Billions & Billions (Thoughts on Life and Death at the Brink of the Millennium)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,1bin
Gösterim
Adı:
Billions & Billions
Alt başlık:
Thoughts on Life and Death at the Brink of the Millennium
Baskı tarihi:
Mayıs 1998
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780345379184
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ballantine Books
Baskılar:
Milyarlarca ve Milyarlarca
Milyarlarca ve Milyarlarca
Milyarlarca ve Milyarlarca
Billions & Billions
In the final book of his astonishing career, Carl Sagan brilliantly examines the burning questions of our lives, our world, and the universe around us. These luminous, entertaining essays travel both the vastness of the cosmos and the intimacy of the human mind, posing such fascinating questions as how did the universe originate and how will it end, and how can we meld science and compassion to meet the challenges of the coming century? Here, too, is a rare, private glimpse of Sagan's thoughts about love, death, and God as he struggled with fatal disease. Ever forward-looking and vibrant with the sparkle of his unquenchable curiosity, Billions & Billions is a testament to one of the great scientific minds of our day.
282 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Carl Sagan’ın en sevdiğim kitaplarından. Diğer yandan en nefret ettiğim kitabı da bu. Sebebi malum. Sagan’ın son kitabı. Eğer bu adamı birazcık olsun seviyorsanız, özellikle son kısımları ve eşinin yazdığı bölüm boğazınıza yumru gibi oturuyor. Gerek var mıydı? Üzücü. Ama evet, kesinlikle gerek vardı. Bu muhteşem adamın fikirlerine, bize öğrettiklerine, insanlığa ve dünyaya katkılarına olmasa bile, kendisine veda etmeliydik. Yine de ölümünü kabullenmek istemediğim insanların başında Carl Sagan gelir.

Kitabın adı aslında Sagan’a ait olmayan, ama söyleyenden ziyade başkasına mâl edilmiş ünlü sözlerden biri. Burada doğrudan bir bağlantı var gerçi. “Milyarca ve milyarca” ifadesi, sürekli Sagan’ın taklidini yapan Johnny Carson’a ait. Sagan da kitabın başlarında değiniyor bu konuya.

Sagan kitap boyunca nükleer silahlanma tehlikesine, matematiğe, bilimsel düşünceye, insanın doğaya verdiği zararlara, bu zararların üstesinden din, dil, ırk farketmeksizin ancak tüm insanlığın işbirliği sayesinde gelinebileceğine, kürtaja, gezegenimizi ve doğamızı sevmemiz ve korumamız konularına eğiliyor.

Bir incelemede de bahsedilmiş, okullarda mutlaka okutulması gereken bir eser bence de. Ama çocuklara okutmayı geçtim, tübitak kitabın yeni basımını dâhi yapmıyor. Sıfırını bulma ihtimaliniz oldukça düşük. Raflar milyon tane saçma sosyal medya kitabından geçilmiyorken, böyle kitapların yeni basımı niye olmaz? Anlamak güç.

Defalarca okuduğum, her okuduğumda da hüzünlendiğim tek bilim kitabı olarak yeri ayrıdır bende. Hoşçakal Sagan. Dünya sen gittiğinden beri daha da berbat bir yer oldu.
282 syf.
·29 günde·9/10 puan
Yazıyı icat etti insan. Elektriği, telefonu, buharlı makineleri, uçağı ve de mikroskobu. Bilgisayarı ve interneti ve daha nicelerini…
Aşıyı, röntgeni ve sayısız tedavi yöntemini buldu insan. Yetinmedi, robotik cerrahiyi bile buldu. Uzayı keşfetti, Ay’ a yolculuk yaptı. Bitmeyen bir merak ve araştırma isteğiyle durmaksızın yoluna devam ediyor insan.
Bir yandan kendi soyuyla savaşıp diğer yandan doğayı yıkıp tahrip eden insanla bu keşifleri yapan aynı insandı. O yüzden biz umutlu olmak zorundayız.

