Bilim Tarihi Sohbetleri

8,6/10  (26 Oy) · 
56 okunma  · 
23 beğeni  · 
868 gösterim
Yaptığı çalışmalarla uluslararası bilim camiasının İslam Bilimler Tarihi alanında en önemli ismi kabul edilen, Müslüman âlimlerin bilim dünyasında oynadıkları yeri doldurulamaz rolü tüm dünyaya tanıtan değerli bilim adamımız Prof. Dr. Fuat Sezginin yaşam serüvenini ve çalışmalarının arka planını anlatan Bilimler Tarihçisi Fuat Sezgin.

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük İslam Bilimler tarihçisi Fuat Sezgin, "Bir valizle çıktım yola. Valizde biraz çamaşır ve birkaç önemli yazmanın fişleri vardı... Onları aldım, çektim gittim." diye anlatıyor yaşam öyküsünü. 40lı yıllardan itibaren en büyük şarkiyatçı olarak kabul edilen Hellmut Ritterin talebesi olarak Bilim tarihine ilk adımını atan Fuat Sezgin 60 darbesi sırasında 147likler diye anılan, üniversiteden uzaklaştırılan öğretim üyelerinden biridir. Birdenbire İstanbul Üniversitesindeyken çalışmaları yarıda kalan Sezgin kaynaklardan uzak kalma pahasına mecburen yurt dışındaki üniversitelere başvuruda bulunur. Günde 17 saatten az çalışmayan, öğle yemeklerini zaman almasın diye bir parça ekmekle geçiştiren biri için birkaç hafta beklemek kâbus gibidir. 15 gün içerisinde Berkeley, Yale gibi çok ünlü Amerikan üniversiteleri kapılarını sonuna açarlar Sezgine fakat Sezgin kaynaklardan uzak kalma endişesiyle okyanusun bu tarafında, Frankfurtta çalışmalarına devam etmeye karar verir.

Sezginin bu ürünleri vermesi hiç de kolay olmaz. Toplam 27 dil bilen Fuat Sezgin, 60ın üzerinde ülkede çalışmalar yapar, çeşitli dillerde yazılmış toplam 600.000 el yazmasını teker teker elden geçirir, İslam coğrafyasında inceleme yapmadığı kütüphane kalmaz. Devlet başkanlarının, kralların ve dünyanın en önemli akademisyen ve işadamlarının saygı ve destekte kusur etmediği Sezginin kıymeti kendi memleketinde geç de olsa yeni yeni anlaşılmaya başlıyor. Açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın yaptığı İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi bu olumlu yaklaşımın en somut örneği. Sevindirici örnekler bunla da son bulmuyor. Sezginin İslamda Bilim ve Teknik adlı 5 ciltlik eseri Türkçeye tercüme edildi.
•Muhayyîr• 
03 Şub 16:33 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

MÜSLÜMANLARIN DİKKATİNE....!!!! Bu kitap, öyle bir kitap ki, Müslümanlara kim olduğunu, nereden geldiğini, tarih sahnesinde nerede bulunduğunu, bilim tarihine ne kattıklarını, 9. ve 16. Yüzyılda ortaya çıkardıkları buluşları... Daha sayamadığım onlarca meselenin cevabını bu kitapta buldum. Artık biz Müslümanlar, Avrupa’ya karşı olan “AŞAĞILIK KOMPLEKSİ” duygularımızdan vazgeçmeliyiz. Batı, her şeyi bizden öğrendi, bizi taklit ederek gelişti. Ey Müslüman! Uyan! Kuran’a sarıl! Tüm varlığınla O’na müteveccih ol! İlim Çin’de de olsa onu al! Müslümanlar kim olduğunu hatırlamalı! Bizden bişey olmaz, yapamayız gibi tavırlardan artık sıyrılmalı! Ey kendine Müslüman diyen! Artık okumanın, araştırmanın ve bilim tarihine yeni katkılar yapmanın zamanı gelmedi mi ?

