·
Okunma
·
Beğeni
·
3.107
Gösterim
Adı:
Bilinenden Kurtulmak
Baskı tarihi:
Ağustos 2009
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754688290
Orijinal adı:
Freedom Of The Known
Çeviri:
Ayşegül Korkmaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Omega
13 yaşındayken "dünya öğretmeni" seçilen Krishnamurti, hayatını dünyayı dolaşarak, insanlarla, yaşama ve dünyaya dair konuşarak geçirdi. Kendisine mesihlik yakıştırılmış olmasına rağmen bunu hiçbir zaman kabul etmedi. Onun için, karşılaştığı herkes başlı başına bir "birey"di. Bu nedenle öğretmekten çok paylaşmayı ilke edindi. Yine de dünya üzerindeki milyonlarca kişi ondan çok şey öğrendi.

Otoriteyi reddedebiliyor musunuz? Reddedebiliyorsanız, nesillerdir içinizde taşıdığınız yanlış bir şeyden kurtulmuşsunuz demektir. O zaman ne olur? Daha çok enerjiniz, daha çok kapasiteniz, daha çok gayretiniz olur, kuvvetiniz ve canlılığınız artar.

Kendimizi anlamak, hiçbir otorite gerektirmez. Kendimizi anlamak için ne dünün otoritesi gerekir ne de bin yılın. Çünkü biz canlı varlıklarız, devamlı hareket eden, akan, hiç durmayan.
Kendimize dünün ölü otoritesiyle baktığımızda yaşam denen hareketi, o hareketin güzelliğini ve niteliğini anlayamayız.
İster kendinizin ister başkasının olsun, her tür otoriteden kurtulmak, düne ait her şey karşısında bir ölü gibi tepkisiz olmaktır; böylece zihniniz daima taze, daima genç, daima masum, hayat ve tutku dolu kalır.
(Tanıtım Bülteninden)
160 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle Jiddu Krishnamurti boşuna "dünya öğretmeni" lakabını almamış diye sözlerime başlamak istiyorum. Gerçekten bu kitabı okuduğunuzda hak vereceksiniz. Hint sinemasından sonra edebiyatı da beni adeta mest etti diyebilirim. Edebiyatıyla ilgili çok detaylı bilgim olmamakla birlikte, yapısı itibariyle çok fazla çeşitliliğe sahip bir ülke. Doğal olarak bunun da edebiyatına yansıdığı kanaatindeyim. Varsa Hint edebiyatıyla ilgili önerileriniz alabilirim.

Kitaba gelecek olursak. Kitap yazarın dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığı ve yayımlanmamış konuşmalarını içeriyor. 16 bölümden oluşuyor. Aslında bütün bölümler tek tek detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Bunun içinde tamamen sakin bir kafayla okuyup, bu kitap dışında kendinizi hiçbir şeye vermemeniz gerekiyor. Malum olaylar yüzünden tam olarak kendimi veremediğimi düşünüyorum. Açıkcası kitabın hakkını veremedim ve tekrar okuyacaklarım listesine alıyorum. Ayrıca kitap hani okuyup kütüphaneme koyayım orada dursun tarzında bir kitap değil. Anlattığı konular itibariyle ara ara açıp tekrar tekrar okumalık bir kitap.
160 syf.
Jiddu Krishnamurti bu dünyaya gelmiş özel insanlardan bir tanesi. Bütün sözleri, konuşmaları ve kitapları muhteşem. Ama özellikle Bilinenden Kurtulmak kitabı harika. İlk kez Jiddu Krishnamurti okuyacaklar için başlangıç kitabı. Bu kitabı okumasını kime tavsiye ettiysem okuyanın hayata bakış açısı değişti. Jiddu Krishnamurti'den etkilenmemek imkansız.
160 syf.
·Puan vermedi
JIDDU KRİSHNAMURTİ – BİLİNENDEN KURTULMAK


“Dünyanın neresinde yaşıyorsak yaşayalım ya da hangi kültüre ait olursak olalım birey olarak, insan olarak dünyanın genel durumundan bütünüyle sorumluyuz."

Pek çoğunuz bu ismi duymamış olabilirsiniz Krishnamurti; 13 yaşındayken dünya öğretmeni seçilmiş. Hayatını dünyayı dolaşarak, insanlarla yaşama ve dünyaya dair konuşarak geçirmiş. Kendisine Mesihlik yakıştırılmış olsa da bunu kabul etmemiş Hint asıllı düşünürdür.