“Milyarlarca ve Milyarlarca” okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Contact ( Mesaj) filminin uyarlandığı kitabın da yazarı olan Carl Sagan’ı kaç kişi tanıyor bilmem ama filmin ana karakteri Jodie Foster’i tanımayanımız yoktur.

Pulitzer ödüllü Carl Sagan hem gökbilimi hem de biyoloji alanında eğitim görmüş, gezegenimizin tarihi ve eksobiyoloji (dünya dışı yaşamı inceleyen bilim dalı) çalışmalarına önemli katkılarda bulunmuş, bilimin toplumların refahı için uygulanmasında büyük çaba göstermiş biri.
Askeri harcamaların azaltılması, eğitime saygı duyulması, bilimin ve akademik çalışmaların desteklenmesi, soru sorma özgürlüğünün geliştirilmesi, nükleer ve konvansiyonel silahlanma yarışına son verilmesi, tüm dünyada ulusal bağımsızlığa saygı gösterilmesi ve gezegenimizin sorumluluk anlayışıyla gözetilip yönetilmesi için çaba gösterilmesini savunan bu güzel insanı saygıyla anıyorum.
Zor kavramları gayet anlaşılır şekilde açıklayıp okuyucusuna aktardığı bu güzel kitabı okumanızı tavsiye ederim.
304 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Evet doğru, bu bir methiye. Çünkü objektif ve eleştirel bir bakış açısından çok hayranlık dolu bir tutkuyla yazıldı bu yazı.
Türümüz, iki ayak üzerinde dik yürümeye başlamasından bugüne kadar birçok değişim ve gelişim göstermiştir. Ağaçlardan meyve topladığımız, yabani hayvanları avladığımız, mağara duvarlarına resim çizdiğimiz günlerden tarım yaptığımız, yazıyı geliştirdiğimiz, dinleri kurduğumuz günlere, en sonunda da felsefe ve bilime oradan da teknoloji ve bilişim çağına geldiğimiz bugünlere kadar birçok değişim ve gelişim gösterdik. Anlam arayışımızı, kendi içinde bir teselli olan dinlerle, felsefeyle düşünerek, bilimle ölçerek ve kanıtlara dayalı olarak yaptık. Ancak bilim yalnızca elit bir kesim tarafından okunuyor, yazılıyor ve anlaşılıyordu. İşte tam bu noktada bilimin o sert dilini yumuşatıp, sade ve anlaşılır yaparak halkça anlaşılmasını sağlamak gerekiyordu. Bunu kahvenize süt ekleyip içimi yumuşatmak olarak düşünün. Çünkü Carl Sagan'ın yaptığı da bu.
Bilim halk tarafından kavransın ve anlaşılsın diye televizyon programları, konuşmalar yapmış ve o şairane diliyle nefis kitaplar yazmıştır Carl Sagan ve bu da onlardan biri. Ben bir kitap okurken bildiklerimi tekrar tekrar görmekten sıkılan bir insanımdır, özellikle kendi alanım olan kimyada. O kadar usta ve edebi bir dille yazmış ki ınsan (bildiklerini) tekrar okumaktan sıkılmıyor aksine keyif alıyor. Bilimsel gerçekler sürükleyici bir hikaye gibi, çağımızın iklim değişimi, küresel ısınma, çevre kirliliği, savaş, kürtaj tartışmaları gibi sorunları tarafsız ve ahlaki bir perspektiften anlatılıyor. Yapmış olduğum şu alıntı, bence bu kitabın ana fikrini oluşturuyor: #88808391 Sanırım misyonerliğini yapacağım kitaplara bir yenisi daha eklendi.
Evrim Kuramı müfredattan kaldırıldığından bu yana pek kıymetli "bilim" kurumumuz olan Tübıtak, içinde evrim kelimesi geçen bütün kitapların (Stephen Jay Gould, Edward O. Wilson, Ernst Mayr, Richard Dawkins, Jared Diamond...) yayınını durdurmuş ve Carl Sagan'ın kitapları da buna dahil. Onun ifadesiyle, "Bu muhafazakarlar gerçekten neyi muhafaza ediyorlar?" diye sormak istiyorum. Cevap, cehalet. Peki bu konuda ne yapabiliriz? Tabii ki okuyarak, öğrenerek, öğreterek bunun üstesinden gelebiliriz.
