Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev (eleştirilere Yanıtlar)

7,9/10  (8 Oy) · 
22 okunma  · 
2 beğeni  · 
712 gösterim
“[...] Eski devlet adamları durmaksızın ahlaktan ve erdemden söz ederlerdi; bizimkiler sadece ticaretten ve paradan söz ediyorlar. [...] İnsanlara bilgi veren bu bilginlerin halkın mutluluğu için çalışmaları onlara yaraşan tek ödül olsun; İşte o zaman erdemin, bilimin ve iktidarın soylu bir rekabet içinde çaba harcayarak, insanların mutluluğu için bir araya gelerek neler yapabileceği görülür. Ama iktidar ve güç bir tarafa, bilgi ve bilgelik diğer tarafta ayrı ayrı kaldıkça bilginler önemli şeyleri pek az düşünürler, hükümdarlar büyük işleri pek az başarırlar ve halklar yoksulluk içinde yaşlanmaya ve mutsuz bir halde yaşamaya mahkûm olurlar.”

Birinci söylevin bu iki çarpıcı pasajı Rousseau’nun temel kaygılarını yansıtmakta. Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev, Rousseau’nun yapılan eleştirilere verdiği yanıtlarla bir bütünselliğe ulaşarak gerçek anlamını kazanıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  170
 • ISBN:
  9789754688436
 • Çeviri:
  İsmail Yerguz
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Asma Yaprağı 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 7/10 puan

Güzel bir kitap, kesinlikle okunmalı diye düşünüyorum fakat okumaya başlamadan önce kendi düşüncelerinizi bir kenara bırakmakta fayda var. Çünkü yazar çok farklı bir yerden ele alıyor konuyu.Eğer kendi fikirlerinizi bir kenara bırakıp okumaya başlamazsanız büyük ihtimalle her sayfa da her paragrafta "öyle şey mi olur?" gibi cümleler kurarsınız kendi kendinize diye düşünüyorum. Ve son olarak kelimelerin doğru kullanıldığında ne kadar güçlü etkisi olduğunu göreceksiniz. Dünyanın doğru kabul ettiği bir noktayı acaba yanlış mı gerçekten bile diyeceksiniz.

Gülşah Şahin 
09 Haz 17:37 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Başlarda olur mu öyle şey dediysen de önyargısız ve kendi düşüncelerimden bağımsız olaeak okuduğumda yer yer hak verdim.
Daha önce başka hiçbir kitabını okumadığımdan tam olarak anlatım dilini sevdim diyemem.
Bu kitapta önceliğimiz "erdem" Roosseau'nun ki Erdem çok önemli bir kişilik özelliğidir.
Süslü şeyler, süslü sanatları, lüks şeyler arttıkça ahlakımızdan ve erdemlerimizden kaybedeceğimize inanıyor yazar. Haksız da sayılmaz dimi ama?!

Bana göre Rousseau'nun en sağlam kitabıdır. Çoğu düşüncesine katıldığım filozof, insanın ''doğa'' durumundaki özgürlüğünden ve bilim-sanat kavramlarının onu gittikçe yönetilir hale getirdiğini söyler. Bilim ve sanatlar geliştikçe insanlar samimiyetlerini kaybeder. Maskeler yaratırlar. Tek zararı bu değil, ahlak ve erdem kavramlarını da yok eder. Aydınlanmanın çocuğu olmasına rağmen aydınlanmayı eleştirebilen nadir filozoflardan.

Kitaptan 5 Alıntı

Buse Koparal 
22 Tem 19:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Zaten gerçeği gerçekten ve yürekten arayan nerede? En iyi niyetlerle yola çıksak bile, bulduğumuz şeyin doğru olduğundan nasıl emin olabiliriz?"

Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 20 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Basım, Mart 2007, Çeviri: Sabahattin Eyüboğlu)Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 20 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Basım, Mart 2007, Çeviri: Sabahattin Eyüboğlu)
FranZe 
10 Şub 23:36 · Kitabı okudu

Ahlak üzerine tartışırken çok eski zamanlardaki gösterişsiz sadeliği anmadan geçmemiz elbette olanaksızdır.O dönemler,bizzat doğanın elleriyle süslenmiş güzel birer deniz kıyısı gibiydi.Bu kıyılardan uzaklaşmak hepimizi hüzünlendiriyor ve yol üzerinde sürekli dönüp dönüp bakıyoruz.O kıyılarda,bütün işlerini Tanrılara uygun ve onların gözetiminde yapmayı seven kötülükten uzak ve erdem sahibi kişiler,küçük evlerinde Tanrıyla birlikte kalıyordu.Ancak bir süre sonra kötülüğe bulaşıp erdemlerini kaybettiklerinden,bu rahatsız edici gözetmenlerden bıkarak onları ihtişamlı tapınaklara kilitlediler.Bununla da yetinmediler ve sonunda onları tapınaklardan da çıkararak her birine kendileri yerleştiler. ...

Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev, Jean-Jacques RousseauBilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev, Jean-Jacques Rousseau
Buse Koparal 
22 Tem 19:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hep nezaket gerekleri, kibarlık zorunlulukları içindeyiz; hep âdetlere, kurallara uymaktayız. Hiç kendi ruhumuza uyduğumuz yok. Kimse olduğu gibi görünmeye cesaret edemez olmuş."

Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Basım, Mart 2007, Çeviri: Sabahattin Eyüboğlu)Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Basım, Mart 2007, Çeviri: Sabahattin Eyüboğlu)