Yazardan okuduğum ikinci kitap “Bilinenden Kurtulmak” okuduğum ilk kitabı “Yeni Bir Yaşam ve Anlam Arayışı Üzerine” idi. Kimi kişisel gelişim kitabı olarak addetse de ben doğru bulmuyorum. Daha çok felsefi duygu ve özümsemelerle dolu sorgulamaların yer aldığı metinlerden oluşan ve de muhakkak okunmalı diyebileceğim bir eser. İnsanın arayışı, İnsan ve Birey, Varoluş Savaşı, Otoriteden Kurtuluş, Bilinç, Zevk, Mevki Arayışı, Şiddet, Öfke, İlişkiler, Toplum, İkiyüzlülük, Bağımlılık, Sevgi, Zaman, Ölüm… Ve daha fazla kavramlar üzerinden düşüncelerin ifade edildiği; bundan mütevellit bireyin kendini tanımasına, var olanı sorgulamaya, düşünmeye sevk eden ayırt edici özellikleri de bünyesinde barındıran bir eser olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Kullanılan dil oldukça sade ve anlaşılır. Sıkmadan ve sıkılmadan her sayfada altını çizebileceğimiz cümlelerin yer aldığı ve de okumaktan zevk alabileceğimiz pek çok yerde - evet gerçekten de böyle diyebileceğimiz, günlük yaşantımızda belki farkında olmadığımız, olamadığımız gerçekliği fark etmemize vesile olacak gözlem gücümüzü arttıracak, hayata bakış açımızı değiştirecek türde bir eser. Ben her iki kitabı da beğenerek, severek okudum.

Kitabın bir bölümünden alıntı aşağıda paylaştığım. Daha fazlası için okumanızı tavsiye derim.

Korku hayattaki en büyük sorunlardan biridir. Korkuya kapılmış bir zihin şaşkınlık ve çatışma halinde yaşar, o yüzden de ancak şiddete meyilli, çarpık ve saldırgan olabilir. Kendi düşünce kalıplarından uzaklaşmaya cesaret edemez, bu da ikiyüzlülüğe yol açar. Korkudan kurtulamadığımız sürece, ister en yüksek dağa tırmanalım ister mümkün olan her tanrıyı icat edelim, daima karanlıkta kalmaya mahkûmuz.
Hepimiz bir şeyden korkarız; korku soyutlanmış halde var olamaz, hep bir şeyle ilintilidir. Kendi korkularınızı biliyor musunuz? İşinizi kaybetmekten, yeterince yiyecek veya paraya sahip olamamaktan, komşularınızın veya toplumun hakkınızda ne düşündüğünden ya da başarılı birisi olamamaktan, toplumdaki yerinizi kaybetmekten, küçümsenmekten veya alay konusu olmaktan duyulan korku, acı ve hastalık, hükmedilme, sevginin ne olduğunu asla bilememe, sevilmeme, eşinizi veya çocuklarınızı kaybetme, ölüm, ölüme benzer bir dünyada yaşama, can sıkıntısı, başkalarının zihinlerindeki imgenize layık olamama, inancınızı yitirme korkusu; bütün bunlar ve sayısız başka korkular... Siz kendi korkularınızı biliyor musunuz? Peki, bunlarla ilgili genelde ne yapıyorsunuz? Onlardan kaçıyorsunuz, değil mi? ya da üstlerini örtmek için fikirler ve imgeler icat ediyorsunuz? Ama korkulardan kaçmak onları büyütmekten başka bir işe yaramaz. ( omega yayınları s. 52-53)
160 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
İnsan endişe ve korkuları ile bir ömür tüketemez. Buna bir de yanlış algı ve takıntılar eklendiğinde zihnimiz çöplüğe döner.
Gururun ve takıntıların, olumsuz imgelerin kılavuzluğuyla yürüyen canlı, asla kendisi olamaz, ikinci el bir insana dönüşür.
İki günde okunabilecek 160 sayfalık bu kitap, bireyin kendisi ile yüzleşmesinin önünü açıyor.
160 syf.
·732 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bilinenden kurtulmak kitabı hayatın ve içinde bulunduğunuz toplumu sorgulamamızı sağlıyor. Dili oldukça sade ve düşündürücü. Kitabı okurken insanlara ve dünyaya bakış açımı değiştirdi. Günümüz insanı bildiklerine dört elle sarılıyor oysa bildiklerinden kurtulmak için çaba harcasa insan daha bilgili olurdu belkide.
160 syf.
·6 günde·10/10
Yazarın başka bir eseri olan İÇSEL EVRİM kitabını okuma fırsatım olmuştu kuzenim sayesinde ve ondan dolayı bu böyle değerli bir yazar ve düşünürü tanıma şansım oldu bu sayede ve okuduğum ilk andan beri kitabın etkisin de kaldım ınanılmaz beğendim yazarın farklı bakış açısını ve ondan dolayı yazarrın bu eserinide ilk fırsatı oldu tek kelimeyle çok güzel harika bir eser hiç sıkılmadan bıktırmadan rahatça faydalana bileceğiniz bir eser en kısa zamanda yazarın diğer eserlerinide okumak dileğiyle
160 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bana kalırsa anlatmak veya açıklığa kavuşturmak istediği şeyleri çok yüzeysel ve sade bir şekilde ele almış, bunun yanında duyguları çevresel faktörlerden ve içinde bulunduğu şartlanmadan tamamen soyutlayarak düşündürmeye itmesi farklı bir deneyim kazandırıyor
Öncelikle Jiddu Krishnamurti boşuna "dünya öğretmeni" lakabını almamış diye sözlerime başlamak istiyorum. Gerçekten bu kitabı okuduğunuzda hak vereceksiniz. Hint sinemasından sonra edebiyatı da beni adeta mest etti diyebilirim. Edebiyatıyla ilgili çok detaylı bilgim olmamakla birlikte, yapısı itibariyle çok fazla çeşitliliğe sahip bir ülke. Doğal olarak bunun da edebiyatına yansıdığı kanaatindeyim.
"Dünyanın neresinde yaşıyorsak yaşayalım ya da hangi kültüre ait olursak olalım birey olarak, insan olarak dünyanın genel durumundan bütünüyle sorumluyuz."
"Her birimiz, kendi hayatlarımızdaki saldırganlık, milliyetçiliğimiz, bencilliğimiz, Tanrılarımız, önyargılarımız ve ideallerimiz -ki hepsi de bizi ayıran faktörlerdir- yüzünden bütün savaşlardan sorumluyuz. Ve ancak zihnimizde değil sahiden, aç ya da acı çekmekte olduğumuzun farkına varır gibi sahiden, sizin ve benim, bütün bu süregelen kaostan, dünyadaki sefaletten, günlük hayatımızda ona katkıda bulunduğumuz, savaşları, ayrımları, çirkinliği, vahşeti ve açgözlülüğüyle bu korkunç toplumun bir parçası olduğumuz için sorumlu olduğumuzu idrak ettiğimizde - ancak o zaman harekete geçeceğiz."
"Bir Tanrının ya da hakikatin ya da gerçekliğin -ya da her ne derseniz- olup olmadığı sorusu kitaplar, rahipler, filozoflar ya da kurtarıcılar tarafından asla cevaplanamaz. Sizden başka hiç kimse ve hiçbir şey bu soruyu cevaplayamaz, işte bu yüzden kendinizi tanımanız gereklidir. Toyluk ancak kendinden tamamen bihaber olmaktan doğar. Kendini anlamak bilgeliğin başlangıcıdır."
Kendinizi başka birisinin düşüncelerine göre incelemeye çalışırsanız hep ikinci el bir insan olarak kalırsınız.
Jiddu Krishnamurti
Sayfa 19 - Omega Yayınları
İster kendinizin olsun ister başkasının,her tür otoriteden kurtulmak ,düne ait her şey karşısında bir ölü gibi tepkisiz olmaktır;böylece zihniniz daima taze ,daima genç ,daima masum ,hayat ve tutku dolu kalır .insan ancak bu haldeyken öğrenebilir ve gözlemleyebilir.Bunun için de ileri düzeyde bir farkındalık gereklidir ;iç dünyanızda neler olup bittiğine dair ,o dünyayı düzeltmeyi ya da ona ne olup ne olmayacağını buyurmayı içermeyen gerçek bir farkındalık ,zira onu düzelttiğiniz an başka bir otorite ,bir sansürleme makamı tesis etmiş olursunuz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bilinenden Kurtulmak
Baskı tarihi:
Ağustos 2009
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754688290
Orijinal adı:
Freedom Of The Known
Çeviri:
Ayşegül Korkmaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Omega
13 yaşındayken "dünya öğretmeni" seçilen Krishnamurti, hayatını dünyayı dolaşarak, insanlarla, yaşama ve dünyaya dair konuşarak geçirdi. Kendisine mesihlik yakıştırılmış olmasına rağmen bunu hiçbir zaman kabul etmedi. Onun için, karşılaştığı herkes başlı başına bir "birey"di. Bu nedenle öğretmekten çok paylaşmayı ilke edindi. Yine de dünya üzerindeki milyonlarca kişi ondan çok şey öğrendi.

