Bilgelik Hikayeleri (Felsefe Diyarından Hikmet Yurduna)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.110
Gösterim
Adı:
Bilgelik Hikayeleri
Alt başlık:
Felsefe Diyarından Hikmet Yurduna
Baskı tarihi:
Ekim 2008
Sayfa sayısı:
358
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755745145
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnsan Yayınları
Bazen bir hikmetli söz, bir anekdot insanın hayatını, düşünce ufkunu, zihniyetini ve her şeyini alt üst edecek güçte şok tesiri yapar. Bu yüzden bu tür hikmetli kıssalar bir aynadır, insanın iç dünyasını yansıtır. Bizden önceki yaşayanların halidir. Bize iyi veya kötü yönde örnek tarafları vardır. İbrettir, örnektir, uyarıdır, çağrıdır... Hikâyeler, öğüt verir, hikmeti anlatır, rehberlik eder, vicdani rahatlatır, hikmet ekseninde uyanmayı sağlar.

Bu eserde insanın zihninde geçmişteki insanların şimşekler çakan sözleri, olayları, hatıraları, hikâyeleri veya fabl türü kurguları bulacaksınız. Filozofların hayatlarından sunulan kesitlerle, onların söz ve davranışlarında, onları filozof yapan özelliklerini ön palana çıkaran hikmetin evrenselliğini göreceksiniz.

Bu eserde sadece filozoflar arasında seyahat etmeyeceksiniz. Onların sözlerinden, öğütlerinden veya hayatlarından kesitler okurken, aslında kendi duygularınızın, tecrübelerinizin ve inançlarınızın arasında bulacaksınız kendinizi. Belki Efendimiz (a.s.) söylemişti de onlara mal etmişler bu sözleri diyeceksiniz zaman zaman. Mutasavvıflar sizinle beraber yolculuk edecektir bu hikmet yolunda. Bilgeliği keşfedeceksiniz, başarının sırlarına vakıf olacaksınız. Sevginin, mutluluğun önemini ve tadını kavrayacaksınız bu satırlar arasında gezerken. Belki tabiattan değişik cansız veya canlı varlıklarla özdeş hissedeceksiniz kendinizi bir anda. Belki ben de böyle biri olabilirim, neden olmasın ki diyeceksiniz zaman zaman gözyaşlarınızı göz kapaklarınızın altında saklayamayacak derecede duygusallaşarak. Hayatınızın kodlarını bakış açısının önemi üzerinde tekrar kodlayacaksınız. Ama her şeyden önce ve her şeyden öte, felsefe diyarından hikmet yurduna bilgelik rehberliğinde seyahat ederken hayatınızda pek çok şeyin bu kesitlerle beraber akıp gittiğini göreceksiniz. Tekrar oturup düşüneceksiniz ve diyeceksiniz ki;

Demek ki felsefe hayatımızın tam ortasındaymış...

Demek ki felsefe hayatın ta kendisiymiş...
(Tanıtım Bülteninden)
Her insanın kütüphanesinde ve düşüncelerinde yeri olması gereken bir kitap . Bazı dersler hayatta yaşanılarak değil okuyarak alınmalıdır. Kesinlikle okuyun ! Bu kitabı okumam için bana veren arkadaşıma çok teşekkür ederim . Kitaplar paylaşıldıkça güzeldir.
Cevdet Kılıç'ın Bilgelik Hikâyeleri adlı çalışmasında, Antik çağ Yunan filozoflarından Thales, Bias, Pittakos, Kleobulos, Khilon, Solon, Periandros gibi isimlerin yanında; Sokrates'ten, Diyojen'den ilkçağ filozoflarından çeşitli konularla ilgili hikmetli hikâyelerin ve sözlerin yer aldığı görülmektedir.Yalnız batı değil, doğu dünyasından da öğüt verici hikâyelerin ve örneklerin yer aldığı, alanında özenle hazırlanmış bir çalışma örneğini gösteren kitap, zengin bir kültür hazinesi değerinde...
Geçmişte yaşanmış olayların-hikayelerin, unutulan sözlerin derlenmiş oldugu bu kitabı beğenerek okudum. Kimi zaman gözümde yaş oldu, bazen bi tebessüm ettim , bazen de neler neler yaşanmış dediğim bi çok olay beni derinden etkiledi.
okurken okuyucuyu yormayan, hoş anektodlar barındıran, yer yer de insanı düşünmeye sevk eden hoş bir kitap, seyahat esnasında okunabilecek güzel bir kitap derlenmiş. emeği geçenlerin eline sağlık
Bilgelik Hikayeleri-Cevdet Kılıç

