Billur Köşk Masalları

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.382
Gösterim
Adı:
Billur Köşk Masalları
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
86
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İskele Yayıncılık
Baskılar:
Billur Köşk Masalları
Billur Köşk Masalları
Billur Köşk Masalları
Billur Köşk Masalları
352 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Billur Köşk Masalları'nın ilginç serüvenine tanıklık ediyor Tahir alangu' nun bu kitabı. İlginçlik, bu kitaptaki masalların sözlü gelenekten yazılı ortama geçmemiş, yazılı ortamdan da sözlü geleneğe yansımış olmasın da. Tanıklık ise kitaplaşmanın onca yıl sonra bu derleme ile yeni bir halka daha kazanarak devam etmesi ile vücut buluyor.
Kitapta yer alan bu arka yazıdan sonra şunu belirtmek isterim ki gerçekten hikayeler masal ve halk hikayesi tadında anlatılmış. Nazım - nesir karışık yazılmış ve tabi masalların başında, ortasında, sonunda abartılı tekerlemeler yer alıyor. Aşk ve sevgi konulu masallar halk hikayesinde yaşanılanlar gibi anlatılmış ve durumlar şiirlerle, manilerle yansıtılmış. Kitapta yer alan canlı ve cansız yardımcı kahramanlar hep iyi karakterler olduğu için; olağanüstü özellikleriyle asıl kahramanlara yardım edip, onları zor durumda bırakmıyor, konuşmalarıyla da alınması gereken öğütleri veriyor.
Masalları okumaktan, halk edebiyatıyla iç içe olmaktan her zaman keyif alırım. Bu yüzden masalların da her zaman her yaşta bizleri eğlendirdiğini, düşündürdüğünü, eğittiğini ve öğrettiğini düşünüyorum. Elimizde kalan yalnızca masallar ve masal kahramanları... olsa daa masallar okunmaya fazlasıyla değer ;) Bir masal tekerlemesiyle son vereyim yazıma:
Masaldakiler ermiş muradına, darısı bizlerin başına :)
352 syf.
·Beğendi·10/10
Billur köşk masalları; her bir masalı çok güzeller. Gerek hayvanlarla ilgili masallar gerek insanlarla ilgili olsun hepsi de güzel masallardı. Okumayanlara tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)
352 syf.
Billur Köşk Masalları...

Nereden nasıl incelemeye çalışsam diye düşünüyorum ama çok mümkün olmayacak sanırım, sadece benim için ne ifade ettiğini paylaşmak istiyorum.

Çocukluğumun çoğunluğunu yalnız geçiren biri olarak hatıramda kalan benim için en değerli saatler, ebeveynleri olmasına karşın hem yetim hem öksüz büyüyen babamın sürekli menkıbelerle birlikte anlattığı masallar, öyküler, hikayelerdir. Bizim için bir gelenek haline gelmişti. Bense her zamanki meraklı mizacımla pür dikkat anlattıklarını dinlerdim. Anlattığı masallar da köy yerinde 30'lu yıllarda ilkokulu bitirebilmiş, birlikte büyüdüğü dedesinden dinleyerek öğrendiği masallardı. Tabi TV yok, radyo da sürekli dinlenmiyor, malum kömür (pil) lazım. Büyükdedem her gün anlatırmış bu Billur Köşk masallarından. Masallarda en sevdiğim karakter Zümrüdü Anka kuşu olmuştu, yani ilkokul öğrencisiyim, onun o hafızasındaki betimlemeleri nasıl canhıraş kafamda canlandırmaya çalışıyorum. Baba gerçekten çok mu büyük? Üzerine binip uçabilir miyiz? Tüm sorularıma masallarla cevap vermeye çalışırdı babacığım.

Tabi aradan yıllar geçti, üniversite bitti ama arada hala o masallardan konuşurduk. Ben masalı anlatmasından ziyade, anlatırken kendi yaşayamadığı çocukluğuna döndüğünü görebilmeyi seviyordum. O zamanlar da ben bu masalların bu kitaptan olduğunu bilmiyordum.

Baba dedim, büyükdedem bunları nereden uyduruyordu? Tahir Alangu'nun kitabını okumuş eskiden, hepsini hatırlıyor-muş, bize de sürekli hevesle, heyecanla anlatırdı dedi. Sen nasıl hatırlıyorsun hepsini? Cevap yok.

Ben de unutmuyorum.

Masallarda saklı olan çok başka şeyler olduğunu o zaman anlamıştım. Yaşanılan ya da yaşanılamayan çocukluğu barındıran hislerin bütünü.

Sonra Tahir Alangu araştırmasına girmiştim. Birkaç çeşidini bulmuş ama içerikleri kısa olduğu için beğenmemiştim; daha sonraları ise bu basımı buldum ama bir türlü edinemedim stok durumundan dolayı. Bu sitenin bana kazandırdığı çok kıymetli arkadaşlardan biri geçen sene hediye etmişti. Babama verdiğimde ise olan an görülmeye değerdi.

Sonra tekrar beraber tazeledik anıları. Zümrüdü Anka'nın yeri de hatıramda bundan başkadır.

