Adı:
Bilim Ahlakı
Baskı tarihi:
1 Ağustos 2009
Sayfa sayısı:
138
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054099603
Orijinal adı:
La Moral de la Science
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alter Yayıncılık
Baskılar:
Bilim Ahlakı
Bilim Ahlakı
Fransız sosyolog, gazeteci, araştırmacı düşünür ve yazarı(lyon 1880-paris 1961) sorbonne da sosyoloji dersleri verdi. Manevi olayları akılcı biçimde bilimleştirmek amacıyla yazdı:özgür güşünceden yana tavır aldı. Bilim ahlakının insan gelişimine etkisini sorguladı. İlk çağlardan günümüze kadar düşüncenin gelişliminin analizini yaptı...
138 syf.
·Beğendi·10/10
Okuduğum en sağlam kitaplardan biri diyebilirim.Tekrar okunabilirliği olan bir kitap.

Ahlâkın bilimi değil,bilimin bir ahlâkı olduğunu, bilimin ahlâkla ilişkisini belli başlıklar altında incelemiş (Aklın üstünlüğü,Birlik ilkesi, Özgürlük ilkesi, Gerekircilik ve hoşgörü, Başarı koşulu, Bilim ve Coşku, En son karşı düşünce şeklinde)

Özellikle pozitif bilimlerle(maddeciler diye de tanımlanabilir..) Teolojinin(ruhbilimciler..) karşılaştırılması, bilime yöneltilen haksız eleştiriler, bilimin bu bağlamda yanlış anlaşıldığı, aslında bilimin ruhbilimciler gibi(dinsel söylemler vs...)gerçekleri(inanılması gerekenleri) net olarak söyleyip kestirip atmadığını anlatmış.Bilim daima yeni gerçekler bulup, kendini yeniler.Eskileri de çöpe atmaz,onların üzerinde yükselir.

Bilim ahlâkı deyince daha önce kafamda bilimle alâkalı etik kurallar vs.varken kitabı okuduktan sonra bambaşka şeyler oluştu.Bu ahlâkın kişileri ya da toplumu yargılayıp yönlendirmediğini, tamamen özgür bırakıp iyiye ve güzele doğru deneysel kanıtlarla gelişimini sağladığını gördüm...

Ve Bayet kitabın sonlarına doğru şunu söylüyor:
"Ne var ki bilim ahlâkı bilimle birlikte üstün çıkarsa , o zaman artık hiç kimse atom gücünü insanları öldürmekte kullanamayacaktır."

Tekrar okunması vacip(?! :)) bir kitap,tavsiye olunur efenim..:)
137 syf.
·4 günde·7/10
Albert Bayet bu kitabıyla "bilim bize bir ahlak verebilir mi?" sorusuna yönelmek istemiş. Bu soruya da cevap verirken bir soru ile başlamak istemiş, "Ahlakın mı bilimi olur, yoksa bilimin mi ahlakı" sorusu ile.

Bu kitapta en çok ilgimi çeken şey, yazarın bilim ile teknoloji arasındaki farka dikkat çekmeye çalışmasıdır. Halkın çoğu teknoloji ile bilim kavramlarını birbirine karıştırmaktadır. Bu noktada kitap konuya güzel bir açıklık getirmiş.