Küçük yaş grubuna şiddetli bir şekilde tavsiye olunup her evin raflarında durup belkide tozlanması gerek kitaplardan.Yalın, sade ve saf bir didaktik ile insanı öğüt dolu bir yolculuğa çıkıyor tarihi yüzlerce kişilerden güzel tatlı örnekler var, zevk için değil tat ve bilgi için okunmalı diyorum.
Ünlü bilgelerden, hayat dersleri ve ibretlik hikayelerle dolu bir kitap..

Yeri geldiğinde çok şaşıracağınız hakikatler ve yine yeri geldiğinde sizi tefekkür dünyasında turlar attıracak bir kitap..
Antik çağ Yunan filozofları ve bir çok ünlü kişinin hayatlarında yaşamış oldukları ders veren olayları anlatmaktadır. Kısa hikayeler ama verdiği dersler açısından kişilere hayatlarında yol gösterici. Gönüllerindeki sadakatin iyiliğin ve sevginin olduğu yeri gösteriyor. Kitap çok akıcı, okuması zevkli ,anlaması kolay, örnek alınıp uygulanması her zaman faydalı hikayelerden oluşuyor. Hayattan yorulduysanız soluklanmak istiyorsanız bu eseri okuyun. Okuduktan sonra bir daha okuyacağım kitaplarım arasında. “Hayatta en büyük aptallık, başkalarının tecrübelerini yaşayarak tasdik etmektir.” Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar.
Kısa kısa güzel hikayelerin ve olayların geçtiği güzel eser. Yedi Bilge ve öğütleri, Sokrates'ten, Diyojen'den, ilk çağ filozoflarından hikayeler ve konulu hikayeler yer alıyor.
Kııssalar, hikayeler, abartılmış yaşam öyküleri veya iyi yapılmış kurgular. Bolca mesajlı, ders olacak malzemeleri barındıran bir kitap. Tabi okuyupta kendine ders çıkaran birileri hala varsa. Farklı olarak antik yunandan, sufi dervişlere kadar geniş bir yelpazeye yer verilmiş. Sosyal medya açısından bolca caps yapabileceğiniz malzeme çıkar....
Kitap İnceleme Yazısı
Kitap Adı: Bilgelik Hikâyeleri

Yazarı : Prof.Dr. Cevdet Kılıç (1971-….)

Yayınevi : İnsan Kitap

Baskısı : 100.Baskı / Ocak 2018/231 Sayfa“Bakmakla öğrenilseydi, kedi kasap olurdu” diye bir söz vardır.

Tamam doğru da bakmadan da olmuyor ki ama. Görüp, gözlemlemek, test etmek, tartmak için önce

bakmamız gerekiyor.

Araç sürmeyi öğreneceksek; önce aracı tanımak, kuralları, yolu bilmek/öğrenmek zorunluluğu var.

Devamında öğretici bir usta eşliğinde araca binip ancak stajyer sürücü olabiliyoruz.

Yüzme öğrenmeye niyetliysek, suyun kaldırma kuvvetini öğrenip, ona güveniyoruz önce.

Suyu, ırmağı, denizi, mevsim şartlarını, güvenlik önemleri hakkında bilgi ediniyoruz peşinden.

Önce 50 cm. suda hareketler yaparak öğrendiklerimizi test ediyoruz. Devamında 100 cm. derken boyumuzu aşabilen sularda yüzmeyi öğrenebiliyoruz. Bisiklet sürmek de böylesi bir deneyim.

İşte bu kitap da bizi; hakikat, hakkaniyet, zarafet, mutluluk, anlam ve gerçeklik, güzergâh arayışlarımızda, madde ve mânânın her halinden geçiriyor.

