Bilim Ve Yanılgı

7,0/10  (6 Oy) · 
17 okunma  · 
4 beğeni  · 
660 gösterim
Günümüzün önde gelen gazeteci yazarlarından Taha Akyol'un, bundan önce yayımladığımız Medine'den Lozan'a adlı eseri ilgiyle karşılanmıştı. Bilim ve Yanılgı, Akyol'un, yayınlarımız arasında çıkan ikinci kitabı... Yazar, eserinin kaleme alınış gerekçesini şöyle açıklıyor:"Avrupa'da rasyonalizmin başlangıcı sayılan Descartes'ın Metot Üzerine Konuşmalar adlı kitabı, çıkışından iki yüz elli yıl sonra Türkçe'ye çevrilmiştir. Oysa Gazali ve İbni Rüşd'ün kitaplar, yayımlanışlarından elli yıl sonra Batı dillerine çevrilmiş ve bu çeviriler, Rönesans'ı uyandıran etkenlerden biri olmuştur. Gerileme tarihimizin bir fotoğrafıdır bu zaman farkı! Bu gecikmenin felaketli faturaları yetmiyormuş gibi, şimdi XXI. Yüzyıl bizi 'bilgi toplumuna' yetiştirmeye mecbur ediyor! Nasıl başaracağız? Eskiden düşündüğümüz gibi düşünerek, zihnimizi eskisi gibi çalıştırarak yeni bir çağa ulaşabilir miyiz? Bilgi sandığımız yanılgılarımızı tekrarlayarak nereye varabiliriz? Bilim öncelikle metot demek olduğuna göre, artık düşüncelerimizi, ideolojillerimizi 'metot' süzgecinden geçirmemiz, metotla teste etmemiz gerekmiyor mu?"Bir başka söylemle anlatırsak, Taha Akyol, elinizde tuttuğunuz kitabında, okurlarına, uğrunda ömürler tüketilmiş sağlı sollu düşünce ve ideolojileri, bilimsel yöntem açısından sorgulamayı, sınamayı öneriyor.
Ahmet G. 
27 Nis 13:18 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Taha Akyol tüme varıyor bu kitapta. Rasyonel ve tutarlı bir tezin peşinde koşuyor. Kitap, siyasi geyiklerde çok işe yarıyor. Tasarımı metro'da, metrobüste kızları size baktırmasa da çözülememiş bir sırrın üzüntüsünü derinden hissettiriyor. Devamı kitapta Sayın Akyol nanik yapmış bir fotoğrafını koymalı. Matbaa'nın geç gelmesiyle, artık işe yaramaması arasında bir iltisak vardır. Bunu ilişkilendirmek için elektriğin kesilmesi ve şarj aletlerimizin kaybolması gerek.

Kitaptan 5 Alıntı

KubraYSN 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Demek ki,eğitim sorunu sadece diplomalı adam yetiştirmek meselesi değildir.

Bilim Ve Yanılgı, Taha Akyol (Sayfa 156)Bilim Ve Yanılgı, Taha Akyol (Sayfa 156)
KubraYSN 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bizim dimağımız henüz eşyadan fikirlere intikal edemiyor,fikirlerden eşyaya geçmeyi tercih ediyoruz.Çünkü bu sayede düşüncelerimiz sonsuz hayaller içinde,her şeyi kendi emellerine göre tertip edebileceği hayali bir çevre bulabiliyor.

Bilim Ve Yanılgı, Taha Akyol (Sayfa 12)Bilim Ve Yanılgı, Taha Akyol (Sayfa 12)
KubraYSN 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Düşünmek ise zordur,doğrulara doğru gerçekten zor bir yolculuktur.Yolda bizi en çok şaşırtıp yanıltacak kılavuzlarımız,bizzat kendi psikolojimizin putlarıdır,önyargılarımızdır,kendi kaygılarımız ve özlemlerimizdir.

Bilim Ve Yanılgı, Taha Akyol (Sayfa 20)Bilim Ve Yanılgı, Taha Akyol (Sayfa 20)
KubraYSN 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ve böyle her şeyci ideolojilerde zihnin tek işlevi vardır:Kendi kaynaklarını tekrar tekrar okumak,başka kaynakları ise ya reddetmek ya da ön kabullere göre süzerek ve amaca uygunluğuna göre seçerek okumak.

Bilim Ve Yanılgı, Taha Akyol (Sayfa 10)Bilim Ve Yanılgı, Taha Akyol (Sayfa 10)
KubraYSN 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Her şeyi izah eden yaklaşımların bir yanılgı olduğu kesindir.

Bilim Ve Yanılgı, Taha Akyol (Sayfa 16)Bilim Ve Yanılgı, Taha Akyol (Sayfa 16)