Bilim ve Gelecek - Sayı 185 (Temmuz 2019)

·
Okunma
·
Beğeni
·
17
Gösterim
Adı:
Bilim ve Gelecek - Sayı 185
Alt başlık:
Temmuz 2019
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9771304675614
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilim Ve Gelecek Kitaplığı
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Ses asistanlarındaki kadın ses tonu, kadınların yardımsever, uysal ve yardımcı olmaya istekli hizmetçiler olduğu sinyalini vermektedir. Kadın dijital asistanlarının yayılması, kadın ve asistan arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmekte; kadınları hizmet eden kişi olarak gören ve buna uygun davranmayan kadınları cezalandırma eğiliminde olan bir kültürün pekişmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla teknoloji, cinsiyet eşitsizliğini yalnızca tekrarlamamakta daha da artırabilmektedir.
Dijital asistanların temel sorunlarından biri de sözlü cinsel tacize saptırıcı, caydırıcı veya özür dileyen tepkiler vermeleriyle ilgili. Asistanlar, taciz içerikli sözlere karşı şakacı veya olumlu yanıtlar veriyorlar. Olumsuz yanıtlardan veya kullanıcının konuşmasının uygunsuz olduğunu belirtmekten kaçınıyorlar. Ayrıca Siri erkeklere karşı daha toleranslı. Kadınlardan gelen tacizlere karşı daha net bir üslupla "Bu hoş değil!”, "Ben bu tip bir kişisel asistan değilim” diye yanıt veriyor.
Bunun yanında, raporda ilginç bir anekdot aktarılıyor. Dijital asistanların atası sayabileceğimiz araç navigasyon sistemlerini kullanan erkekler, yol tariflerini (500 metre git, sola dön vb.) bir kadından almak istemediklerinden navigasyon cihazlarında çoğunlukla erkek sesi tercih ediliyordu. Hatta 1990'ların sonunda kadın sesinden talimat almak istemeyen sürücülerin şikâyetleri nedeniyle BMW 5'ler Almanya'da geri çağrılmış. Bu tarihsel deneyimlerden sonra şirketler, yetkeci mesajları erkek sesiyle, yardım amaçlı hizmetleri de kadın sesiyle sunmaya başlamış olabilirler. Örneğin Japonya'daki borsa simsarlarının kullandığı sistemde hisse fiyatları kadın sesiyle bildirilirken işlemleri onaylatmak için erkek sesi kullanılıyor.
Bilim ve Gelecek Dergisi
Sayfa 39 - Yetke: buyurma, yaptırma ya da yasak etme hakkı ya da gücü. eş anlamlısı:otorite

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bilim ve Gelecek - Sayı 185
Alt başlık:
Temmuz 2019
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9771304675614
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilim Ve Gelecek Kitaplığı

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Acemi Okur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%100 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0