Bilim Çocuk - Sayı 133 (2009 Ocak)

·
Okunma
·
Beğeni
·
12
Gösterim
Adı:
Bilim Çocuk - Sayı 133
Alt başlık:
2009 Ocak
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
62
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tübitak Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
“Sizi Bir Yerden Tanıyorum Ama...”

Araştırmalar, bazı insanların tanıştıkları kişilerin yüzlerini adlarından daha kolay anımsadıklarını göstreriyor. İsviçre'den araştırmacılar, bunun nedeninin, “oksitosin” adlı bir hormonla ilişkili olduğunu bulmuşlar. Yüzleri daha kolay anımsayan insanların bedeninde bu hormondan daha yüksek düzeylerde bulunuyormuş!
Ahtapotların sekiz kolu vardır. Yoksa, sekiz bacağı mı demeliydik? Bu konu biraz karışık! İngiltere'den araştırmacılar, ahtapotların bazı uzantılarını kol, bazılarınıysa bacak gibi kullandıklarını gözlemlemişler. Bir ahtapot, suyun içinde ilerlerken arkadaki iki kolunu kullanıyor: Çevresini keşfederkense öndeki iki bacağını. Ahtapotlar, her iki yanlarındaki birer kollarını da daha çok beslenirken kullanıyor.
Takımyıldızları oluşturan yıldızların birçoğu Dünyadan çok farklı uzaklıklardadır. Yeryüzünden bakıldığında sanki hepsi bizden aynı uzaklıktaymış gibi görünürler. Üstelik, hepsi gerçekte farkkı parlaklıktadır. Takımyıldızları öğrenmek gökyüzü gözlemciliğinin önemli bir parçasıdır. Çünkü, takımyıldızlar tıpkı bir rehber gibidir. Gökyüzünü bölümlere ayırırlar. Kuzey ve Güney Yarımkürede, toplam 88 takımyıldız bulunur. Herhangi bir gökcismini, hangi takımyıldızda olduğuna göre kolayca bulabiliriz. Gökcisimlerinin gökyüzündeki yerlerini gösteren gökyüzü haritalarında takımyıldızlara yer verilmesinin bir nedeni de budur.
Carl Sagan evrende, dünyadaki gibi gelişmiş uygarlıklara sahip başka canlıların da var olabileceğini düşünmektedir. Bu konuda çalışmalar yapar ve Güneş Sistemimizin dışına da insansız uzay araçları gönderilmeye başlanır. Bu araçlara, dünya dışı varlıklar için “evrensel mesajlar" Taşıyan plaklar koyulmuştur. Bu plaklarda, insan ve gezegenimizde yaşayan başka canlı seslerinden oluşan kayıtlar yer almaktadır.
İki gözümüz olduğu halde çevremizdeki nesneleri çift görmeyiz. Bunu sağlayan, beynimizin “görüntüleri birlestirme” özelliğidir. Gözlerimizin her biri, çevredeki nesneleri ötekinden biraz daha Farklı bir açıdan görür. Sağ gözümüz sağ tarafı, sol gözümüz de sol tarafı daha geaiş açıdan görür. Beynimiz, sağ ve sol gözümüzden gelen iki görünfüyü birleştirir böylece üç boyutlu, tek bir görüntü algılarız. Beynimizin görüntüleri birleştirme özelliği, nesnelerin yakınlıgı ya da uzaklığını algılamamızı da sağlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bilim Çocuk - Sayı 133
Alt başlık:
2009 Ocak
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
62
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tübitak Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Lilişan

Kitap istatistikleri