Öhömm.... Neyse.

Duyguların en güzeli saf, temiz olanlardır; yani çocuklarınki.

Not: Yazıda çok fazla baba temasına değindiğimden, babası bu dünyadan göç etmiş olanlara rahmet diliyorum, hasta olanlara da şifa diliyorum. Niyetim kimsenin acısını deşmek değil, bir hatıratı paylaşmaktır.

Merve,2018
100 syf.
·8/10
Kitaplığımda 10 yıldır bulunan bu güzelim masalı sonunda okuyabilmiş olmak benim için çok güzel bir duygu. Masal; genel olarak çocuklar için tavsiye edilse de, onların temiz kalpli dünyalarına bürünebilmeleri için yetişkinlerin de çocuklar kadar okumasını düşünüyorum. İçinde çok güzel hikâyeler barındırıyor, tavsiye ederim.
352 syf.
·Beğendi·8/10
Tahminim 9-10 sene önce kütüphaneden alıp taşındığımız için geri vermeyi unuttuğum bir kitap (Pişmanlığını çekiyorum hala kızmayın.). Küçükken okumama rağmen bir çok hikayesi tam olmasa da konularını biliyorum en azından. Her küçüğe okutulmalı hatta büyükler bile okumalı.
352 syf.
·Beğendi·10/10
Aslında çok eğlenceli masallar vardı . zevkle okuduğumu söyleyebilirim . Evet ders veriyordu ama çoğunlukla birisine ceza vermekle ilgiliydi kötüler hep cezalarını çekiyordu . bu kitabı da herkese tavsiye ederim iyi okumalar dilerim :)
352 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Okudum okudum bir masal daha okudum.
Masalların incelemesini nasıl yapacağımı pek kestiremiyorum fakat elimden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalışacağım.
Öncelikle içinde okuduğum birkaç masalı ya küçükken ya da başka bir zaman diliminde okumuş olmalıyım onun dışında pek çok masal benim için yeniydi ve aralarından en çok "İğci baba" masalını çok beğendiğimi söyleyebilirim..
Ee ne demişler gökten üç elma düşmüş..
Kitaba puanım:3/5
Yine ilkokul çağındaki çocuklarıma sesli okuduğum bir kitap. Bayılıyorlar, bırakmamı istemiyorlar, okuyamazsak kızıyorlar. Fakat bazı yerleri, çocukların yaşından dolayı atlayarak okumak zorunda hissediyorum. Masallarımızda, başka kültürlerinkilerde de olduğu gibi aşırı bir şiddet olabiliyor bazen. Kötüleri kırk satır mı kırk katır mı deyip kırk katıra parçalatmak mesela.

"Kırk birinci güne kadar şunu halletmezsen seni cellada veririm" diyen padişahlar da çokça çıkıyor, bunu sansürleyemesem de hemen bir yorumla lafa karışıp "Yahu onun ne suçu var, padişah da pek gaddarmış" diyorum. Padişah çocukları herkesten kıymetli, hikayelerin bir çoğu cinsiyetçiliğimizi olduğu gibi yansıtıyor, kızlar hiç fikirleri sorulmadan veriliyor filan.

Bunlar kitabın değerini eksiltmiyor tabii, bilakis çok iyi bir kayıt olarak, bize kendi kültürümüzü böyle apaçok göstermekle çok değerli bir kitap. Ayrıca Alangu'nun dili de, Mustafa Delioğlu'nun resimleri de enfes.

Yine de insanın kötülüğünü henüz tanımayan yaşta ve cinsiyetçiliği adlandıramadan içine işleyebilecek olan küçük çocukların tek başına okumasına pek uygun değil bence. Masallardan bazılarını küçükken anneannemden dinlediğimi hatırlar gibiyim, biz daha korumacı ebeveynler olduk belki de...
86 syf.
·Puan vermedi
Bir varmış bir yokmuş develer tellah iken horozlar ötmez iken bir kral varmış bu kral eşi çocuk doğurmuş ve doğuran karısı ölmüş. Kral çok üzülmüş çocuklarının ölüme gitmesine korkuyormuş doktor çağırmış hemde semtin her kenarından milyonlarca doktor çağırmış.
352 syf.
·10/10
Bu masal kitabı 7.sınıfta ödevimdi. Hocamız bize kitap okuma ödevi verir sonra içinden bir kısmı seçer bize anlattırırdı. Bana Karayılan masalı denk gelmişti. Stres yapıp yarım yamalak sonu Selvi Boylum Al Yazmalım tadında bir şeyler anlatmıştım:) Bazı önemsiz hatıralar yıllar sonra da hatırlanabiliyor işte. Bugün tekrar okudum bu masalı ve bu açıklamayı yazmak istedim. Ayrıca İğci Baba masalı hala dehşet, okumanızı öneririm. Masalları kitaplarda bırakalım birbirimize masal okumayalım..(ne diyorum ben!) İyi okumalar :)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Billur Köşk Masalları
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
86
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İskele Yayıncılık
Baskılar:
Billur Köşk Masalları
Billur Köşk Masalları
Billur Köşk Masalları
Billur Köşk Masalları

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0