra Bakırcı 
10 Şub 23:50 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dün anlatılmaya başlamıştı hikayesi dillerden düşmeyen Kvothe'nin gerçek öyküsü Yoltaşı Hanı'nda. İlk elden, ilk kez... Ve aralanmıştı sır perdesi, ilk bölüm sona etmişti Yoltaşı'nda dönüp duran olayları umursamadan, yerini bırakmıştı yeniden üç kısımlık sessizliğe. Gece çökerken Yoltaşı'na, yükselen ay ışığı gibi sarmıştı sessizlik hanı, açık bırakılan bir pencerede sızan rüzgâr misali odalarda dolaşmıştı, kendine Kote diyen şu hancının odasında üçüncü kısmına karışmıştı. O yüzden Yoltaşı'nda ikinci gün, yükselen güneşle değil de üç kısımlık sessizliğe son verecek olan Kvothe'nin hikayesiyle başlayacaktı. Epik fantastiklerde diğer fantezilerden farklı olarak bambaşka bir dünya sunulur. Yepyeni adetler, kültürler, insanlar, yepyeni bir dil... Ve yazar bunu ne kadar başkalaştırır ama bir taraftan da yabancı kalmamanızı sağlarsa o kurgu o kadar başarılıdır. Her ayrıntıyı düşünmesi gerekir çünkü o dünya bildiğiniz gibi değildir, eksik kalmaması gerekir. Tolkien kadar kimse başarılı olamaz bu konuda derdim, orta dünya eksiksiz çünkü bana göre. Ama Patrick Rothfuss öyle bir düzen kurmuş ki, kitapta geçen kültürleri anlamakla kalmıyor, sonuna kadar hissediyor ve siz de o yönde düşünmeye başlıyorsunuz. Yazarın şiirsel anlatımına da bayılıyorum. Çok ilginç yerlere gitti konu, bu kadarını beklemezdim. 1139 değil 5000 sayfa olsa yine hiçbir sayfasını sıkılmadan okurdum. Bazen mükemmel kelimesi yetersiz kalır.

Yunus Ahmet 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tek cümle: Hayatımda okuduğum en mükemmel kitap.

Furkan Ceylan 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk kitaba kıyasla çok daha iyi maceraların daha fazla olduğu bir kitap ortaya çıkmış. Kvothe bu kitapta büyüyor, öğreniyor, savaşıyor ve kazanıyor.

Furkan 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · 39 günde · 9/10 puan

Aslında kitaba uzaktan baktığınızda 4 ya da 5 ana olay etrafında şekillenmiş binlerce olay var ve uzunluğu bu yüzden. Bazı bölümler var ki sıkılmaktan kitabı duvara fırlatacaktım ama bazı bölümler de beni bir anda 200 sayfa birden okumaya itti. Tempi ve tatlı cümleleri yüzümü her zaman gülümsetti. Olayların bağlanışı, bitişi ve son 2 gizemli bölüm de serinin son kitabının entrika dolu olacağının da sinyallerini verdi.

2 /

Kitaptan 16 Alıntı

“Seni kim üzdü bu kadar?” diye sordum.
“Boş ver.”
“Çok mu özel?”
“Hayır, çok klasik.”
“Anlıyorum,” dedim. “Kadınlar bekliyorlar, güvenebilecekleri bir adam arıyorlar. Sonra da o adamın p.çin biri olduğu ortaya çıkıyor. Ve böylece bir kere kırılması gereken kalpleri iki kere kırılıyor.”
“Sen kaç yaşındasın,” dedi.
“Yirmi bir,” dedim, on dokuz olduğum halde.
“Hiçbir b.k bilmediğin halde her şeyi bildiğini zannediyorsun,” dedi. Saldırgan bir tavırla söylememişti bunu. Birine en sert lafı söyle ama yumuşak bir ses tonuyla, gülümseyerek söyle o lafı, alınmak istese bile alınamaz.
“Kız arkadaşın var mı?” diye sordu.
“Bazen.”
“O nasıl oluyor?”
“Sadece sarhoşken gidiyorum. Bazen içeri alıyor, bazen almıyor. Hiçbir şey içmiyor ama kafası benden güzel. Komşulara kuzen numarası yapıyoruz. Karışık bir durum.”
“Onu elinde tutmak istiyor musun?”
“Bazen.”
“O zaman onu sürekli suçla,” dedi. “Bazen suçlama sürekli suçla. Suçsuzluğunu kanıtlayamadığı sürece sana kötü davranamaz.”
“Niye öyle yapsın ki?”
“Çünkü kadınlar doğuştan suçlu olduklarına inanmaya yatkındırlar.”

