Binbir Çiçekli Bahçe

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.812
Gösterim
Adı:
Binbir Çiçekli Bahçe
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
294
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-975-08-1673-4
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Ustadır Arı, Ağacın Çürüğü, Baldaki Tuz, Zulmün Artsın ve Binbir Çiçekli Bahçe Yaşar Kemal’in gazetelerde, dergilerde yayımlanmış toplumcu ve gerçekçi bir bakış açısıyla kaleme aldığı yazılarından ve konuş-malarından derlenmiştir. Onun düşünce ve yazarlık serüvenine tanıklık eden bu yazılar halkın yıllardır içine sürüklendiği karanlığın belgeleridir.

“Dünyamız, ne büyük mutluluktur ki, on binlerce çiçekli bir kültür bahçesidir. Her kültürün bir rengi, bir kokusu vardır. Dünyamızın bir çiçeğinin koparılması, dünyamızdan bir rengin, bir kokunun yok olmasıdır. ”
Yaşar Kemal
294 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Cümleleri düşüncelerime çelme takan güzel insan "Yaşar Kemal " asıl adıyla Kemal Sadık Gökçeli.
Evet gerçekten çelme takıyor.Çünkü zihnimde avare avare dolaşan ya da üzerine düşünmeye fırsat yaratılmamış şeyler adına çelmesini takdığı anda ya düşünceler gün yüzüne çıkıyor ya yeşeriyor ya da şekilleniyor . Evet şekilleniyor ama kalıplaşmıyor. Kalıba sokmayı seçmiyorum. Çünkü Yaşar Kemal bi bekle bi anla bi yol al düşünüp bırakma diyor ve düşüncelerle çıktığım yollara ışık tutuyor. Tıpkı daha önce okuduğum çokca kelimenin beni Yaşar Kemal ile buluşturması gibi. Onun ifade ettiği gibi dünya binbir çiçekli bahçe ise şayet bu bahçeyi zihinde yaşatmak gerekir. İnsan ister yakınında olan muhatabında ister uzağında, -kendi aleminde - ayırt etmeden yakını can bildiği gibi uzağıda can bimeli.

Karmaşık dolambaçlı afyonlaşmış ya da donuk olmasın zihinler, binbir çiçekli bahçe olsun. Eğer bunu yaşamasaydı bu yazarlar nasıl tad alırdık bunca kitabın seslerinden. Sesleniyorlar işte duyalım diye aval aval bakalım diye değil insan olalım diye.
Yaşar Kemal bana hayatın sıska gerçekliğini akla ve kalbe taşımamayı da gösterdi. Sıska gerçeklik belki biraz garip gelebilir ama hayatın bazı gerçekleri kadar garip gelir kulağa.
Bazen olanı olması gereken yere tezatlarıyla değil olduğu haliyle koymalı sadece. Niye tezatı yaratıp kötülüğün küllerini kora dönüştüresin ki dünyada...
Toprağın bağrından çıkıp doğayı ancak bu kadar güzel dillendirir ve önemser bir insan.

Böyle kitaplara yazarlara ayrı bir bayılıyorum, dünyayı tanıtıyorlar sana ve bir çok değerli insanı . Yaşar Kemal 'i keşfetmekle kalmıyorsun.
Bazen sabaha kadar okumak degilde dinlemek istediğim yazarlar oluyor mümkün olsa diyorum ama neyse ki kitaplar var.
Bir de şu var keşke herkes onun kadar "vatansever" değil onun kadar " güzel vatansever " olabilse.

Hoyratlıktan uzak tutulmuş bu kalemi zevkle okumaya devam edeceğim. Mutlaka bir kitabı dahi olsa okunmalı.
294 syf.
·156 günde·9/10
Çeşitli konu başlıkları altında dergilere, kitaplara, konferanslarda yazmış yada konuşmuş olduğu yazılardan oluşuyor. Bu kitabı okumadan önce Yaşar Kemal'in romanları okuyup, hayata bakış açısını, bilgisini öğrenmek gerek. İlk kitap olarak okunmayacak kadar fazla bilgi akıyor. İçerik olarak neler yok ki... Zülfü Livaneli'nin "Sevdalım Hayat" adlı kitabında çok yer verdiği Yaşar Kemal ile ortak anılarının bazılarını da burda görmekteyiz. Gogol'dan ve diğer ünlü yazarlar hakkında yazdığı "Ölü Canların Yeni Basımına Sonsöz" bölümü muazzam nitelikte olmuş.