°Yağmur M° 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

"Belki 60 ülkenin kütüphanelerini gezdim. Bütün Avrupa’nın kütüphanelerini gördüm. Fas’tan Kahire’ye kadar bütün kuzey Afrika’nın, Suriye ve İran’ın kütüphanelerini gördüm. İran kütüphaneleri de çok zengindir. Hindistan, Rusya ne varsa bütün ihtimalleri denedim."

Ilk kitabının yazılması aşamasında bu kütüphanelerde 400.000 'e yakın cilt kitabı inceliyor.Imkansiz gibi görülen bir alanda dünyada tek olma özelliğine sahip önemli bir kitabın sahibi oluyor.

 "İnsanlar zamanlarının çok kısa olduğunu unutuyorlar. Allah’ın kendilerine bir lütuf olarak verdiği bu zamanı faydalı olarak doldurma vecibesinin şuurunda değiller."

Günlük en az 17 saat çalışma prensibini hayatına oturtmuş, hocasının verdiği hedef üzerine her yıl bir dil öğrenmeye çalışmış, 27 dil bilen bir zamane alimi.
Böyle bir insanın yazdığı kitabın fihristini okumak bile bize seviye atlatir:)
Bu bereketli ömrünün meyvesi matematiksel coğrafya, Astronomi, kimya..vb bilimlerinin tarihleri hakkında her biri için titizce  yazilmis kitaplari ve İstanbul'da açılan bir müze. Bu kitap daha çok O'nu ve araştırmalarını tanıtmaya yönelik. Sizlerde bu değerli insanla  tanışmak isterseniz bu kitap başlangıç için güzel bir adım.

Armağan 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son birkaç yüzyılın en temel soru ve sorunlarından biridir: İslam dünyası neden geri kaldı? Bu sorunun içerdiği "geri kalma" varsayımı son yıllarda epeyce sorgulanır hale gelmişse de, yaklaşık iki yüz yıldır siyasetin ve elitlerin verdiği cevap aynıdır: İslam dini dolayısıyla. Sefer Turan'ın Fuat Sezgin üstadımız ile yaptığı söyleşiler ve eserlerinden yapılan alıntılardan meydana gelen Bilim Tarihi Sohbetleri, nazara verdiğimiz soru ile alakadar olanlara muazzam bir malzeme sunuyor. Çok önemli ve dikkate değer, üzerinde derinlemesine düşünülmesi gereken bir tez de ortaya koyuyor Sezgin Hoca eserinde: İslam dünyasındaki gerileme İslam dininden, bilimden ya da düşünceden değil, siyasetten; siyasetin gerilemesinden ve acziyetinden kaynaklanıyor. Derdi olanlarımız, bu eserden başlayarak Fuat Sezgin'in bütün te'lifatını temellük etmeli. Fuat Sezgin'in Bilim Tarihi Sohbetleri adlı eseri sadece okunması değil, inceden inceye mütalaa edilmesi, ezberlenmesi gereken bir eser. Gelecekte adını daha çok duyacağımız Sezgin gibi bir değere sahip olmak milletimiz açısından büyük iftihar. Allah sağlıklı ve uzun ömür versin.