Felsefeden hikmete, edebiyattan maneviyata, bilgelik hikayeleri, vasiyetler, öğütler, kıssalar, beyitler,

Filozoflardan hazır cevaplar…

Yüzlerce kitapta, bir kısmı daha önce karşıma çıkan bu güzel ifade sanatları, birbiriyle ilişkili olarak çok güzel harmanlanmış.

Düşünce ufkumuzu, bilgi dağarcığımızı, idrak yeteneğimizi, gözlem/analiz/tahlil/sentez kabiliyetimizi, hepsinden önemlisi sevgi atmosferimizi büyülten bir yazılı eser.

Ailece, sesli olarak bir hafta boyunca okunmasını öneriyorum.

Böyle bir başlangıç; bireylere ve topluma okuma isteği ve ilgisini aşılayacaktır.

“oku, anla, anlat, yaşa, yaşat” toplumsal değişim/gelişim ve kalkınma sloganımız bu olmalı.

Ha gayret, siz yoksanız bir eksiğiz. Ben yoksam, siz yalnız kalacaksınız. Milletin bütünlük ruhu budur.

Birbirine güvenen, yaslanabilen, sevebilen, azim ve cesaretle yürüyebilen bir toplum, bu tezgâhtan geçiyor.

Hele 203. Sayfada tarihsel bir anlatım var ki, tüm duygu ve düşünce dünyamı derinden sarstı.

Yıl 1785, yana daha 233 yıl önce Atlantik’de dolaşan bir ABD gemisi, Osmanlı donanmasınca ele geçirilir. Süregelen zaman içince 11 ABD gemisi daha ele geçirilir. Gerekçesini ve gerekliliğini tartışacak konumda değilim fakat deniz ve savunma gücümüzü tasvir için güzel bir örnek.

Buna karşın ABD donanması daha güçlenmek için hamleler yapar. 5 eylül 1795’de Osmanlı ile hem de Türkçe anlaşma yaparak, vergi ödemeyi kabul eder. ABD tarihinde, kendi dillerinde olmayan ve vergi ödemeyi kabul ettikleri tek anlaşmadır bu.

Nerden nereye, nasıl ve niye geldiğimizi, çöküş, dağılma ve yıkılma dönemlerimizi gözlemlemek için çok güzel bir örnektir bu.

Büyük ülke olmak için; çok büyük toprak parçası ve çok kalabalık nüfus gerekmiyor aslında.

Nitelik, yerindelik ve mantık süzgecinden geçen; araştırma, planlama, uygulama, üretim süreçlerimizin bilimsel gerçeklerden beslenmesi gerekiyordu.

Bin adet bir liranın toplamı bin liradır. On adet yüz liranın toplamı da bin liradır.

10 bin tankın yapacağı savunmayı, uzak menzilli 5 nükleer füzeyle yapabiliyorsunuzdur.

Biz de süper güçler liginde oynamak istiyorsak; ne yapmamız gerektiğini ve ne yapmamamız gerektiğini çok iyi biliyoruz aslında. Fakat konuşmak daha kolay geliyor insanlara.

Konuştuğumuz kadar dinlemeyi, dinlediğimiz kadar da okumayı başardık mı, inanınız siz de kendinizi tanıyamayacaksınız. İyi okumalar.

27.10.2018

Ali Rıza Malkoç

#armozdeyis
Hoca Ahmed Yesevi' nin Allah sevgisini, insanları dine davet etme metodlarını ve ne olursa olsun yolundan dönmeden azim ve inançla bu yola baş koymuş sufilerini anlatan güzel ve ibretlik bir kitap.
Bir bilgeye sordular:
— Bir insanın zeki olduğunu nereden anlarsınız?
— Konuşmasından.
— Ya hiç konuşmazsa.
— O kadar akıllı insan yoktur ki?
Cevdet Kılıç
Sayfa 132 - İnsan yayınları
Zamanın birinde çok akıllı iki kardeş yaşarmış. Etrafındaki ve okuldaki bilgiler kendilerine yetmediğinden, annesi onları, bulundukları beldenin bilge adamına götürmüş.

