Bilime Yön Verenler - Margaret Mead (Antropoloji)

·
Okunma
·
Beğeni
·
109
Gösterim
Adı:
Bilime Yön Verenler - Margaret Mead
Alt başlık:
Antropoloji
Baskı tarihi:
1996
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
Çeviri:
Leyla Onat
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlkkaynak Kültür Sanat
64 syf.
·Puan vermedi
1920' lerde Margaret Mead adında bir kadının, Amerikan yerlilerinin kültürlerini araştırmak amacıyla yola çıkması anlatılıyor. O dönemde bir kadının böyle bir araştırma amacıyla yerli halkın yaşadığı alanlara gitmesi ne kadar tepki toplasa da, bu kadın olumsuzluklara rağmen araştırmalarını sürdürüyor. Üniversite hocamın tavsiyesiyle okuduğum bu kitap, Margaret adındaki bu kadına hayranlık duymamı ve yaşam öyküsünü merak etmemi sağlıyor. Bu araştırmaları ile "Samoa' da Yaşlanmak" kitabını yazan Margaret; insana ve onu oluşturan kültürü derinlemesine inceliyor. Bu kitapta özellikle, "doğa ve terbiye" konusu dikkat çekiyor. Çocukların her seyi doğal yolla öğrenmesi "doğa" ; çocukların aile terbiyesi ve öğretisi ile yetişmesi de "terbiye" olarak addediliyor.
İnsanları anlamak ve kültürlerini tam anlamıyla öğrenebilmek, ancak böyle bütün buruna, yoğun biçimde bir arada yaşamakla söz konusu olabilir. Birbirine bağlı yaşamları yakından inceleyerek insanlığın var olma gereksinimini, durmaksızın yinelenen deneyimlerini ve yakınlığın anlamını tam olarak çıkarabiliriz. Çünkü yakınlığın kaynağı, eski şakalara tekrar tekrar gülmekte, eski kavgalardaki öfkeyi anımsamakta, aynı alacakaranlıkta yemek yemekte, ama babaları doğmadan önce olup bitenlerin çocuklara, masallar biçiminde tekrar tekrar anlatmasındadır.
Daha yaşamın ilk aylarında, çocuk, bir kadının elinden öteki kadının ellerine rahatlıkla verilirken, bir insana büyük önem verilmemesi, bir ilişkiye büyük umutlar bağlanmaması gerektiği dersi öğreniliyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bilime Yön Verenler - Margaret Mead
Alt başlık:
Antropoloji
Baskı tarihi:
1996
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
Çeviri:
Leyla Onat
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlkkaynak Kültür Sanat

Kitabı okuyanlar 3 okur

  • Nesrin
  • Emine Üstün
  • Bir Tutam Umut

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%100 (1)
3
%0
2
%0
1
%0