Bilimin Gizli Anarşisi

7,8/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
299 gösterim
Kurulu düzen bilimin imajını tamamen değiştirdi. Bilim; Coca Cola, Apple gibi bir markaya dönüştürüldü. Mantıklı, sorumlu, güvenilir, doğrucu, heyecansız, nesnel, akılcı gibi sıfatlarla bilimin marka kimliği güçlendirildi. Tutkulara ya da duygulara esir olmayan bir çift güvenli el.

Ama bilim hiç de bu özelliklere sahip olmayan bilim insanlarınca yaratılır. Aslında bilimimizi yaratanlar, kurallara göre oynamak yerine devrimler başlatmayı tercih eden tahrip edici radikallerdir. Çığır açan bir buluş yapmak için, en ünlü bilim insanlarımız ne gerekirse yapmışlardır - mistik görüleri takip etmek (Einstein), kandırmak (Galileo) ve uyuşturucu kullanmak (Steve Jobs) gibi. Kendileri ve başkaları üzerinde deneyler yapanlar da olmuştur, bu sırada öldükleri de. Bilim daha çok kuralları yıkmakla, sonucun ne olacağına aldırmamakla ve içindeki gizli anarşiyi kutlamakla ilgilidir. Bilim geleceğimiz için o kadar önemli ki, artık üzerindeki örtü kaldırılmalıdır.

Michael Brooks kitabında perdenin arkasına bakıyor ve bilim insanlarının çığır açan keşifler yapmak için ne tür aşırılıklara başvurduklarını, nelere katlandıklarını gösteriyor. Tüm bakış açınızı değiştiren sarsıcı bir manzara!
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  260
 • ISBN:
  9786054972357
 • Çeviri:
  Niran Elçi
 • Yayınevi:
  Aylak Kitap
 • Kitabın Türü:
Oktay Y. 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 5/10 puan

Kitabın size vaat ettiği şey bilimin bilindik tarihini değil, aslında arka planda nasıl ilerlediğini anlatmak ve gerçekten bu amaca hizmet ediyor diyebilirim. Michael Brooks, bu kitabı bilimin gelecekteki öneminin anlaşılması için üzerindeki perdenin kalkması gerektiğini düşünerek yazıyor. Özetle Bilimin Gizli Anarşisi, bizlere bilimin her zaman dürüst olarak değil bazen de uyuşturucularla, hilelerle ve hile denebilecek seviyeyi bile aşan sahtekârlıklarla ilerlediğini anlatıyor.

Kitaptan 16 Alıntı

Ferman Mamedov 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Jonathan Swift bir kez, "Bu dünyada gerçek bir dahi belirdiğinde şu işaretten anlayabilirsiniz: Bütün ahmaklar aleyhine ağız birliği eder."

Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 167 - Aylak Kitap)Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 167 - Aylak Kitap)
Ferman Mamedov 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Louise Brown son derece sıradan bir isim, ama Batı dünyasının zihninde kalıcı bir yankı bıraktı. Şaşmamak gerekir: Brown dünyanın ilk deney tüpü bebeğiydi.

* 25 Temmuz 1978

Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 135 - Aylak Kitap)Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 135 - Aylak Kitap)
Ferman Mamedov 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

FC Barcelona
FC Barcelona dünyanın en iyi futbol takımlarından biridir ve bu takım tamamen taraftarlarına aittir, taraftarlarca yönetilir. FC Barcelona hayırsever bir güç olmayı hedeflemektedir. Örneğin formalarında Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF'in logosunu taşırlar - ve bu ayrıcalık için para öderler. Kulüp her sene gelirlerinin yüzde 0,7'sini UNICEF'e bağışlar.

Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 201 - Aylak Kitap)Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 201 - Aylak Kitap)
Ferman Mamedov 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Faraday'ın sözleriyle, "doğanın gizemlerini çözmek Tanrı'nın tezahürlerini keşfetmekti".

Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 40 - Aylak Kitap)Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 40 - Aylak Kitap)
Ferman Mamedov 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bilim, mantığa meydan okuyan başarılar ve daha da mantıksız gelen başarısızlıklarla doludur.

Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 14 - Aylak Kitap)Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 14 - Aylak Kitap)
Ferman Mamedov 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ama fikir nereden geliyor? Her yerden ve hiçbir yerden. Her neresiyse oradan. Ne olsa uyar. Bilimin California'ya korkutucu ölçüde benzediği anlaşılıyor: İnsanların tuhaf tuhaf fikirlere kapıldığı bir yer.

Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 24 - Aylak Kitap)Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 24 - Aylak Kitap)
Ferman Mamedov 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1827'de, bilim insanları yumurtayı keşfettiler ve döllenme sürecinin gizemini çözmeye başladılar. Döllenmeden doğuma kadarki gelişimin kesintisiz olduğu ortaya çıktı ve bu yüzden doğmamış çocuğun ruhunu kurtarmak için kürtaj yasaklandı. 1869'da Papa 9. Pius hamileliğin tüm aşamalarında kürtajın ölümcül yasak olduğunu ilan etti.

Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 140 - Aylak Kitap)Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 140 - Aylak Kitap)
Ferman Mamedov 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bilim insanları için araştırmalarının özgürlüğünü satın almaya yetecek kadar paraya sahip olmak önemli olsa da, en başarılı bilim adamları servet yapmakla ilgilenmez. İngiliz doktor Thomas Browne'in on yedinci yüzyılda söylediği gibi, "Kimse bilim mabedine bir tefecinin ruhuyla girmemelidir." Einstein bilim insanının bakış açısını tipik sade tarzıyla ifade etmiştir: " Hayatınızı ondan kazanmak zorunda olmasanız, bilim harika bir şey."

Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 142 - Aylak Kitap)Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 142 - Aylak Kitap)
Ferman Mamedov 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir seferinde Einstein, kuramsal fiziğin nasıl yapıldığını bilmek istiyorsanız, en son sormanız gereken kişinin bir kuramcı olduğunu söylemişti. "Bir ilkeyi yakın takip etmenizi öneririm: Onların sözlerini dinlemeyin, yaptıklarına dikkat edin," demişti.

Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 63 - Aylak Kitap)Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 63 - Aylak Kitap)
Ferman Mamedov 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Transistor
Transistör çağdaş dünyayı tanımlayan teknolojidir.
...
Transistörler olmasa, bugünün dünyası tanınmaz bir hale gelir.
Yirmi birinci yüzyılda transistörleri hayal edilemez ölçüde küçültmeyi başardık: 2008'de Bell Labs tek bir molekülden oluşan bir transistör çıkardı. Dünyanın ilk transistörü bir santimetre kalınlığındaydı. O da Bell Labs'de anarşiden doğmuştu: Walter Brittain, John Barden ve patronları William Shockley transistörü icat ettikleri için 1956'da Nobel fizik ödülünü kazandılar ama Stockholm'e geldiklerinde birbirlerine düşmandılar.

Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 163 - Aylak Kitap)Bilimin Gizli Anarşisi, Michael Brooks (Sayfa 163 - Aylak Kitap)
2 /