Kitapta bir çok idealist yaklaşım bulunduğu için üslup benim pek hoşuma gitmedi, fakat Bilim-Teknoloji farkını güzel işlemesi bana bir şeyler katmış oldu.
138 syf.
·Puan vermedi
Bu güzel kitapta bilim ahlakının insan gelişimine etkisini,ilk çağlardan günümüze düşüncenin gelişimini ve bilimle beraber insan ahlâkına,sevgiye,saygıya,doğaya,makineleşmenin faydaları ve insanların kullanım amaçlarının nedenli olduğuna değinilen çok akıcı ve açıklayıcı güzel bir eser.
138 syf.
·Puan vermedi
Bilimin ilerlemesiyle birlikte insanlara getirdiği yenilikleri ahlakî açıdan sorgulamış. Bir atom bombası savaşlarda değilde bilimin gelişmesi için kullanılsa insan maddenin kölesi olmazdı
138 syf.
·8/10
Makine mi insanın,yoksa insan mı makinenin kölesi oluyor?
Bilim suç ortağı değil suç aleti midir? Kullanım şeklimiz Einstein mantığıyla mı olmalı yoksa Stalin mantığıyla mı?
138 syf.
·18 günde·Puan vermedi
Bilim ahlakdışı mıdır, ahlaküstü mü? Çok ağır eleştiriler getirilen bilimsel gelişmeler bu durumu hakediyor mu ? Bütün bu savaşlarda kullanılan, silahlar, kimyasallar, sacmalıklar üzerinde bilimin "kanlı eli" mi var ? Bilim engellenebilir mi, engellenmeli mi, sınırları belirlenebilir mi, ya da belirlenmeli midir ? Hepsinden önce bilim nedir ? Bilim ile dinlerin ilişkileri ve bilimin dine yaklaşımı nasıldır ? Kitabın içinde bu ve benzeri bir çok sorunun cevabını alabilirsiniz Albert Bayet'ten. Keyifle okunan artı değer bir kitaptır kendisi.
"Albert Einstein Gandhi'den daha da sertti: "Bilim bugüne kadar köleler yaratmaktan başka bir işe yaramadı; savaş zamanında bizi zehirlemeye , param parça etmeye yarıyor; barış zamanında da yaşamımızı çekilmez ve daha kararsız bir hale sokuyor. Bilimler insanları kafa işlerine adayıp, onları büyük ölçüde kölelikten kurtaracak yerde, onları makinenin kölesi yapmıştır.İşçilerin büyük bir bölümü uzun ve sıkıcı günlerini tiksinti içinde geçirirler, ama bu bile, o zavallı ücretleri için onları titremekten alıkoyamıyor."
"Kokuşmuş basın" linotip ve rotatif makinelerinden(medya) yararlanarak, topraklarımız üstünde Hitler'in başarısını sağlamaya çalıştılar.Paris Soir gibi büyük gazeteler, ellerindeki teknik imkânlarla , Müninh günlerinde Fransız halkını uyuşturup düşünmez hale getirmek istediler."
"Din, bilimden önce, bizi korkudan kurtarmayı denemiştir; onda herşey yılgı değildir. Ama şu da var ki, din, başımızdan atmak istediği korkuya bir yasa yüceliği vermiş, kimi zaman kanlı törenler istemiş, kimi zamanda korkunç işkenceler yaptırmış ve sonunda Lucretius'un şu sözlerini haketmiştir:

"Ne kötülükler etmemiş bu din..." "
"Filan söz ustası sevgiden haktan, kardeşlikten söz ederek bir topluluğu coşturabilir; ama, bitişik odada, içtenlikte ondan aşağı kalmayan bir başka söz ustası, aynı ilkelere başvurarak, hem de apayrı, hatta taban tabana karşıt sonuçlar çıkararak, bir başka kalabalığı coşkuya getirebilir."
"Kelimenin derin anlamıyla ahlâk pratik bir takım öğütler yığını değil, bir idealin dile gelişidir: Bir idealin, yani insanı baştan başa kavrayan, kendine bağlayıp yükselten, ona hem güven duygusu hem coşku veren, insan düşüncesine ve yüreğine yeni atılım gücü sağlayan , bütün yaşama bir anlam, bir soyluluk kazandıran bir idealin."
"Kaba güce dayanan anlaşma, her zaman için kısa ömürlüdür; çünkü, dizginlenen ve gizlenen öfkeler gizli bir güç taşırlar.Gözünü korkutarak, bir insanın inandığına inanmıyorum, inanmadığına inanıyorum demeye zorlamak boşunadır.Ağızları tıkanmış vicdanlar, rövanşı beklerler sessiz sedasız; bu saatte, er geç gelir çatar."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bilim Ahlakı
Baskı tarihi:
1 Ağustos 2009
Sayfa sayısı:
138
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054099603
Orijinal adı:
La Moral de la Science
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alter Yayıncılık
Baskılar:
Bilim Ahlakı
Bilim Ahlakı
Fransız sosyolog, gazeteci, araştırmacı düşünür ve yazarı(lyon 1880-paris 1961) sorbonne da sosyoloji dersleri verdi. Manevi olayları akılcı biçimde bilimleştirmek amacıyla yazdı:özgür güşünceden yana tavır aldı. Bilim ahlakının insan gelişimine etkisini sorguladı. İlk çağlardan günümüze kadar düşüncenin gelişliminin analizini yaptı...

Kitabı okuyanlar 38 okur

  • Aziz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%9.1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0