Bilge Adamın Korkusu, Patrick RothfussBilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss
Esma Tezgi 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazen bir insanın alabileceği en iyi yardım, başka birine yardım etmesidir.

Bilge Adamın Korkusu, Patrick RothfussBilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss
Esma Tezgi 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yalanlar daha basittir ve çoğunlukla kulağa gerçeklerden daha mantıklı gelir.

Bilge Adamın Korkusu, Patrick RothfussBilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss

'' Bana ne getirdin '' diye sordu.
''Sen bana ne getirdin'' diye karşılık verdim
Sırıttı.''Armut olduğunu zanneden bir elmam var.''diyerek onu gösterdi.'' Ve kedi olduğunu sanan bir ekmeğim.Bir de marul olduğunu sanan bir marulum.''
''Demek ki akıllı bir marulmuş.''
''Hiç de bile,'' diye nazikçe homurdandı.''Akıllı bir şey kendini marul zanneder mi hiç.'''
''Bir marul olduğu zaman bile mi?'' diye sordum.
''Özellikle o zaman.'' dedi Auri.'' Marul olmak yeterince kötü zaten.Bir de öyle olduğunu düşünmek feci.''Başını kederle iki yana sallarken saçları su altındaymış gibi bu hareketi taklit etti.

Bilge Adamın Korkusu, Patrick RothfussBilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss
Esma Tezgi 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ölüm nahoş bir komşu gibiydi. Sizi duyup evinize konuk olabileceğinden korktuğunuz için ondan bahsetmezdiniz.

Bilge Adamın Korkusu, Patrick RothfussBilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss
Edanur Parlak 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sen bana ne getirdin?” diye karşılık verdim.Sırıttı. “Armut olduğunu zanneden bir elmam var,” diyerek onu gösterdi. “Ve kedi olduğunu sanan bir ekmeğim. Bir de marul olduğunu sanan bir marulum.
”Demek ki akıllı bir marulmuş.”
"Hiç de bile,” diye nazikçe homurdandı. “Akıllı bir şey hiç kendini marul zanneder mi hiç?"Bir marul olduğu zaman bile mi?” diye sordum.
"Özellikle o zaman,” dedi Auri. “Marul olmak yeterince kötü zaten bir de öyle olduğunu düşünmek ne feci.” Başını kederle iki yana sallarken saçlan su altındaymış gibi bu hareketi taklit etti.
Bohçamı açtım. “Sana biraz patates, yanm bir kabak ve bir somun ekmek olduğunu sanan bir şişe bira getirdim.”
"Acaba kabak ne olduğunu sanıyor?” diye merakla sordu, başını eğip ona bakarak. Ellerini arkasında kavuşturmuştu.
“Aslında bir kabak olduğunu biliyor,” dedim.
“Ama batan güneş rolü yapıyor.”

Bilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss (Sayfa 43)Bilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss (Sayfa 43)

Kelimeler onlara yapmalarını istediğimiz işi her zaman beceremezler. Müzik, kelimelerin boşa çıktığı zamanlar içindir.

Bilge Adamın Korkusu, Patrick RothfussBilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss
Hüseyin Düver 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

En fazla şeyi cevap veremediğimiz sorulardan öğreniriz. Bunlar bizi düşünmeye sevk eder. Bir insana tüm cevapları verirsen elde ettiği tek şey bazı hakikatler olur. Ama ona bir soru verirsen kendi cevaplarını kendi arar. Böylece cevapları bulduğu zaman o cevaplara kıymet verir. Soru ne kadar zor olursa cevabı da o kadar çok ararız. Aradıkça daha çok şey öğreniriz.

Bilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss (Sayfa 645)Bilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss (Sayfa 645)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Patrick Rothfuss’a Üçüncü Kitabı Zorla Yazdırmak Elinizde
Patrick Rothfuss’a Üçüncü Kitabı Zorla Yazdırmak Elinizde Patrick Rothfuss’un üçüncü kitabını mı yazacağına, yoksa Fallout 4 mü oynayacağına siz karar verin! Ciddiyiz…