Bilim ve Teknik - Sayı 609 (Deniz Kabukları - 2018 Ağustos)

·
Okunma
·
Beğeni
·
33
Gösterim
Adı:
Bilim ve Teknik - Sayı 609
Alt başlık:
Deniz Kabukları - 2018 Ağustos
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
ISBN:
9771300338001
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tübitak Yayınları
95 syf.
·10/10
Amonyağı yakıta dönüştüren katalizorün keşfi, kalp krizi geçirmeye yakın olan kişileri insanlardan daha önce tespit eden yapay zeka, lazer temelli yaşamsal işlevleri izleyen cihaz üretimi, motorsuz yüzen denizaltı, taşınabilir cihazla tespit edilen sıtma teşhisi ve birçok teknolojik gelişimin yanısıra biyolojik olarak yapılan araştırmaların yer aldığı Ağustos sayısı yine muazzam olayları aktarmış. Aktarmış diyorum çünkü dünyada bunlar olurken büyük ihtimal biz hâlâ politik olayların kıskacı altında can çekişiyoruz. Politikacıların bir nesili mahveden eğitim sistemleri, çekişmeleri ve yalanları sayesinde günden güne bilimden uzaklaşan gençliğin bırakın bilim yapmayı, gelişmelerden haberdar olması bile bir mucize. Dünyada bilim adına olup bitenleri görmek, ülkemizde bunun eksikliğini hissetmek isteyenler için biçilmiş kaftan bir sayı olmuş. Okuyun, okutun.
Ateşböceklerinin erkekleri ılık yaz gecelerinin karanlığında kendilerine uygun eşi bulmak amacıyla ışık saçar.
Yeni bir araştırma, yaşadığımız yüzyılın sonunda pirincin günümüze kıyasla daha az vitamin, protein ve mineral içereceğini tahmin ediyor.
1937 sonbaharı, Moskova. Joseph Stalin’in demir yumruğu ile yönetilmekte olan Sovyetler Birliği’nde kurbanları yüz binlere varacak Büyük Terör dönemi bütün hızıyla devam etmektedir. İnsanlar sudan sebeplerle tutuklanmakta, ya korkunç yaşam koşulları içinde hayatta kalmaya çalışacakları toplama kamplarına sürgün edilmekte ya da idam edilmektedir...
Sıtma parazitlerinin ana besin kaynağı, tüm omurgalıların kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin isimli bir proteindir. Hemoglobinle beslendikçe “hem” olarak adlandırılan bir bileşik üretirler. Parazitler kendileri için zehirli olan bu maddeyi “hemezoin” adı verilen, suda çözünmeyen bir kristal haline dönüştürür. Hemezoin sağlıklı insanların kanında bulunmaz ve kanın diğer bileşenlerinin aksine manyetiktir.
Kimin ne zaman öleceği bilinmez, ama tahmin edilebilir. Google’ın geliştirdiği yapay zekâ uygulaması hastaneye yatırılan hastaların ilk 24 saatte ölüp ölmeyeceğini tahmin ediyor. İlk denemelerde %95 doğruluk oranını yakalayan sistem, hastanın yaşı, cinsiyeti, etnik kökeni, sağlık verileri, tedavi geçmişi gibi verilerini analiz ederek tahminde bulunuyor. İlk başta şaşırtıcı gelse de bu gibi tahminler özellikle özel sağlık sigortası firmalarınca uzunca zamandır yapılıyor, ancak yapay zekâ bu işi çok daha hızlı ve yüksek doğrulukla yapıyor.
Öte yandan Loughborough ve Edinburgh üniversitelerinden bir grup araştırmacının geliştirdiği yapay zekâ insan nefesinden hastalığını tespit edebiliyor. Hastalardan alınan örneklerle eğitilen yapay zekâ, koku alıcılarının yer aldığı bir cihaza üfleyen hastanın hastalığını birkaç dakika içinde tespit edebiliyor. Üstelik bu işi insanlardan çok daha iyi yapıyor
Amonyak (NH3) son yıllarda alternatif bir yakıt olarak görülmeye başlandı. Küresel iklim değişikliğine karşı alınabilecek önlemlerden biri, karbon içeren petrol türevlerinin yerini karbon içermeyen amonyağın alması olabilir. Amonyak yanıcı bir gazdır ve termal enerji santrallerinde kullanılabilir. Ancak hem tutuşma sıcaklığı yüksektir hem de yandığında zararlı azot oksit bileşikleri (NOx) ortaya çıkar.
Japonya’daki İleri Bilim ve Teknoloji İçin Uluslararası Araştırma Örgütü’nde (IROAST) çalışan bir grup araştırmacı, amonyağın yakıt olarak kullanılmasının önündeki bu iki sorunu ortadan kaldıracak bir katalizör (kendisi harcanmadan kimyasal tepkimelerin hızını artıran madde) geliştirdi.
Dr. Satoshi Hinokuma ve arkadaşlarının Journal of Catalysis’te yayımladıkları sonuçlara göre, yeni katalizör hem yanmayı hızlandırıyor hem de zararlı azot oksitlerin oluşmasını önlüyor.
Çünkü bakteriler zamanla antibiyotiklere karşı dirençli hale geliyor. Bakteriler şimdiye kadar üretilmiş çoğu antibiyotiğe çeşitli mekanizmalar yoluyla direnç gösterdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bilim ve Teknik - Sayı 609
Alt başlık:
Deniz Kabukları - 2018 Ağustos
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
ISBN:
9771300338001
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tübitak Yayınları

Kitabı okuyanlar 10 okur

  • leyla salan
  • Kitap Yazar
  • ali ekrem
  • Raci Can Altıntaş
  • Hazal Erorhan
  • Büşra Özdemir
  • İbrahim Demiroz
  • Ömer Efeoğlu
  • Asena
  • Sude Köseoğlu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (1)
9
%0
8
%33.3 (1)
7
%0
6
%0
5
%33.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0