Bilim ve Teknik Sayı: 523

·
Okunma
·
Beğeni
·
45
Gösterim
Adı:
Bilim ve Teknik Sayı: 523
Baskı tarihi:
Haziran 2011
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tübitak Yayınları
96 syf.
·3 günde·6/10 puan
Güneş gökadamız Samanyolu’ndaki yüz milyarlarca yıldızdan biri, ancak bizim icin yeri cok özel. Bize en yakın yıldız olan Güneş, Dünya’daki yaşam için vazgeçilmez bir kaynak. Güneş’in konumu ve özellikleri yaşamın başlamasına ve devam etmesine en elverişli koşulları sağlamış durumda.
Güneş üzerine çalışan araştırmacılar Güneş’teki olayların nasıl oluştuğunu, Güneş’teki patlamaların nedenini, Güneş’in enerjisini, üzerindeki lekeleri, kütlesini ve hareketini, manyetik alanının nasıl değiştiğini, Güneş’teki tüm bu değişimlerin Dünya’ya etkisini anlamaya calışıyor.
Derginin bu sayıda ki ana konusu güneş enerjisi. Bu konuyu ele alırken temel enerji kaynağımız Güneş’i yakından ele alıyor.
Zeynep Ünalan “Güneş’in Fiziği” başlıklı yazısıyla Güneş hakkındaki sorulara verilen cevaplar yoluyla onu daha yakından tanımamıza yardımcı oluyor.
Güneş’in bize ulaşan ışınlarını fotosentez yoluyla en verimli şekilde kullanan bitkiler bu enerjiyi diğer canlıların da kullanımına sunuyor. Canlılığın sürmesi için gerekli temel enerjinin yanı sıra başka enerji kaynaklarına da gerek duyuyoruz. Sahip olduğumuz kaynaklarla ilgili birçok
sorun yaşıyoruz. Şu an kullandığımız enerji kaynaklarının bir gün tükeneceği sık sık dile getiriliyor. Tereddütler yaşıyoruz. Bizi nasıl bir dünya bekliyor?
Araçlarımız nasıl çalışacak ya da evlerimiz nasıl ısınacak, aydınlanacak? Kirlenen çevremiz bu duruma daha ne kadar dayanabilecek?
Tüm bu sorulara cevap aranırken, gerek çevre kirliliği, iklim değişiklikleri gibi küresel kaygılar, gerekse enerji kaynaklarının giderek azalması ve fiyatlarının artması nedeniyle, enerji teknolojileri alanında zorunlu bir değişim süreci yaşanıyor. Temel enerji kaynağımız Güneş burada da imdadımıza
yetişiyor. Güneş enerjisini kullanıma sokacak teknolojiler her geçen gün daha verimli ve ulaşılabilir hale geliyor.
Güzel okumalar
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bilim ve Teknik Sayı: 523
Baskı tarihi:
Haziran 2011
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tübitak Yayınları

Kitabı okuyanlar 11 okur

  • Edeb-î Kelâm
  • İbrahim Demiröz
  • Epiktetos
  • Ali murat aydın
  • bali
  • Raci Can Altıntaş
  • Suna
  • RONİ
  • kübra aslan
  • Cihat Özgüncü

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%100 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0