Herkes bu kitabı okuyabilir, büyük bir keyifle bilgi edinebilir. Pek haddime olmayarak ama söylemekte gerek gördüğüm bir diğer husus da bu kitabı, özellikle fen bilgisi ile fizik, kimya, biyoloji gibi derslerin öğretmenlerinin okuyarak anlatım tekniklerini örnek almalarını tavsiye ediyorum. Böyle anlatılınca bence öğrenciniz sıkılmayacak ve konuyu kavrayacaktır.
Keyifli okumalar.
304 syf.
·5 günde·Beğendi·6/10 puan
Carl Sagan'dan okuduğum ilk bilim romanıydı. Gezegenimiz ve evrenle ilgili dikkat çeken bilgileri gayet yalın bir dille bizlere aktarmış. Kitabın ana konusu Dünya'yı gün geçtikçe nasıl kirleterek yok ettiğimiz ve acilen bir çözüm yolu bulmamız gerektiği.
* * *
Kitap; 1997 yılında yazarın vefatının ardından eşinin bir sonsözle tamamlamasıyla yayınlanmış. 23 yıl önce yazılan bir kitap olduğu için doğal olarak güncelliğini yitirmiş bazı bilgiler mevcut. Bence bilim kitapları seçerken mümkün olduğunca günümüze yakın olmasına dikkat etmeliyiz. Yine de o dönemde yazılan bir kitaba göre oldukça başarılı ve ileri görüşlü olmuş.
* * *
1edebiyat1bilim1film grubumuzun haziran ayı bilim kitabıydı.
300 syf.
·8 günde·10/10 puan
Dünyadaki sorunların ahlaki boyutlarını inceleyen başucu bir kitap. Kürtaj hakkındaki bölümle aklımı başımdan almıştır. Özellikle o bölümü herkesin okuması gerek diye düşünüyorum. Kendini “yaşam hakkı savunucusu" diye adlandıran, kürtaj karşıtlarına farklı bir açıdan eleştiri yapıyor:

"bugün dünyadaki hiçbir toplumda "yaşam hakkı" yoktur, geçmişte de olmamıştır. kesmek için besi hayvan yetiştiririz, ormanları yok ederiz; akarsu ve gölleri hiç balık yaşayamayacak kadar kirletiriz; spor olsun diye geyik, kürkü için leopar, gübre yapmak için balina öldürürüz; yunusları dev balık ağları içine hapsedip soluksuz bırakırız; fok yavrularını sopayla öldürürüz ve her gün bir canlı türünün soyunun tükenmesine sebep oluruz. tüm bu hayvanlar ve bitkiler bizim kadar canlıdır. sözümona korunan yaşam değil, insan yaşamıdır.”


Son bölümü Carl Sagan'ın ölmesi dolayısı ile eşi tarafından yazılmış olması beni derinden üzdü. Tanışma hikayelerinden de kısaca bahsetmiş eşi -kadar güzel ki hikayeleri-. Beni en çok derinden etkileyen Carl için farklı etnik yapıdan insanların sadece onun için dua ediyor olmasıydı. Milliyet-ırk-inanç ayrımı yapmadan tüm insanların eşit olduğunun ayırdına varabilen bireyler yetiştirmekti belki de bu amacı bu yapıtı oluşturmakla. Huzur içinde uyu.
