Bilinenden Kurtulmak

9,0/10  (12 Oy) · 
33 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.009 gösterim
13 yaşındayken "dünya öğretmeni" seçilen Krishnamurti, hayatını dünyayı dolaşarak, insanlarla, yaşama ve dünyaya dair konuşarak geçirdi. Kendisine mesihlik yakıştırılmış olmasına rağmen bunu hiçbir zaman kabul etmedi. Onun için, karşılaştığı herkes başlı başına bir "birey"di. Bu nedenle öğretmekten çok paylaşmayı ilke edindi. Yine de dünya üzerindeki milyonlarca kişi ondan çok şey öğrendi.

Otoriteyi reddedebiliyor musunuz? Reddedebiliyorsanız, nesillerdir içinizde taşıdığınız yanlış bir şeyden kurtulmuşsunuz demektir. O zaman ne olur? Daha çok enerjiniz, daha çok kapasiteniz, daha çok gayretiniz olur, kuvvetiniz ve canlılığınız artar.

Kendimizi anlamak, hiçbir otorite gerektirmez. Kendimizi anlamak için ne dünün otoritesi gerekir ne de bin yılın. Çünkü biz canlı varlıklarız, devamlı hareket eden, akan, hiç durmayan.
Kendimize dünün ölü otoritesiyle baktığımızda yaşam denen hareketi, o hareketin güzelliğini ve niteliğini anlayamayız.
İster kendinizin ister başkasının olsun, her tür otoriteden kurtulmak, düne ait her şey karşısında bir ölü gibi tepkisiz olmaktır; böylece zihniniz daima taze, daima genç, daima masum, hayat ve tutku dolu kalır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2009
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789754688290
 • Orijinal Adı:
  Freedom Of The Known
 • Çeviri:
  Ayşegül Korkmaz
 • Yayınevi:
  Omega
 • Kitabın Türü:
Selman Ç. 
 20 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle Jiddu Krishnamurti boşuna "dünya öğretmeni" lakabını almamış diye sözlerime başlamak istiyorum. Gerçekten bu kitabı okuduğunuzda hak vereceksiniz. Hint sinemasından sonra edebiyatı da beni adeta mest etti diyebilirim. Edebiyatıyla ilgili çok detaylı bilgim olmamakla birlikte, yapısı itibariyle çok fazla çeşitliliğe sahip bir ülke. Doğal olarak bunun da edebiyatına yansıdığı kanaatindeyim. Varsa Hint edebiyatıyla ilgili önerileriniz alabilirim.

Kitaba gelecek olursak. Kitap yazarın dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığı ve yayımlanmamış konuşmalarını içeriyor. 16 bölümden oluşuyor. Aslında bütün bölümler tek tek detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Bunun içinde tamamen sakin bir kafayla okuyup, bu kitap dışında kendinizi hiçbir şeye vermemeniz gerekiyor. Malum olaylar yüzünden tam olarak kendimi veremediğimi düşünüyorum. Açıkcası kitabın hakkını veremedim ve tekrar okuyacaklarım listesine alıyorum. Ayrıca kitap hani okuyup kütüphaneme koyayım orada dursun tarzında bir kitap değil. Anlattığı konular itibariyle ara ara açıp tekrar tekrar okumalık bir kitap.

Oblomov 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Jiddu Krishnamurti bu dünyaya gelmiş özel insanlardan bir tanesi. Bütün sözleri, konuşmaları ve kitapları muhteşem. Ama özellikle Bilinenden Kurtulmak kitabı harika. İlk kez Jiddu Krishnamurti okuyacaklar için başlangıç kitabı. Bu kitabı okumasını kime tavsiye ettiysem okuyanın hayata bakış açısı değişti. Jiddu Krishnamurti'den etkilenmemek imkansız.

Kitaptan 20 Alıntı

"Her birimiz, kendi hayatlarımızdaki saldırganlık, milliyetçiliğimiz, bencilliğimiz, Tanrılarımız, önyargılarımız ve ideallerimiz -ki hepsi de bizi ayıran faktörlerdir- yüzünden bütün savaşlardan sorumluyuz. Ve ancak zihnimizde değil sahiden, aç ya da acı çekmekte olduğumuzun farkına varır gibi sahiden, sizin ve benim, bütün bu süregelen kaostan, dünyadaki sefaletten, günlük hayatımızda ona katkıda bulunduğumuz, savaşları, ayrımları, çirkinliği, vahşeti ve açgözlülüğüyle bu korkunç toplumun bir parçası olduğumuz için sorumlu olduğumuzu idrak ettiğimizde - ancak o zaman harekete geçeceğiz."