Mantık Akademi 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Fuat Sezginin Sefer Turan ile söyleşisinden bahsedilmektedir.Gerçekten de Sezgin in ülkemiz için çabalarının ne kadar fazla olduğunu göreceksiniz.Yaşadığı tüm zorluklara rağmen asla ülküsünden vazgeçmemiştir.Nitekim yakın bir zamanda İstanbul a da müze açılmasını sağlamıştır.Bize, eskiden İslam dünyası nın fasarya işlerle uğraştığını düşünenlere karşı kanıtlarını vererek çok güzel bir eser daha bırakmıştır.
İslamiyetten önce Yunanlar, Mısırlılar vs bilimde ilerideydiler.Günümüzde ise Avrupalılar ve Amerikalılar bilimde öndedir..Peki bu arada kalan süre zarfında ne olmuştur?Sezgin ömür boyunca uğraştığı alan tam da budur.İslamiyet döneminde 800 yıl boyunca müthiş atılımlar yapıldığından bahsetmiştir.Matematiksel coğrafya,beşeri coğrafya, sosyoloji, matematik, astronomi,müzik, sağlık, felsefe vs alanlarında çağlarının çok ilerisinde olan bir islam dünyasından bahsetmiştir.Amerikanın bulunuşu gibi güncel konular da mevcuttur.
Biz islamiyetten sonra birkaç yy boyunca çağımızın çok ilerisindeydik(9-16yy).Bu ilerlemeyi öncelikle yunan ve latin dünyasının kitaplarını tercüme ederek kazandık.Sonra bilim ürettik ama bunun reklamını yapmayı beceremedik(Şuanki modern dünyada reklamcılık çok ileridedir.)Avrupalılar birçok buluşu kendilerine mal ettiler.Hatta bazı çeviri eserleri bile kendilerine mal ettiler.Bu komik durum karşısında bile Sezgin e kadar kimse etkin bir şekilde itiraz etmemişti. Asırlar boyunca refah ve bilim içinde yaşadık.Sonra üstünlüğümüzü kaybettik.Daha da kötüsü ne yaptığımızı bilmez hale geldik.Bu durumu fark edemedik ve bu duruma bağlı oluşan aşağılık duygusuna kapıldık.Bu olguyu aşmada bir basamak teşkil eden bu eseri okuyabilirsiniz.

Evren5- Kozmos 
13 Şub 09:09 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Fuat Sezgin hocam... Tam bir efsane, deha, ülkemiz ve İslam dünyası için oldukça önemli bir şahsiyet. Onun hayatına, eserlerine ve çalışmalarına dair küçük kırıntılar okumak oldukça keyif vericiydi. Keşke daha fazla bilgim olsa da 15 ciltlik eserini okuyabilsem. Ayrıca İslam bilimi ve bilimadamlarına dair yeni bilgiler öğrenmek çok heyecan vericiydi.En kısa zamanda İstanbul'da açtığı İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi müzesini ziyaret etmek istiyorum. Gelelim biraz yılan dile, kitap editörlük ve içerik açısından oldukça yetersiz, hiç bir akış ve gruplandırma yok. Hocamızın küçük bir hayat hikayesi ile başlayan kitap aniden başka bir yere geçiyor sonra bakıyorsunuz hop başka bir yer, hop başka bir alan... okuması oldukça boğucuydu, ayrıca öz Türkçe karşılıkları varken sürekli eski Türkçe kelimelerin kullanılmasını da zorlama ve sevimsiz buldum. Kitabın içeriği demek varken, neden kitabın muhteviyatı denir ?
Fuat hocayı ve İslam medeniyetini tanıma açısından verimli olan kitap umarım gelecek baskılarında daha derli toplu ve okunabilitesi artar bir duruma getirilir.

Kadir Durukan 
 20 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap içeriği Fuat Sezgin ve Sefer Turan'ın sohbeti şeklinde, zaten ismi bu nedenle Bilim Tarihi Sohbetleri. Kitabı okuduktan sonra çok şey değişti kafamda. Kitabı okurken bilim tarihi hakkında önbilgi ve fikirler ediniyorsunuz.

daha ayrıntılı incelemeyi sitemde paylaşmıştım;
https://www.kadirdurukan.com/...i-sohbetleri-kitabi/

Zehra çelebi 
08 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ilk emri "oku" olan dinin insanları düşünmüş okumuş kainatı ve yaşamış yaşatmış. geçmişinden utanan bir nesil aslında geçmişinden ne kadar da bihaber. bu kitapla onu anladım. kendini ilme bilime adayan bir insanın başarabildikleri. hayallerin sınırlı tutulmaması gerektiğini Fuad Sezgin ile daha iyi anladım.

