Bilim ve Teknik - Sayı 7 (1968 Mayıs)

·
Okunma
·
Beğeni
·
48
Gösterim
Adı:
Bilim ve Teknik - Sayı 7
Alt başlık:
1968 Mayıs
Baskı tarihi:
1 Mayıs 1968
Sayfa sayısı:
35
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tübitak Yayınları
Bilim ve Teknik yolculuğumda 7. sayıyı da okumuş bulunmaktayım.
Evet bu sayı aslında beni biraz duygulandırdı diyebilirim. Nedeni ise derginin sonunda yer alan Saygı Değer Marie Curie'nin bizlere, insanlık tarihine kattığı eserleri ve buna istinaden hayatını yoksul içinde geçirmesi gerçekten beni üzdü.

O; Kızlarının Annesi, Kocasının Eşi ve Bilim dünyasının saygı değer insanlarından birisiydi. Radyum elementini bulduğunda daha 32 yaşındaydı ve yeni doğum yapmıştı. Hayatını eşiyle birlikte Bilime ve İnsanlara faydalı olmaya adamıştı. Ve eşiyle birlikte bir alçakgönüllülük abidesiydi. Evet Madam Curie'yi hepimiz duymuşuzdur, ama sizlere tavsiyem hayatınızdan bir 15 dk. ayırıp bu muhteşem Kadının yaptıklarına bir göz atın. Sizin de ilginizi çekeceğine inanıyorum. Neyse bu muhteşem Bilim Kadınını anlatmam uzun sürer :) Dergimize gelirsek;
Bu sayıda kapaktan da anlayacağınız gibi Güneş ve onun yaydığı enerji üzerinde durulmuş, yani güneş enerjisini kullanmak düşünülüyormuş. Şu an günlük hayatımızda Güneş Enerjisi her alanımıza girdi. Elektrik üretiminden tutun, evimizdeki suyun ısıtılmasına kadar. İşte o dönemler Bilim İnsanları bunu amaçlamışlardır. Yani kullandığımız Güneş Panellerinin mazisi en fazla 50 yada 60 seneye dayanır. Benim ilgimi çeken diğer konulara gelirsek; Sivrisineklerin bizi nasıl karanlıkta tespit edip ısırdığını ve buna engel olabilecek bulgular denenmiştir, yani şuan evlerimizde kullandığımız modern sinek kovucuların o zamanlar yeni yeni temelleri atılmıştır. Bu arada Sivrisinekler sandığımızdan da zeki canlılar :)
Onun dışında Vitaminler ve fazla alındığında oluşacak zararların üzerinde durulmuş. Bence bu makaleleri her bireyin okuması gerekiyor. Ayrıca demeden geçmeyim Bilim ve Teknik, bilginin yanında size televizyonunuzun nasıl ayarlanacağını da gösteriyor, eğer evinizde tüplü, siyah-beyaz ekran bir televizyona sahip iseniz bu sayıya bir göz atın derim :D
Bilmiyorum, yaptığım incelemeleri sanırsam 1 yada 2 kişi okuyor. Bu beni biraz üzse de yinede dergiyi incelemeyi bırakmıyacağım. Aslında okunsa beni daha çok heyecanlandıracağına inanıyorum. Böylece sizlere daha iyi incelemeler yazabileyim.
Neyse şuan bu yazdıklarımı sonuna kadar okuyan değerli insan, bence bu dergiyi okumalısın. Ben dergiyi ilk incelememde dediğim gibi Tübitak'ın sayfasından PDF yoluyla okuyorum. Umarım bu dediklerimi bir düşünürsün.
Bu Nadide Eseri Okuman Dileği İle...
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bilim ve Teknik - Sayı 7
Alt başlık:
1968 Mayıs
Baskı tarihi:
1 Mayıs 1968
Sayfa sayısı:
35
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tübitak Yayınları

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Heisenberg'in Kedisi
  • Yok

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%100 (2)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0