Kardeşler, bilge adama pek çok sorular sormuşlar ve her defasında kendilerinin tatmin olduğu cevaplar almışlar. Bundan çok memnun olan kardeşler, bir müddet için bilgenin yanında kalıp daha çok şeyler öğrenmek için annelerinden izin istemişler ve bilge adamın yanında kalmışlar.

Bilge adama sorduklarına ve aldıkları cevaplara çok sevinen ve mutlu olan çocuklar bir süre sonra bu işten sıkılmaya başlamışlar. Bilgenin bilemeyeceği bir soru bulmamız lazım diye düşünmüşler.

Kardeşlerden biri, “Buldum” demiş. “İki elimin arasına bir kelebek koyacağım ve bilge adama soracağım. Avucumun içinde bir kelebek var, canlı mı ölü mü? Ölü derse kelebeği bırakacağım, canlı derse avucumu hafifçe bastıracağım. Her ne derse cevabını bilemeyecek!”

Kelebeği ellerinde tutan kardeşlerden biri, kapalı tuttuğu ellerini bilgeye doğru uzatmış ve sormuş...

“Avucumun içinde bir kelebek var, canlı mı ölü mü?”

Bilge, uzun uzun çocuğun gözlerinin içine bakmış ve cevaplamış:

“Senin ellerinde evladım, senin ellerinde...

Aşkınız...

Geleceğiniz...

Gençliğiniz...

Hayatınız...

Her şeyiniz...

Huzurunuz...

Mutluluğunuz...

Sizin ellerinizde...”
Cevdet Kılıç
Sayfa 143 - İnsan yayınları
Çok israf eden birisi, Sokrat'a gelip, hiç parası kalmadığından dert yanmış ve biraz borç para vermesini istemiş. Sokrat adama şu cevabı vermiş: "Masraflarınızı
kısarak, kendinizden borç alın... ”
Cevdet Kılıç
Sayfa 48 - İnsan yayınları
Xenocrates (Zenon) bir öğrencisiyle konuşuyor, o ne derse öğrencisi sürekli onaylıyormuş. Filozofun sabrı tükenmiş ve bağırmış: "Hiç olmazsa bir kere itiraz et, başka bir fikir söyle de, iki kişi olduğumuzu anlayayım.”
Cevdet Kılıç
Sayfa 83 - İnsan yayınları
Menfaatimize göre değil, vicdanımıza göre yaşayacağımız bir hayat dileğiyle...
Kaf Sûresi'nin 6. ayetinin tefsirini yaparken Esîrüddîn Ebherî, Batlamyus'un astronomi kitabını okuturdu.
Bunu okutmasını hoş görmeyen biri, "Müslüman
çocuklarına böyle ne okutuyorsun?” diye sorunca meali; "Yerleri, gökleri, yıldızları , bitkileri ne güzel yarattığımızı görmüyorlar mı?” olan, "Kaf Sûresi'nin altıncı ayetini tefsir ediyorum” diyerek cevap vermiştir.
Cevdet Kılıç
Sayfa 100 - İnsan yayınları
Adamın biri her zaman yaptığı gibi saç ve sakal traşı olmak için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete başladılar.Değişik konular üzerinde konuştular. Birden Allah ile ilgili konu açıldı…
Berber: ” Bak adamım, ben senin söylediğin gibi Allah’ın varlığına inanmıyorum.”
Adam: ” Peki neden böyle diyorsun?”
Berber: ” Bunu açıklamak çok kolay. Bunu görmek için dışarıya çıkmalısın. Lütfen bana söyler misin, eğer Allah var olsaydı, bu kadar çok sorunlu, sıkıntılı, hasta insan olur muydu, terkedilmiş çocuklar olur muydu? Allah olsaydı, kimseye acı çektirmez, birbirini üzmezdi.Allah olsaydı, bunların olmasına izin vereceğini sanmıyorum…”
Adam bir an durdu ve düşündü, ama gereksiz bir tartışmaya girmek istemediği için cevap vermedi. Berber işini bitirdikten sonra adam dışarıya çıktı. Tam o anda caddede uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü.Adam bu kadar dağınık göründüğüne göre belli ki traş olmayalı uzun süre geçmişti. Adam berberin dükkanına geri döndü.
Adam: ” Biliyor musun ne var, bence berber diye birşey yok”
Berber: ” Bu nasıl olabilir ki? Ben buradayım ve bir berberim.”
Adam: ” Hayır, yok. çünkü olsaydı, caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı adamlar olmazdı.”
Berber: ” Hımmm… Berber diye birşey var ama o insanlar bana gelmiyorsa, ben ne yapabilirim ki?”
Adam: ” Kesinlikle doğru! Püf noktası da bu! Allah var, ve insanlar ona gitmiyorsa, bu gitmeyenlerin tercihi. İşte dünyada bu kadar çok acı ve keder olmasının nedeni!
Cevdet Kılıç
Sayfa 273 - İnsan yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bilgelik Hikayeleri
Alt başlık:
Felsefe Diyarından Hikmet Yurduna
Baskı tarihi:
Ekim 2008
Sayfa sayısı:
358
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755745145
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnsan Yayınları
Bazen bir hikmetli söz, bir anekdot insanın hayatını, düşünce ufkunu, zihniyetini ve her şeyini alt üst edecek güçte şok tesiri yapar. Bu yüzden bu tür hikmetli kıssalar bir aynadır, insanın iç dünyasını yansıtır. Bizden önceki yaşayanların halidir. Bize iyi veya kötü yönde örnek tarafları vardır. İbrettir, örnektir, uyarıdır, çağrıdır... Hikâyeler, öğüt verir, hikmeti anlatır, rehberlik eder, vicdani rahatlatır, hikmet ekseninde uyanmayı sağlar.