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu KrishnamurtiBilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti

"Dünyanın neresinde yaşıyorsak yaşayalım ya da hangi kültüre ait olursak olalım birey olarak, insan olarak dünyanın genel durumundan bütünüyle sorumluyuz."

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu KrishnamurtiBilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti

"Bir Tanrının ya da hakikatin ya da gerçekliğin -ya da her ne derseniz- olup olmadığı sorusu kitaplar, rahipler, filozoflar ya da kurtarıcılar tarafından asla cevaplanamaz. Sizden başka hiç kimse ve hiçbir şey bu soruyu cevaplayamaz, işte bu yüzden kendinizi tanımanız gereklidir. Toyluk ancak kendinden tamamen bihaber olmaktan doğar. Kendini anlamak bilgeliğin başlangıcıdır."

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu KrishnamurtiBilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti

"Gerçeğe giden bir yol yoktur, gerçeğin güzelliği de buradadır zaten, o yaşayan bir şeydir. Ölü bir şeye giden bir yol vardır çünkü o durağandır ama gerçeğin, yaşayan, hareket eden, belli bir yerde durmayan, hiçbir tapmakta, camide ya da kilisede bulunmayan, hiçbir dinin, öğretmenin, filozofun, hiç kimsenin size yolunu gösteremeyeceği bir şey olduğunu anladığınızda işte o zaman bu yaşayan şeyin aslında siz neyseniz o olduğunu -öfkeniz, vahşetiniz, şiddetiniz, ümitsizliğiniz, yaşadığınız acı ve keder- da anlarsınız. Gerçek bütün bunları anlamakta gizlidir ve gerçeği ancak hayatınızdaki bu saydığım şeylere hangi gözle bakacağınızı bilirseniz anlayabilirsiniz. Bu unsurlara da bir ideolojinin, sözcüklerden örülmüş bir perdenin, umutların ve korkuların arkasından bakamazsınız."

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu KrishnamurtiBilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti
Selman Ç. 
20 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bilinenden kurtulmak ölümdür ve işte o zaman yaşamaya başlarsınız.

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 100 - Omega Yayınları)Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 100 - Omega Yayınları)
Dilşad 
05 Haz 13:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dikkatle konsantrasyon aynı şey değildir. Konsantrasyon dışlamaktır;tam bir farkındalık anlamına gelen dikkat ise hiçbir şeyi dışlamaz.

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu KrishnamurtiBilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti
Selman Ç. 
20 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir şeyi göreviniz olduğu için yapma isteği hissediyorsanız yaptığınız şeyi sevmiyorsunuz demektir. Sevginin olduğu yerde görev ve sorumluluk yoktur.

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 107 - Omega Yayınları)Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 107 - Omega Yayınları)
Oblomov 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir şeye bağımlıyım, çünkü bu içimdeki boşluğu dolduruyor.
Bilgiye, kitaplara bağımlıyım, çünkü bu benim boşluğumu, yüzeyselliğimi, aptallığımı kapatıyor; böylece bilgi olağanüstü önem kazanıyor. Resimlerin güzelliği hakkında konuşuyorum, çünkü kendi içimde buna bağımlıyım. Böylece, bağımlılık içimdeki boşluğu, yalnızlığımı, yetersizliğimi gösteriyor ve bu beni size bağımlı kılıyor. Bu bir gerçek, değil mi? Buna ilişkin kuramlar oluşturmaya, buna karşı çıkmaya kalkışmayın.
Eğer içimdeki boşluk olmasaydı, yalnız olmasaydım, sizin söyledikleriniz ya da yaptıklarınızla ilgilenmeyecektim. Hiçbir şeye
bağımlı olmayacaktım. Boş olduğum ve yalnız olduğum için, yaşamım hakkında ne yapacağımı bilmiyorum. Saçma bir kitap yazıyorum ve bu benim gururumu okşuyor. Dolayısıyla bağımlıyım, ki bu yalnız olmaktan korkuyorum anlamını taşır; içimdeki boşluktan korkuyorum. Bu nedenle, bunu maddi şeylerle, fikirlerle ya da insanlarla dolduruyorum.''

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu KrishnamurtiBilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti
Selman Ç. 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kendinizi başka birisinin düşüncelerine göre incelemeye çalışırsanız hep ikinci el bir insan olarak kalırsınız.

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 19 - Omega Yayınları)Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 19 - Omega Yayınları)
Selman Ç. 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir şeye basit bir şekilde bakmak dünyadaki en zor şeylerden biridir.

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 28 - Omega Yayınları)Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 28 - Omega Yayınları)
3 /