Bilinçdışının Kaşifi - Sigmund Freud

8,0/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
438 gösterim
Yirminci yüzyılın en etkili düşünürlerinden biri olan Freud'un bilime en büyük katkısı insan zihnini araştırmak için yeni bir yol sunmasıydı.

Yaşamöyküsü Dizisi, Dünyayı kavrayışımızı biçimlendiren bilim adamlarının kişisel öykülerini tarihsel arka planlarıyla birlikte anlatan kitaplardan oluşuyor. Bilim adamlarının çalışmalarını ve bu çalışmaları kuşatan temel bilgileri de özetleyen yaşamöyküsü kitapları aynı zamanda sağlam birer başvuru kaynağı...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2002
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9789754032543
 • Orijinal Adı:
  Sigmund Freud - Explorer of the Unconscious
 • Çeviri:
  Füsun Akatlı
 • Yayınevi:
  Tübitak Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bir yazarın/düşünürün kendi eserlerini okumaya başlamadan önce biyografisiyle ve yaşadığı ortam ile alakalı araştırma yapmaz isem, okuduğum kitaba bir nesne muamelesi yaptığımı hissederim. Arka planda olup biteni bilmemek çok büyük bir eksikliktir benim için. Hiçbir eser dış etkenlerden yalıtılmış değildir. Bu kitap da giriş yapmak için oldukça yeterli.

Freud'un çalışmaları kusursuz değildi elbette ancak bu çalışmalara muhalif olanlara karşı tepkisi ilginçti. En yetenekli öğrencilerinden bazılarını düşüncelerine yeterince saygı göstermedikleri için akımının dışında bırakan bir kişilik. Aynı zamanda diğer psikinalalistlerle, psikiyatrlarla ilişkilerini de görmek mümkün kitapta. Özellikle Alfred Adler ve Carl Gustav Jung, "Freud'un vefasız oğulları" şeklinde niteleniyor.

"Freud, modern anlamiyla bir bilim adamı değildi ancak binlerce araştırmacı, terapist, sanatçı ve yazarın davranislarin ardındaki bilinçdışı güdülenmeleri, kabul etmeyeceğimiz duyguları, rasyonel düşünce maskesinin gerisindeki karanlık temelleri araştırmalarını mümkün kıldı."