Bilime Yön Verenler - Margaret Mead Antropoloji

4,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
75 gösterim
Emine Üstün 
 20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1920' lerde Margaret Mead adında bir kadının, Amerikan yerlilerinin kültürlerini araştırmak amacıyla yola çıkması anlatılıyor. O dönemde bir kadının böyle bir araştırma amacıyla yerli halkın yaşadığı alanlara gitmesi ne kadar tepki toplasa da, bu kadın olumsuzluklara rağmen araştırmalarını sürdürüyor. Üniversite hocamın tavsiyesiyle okuduğum bu kitap, Margaret adındaki bu kadına hayranlık duymamı ve yaşam öyküsünü merak etmemi sağlıyor. Bu araştırmaları ile "Samoa' da Yaşlanmak" kitabını yazan Margaret; insana ve onu oluşturan kültürü derinlemesine inceliyor. Bu kitapta özellikle, "doğa ve terbiye" konusu dikkat çekiyor. Çocukların her seyi doğal yolla öğrenmesi "doğa" ; çocukların aile terbiyesi ve öğretisi ile yetişmesi de "terbiye" olarak addediliyor.

Kitaptan 3 Alıntı

Emine Üstün 
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsanları anlamak ve kültürlerini tam anlamıyla öğrenebilmek, ancak böyle bütün buruna, yoğun biçimde bir arada yaşamakla söz konusu olabilir. Birbirine bağlı yaşamları yakından inceleyerek insanlığın var olma gereksinimini, durmaksızın yinelenen deneyimlerini ve yakınlığın anlamını tam olarak çıkarabiliriz. Çünkü yakınlığın kaynağı, eski şakalara tekrar tekrar gülmekte, eski kavgalardaki öfkeyi anımsamakta, aynı alacakaranlıkta yemek yemekte, ama babaları doğmadan önce olup bitenlerin çocuklara, masallar biçiminde tekrar tekrar anlatmasındadır.

Bilime Yön Verenler - Margaret Mead, Michael Pollard (Sayfa 58)Bilime Yön Verenler - Margaret Mead, Michael Pollard (Sayfa 58)
Emine Üstün 
 20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Birçok kültürdeki insanlar, bedenlerini süsleyerek kişiliklerini ve kimi zaman da toplum içindeki yerlerini belirlerler.

Bilime Yön Verenler - Margaret Mead, Michael Pollard (Sayfa 7)Bilime Yön Verenler - Margaret Mead, Michael Pollard (Sayfa 7)
Emine Üstün 
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Daha yaşamın ilk aylarında, çocuk, bir kadının elinden öteki kadının ellerine rahatlıkla verilirken, bir insana büyük önem verilmemesi, bir ilişkiye büyük umutlar bağlanmaması gerektiği dersi öğreniliyordu.

Bilime Yön Verenler - Margaret Mead, Michael Pollard (Sayfa 21)Bilime Yön Verenler - Margaret Mead, Michael Pollard (Sayfa 21)