Sonuç olarak insanları seven, anadolu aşığı, ezilenlerin yanında herdaim bulunan Yaşar Kemal'i tanıyıp bu tarz düşünceleri herkesin anlamasını sağlamak lazım desem abartmış olmayacağımı zannediyorum. Herkese bol Yaşar Kemal'li kitaplar dilerim. İyi okumalar.
294 syf.
·3 günde·8/10
Yaşar Kemal 'in romanlarında ve hikayelerinde Anadoluyu görürüz. Anadolu insanın sevgisini, merhametini, inancını,boyun eğişini,baş kaldırısı anlatır. Bu kitabı bir roman veya hikaye değil farklı zamanlarda yaptığı konuşmalardan, verdiği röportajlardan, ve yazılardan oluşuyor eser,.Kültüre,doğaya, insanlığa dair düşüncelerini görüyoruz. Her sayfada farklı bir bilgiyle karşılıyor Gogol,ün Ölü Canlarından Dede Korkut hikayelerine, Orhan Kemal'den Zülfü Livaneli'ye, Abidin Dino'dan Ara Gülere her sayfada yeni bir bakış açısı katıyor okura. Bazı kitaplar vardır, onları okuyunca sadece o kitabı okumuş olmazsınız. Okumanız gereken kitaplar hakkında referans olur size. Bu kitap da onlardan biri, her okurun kütüphanesinde olması gerekiyor.
294 syf.
·3 günde·5/10
Yazar Yaşar Kemal'in,çeşitli dergi ve gazetede yayımlanan makalelerinin ve ayrıca yaptığı konuşmalarının bulunduğu,gündemde olan konuların işlendiği bir eser olup,hani kitabın adına uygun adeta " Binbir Çiçekli ( bir ) Bahçe" ...
Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
294 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap Yaşar Kemal’in değişik birçok platformda yaptığı konuşmalar ve röportajlardan oluşuyor. Yaşar Kemal’in birçok konuşmasında doğa adına çığlığını duyuyoruz. Onun çok güzel bir tespiti; doğanın insan gibi, zulme başkaldıramayacağını bildiğinden, doğa adına çığlık oluyor Yaşar Kemal. O günden bu güne değişen pek bir şey yok doğa rant uğruna hala acımasızca katlediliyor. Üstelik bu kıyım günümüzde daha da arttı. Bir kaç nesil sonramız belki de ağacı tanımadan büyüyecek.
294 syf.
·5 günde·Beğendi·6/10
“Dünyamız, ne büyük mutluluktur ki, on binlerce çiçekli bir kültür bahçesidir. Her kültürün bir rengi, bir kokusu vardır. Dünyamızın bir çiçeğinin koparılması, dünyamızdan bir rengin, bir kokunun yok olmasıdır. ”
Yaşar Kemal
294 syf.
·8/10
Şans eseri bir arkadaş evinde rast geldiğim bu kitabı elimden bırakamayıp bir çırpıda okudum. Yaşar Kemal okumayı özlemişim (en son --sonradan dördüncü kitabının da çıkmasıyla dörtleme olan-- Bir Ada Hikayesi üçlemesini okumuş ve çok ama çok beğenmiştim).

Bu kitapta Yaşar Kemal muhtelif konularla ilgili görüşlerini, röportaj ve konuşma notları aracılığıyla anlatıyor. Kitabın ilk basımının 2009 yılında yapılmış olmasına rağmen kitapta yer alan bazı metinlerin çok daha önceki yıllarda kaleme alınmış olması, ayrıca bunların bugün de geçerliliğini koruyor olması dikkatimi çekti. Kitabın en beğendiğim bölümleri --kitaba ismini de veren-- "Binbir Çiçekli Bahçe" ve "Edebiyatın Gücü" oldu.

