Bilinmeyen Şaheser

8,7/10  (9 Oy) · 
25 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.629 gösterim
Sanatla gerçekliği buluşturmaya adanmış büyük bir dehanın ve yakıcı bir tutkunun öyküsü...

Başta ressamlar olmak üzere, her alandan sanatçıyı etkilemiş olan Bilinmeyen Şaheser, yaratıcılığın sınırları ile sanatçının kusursuzluk arayışı arasındaki çatışmanın ağır bedelini, yani deliliği yürek burkucu bir biçimde işliyor ve okuyucuyu varoluşsal bir sorgulamaya sürüklüyor. Cézanne, Picasso gibi ressamlara, yazar Henry James'e, yönetmen Jacques Rivette'e ilham veren öyküyü, Renan Akman'ın incelikli çevirisiyle ve Picasso'nun gravür ve desenleriyle birlikte sunuyoruz.

"Enfes ironilerle dolu küçük bir başyapıt."
-Karl Marx-

"Frenhofer, onu tanıyan her sanatçının benliğinin bir parçası haline gelmiştir."
-Rathur C. Danto-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  107
 • ISBN:
  9789750512285
 • Orijinal Adı:
  Le Chef-d’œuvre inconnu
 • Çeviri:
  Renan Akman
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Kağan Kalava 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Adı gibi bilinmeyen bir şaheser...

Balzac'ın bu kitabında sürrealist bir ressamın yaptığı resminin değerini kimsenin anlamamasından yola çıkarak şu soruları sorguluyor eser :

Sanat nedir ? Sanatçı kimdir ? Sanatın amacı nedir ? Sanatçı eserini nasıl içselleştirir ? Sanatçı ve eseri arasındaki bağlantı ne ? Sanatçının delilik ile deha arasında giden halleri sanatını nasıl etkiler ? Sanatçı çağının ilerisinde olunca onun şaheserini toplum nasıl karşılayacak ? Sanatçının anlaşılmaması,sanatçıyı nasıl etkileyecek ?

ressam ve resim den anlayan lar için mükemmel sayılabilecek bir eser resimde mükemmele nasıl ulaşılır resimde çizgiler neyi renkler neyi ifade eder detaylı bir biçimde ele alınıp enine boyuna tartışıldıgı mükemmel bir eser gerçegi yazmak gerekirse bana ifade etmedi ama resim ve ressam hakkındaki görüşlerim daha bir zenginleşti...

Kitaptan 17 Alıntı

Yasemin 
23 Şub 2017 · Puan vermedi

Bütün insan duygularında, bir mutluluk anı, şan şöhret yalan olup çıkana kadar azalarak devam eden soylu bir coşkunun doğurduğu narin bir çiçek vardır.

Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 48 - İletişim Yayınları)Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 48 - İletişim Yayınları)
Yasemin 
23 Şub 2017 · Puan vermedi

Sözdizimini eksiksiz bilmek, dil hataları yapmamak büyük bir şair olmaya yetmez!

Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 52 - İletişim Yayınları)Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 52 - İletişim Yayınları)

Ah Aşk bir muammadır, sadece yüreklerin derinlerinde yaşar ve bir adam dostu olan birine bile," işte sevdiğim kadın! " dediği an her şey biter.

Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 74)Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 74)

Hey gidi hey! Kötü günlerden geçiyoruz, ama biz gene resimden konuşuruz! Bizde bunu yapacak güç var.

Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 58)Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 58)
Black 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Beni başka bir kadının resmini yaparken mi görmek istiyorsun?"
"Belki, çirkin olduğu taktirde..."
"Peki, o zaman, ya gelecekte ün kazanmış büyük bir ressam olabilmem için, bir başkasının evinde poz vermen gerekseydi?"
"Beni sınama, gitmeyeceğimi pek ala biliyorsun!"

Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 50 - Şûle Yayınları)Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 50 - Şûle Yayınları)

Bakın, tıpkı cehalet gibi fazla bilginin sonu da inkara varıyor. Eserimden kuşku duyuyorum işte!

Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 62 - İletişim)Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 62 - İletişim)

benim resmim bir resim değil, bir duygu, bir tutku! O benim atolyemde doğdu, orada bakire olarak kalmak zorunda, oradan dışarı ancak giyinik olarak çıkabilir. Şiir ve kadınlar sadece aşıklarına çırılçıplak teslim olurlar! Bizler Raffaello'nun modeline, Aristo'nun Angelica'sına, Dante'nin Beatrice'sine sahip oluyor muyuz? Hayır! Ancak biçimlerini görüyoruz onların.

Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 73 - İletişim Yayınları)Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 73 - İletişim Yayınları)

Nasıl! Eserimi, karımı göstermek mi? Mutluluğumun üzerine iffetle örttüğüm peçeyi yırtmak mı? Ama bu korkunç bir fuhuş olur! Ben on yıldır bu kadınla yaşıyorum; o benim, sadece benim, beni seviyor o. Ona fırçamı her dokunduruşumda bana gülümsemedi mi? Onun bir ruhu var, ona benim kazandırdığım bir ruh.

Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 73 - İletişim)Bilinmeyen Şaheser, Honore De Balzac (Sayfa 73 - İletişim)
2 /