282 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Açıkça ifade etmeliyim ki ben bu kitabın liselerde okutulması gerektiğini düşünüyorum.Neden diye soracak olursanız, öğrenilmesi gereken güncel konuları ve yaşam için gerekli olan kavramları herhangi bir dini kitaptan çok daha net bir şekilde dile getiriyor.Hatırlayabildiğim başlıklar nükleer silahlanma, ahlak kavramı, din ve bilimin yeri geldiğinde bir bütün olabilmesi, karbondioksidin ve CFC'nin dünya üzerindeki yaşamı nasıl tehdit ettiği, bu konu hakkında yapılanlar ve yapılması gerekenler.Yazarın yazdığı son kitap olması nedeniyle son bölümde de hayatının son zamanlarını ve yüzleştiği hastalıkla savaşırken nelerle karşılaştığını bizimle paylaşıyor.Kesinlikle kitabın içerisinde kendi inancı/inançsızlığı ile ilgili pek fazla şeyden bahsetmiyor.Dolayısıyla önyargı ile yaklaşmamanızı öneririm.Oldukça şaşırtıcı gözlemler içeriyor.Ben bu gözlemleri daha önce okuduğum Hayvanlardan İnsanlara Sapiens kitabındakilere benzettim.(Tarz bakımından)Tıpkı o kitap gibi konuları çok farklı bakış açıları ile bize sunuyor.Ayrıca ara ara küçük hikayelerle de okuyucunun daha sonra anlatılacak olan konuyu daha rahat kavrayabilmesi sağlanıyor.Sonuç olarak süper güçler arasındaki soğuk savaşa, çevre bilimine, din ve bilim ittifakı konularına ilgi duyuyorsanız aradığınız kitap bu.Kitap ile kalın.
304 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10 puan
Öncelikle Tübitak yayını olmasına rağmen nasıl bu kadar leş ve berbat tercüme edilmiş inanamıyorum gerçekten. Evrenimizin yaşı 15 milyar diyor orijinalinde doğru olarak, türkçesine 15 milyon yazılmış sözgelimi. Hadi zor bir betimleme, mecaz vs. olsa anlarım, milyarı, milyon çevirmenin tek nedeni özensizlik ve okuyucuyu umursamazlık. Buna benzer sayısız tercüme hataları ile dolu kitap. Tübitak'ta kimse tekrar gözden geçirmemiş mi, çok şaşırtıcı gerçekten.
Kitap tam bir popüler bilim kitabı. İlgi çekici konularla okuyucu tutan, sürükleyici, akıcı bir dile sahip. Ancak bir konu bütünlüğü yok ve ne anlatılmak istendiği ile ilgili muğlaklık hakim. Büyük sayılar anlatılırken, sonraki kısımda ses anlatılıyor. Bunlar neyin parçaları ve neye göre aynı kitapta yer alıyorlar, amaç ne belli değil. Popüler bilim kitaplarını çok seven biri olarak bana bir çok açıdan çok savruk geldi.
304 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Güzel hoşuma giden bir kitaptı içindeki konular güzel seçilmiş beğendim. Doğrusu pek hatırlamıyorum kitabı sadece beğendiğimi hatırlıyorum. Bir ara tekrar okumam lazım incelememi o zaman düzenlerim.
304 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
#1edebiyat1bilim1film
Yaşanmaz oldu bu dünyada diyorsanız, Carl Sagan bu düşüncenin altını bilimsel olarak dolduruyor benden söylemesi... Tabii yazdıkları 1996 yılına kadar... Sonrası ölümünden dolayı eşi tarafından yazılıp düzenleniyor... Kitabın sonlarında kendi hastalık sürecinden bahsediyor yazar...
.
Carl Sagan bir gökbilimci... Milyarlarca ve Milyarlarca kitabında yaşamak, yaşayabilmek, yaşanılabilir dünya üzerine kurduğu bilgi birikimini ve düşüncelerini aktarmış bizlere... İlk bölümlerde insanlar dünyadan ne istiyor, son bölümlerde de insanlar canlılardan ne istiyorun kapsamlı bir araştırmasını sunuyor...
.
