Bilim ve Felsefe Yazıları

10,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
4 beğeni  · 
414 gösterim
Elinizdeki kitap 20.yy'ın bilim ve felsefe anlayışını köklü biçimde dönüştüren Albert Einstein'ın bu konular üstüne kaleme aldığı yazılardan derlenmiş bir seçkidir. Fizik ile felsefenin sıkı bağlılığını ve etkileşimini sürekli vurgulayan bu bilimadamı ve düşünürün söylediği gibi Kendi bilimdalının şu andaki güçlükleri fizikçiyi önceki koşullardan daha fazla bir oranda felsefi problemlerle uğraşmaya ve hesaplaşmaya zorlamaktadır. Bu cümleden olarak bilimadamının deney ve gözlem yanında tıpkı bir filozof ve sanatçı gibi hayalgücünün o büyülü ve çekici dünyalarında metafiziğin o aldatıcı ve sınırsız alanlarında kendini denetlemek koşuluyla kısa süreliğine de olsa dolaşmasını bilmesi gerekir. Çünkü güvenilmez olsa da insanın hayalgücüne ve metafiziğe ihtiyacı vardır. Bu gereksinim temel bilimlerin varlığı ile araştırıcının kuramlarının başarısı için de bir zorunluluktur. Bilimadamının herşeyden önce bir kültür insanı olduğunu vurgulayan A. Einstein yaşamı boyunca elverdiği ölçüde her konu ve sorunla ilgilenmiştir. Bu nedenle okur onun yazılarında bilim felsefesi ile tarihinden din eğitim savaş siyaset ve özgürlük gibi konulara değindiğini görecek kitaptaki incelemelerde fiziğin yaklaşık üçyüz yıllık serüvenine tanıklık edeceği gibi iki büyük savaşın insanlığa ne büyük acılar ve sorunlar getirdiğini de izleyebilecektir. Türkçe'de ilk kez yayımlanan bu yazıların Einstein'ın bilim ve felsefe anlayışını anlamada yardımcı olacağı gibi okurların daha ileri okumalarla bilim ve felsefeye olan ilgilerini de arttıracağını umuyorum.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  6055790660
 • Çeviri:
  Nejat Bozkurt
 • Yayınevi:
  Sentez Yayım Ve Dağıtım
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Doğaya derin derin bakın, o zaman her şeyi daha iyi anlayacaksınız." Albert Einstein/Yaşam, Ölüm, Savaş, Barış, Bilim, Din, Tanrı ve Diğer Şeyler Üzerine

Bilim ve Felsefe Yazıları, Albert EinsteinBilim ve Felsefe Yazıları, Albert Einstein

“Başarılı biri olmaya değil, değerli biri olmaya çalışın. Başarı egoya yakındır. Sevgi değere yakındır.”

Bilim ve Felsefe Yazıları, Albert EinsteinBilim ve Felsefe Yazıları, Albert Einstein

Bernard Shaw' un şu düşüncesine kulak verelim: "Dünyamızın sorunu şu bugün; modası geçmiş lokomotifleri ve dinamoları atabiliyoruz da, eskimiş önyargıları, eskimiş töreleri, eskimiş dinsel ve siyasal yasaları bırakamıyoruz bir türlü. Sonuç ne oluyor? Makineli işler çok iyi gidiyor; ama törel dinsel ve siyasal konularda sürekli açık veriliyor ve her yıl iflasa biraz daha yaklaşılıyor. Budalalığı bırakın artık!

Bilim ve Felsefe Yazıları, Albert Einstein (Sayfa 55)Bilim ve Felsefe Yazıları, Albert Einstein (Sayfa 55)

Bazıları kütle ve enerji arasındaki ilişkiyi keşfederek atom bombasının yapılmasına neden olduğu için Einstein'ı suçlar. Ancak bu kütleçekimi yüzünden düşen uçaklar için Newton'ı suçlamakla aynı şeydir.

Bilim ve Felsefe Yazıları, Albert Einstein (Sayfa 57)Bilim ve Felsefe Yazıları, Albert Einstein (Sayfa 57)