Bilim ve Ütopya - Sayı 301 (Psikolojimiz Neden Bozuluyor?)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10
Gösterim
Adı:
Bilim ve Ütopya - Sayı 301
Alt başlık:
Psikolojimiz Neden Bozuluyor?
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
83
Format:
Karton kapak
ISBN:
97713016717018
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Organizmanın son çıkış olarak ortaya koyduğu; donakalma, ölü gibi yapma tepkisidir. Nabız çok yavaşlar, solunum neredeyse durmuş gibidir. Toptan bir çökme, teslim olma durumudur. Savaşılamadığı ve kaçılamadığı için kaynakların tasarrufuna yönelik bir durumdur, bu nedenle koruyucu çökme de denilir.
Sürüngenler için uyumsal temel savunma mekanizması olan ve uzun süre sürdürülebilen donma tepkisi memeli için kısa süreli bir uyum davranışıdır, uzun sürmesi memeli sinir sistemi için hasar verici, katlanılması çok zor bir dehşet durumudur.
Memeliler için bu en ilkel savunma etkinliğinde uzun süre kalmak tehlikeli olabilir. Bu durum daha fazla enerji gerektiren ve yüksek oksijen bağımlı memeli organizmalar için yıpratıcıdır.
İnsanın bir tür olarak ayrımlaşması yaklaşık 2-5 milyon yıl öncesine dek uzanmakta, anatomik, yani yapı olarak modern olan bizim gibi insanlar yaklaşık 180 bin ila 250 bin yıldır, bilişsel olarak modern insanlar yani her açıdan bizim gibi olan insanlar ise yaklaşık 60-90 bin yıldır dünya üzerinde bulunmaktadır.
İnsan bu maceranın neredeyse tamamına yakınını yalın bir biçimde doğayla iç içe ve toplumsal olarak da avcı-toplayıcı toplum dediğimiz küçük topluluklar halinde geçirmiştir.
Yani bir tür olarak insanın içinde varolduğu, yaşamını sürdürdüğü ve evrimleştiği, uyum sağladığı ortamla bugünün modern dünyası arasında hem çevresel hem de toplumsal anlamda çok ciddi farklar vardır. Evrimsel psikoloji gözlüğünden pek çok ruhsal rahatsızlık işte yapıyla ortam arasındaki uyumsuzlukların sonucudur.
Kolektif
Sayfa 6 - Evrimsel Psikoloji ve Psikoterapi
Dış tehdidi fark etme ve önlem alma; enerjisini koruma ve tüketmeme ilkel insanın yaşamını sürdürmek için başarılı olmaya çalıştığı iki temel uğraşıdır. Beynimizin ortaya çıktığı ve çok uzun bir sürede yaşamaya devam ettiği ilkel ortamda bu iki hedefe son derece uygun bu yapı ve temel yöntemler bugünün modern dünyasının şartlarına ise tam olarak uygun değildir. Çünkü bugünün dünyasında doğrudan dış tehdit ve tehlikeler daha az, enerji elde etmek ise çok daha kolaydır.
Bu uyumsuzluk bizi yapısal anlamda bazı ruhsal rahatsızlıklara yatkın hale getirir:
Zarar görme modunun aşırı ve uygunsuz etkinleşmesinden anksiyete-kaygı bozuklukları, enerjiyi koruma modunun aşırı ve uygunsuz etkinleşmesinden de depresyon, yani ruhsal çökkünlük ortaya çıkar.
Öte yandan psikopatolojilerin bazı çevresel durumlara verilen olağan tepkileri ifade edebileceği düşünüldüğünde, patolojiler yetiştikleri çevreye uyum sağlamış fenotipler olarak da değerlendirilebilir.
Yani bugünün patolojisi dünün uyumsal davranışı olabilir. Bu dün yalnızca bireysel dün değil, insanın dünüdür.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bilim ve Ütopya - Sayı 301
Alt başlık:
Psikolojimiz Neden Bozuluyor?
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
83
Format:
Karton kapak
ISBN:
97713016717018
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Ilgaz

Kitap istatistikleri