Bu eserde insanın zihninde geçmişteki insanların şimşekler çakan sözleri, olayları, hatıraları, hikâyeleri veya fabl türü kurguları bulacaksınız. Filozofların hayatlarından sunulan kesitlerle, onların söz ve davranışlarında, onları filozof yapan özelliklerini ön palana çıkaran hikmetin evrenselliğini göreceksiniz.

Bu eserde sadece filozoflar arasında seyahat etmeyeceksiniz. Onların sözlerinden, öğütlerinden veya hayatlarından kesitler okurken, aslında kendi duygularınızın, tecrübelerinizin ve inançlarınızın arasında bulacaksınız kendinizi. Belki Efendimiz (a.s.) söylemişti de onlara mal etmişler bu sözleri diyeceksiniz zaman zaman. Mutasavvıflar sizinle beraber yolculuk edecektir bu hikmet yolunda. Bilgeliği keşfedeceksiniz, başarının sırlarına vakıf olacaksınız. Sevginin, mutluluğun önemini ve tadını kavrayacaksınız bu satırlar arasında gezerken. Belki tabiattan değişik cansız veya canlı varlıklarla özdeş hissedeceksiniz kendinizi bir anda. Belki ben de böyle biri olabilirim, neden olmasın ki diyeceksiniz zaman zaman gözyaşlarınızı göz kapaklarınızın altında saklayamayacak derecede duygusallaşarak. Hayatınızın kodlarını bakış açısının önemi üzerinde tekrar kodlayacaksınız. Ama her şeyden önce ve her şeyden öte, felsefe diyarından hikmet yurduna bilgelik rehberliğinde seyahat ederken hayatınızda pek çok şeyin bu kesitlerle beraber akıp gittiğini göreceksiniz. Tekrar oturup düşüneceksiniz ve diyeceksiniz ki;

Demek ki felsefe hayatımızın tam ortasındaymış...

Demek ki felsefe hayatın ta kendisiymiş...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 156 okur

  • Kader‘in kitaplığı...
  • Oksiar
  • Ali BULUT
  • Ali Kuzey
  • malefizz
  • Duacı Kız Eda
  • Howl
  • Ali Rıza MALKOÇ
  • Welat BARNİÇ
  • Ebru Çalık

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.8
14-17 Yaş
%6.3
18-24 Yaş
%27
25-34 Yaş
%31.7
35-44 Yaş
%20.6
45-54 Yaş
%7.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%52.5
Erkek
%47.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.9 (14)
9
%15.4 (8)
8
%11.5 (6)
7
%30.8 (16)
6
%5.8 (3)
5
%3.8 (2)
4
%3.8 (2)
3
%1.9 (1)
2
%0
1
%0