Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar

8,5/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
126 gösterim
Bilişsel terapi, kişinin yaşadığı problemlerinin büyük bir çoğunluğunu, sahip olduğu yanlış kanı ve zanlarla gerçeği çarpıtması sonucu bizzat kendisinin oluşturduğunu savunmaktadır. Yanlış algılamanın temelinde, bireyin bilişsel gelişim sürecindeki hatalı öğrenmeleri bulunmaktadır. Tedavi ise gayet basittir: Yanlış algılamalara neden olan kaynak ile hastanın ilgi kurması. Bu süreçte terapistin rolü ise; hastanın düşüncesinde oluşan tahribatları çözmek, ona alternatif düşünce şekillerini öğretmek ve tecrübelerini daha gerçekçi olarak yorumlama konusunda yardımcı olmaktır. Duygusal rahatsızlıklara bu yeni yaklaşım, kişinin kendisine ve problemlerine dair bakışını değiştirmektedir. Kişi, çözemediği biyokimyasal reaksiyonlarıyla, kör dürtüleriyle ya da otomatik refleksleriyle kıskıvrak yakalanmış çaresiz bir varlık değildir; kendi hatalarını görme kabiliyetine sahip olan bir şahsiyettir. İnsanın yanlış kanılar edinme kapasitesi olduğu gibi, onları düzeltme kapasitesi de vardır. Dolayısıyla, kişi yanlış düşüncelerini görerek ve onları düzelterek hayatı kendisi için çok daha yaşanabilir bir hale getirebilme gücüne sahiptir.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  335
 • ISBN:
  9789756329122
 • Çeviri:
  Veysel Öztürk
 • Yayınevi:
  Litera Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ertan YAVUZ 
12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Psikolojinin hasta tarafını inceleyerek savunma mekanizmalarını olusturan Freud'tan, sağlıklı tarafını inceleyen ve kişinin kendini gerçekleştirmesinin aşamalarını belirleyen Mashlow'dan sonra sıra birçok psikoloğun öncesi bahsettiği ancak son şeklini verenin Aeron T Beck olduğunu öğreniyoruz bu kitapta
Beck insanların çocuklukta oluşturdukları semaların ve bu şemalara bağlı modların kişiyi ileriki hayatında nasıl ele geçirdiğini ve çözümü için neler yapılması gerektiğini herkesin anlayabileceği şekliyle gözler onüne sermiş ..
Bilişsel Terapinin öncüsü sayılan Beck fikri genisleterek dünyaya yeni bir çözüm terapisi oluşturmuş .Günümüzde en yaygın ve geçerli terapi şekli olan Ddt (duygulanimci davranış terapisi)nin mihenk taşı niteliğinde bir kaynak
Duygular düşüncelere
Düşünceler davranışlara dönüşür
Sizi siz yapanın kendiniz olduğunuzu mu sanıyorsunuz?

reyyan 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · 31 günde · 8/10 puan

Psikoloji ya da benzer alanlarda çalışanlar ve özellikle Bilişsel Terapi ile ilgilenenler için Bilişsel Davranışçı Terapinin kurucusundan akıcı bir dille yazılmış teknik bir kitap. Bu terapinin duygusal bozukluklar(fobi, anksiyete, depresyon vb.) üzerinde nasıl çalışılacağı ile ilgili vaka incelemeleriyle sunulmuş bilgilendirici bir kaynak niteliğindedir.