Otoriteyi reddedebiliyor musunuz? Reddedebiliyorsanız, nesillerdir içinizde taşıdığınız yanlış bir şeyden kurtulmuşsunuz demektir. O zaman ne olur? Daha çok enerjiniz, daha çok kapasiteniz, daha çok gayretiniz olur, kuvvetiniz ve canlılığınız artar.

Kendimizi anlamak, hiçbir otorite gerektirmez. Kendimizi anlamak için ne dünün otoritesi gerekir ne de bin yılın. Çünkü biz canlı varlıklarız, devamlı hareket eden, akan, hiç durmayan.
Kendimize dünün ölü otoritesiyle baktığımızda yaşam denen hareketi, o hareketin güzelliğini ve niteliğini anlayamayız.
İster kendinizin ister başkasının olsun, her tür otoriteden kurtulmak, düne ait her şey karşısında bir ölü gibi tepkisiz olmaktır; böylece zihniniz daima taze, daima genç, daima masum, hayat ve tutku dolu kalır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 222 okur

  • Nevzat Gürgen
  • Selim gecimli
  • Ercan Hatay
  • Ebru Hifa Karadağ
  • SEV.
  • Gökhan
  • hipogirf piresi
  • Gürhan
  • Ayla yıldız
  • Burak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%10.5
25-34 Yaş
%42.1
35-44 Yaş
%21.1
45-54 Yaş
%26.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%30.2
Erkek
%69.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.1 (23)
9
%22.6 (14)
8
%22.6 (14)
7
%9.7 (6)
6
%4.8 (3)
5
%1.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.6 (1)