Şimdilik yaşayabileceğimiz tek yer olan Dünya'mızı nasıl yaşanmaz hale getirdiğimizden bahsediyor... Yaşam hakkı denilen şeyin üzerinde duruyor... Özellikle kürtaj ile ilgili bölümü çok ilgi çekici... İkiye ayrılan düşünceleri irdelemesi ve tespitleri muazzam...
.
Özellikle araştırdığım konu ise CFC yani CloroFloroCarbon oldu... Ozon tabakasını incelten sera etkisi yapan bir gaz ve kararlı olduğu için de uzun süre terk etmiyor bulunduğu yeri... Şimdilerde kullanımı yasaklansa da denetimi yapılmayan üretim yerlerinde ucuz olduğundan hâlâ kullanılıyormuş...
304 syf.
·10 günde·2/10 puan
Dünyaca ünlü başarılı sempatik biliminsanı Carl Sagan yazdığı son kitabında yirminci yüzyılın bilimsel gelişmelerini ve gezegeni insanlığı tehdit eden sorunları ele almış. Son bölümlerde kendi hastalığından da bahsetmiş. Aşağıdaki alıntıdan hissettiğim bu kadar başarılı bir bilim adamı, her tür bilimsel gelişmenin göbeğinde, bilimi iç burkan , evreni ise umursamaz ve soğuk olarak tanımlamış. Keşke elindeki bütün avantajlar ve bilgi, bilincini ve ruhunu evrene ve varoluşa hayranlığa yöneltip umut ve sevgiyle doldursaydı. Umarım bizler insanlığımızın , varlığımızın değerini idrak ederiz.

Alıntı syf 278
“Biliminin belki de en iç burkan yan etkisi, en değer verdiğimiz ve bizi en çok rahatlatan inançlarımızın çoğunu bo­şa çıkarması oldu. Atalarımızın üzerinde var olduğu insan mer­kezli derli toplu küçük sahne yerini, insanın adsızlığa indirgen­diği soğuk, uçsuz bucaksız, umursamaz bir evrene bıraktı. An­cak ben, bilincimizde, atalarımızın hayalini bile kuramadığı ka­dar muhteşem, karmaşık ve hassas bir düzen içindeki bir evre­nin ortaya çıktığını görüyorum. Ve eğer birkaç basit doğa yasa­ sıyla evrenle ilgili pek çok şey anlaşılabiliyorsa, Tanrıya inan­ mak isteyenler hiç kuşkusuz bu güzel yasaları, tüm doğayı ayakta tutan bir Akıl’a yorabilir. Benim kendi görüşüm, evreni gerçekte olduğu gibi,anlamanın, olmasını dilediğimiz bir evren hayal etmekten çok daha iyi olduğudur.”
282 syf.
·3 günde
Milyarlarca ve Milyarlarca, hayatı boyunca evreni anlamak üzerine çalışmış bir yürüyen ansiklopedinin, dünyada bıraktığı son eser. Çünkü bu kitabı kaleme alırken, kemik iliği nakli oluyor, ilk başta tutuyor ancak, daha sonra vadesi gelince ölüyor Mr. Sagan. Kitabın sonunu eşi tamamlıyor.

Bu kitap Carl Sagan'ın artık ermişlik seviyesinde iken, değişik bilimsel konular hakkındaki görüşlerini içeriyor. Milyar kelimesinin literatüre girmesi, karbondioksit emisyonlar ve olabilecek felaketler, nüfus artışları, kürtaj gibi konularda yazarın görüşleri dile getirilmiş.
İnsanlar farklı frekanstaki sesleri nasıl farklı müzik tonları olarak duyarsa, değişik frekansta ışık da değişik renkler olarak görülür.
Uzaydaki astronotlar birbirlerine birkaç santimetre uzaklıkta olsalar bile, eğer aralarında telsiz bağlantısı yoksa birbirlerini duyamazlar. Çünkü sesi iletecek hava yoktur.
Tanrıya inanmak isteyenler hiç kuşkusuz bu güzel yasaları, tüm doğayı ayakta tutan bir akıla yorabilir. "Benim kendi görüşüm, evreni gerçekte olduğu gibi anlamanın, olmasını dilediğimiz bir evren hayal etmekten çok daha iyi olduğudur.."