Son bir not olarak, "Binbir Çiçekli Bahçe" 'de Sait Faik'le kurdukları hayale bayıldığımı da eklemiş olayım.
294 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Milattan önce 7.yüzyılda yaşamış Anadolulu, Milette doğmuş bir filozof diyor ki:Ülkelerin türkülerini yaratanlar kanunlarını yaratanlardan daha güçlüdür.Bu korkunç, bu pis, bu insanlığı kirleten ve hem de utandıran bu savaş dursun diye herkes elinden geleni de gelmeyeni de yapmalı. Bu korkunç savaşı durdurmaya gücümüz yeterse bugün için de yarın için de ülkemizin onurunu kurtaracağız. Bu korkunç, insanlığın vicdanını kirleten savaştan dolayı kıyamete kadar insanlık içinde aşağılanacağız. Böylesine halkı yakan, milyonları sürgün eden ,insanlık dışı işkenceler yapan, milyonlarca hektarlık ormanları yakan savaş sonuna kadar insanlığın yarası olaraktan kanayacaktır...(Sayfa 43)
294 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Bence Yaşar Kemal'in okunması gereken ilk kitabı. Yaşar Kemal'in hayata bakışını, yüreğinin güzelliğini yansıtan ve onun, türlü konulardaki düşüncelerini dile getirdiği bu kitap, yazarın diğer kitaplarına karşı okurun iştahını kabartıyor.
294 syf.
·Beğendi·8/10
Dünya binbir çiçekli bir bahçe. Her çiçek kendi rengiyle, kokusuyla ve güzelliğiyle süsler dünyayı. Bir karanfilden gül olmasını beklemek tabiatın kendisine aykırı. İşte biz insanlar için de bu geçerli ancak herkesi kendi öz güzelliğiyle kabul edersek yaşanabilir bir dünya oluşturmuş oluruz. Aksi takdirde her gün solan çiçekler görürüz. Hiç bir çiçeğin solmaması temennisiyle...
294 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Sevgili Yaşar Kemal'in son kitabı Binbir Çiçekli Bahçe,Yaşar Kemal ile yapılan röportajlar,kendi görüşlerinden oluşuyor. Eğer sevgili Yaşar Kemal'i tanımayı,belirli konular üzerinde görüşlerini okumak istiyorsanız bence kesinlikle okumalısınız. Bir çok konunun yer aldığı Binbir Çiçekli Bahçe,edebiyat romanı severler için okunası bir kitap.
294 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yaşar Kemali tanımanın bir yolu da Bu eserden geçer. Yazdığı Eserler üzerine Denemeler ve Kimlik üzerine sentezini Çarpıcı şekilde Ele aldığı bi eser.
Büyük bir adamdı , Türkiye'yi bugünkü haline getiren adamdı. O'nun kurduğu Türkiye , çok kötü yönetilmesine rağmen hala yıkılmadı.Türkiye'nin ,Mustafa Kemal olmasaydı ne olacağı belli değildi.HALA ATATÜRK'ÜN GÜCÜ DURUYOR BU TOPLUM ÜZERİNDE VE O BİZE GÜÇ VERİYOR.YOKSA TÜRKİYE BATMIŞTI.
Yaşar Kemal
Sayfa 292 - Yapı Kredi Yayınları 1. Basım 2009
İyi ki dünyaya geldik, yaşadık, ışığı gördük. Ya gelmeseydik, ya bu güzellikleri görmeseydik…
"Bir ulusun,bir etniğin yüzlerce,dahası da binlerce seçkin kişisini de öldürmek de soykırımdır."
Bir de benim, köklü değişeceğine inanmadığım bir inancım vardır, insanoğlu her zaman iyimserdir.
Yaşar Kemal
Sayfa 23 - Yapı Kredi yayınları
"Ben hep söyledim:Birinci Dünya Savaşından sonraki insan,önceki insan değildir,diye.Duyarsız olmuş,kanı,işkenceyi,zulmü,açlıktan ölenleri göre göre her şeyi kanıksamış.Ikinci Dünya Savaşından sonraki insanda önce ki insan değildir.O daha çok çürümüştür.Hele soğuk savaş ,insanlığın belini kırmış,kanını kurutmuştur ."
"Kendimi bildim bileli zulüm görenlerle,hakkı yenenlerle,sömürülenlerle,acı çekenlerle,yoksullarla birlikteydim."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Binbir Çiçekli Bahçe
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
294
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-975-08-1673-4
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Ustadır Arı, Ağacın Çürüğü, Baldaki Tuz, Zulmün Artsın ve Binbir Çiçekli Bahçe Yaşar Kemal’in gazetelerde, dergilerde yayımlanmış toplumcu ve gerçekçi bir bakış açısıyla kaleme aldığı yazılarından ve konuş-malarından derlenmiştir. Onun düşünce ve yazarlık serüvenine tanıklık eden bu yazılar halkın yıllardır içine sürüklendiği karanlığın belgeleridir.

“Dünyamız, ne büyük mutluluktur ki, on binlerce çiçekli bir kültür bahçesidir. Her kültürün bir rengi, bir kokusu vardır. Dünyamızın bir çiçeğinin koparılması, dünyamızdan bir rengin, bir kokunun yok olmasıdır. ”
Yaşar Kemal

Kitabı okuyanlar 137 okur

  • SihirliFlut
  • B kaya
  • Hüseyin B
  • Samet Bağlar
  • Hüseyin
  • Sudem Eroğlu
  • Xwendevanek_Salıh
  • Leyla
  • Rabia Berber
  • Kader Gökçe

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%10
25-34 Yaş
%52.5
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%7.5
55-64 Yaş
%5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%31.9
Erkek
%68.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44.2 (23)
9
%21.2 (11)
8
%19.2 (10)
7
%5.8 (3)
6
%3.8 (2)
5
%5.8 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları