Binbaşı Ersever'in İtirafları

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.384
Gösterim
Adı:
Binbaşı Ersever'in İtirafları
Baskı tarihi:
10 Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052983577
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Baskılar:
Binbaşı Ersever
Binbaşı Ersever
Tarih 23 Ekim 1993.
Çalan bir telefon.
“Ersever’i infaz ettik, sıra Soner’de.” Telefon kapanıyor.

Tarih 4 Kasım 1993.
Binbaşı Ersever, elleri arkadan bağlı, ağzı bantlı halde bulunuyor.
Öldürülmüş. Kafasına iki kurşun sıkılarak.
Ardından yakın arkadaşı itirafçı Mustafa Deniz ile sevgilisi Mahsune Dguebe’nin cesetleri bulunuyor.

Peki Binbaşı Ersever’i kim öldürdü?
Başbakan Tansu Çiller “kendi içlerindeki çatışma” diyor.

Kendi içlerindeki?
Kontrgerilla, JİTEM, itirafçılar...
Kontrgerilla timleri: Anadolu Halk Cephesi... TİT... KAP...
İtirafçılardan kurulu Yıldız Timleri...
Yeşil kod adlı Ahmet Demir...
Faili meçhul cinayetler...
232 syf.
·Beğendi·9/10
Devletimizde ki derinliği birazda olsa gözler önüne seren, faili meçhullerin neden faili meçhul olduğunu dair ışık tutan, yasadaşı şebekeler ve örgütlenmelerde kullanılan ideolojik eylemlerin asıl amacı vs... O dönem iktidarda olanların bu olaylar hakkında henüz net bilgi ver(e)meyişi, bu işlerin büyük makamların bilgisi ve dahi talebiyle döndüğünü akıllara getirmektedir. Gerçi ölmeden evvel rahmetli Uğur Mumcu çok parmak basmıştır bu yaraya lakin devran değişmemiştir. Bugün Mehmet Ağar, Veli Küçük, Tansu Çiller vd. sessizliğini korurken, Meral Akşener bu defterleri kapayarak(!) siyasi hayatına devam etmeye çalışmaktadır. Ülkenin O dönem figürleri hesap vermediği sürece, bu olaylar aydınlatılmadığı sürece çok daha karanlık günler, darbeler, suikastler, faili meçhuller kaderimizin vazgeçilmezi olacaktır.

Galiba 1999-2000 arasıydı abimin kitaplığından aşırmıştım Binbaşı Cem Ersever'in İtirafları'nı. O zamanki kapakta Cem Ersever'in Nüfus Cüzdanı vardı tam haliyle sonra ki baskılarda kapak değişti nedense. Devletin kirli işlerini yapan ya da devlette olup kirli işlere sapan bir Binbaşının - istediğinizi kabul edebilirsiniz- gazeteci Soner Yalçın'a yaptığı gizli/kirli işlerle ilgili itirafları bu görüşmeler bitmeden Ersever'in katledilmesiyle son bulur. Soner Yalçın'a İçinde Ersever'in kimliğinin ve bir tehdit notunun bulunduğu bir zarf gönderilir. Olaylar gelişir.

Devletin terör politikasında kullandığı adamların zamanla nasıl yoldan çıktıkları, silah kaçakçılığı ve uyuşturucu tezgahlarından pay aldıkları, şebekeleştikleri, keyfi cana kıydıkları vs... anlatır bu kurgu olmayan kitapta. Bu toprakların karanlık yüzüne biraz daha tanık olmak için okunmalıdır.
232 syf.
·Beğendi·8/10
Soner Yalçın'ın kitaplarını gerçekten büyük bir merakla okuyorum. Bu kitabını da büyük bir merakla okuyorum. Kitapta 90 larda doğuda işlenen faili meçhul cinayetlere ışık tutuyor gerçekten.
232 syf.
·1 günde
Ahmet Cem Ersever, eski bir JİTEM'ci. Kendi isteği ile ordudan emekliye ayrıldıktan sonra, Soner Yalçın ile yaptığı görüşmelerde 80'li yılların ortasından, 93 yılına kadar terör örgütü PKK ile yaşanan olayları kendi bakış açısı ile anlatmış. Soner Yalçın, Ersever'in öldürülmesinden sonra ulaştığı başka bilgileri de ekleyerek kitabı yayınlamış.

Ersever'in bulunduğu tespitlerin bir kısmı son derece doğru. Bölgeyi iyi tanıdığını, işinin de ehli bir asker olduğunu anlattıklarından anlamak mümkün. Ancak yapılmaması gereken bazı olaylar içinde bulunduğu da, Ersever'in ölümünden sonra ortaya çıkan bir başka itirafçının kendi bakış açısıyla anlattıklarından anlaşılıyor.

Tabii anlatılanların doğruluk payının kesin olarak bilinmesine imkan yok. Soner Yalçın, objektif bir bakış açısıyla, anlatılanları derleyerek bir gazeteci olarak görevini yapmış. Önemli olan da bu.

Sonuç olarak; Soner Yalçın ve yakın dönem Türk siyasetini seven herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
232 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Türkiye'nin yakın tarihini araştıran deneyimli gazeteci Soner Yalçın'ın kitaplarını takip ediyorum.Bu kitabında ise 90 'lı yıllarda Kurulan JİTEM teşkilatını ve o dönemdeki olayları Binbaşı Cem Ersever'in tanıklığı ile öğreniyoruz.90'lı yılların karanlık dönemine bir nebze de olsa ışık tutan bu kitabın okunmasını bilinçlenmek adına tavsiye ediyorum.
232 syf.
·Beğendi·9/10
Güneydoğu bölgesinde özellikle Hakkari civarında askerlik yapmış bir komutanın hayatı kitapta çok cesur itiraflar var zaten bu itiraflardan sonra komutan Ersever öldürüldü çok ilginç milliyetçi görüşte olan komutan o zamanın sosyalist dergisi aydınlığa röportaj verdi mutlaka okunması lazım
232 syf.
·6 günde·10/10
Akıcı ve sürükleyici bir kitap. Kitap kısaca 90'lı yıllarda faaliyet gösteren Jitem ve Hizbullah oluşumuna değinmiş. Jitemin büyük bir kısmı itirafçılardan oluşuyor. Hizbullah'ın tetikçilerinin çoğu PKK itirafçısı kitaba göre. Jitem'in uyuşturucu, silah kaçakçılığı gibi işlere itirafçıların eliyle dolaylı yoldan girildiği, bir çok faili meçhul cinayetlerin Hizbullah ve Jitem tarafından işlendiği, Cem Ersever'in emekli olduktan sonra bazı olayları Soner Yalçın'a anlattığı ve bu yüzden öldürülmüş olabileceği... Bana göre Jitem'in uyguladığı taktik doğru, gerilla tarzı faaliyetler de onlar gibi karşılık vermek zorundasınız. Ve o günün Türkiyesi'nde gerek TSK da gerek emniyette gerek Mit de çok fazla itirafçı vardı ve bütçe kısıtlıydı. Bu tür oluşumlar kendi ödeneklerini yaratmak, bir kısmı da kendi menfaatleri için bu işe girmiş olabilirler. Fakat bu kısmı bana göre yanlış. Ersever'i tuzağa düşürenler bana göre onu çok iyi tanıyan, Ersever'in de onları tanıdığı birileri. Neyse herşeye değinmeyeceğim, alınıp okunması gereken bir kitap.
216 syf.
Şüphe ile yaşayan kuşku ile ölür... ERSEVER cinayeti beraberinde birçok soru bırakmıştır. Mesela cenaze töreninde " kana kan intikam, şehitler ölmez, pkk öldürmedi" gibi sloganlar atılmış. Dönemin yetkilileri ısrarla pkk infaz etti demekte. Ve pkk yaptığı açıklama da kendilerinin öldürmediğini söylüyor. Şimdi sesli düşünelim. Hedefi pkk militan ve sempatizanları olanları yok etmek isteyen birini, pkk öldürse duyurmaz mi canlarına ot tıkayan birini öldürdükleri için? Diyelim ki saklamak istiyor yalanlayarak eline ne geçer. Amacı korkuyla hükmetmek olan bir örgüt ne diye yararlanmak istemesin bu işten? Bu basit soru bile olayın çok farklı odaklar tarafından gerçekleştirdiğini ifâde eder.

Ayrıca Jitem gerçeği ile ilgili çok farklı bilgiler yer alıyor kitapta. Her büyüyen yapılanma, örgüt adı her neyse; beraberinde zaaflar yaratır. Gruplaşma ve çıkar çatışmasını tetikler. Türkiye'de terörün çıkış, tırmanış süreçlerinde yaşanan bir dizi olaylar zincirini, kaçakçılık trafiğini, faaili meçhul olayları inceliyor kitap. Kitap ta alttan alttan yönlendirmeler yok değil. Buna da dikkat etmek lazım tabi. Ersever isnat edilen faaili meçhul cinayetler gibi onun da cinayeti faali meçhul kaldı. Kimine göre Pkk kimine göre iç hesaplaşma...
Önceden okuduğum kitapardan birinde şöyle bir cümle vardı. "Kurşunun hesabı üçtür. Bir kurşunu veren, bir kuşunu namluya süren bir de kurşunu yiyen bilir."
232 syf.
·3 günde·9/10
Jitemin kurucusu olmayıp, başında ki kişilerden en önemli kişi diyebileceğimiz Cem Erseverin nedeni anlaşılmaz bir şekilde (pişman olduğu için mi yoksa örgüt içinde ki iç başka kişileri itibarsızlaştırma amaçlı mı) bazı bilgileri Soner Yalçın ile paylaşmış ve kitap bunun üzerine çıkmıştır. Okunmalı, okutulmalı...
232 syf.
·Beğendi·10/10
Son derece güzel bir araştırma eseri. JİTEM kurucusu Ahmet Cem Ersever'in hayatını, güney doğu bölgesinde yaptığı icraatlarını, şüpheli bir şekilde ölümünü ve kitabın yazarı Soner Yalçın Aydınlık dergisinde çalışırken yaptığı röportajları anlattığı oldukça güzel bilgiler içeren bir kitap. Mutlaka okunması gerekenlerden.
232 syf.
·Puan vermedi
Doğuda yaşanmış lıkları anlatan bir eser. Jitemci erseverin hatıralarını bulacaksınız. Bu itiraflarda sonra Binbaşım öldürülmüştür. Yeşille de çalışmaları olmuştur.
248 syf.
·9/10
Yirmi yıl geçmiş ilk baskısı üzerinden. Şu an Kırmızı Kedi Yayınevinden yayınlanmakta.

Binbaşı Cem Ersever. JİTEM, Yeşil, abdullah öcalan, PKK ve fail-i meçhul cinayetlere kadar birçok konuya değinmiş.

Okuyalım tabiki.
232 syf.
·Beğendi·10/10
Binbaşı Ahmet Cem Ersever'in yaptıklarını anlatan ve dönemin karanlık yüzüne ışık tutan ve Binbaşının faili meçhule gidişini anlatıyor. Kurtlar vadisi Gladio filmine konu olmuş birisidir
Cem ERSEVER: ... Bizim halkımız istihbarat sözcüğünü duyunca, hemen aklına CİA gibi Mossad gibi şeyler geliyor. Şunu söyleyelim: bizim istihbarat teşkilatları CİA gibi, Mossad gibi veya geçmişteki KGB gibi olsaydı bu işler başına gelmezdi. En azından şu Güneydoğu meselesi bu devletin başına gelmezdi.
... Dünyada ki bütün tezgalar, bu benim inancım, Amerika tarafından planır, askeri operasyonlarını Amerika icra eder. İstihbarat çalışmalarını İngiltere yürütür. Kültürel faaliyetleri Fransa yürütür. Bu dolapların çevrilmesi için ortalığın karışması gerekir. Bunu tezgahlayan da Almaya'dır.
... İki buçuk eşkiyadan, on binlere geldik. Bu nedenle bir an önce Türk devleti dağdaki teröristi temizlemek zorundadır. Bunun çözümü, kütürel ve ekonomik tedbirler değildir. Dağdaki teröristi yok etmeden bunları yapamazsınız.
Silopi'de MHP'li olduğunu her fırsatta dile getirmesiyle ünleniyor. O yıllarda Kartal Tibet'in başrolünde oynadığı Tarkan filmleri çok popüler. Tarkan'ın Kurt'undan etkilenen Ersever yanında köpekle geziyor. Köpeğin adı ise Ecevit!
Sicilinde "aşırı milliyetçidir" notu var.
Son günlerde gündeme geldi: eyalet meselesi. Vilayetler birbiri arasında Kürtçe yazışacak. Kürtçe okullar açılacak, Kürtçe TV olacak. 12 milyon Kürt'ten, her gün Kürtçe'yi yaşamak isteyen, yazmak isteyen, şarkı söylemek isteyen sanat yapmak isteyen, gazete okumak isteyen 100 bin insanı bile bulamazsınız. Hal böyleyken siz kalkar Kürtçe TV - radyo kurarsanız o toplumda bir milli benlik oluşmaya başlayacaktır. Kürtçe düşünmeye başlayacaktır. Kürt gibi davranmaya başlayacaktır...
... Kürt gibi düşünmesi derken, Apo'nun istediği gibi düşünmeye başlayacaklar.
PKK'nın tek yanlı ateşkes kararından sonra başta İçişleri Bakanı İsmet SEZGİN olmak üzere bazı siyasilerin PKK lideri Abdullah Öcalan'a 'Bay Öcalan' diye hitap etmeye başladığına dikkat çeken ERSEVER bu yaklaşımın PKK'ya karşı verilen mücadeleyi zarara uğrattığını söyledi.
Biz TC'nin yanlış politikalar yürüttüğüne inandığımız için, bir tepki duyduğumuz için ayrıldık. Bakın, Kürt politikası Ortadoğu politikasının bir parçası olarak düşünülmemelidir. Talabani işportacı bir politikacıdır ve Irak Kürtlerini temsil edemez. Talabani ile kurulan ilişkilere karşıyız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Binbaşı Ersever'in İtirafları
Baskı tarihi:
10 Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052983577
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Baskılar:
Binbaşı Ersever
Binbaşı Ersever
Tarih 23 Ekim 1993.
Çalan bir telefon.
“Ersever’i infaz ettik, sıra Soner’de.” Telefon kapanıyor.

Tarih 4 Kasım 1993.
Binbaşı Ersever, elleri arkadan bağlı, ağzı bantlı halde bulunuyor.
Öldürülmüş. Kafasına iki kurşun sıkılarak.
Ardından yakın arkadaşı itirafçı Mustafa Deniz ile sevgilisi Mahsune Dguebe’nin cesetleri bulunuyor.

Peki Binbaşı Ersever’i kim öldürdü?
Başbakan Tansu Çiller “kendi içlerindeki çatışma” diyor.

Kendi içlerindeki?
Kontrgerilla, JİTEM, itirafçılar...
Kontrgerilla timleri: Anadolu Halk Cephesi... TİT... KAP...
İtirafçılardan kurulu Yıldız Timleri...
Yeşil kod adlı Ahmet Demir...
Faili meçhul cinayetler...

Kitabı okuyanlar 449 okur

  • Sinan Kurt
  • Emre BARIŞ
  • Uğur
  • Ramazan Caner Kozanoğlu
  • İsa Akkuş
  • Oğuzhan Türk
  • Onur Öztürk
  • Ümit Doğan
  • Anıl
  • MEHMET YEŞİL

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%2.3 (3)
8
%1.6 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0