Fuat Sezgin çeşitli sebeplerle ülkeden gitmiş ve Almanya’da bir enstitü kurmuş. Kendisini Celal Şengör’ün bir programda bahsetmesiyle keşfettim fakat geç kaldım tabii ki. Çünkü karşımızda hayatını tam anlamıyla bilime, gelişime adamış bir insan var. Yakın zamanda Türkiye’ye geldi ancak Almanya kitaplarını (yazma eserler vs) getirmesine müsaade etmedi. Burada bir müze kurdular, Gülhane Parkı’nda. Bu müzede İslam alimlerinin buluşlarının maketlerini sergiliyorlar. Bu kitap röportaj halinde o yüzden daha kolay okunuyor. Birçok konuda fikir sahibi olabilirsiniz faydalı bir söyleşi olduğunu düşünüyorum.

Gündoğumu 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 10/10 puan

Müslümanları ve özellikle milletimizi uyandırmaya çalışan bir hayat öyküsünün kendi dilinden güzel bir röportaj. Bir kendini adamışlığın ve bilme aşkın muşahhas ve yaşayan hali değerli hocamız Fuat Sezgin.

Kitaptan 47 Alıntı

•Muhayyîr• 
28 Oca 10:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mesela bir işe başladıktan bir hafta sonra, insanın kendi kendisine sorması lazım “Bu hafta ben bir şey öğrendim mi?” diye.

Bilim Tarihi Sohbetleri, Fuat SezginBilim Tarihi Sohbetleri, Fuat Sezgin
•Muhayyîr• 
28 Oca 10:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Şimdi düşününüz; siz bir dinin mensubusunuz ve o dinin Peygamberi(SAS) ne diyor: “İki günü birbirine eşit olan insan zarardadır.” Bunu Müslümanlar kâfi derecede göz önüne almadılar. İnsanların dikkatini buna çekmediler. Demek ki İslam dini sizden her gün yeni bir şey istiyor. Yani bu soruyu her Müslüman’ın kendisine sorması lazım.”

Bilim Tarihi Sohbetleri, Fuat SezginBilim Tarihi Sohbetleri, Fuat Sezgin
•Muhayyîr• 
02 Şub 09:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Bilginin zevkine varıp okumak o kadar güzel ki. Başlayınca sürüklüyor insanı!”

Bilim Tarihi Sohbetleri, Fuat SezginBilim Tarihi Sohbetleri, Fuat Sezgin
•Muhayyîr• 
01 Şub 17:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ya sizce?
“Peki Müslümanlar medeniyet tarihinde bu kadar ilerledilerse neden şimdi bu kadar gerideler?” Bu çok zor bir soruydu. Cevabı yok, demiyorum ama çok zor bir soru.”

Bilim Tarihi Sohbetleri, Fuat SezginBilim Tarihi Sohbetleri, Fuat Sezgin
•Muhayyîr• 
02 Şub 09:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“BİLİM vermez sana kendisinden bir şey, eğer sen kendi bütününü ona vermezsen. Verdin mi sen ona bütününü, bilinmez onun sana bir şey verip vermeyeceği.” (En-Nazzām, öl. 840”)

Bilim Tarihi Sohbetleri, Fuat SezginBilim Tarihi Sohbetleri, Fuat Sezgin
Zehra Baysan 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Eğer âlimleri yöneticilerin kapısında görürseniz; o âlimler ne kötü âlimdir, o yöneticiler ne kötü yöneticidir. Eğer yöneticileri âlimlerin kapısında görürseniz o yöneticiler ne güzel yöneticidir, o âlimler ne güzel âlimdir!"

Bilim Tarihi Sohbetleri, Fuat Sezgin (Sayfa 11 - Timaş Yayınları, 5.Baskı- Nisan 2013)Bilim Tarihi Sohbetleri, Fuat Sezgin (Sayfa 11 - Timaş Yayınları, 5.Baskı- Nisan 2013)
5 /