''Ben, bilincimizde, atalarımızın hayalini bile kuramadığı kadar muhteşem, karmaşık ve hassas bir düzen içindeki bir evrenin ortaya çıktığını görüyorum. Ve eğer birkaç basit doğa yasasıyla evrenle ilgili pek çok şey anlaşılabiliyorsa Tanrıya inanmak isteyenler hiç kuşkusuz bu güzel yasaları, tüm doğayı ayakta tutan bir Akıla yorabilir. Benim kendi görüşüm, evreni gerçekte olduğu gibi anlamanın, olmasını dilediğimiz bir evren hayal etmekten çok daha iyi olduğudur.''
''Dinbilimci Langdon Gilkey'nin Natura, Realüyand the Sarred (Doğa,Gerçeklik ve Kutsallık) isimli eserinde yazdığı üzere, doğa yasalarının her yerde aynı olduğu gibi görüşlerin, yanılgı içinde olan bilim adamlarının ve onların toplumsal yandaşlarının evrene zoraki olarak yakıştırdıkları önyargılardan başka bir şey olmadıktan türünden iddialar duyuyoruz. Gilkey, bilimin kendi bağlamında olduğu denli geçerli başka tür "bilgi"nin özlemini duyuyor. Ne var ki evrenin düzeni varsayım değil; gözlenebilir bir gerçek. Uzak kuasarlardan gelen ışığı saptayabiliyoruz, çünkü elektromanyetizmanın yasaları, on milyar ışık yılı ötede de buradakiyle aynı. O kuasarların tayfını tanıyabiliyoruz, çünkü burada da orada da aynı kimyasal elementler bulunuyor ve aynı kuantum mekaniği yasaları geçerli oluyor. Gökadaların birbirleri çevresindeki devinimleri, Newton'un kütleçekim yasasını izliyor. Kütleçekimsel mercekler ve İkili atarcaların devinimi, uzayın derinliklerinde genel göreliliğin işlediğini gösteriyor. Her bölgesinde ayrı yasaların söz konusu olduğu bir evrende yaşıyor olabilirdik, ama yaşamıyoruz. Bu gerçek, saygı ve hayranlık uyandırmaz mı sizce?''
Aslında o kadar sıradanız ki
"Bizim evrenimiz, aralarında Samanyolu'nun da bulunduğu yüz milyon kadar Gök adadan oluşur. samanyoluna bizim gökadamiz demekten hoşlanırız, ama ona kuşkusuz Egemen değiliz. Gaz, toz ve yaklaşık 400 milyon güneşten oluşan Samanyolu'nun uzak bir köşesindeki sarmal kolunda bizim güneşimiz yer alır ve bile bildiğimiz kadarıyla donuk, can sıkıcı, sıradan bir yıldızdır"
''Çünkü antosiyaninler, her biri hidrojenden daha ağır ve belli bir düzen içinde sıralanmış yaklaşık 20 atomdan oluşur.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Billions & Billions
Alt başlık:
Thoughts on Life and Death at the Brink of the Millennium
Baskı tarihi:
Mayıs 1998
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780345379184
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ballantine Books
Baskılar:
Milyarlarca ve Milyarlarca
Milyarlarca ve Milyarlarca
Milyarlarca ve Milyarlarca
Billions & Billions
In the final book of his astonishing career, Carl Sagan brilliantly examines the burning questions of our lives, our world, and the universe around us. These luminous, entertaining essays travel both the vastness of the cosmos and the intimacy of the human mind, posing such fascinating questions as how did the universe originate and how will it end, and how can we meld science and compassion to meet the challenges of the coming century? Here, too, is a rare, private glimpse of Sagan's thoughts about love, death, and God as he struggled with fatal disease. Ever forward-looking and vibrant with the sparkle of his unquenchable curiosity, Billions & Billions is a testament to one of the great scientific minds of our day.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0