Bilinmeyen Yönleriyle Hz. Muhammed'in Ölümü

8,6/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
3 beğeni  · 
783 gösterim
Arif Tekin, "Bilinmeyen Yönleriyle Hz. Muhammed'in Ölümü" isimli bu çalışmasında Kur'an'daki bazı ayetleri, İslam literatüründeki güvenilen hadisleri, yerine göre müsnedleri, tabakat ve siyer kitaplarını, tefsir, sebeb-i nüzul denilen ayetlerin sebep-sonuç ilişkilerini kanıt olarak kullanarak, Hz. Muhammed'in en yakın çevresi tarafından iktidar hırsı yüzünden, nasıl bir cinayete kurban gittiğini çarpıcı ve bilimsel bir şekilde anlatıyor.

Yazar, kutsal dinleri ve kaynaklarını, medeni ve ilmi çerçevede ele alıp, değerlendirirken, rastgele saldıran boş saldırıları kesinlikle onaylamıyor.

-Yahudi bir kadın tarafından Hayber'de Hz. Muhammed'e verilen zehirli et olayı;

-Tebük'te Hz. Muhammed'e karşı yakın arkadaşları tarafından yapılmak istenen suikast girişimi;

-Veda haccı dönüşünde Hz. Muhammed'e karşı arkadaşları tarafından tertiplenen öldürme planı;

-Hz. Muhammed'e hasta yatağında, rızası dışında eşi Ayşe ve arkadaşları tarafından verilen ilaç olayı; suikast olayının önemli köşe başlarını oluşturmaktadır.

Arif Tekin bu çalışmasını "tabulara karşı mücadele veren, kurtuluş yolunu geçmişte ve insan ötesinde değil; insanoğlunun kendisinde arayan, evrensel barış için çaba harcayan ve bu yolda çözüm üreten, fedakârlık gösteren tüm duyarlı insanlara" ithaf ediyor.

Kitabın amacı, farklı bilgileri bilimsel bir çerçevede inceleyerek, Müslüman kamuoyuyla paylaşmak ve döneme ışık tutmak olacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kuran ayetleri ve hadislerin üzerinden Hz. Muhammed'in son dönemiyle halifelik sürecini anlatan bir eser. Yazarın diğer kitaplarını da okumuş birisi olarak, elinden geldikçe çok kaynak kullanmaya ve farklı görüşleri aktarmaya çalıştığını söyleyebilirim. Okumanızda fayda var.

Ogeda Bin Jonah 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

İslama karşı bakışımı değiştiren ve beni yeni arayışlara iten bir kitap oldu... Arif Tekin Beyin bir hemşehrisi olarak kitaplarıyla tanışmanın mutluluğunu yaşıyorum. Umarım kendisiyle de bir gün tanışma imkanım olur...