Binbir Çiçekli Bahçe

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.152
Gösterim
Adı:
Binbir Çiçekli Bahçe
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
294
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750816734
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Ustadır Arı, Ağacın Çürüğü, Baldaki Tuz, Zulmün Artsın ve Binbir Çiçekli Bahçe Yaşar Kemal’in gazetelerde, dergilerde yayımlanmış toplumcu ve gerçekçi bir bakış açısıyla kaleme aldığı yazılarından ve konuşmalarından derlenmiştir. Onun düşünce ve yazarlık serüvenine tanıklık eden bu yazılar halkın yıllardır içine sürüklendiği karanlığın belgeleridir.

“Dünyamız, ne büyük mutluluktur ki, on binlerce çiçekli bir kültür bahçesidir. Her kültürün bir rengi, bir kokusu vardır. Dünyamızın bir çiçeğinin koparılması, dünyamızdan bir rengin, bir kokunun yok olmasıdır. ”
Yaşar Kemal
294 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10
"Dünyamız binlerce çiçekli bir kültür bahçesidir. Her çiçeğin bir rengi, bir kokusu vardır. İnsanlık, her kültürün üstüne titremelidir. Binlerce kültür çiçeği, birini koparırsak, insanlık bir kokudan, bir renkten yoksun kalır."

Yaşar Kemal, büyük çınar, sözün büyücüsü, Homerosoğlu, Kürtlerin en Kürdü; Türklerin en Türkü... uzar da gider ona yakıştırılan sıfatlar, her birinin içini tam da dolduran, önce Çukurova'nın sonra tüm ülkenin sesidir, kendisidir Yaşar Kemal.

Benim hayatımın da mihenk taşlarından biridir. Çocukluğumdan itibaren etkisinde kaldığım, hayata, doğaya , insana bakışımı şekillendiren en önemli insanlardan biridir o. Bu kadar çok seviyorken hayranlığı her geçen gün biraz daha ilerleterek onun için çalışmaya, onunla uğraşmaya gayret ediyor, hem yalnız kendimi değil etrafımı da sürüklüyorum bu işe, kamplar olsun, okuma grupları olsun, etkinlikler olsun, hayatımızın içine katıyoruz hep beraber Yaşar Kemal'i.

Binbir Çiçekli Bahçe Yaşar Kemal'i tanımak için bence muazzam bir kaynak. (Tabi önce Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor 'u okumak da iyi olabilir, hayatındaki önemli noktaları, edebiyatını anlamak için.)
Hatta bu da son başarımız, çok gururluyuz:)
Yaşar Kemal'i evinde , eşiyle, ailesiyle oturduğu koltuğunda yazdığı masasında andık, tarif edilemez bir heyecan:)
https://www.instagram.com/...igshid=1n4wkrbopbxrg

O kadar çok şey var ki bu kitapta.
Kürt meselesinden gazetecilik meselesine, sansürden yandaş medya sorununa, Türkiye'de demokrasi sorunundan yargı bağımsızlığına, seçim sisteminden Türkiye'de aydın sorununa, sanattan doğaya, Anadolu'nun kutsal topraklarından Dünya edebiyatına ve bir çok isme/sanatçıya rastlıyor, Yaşar Kemal'in zengin dünyasında dolaşıp duruyor, Binbir Çiçekli bahçesinden hiçbir çiçeği koparmadan her bir değeri yeşertmenin yollarını arıyorsunuz.
En çok neye üzülüyorsunuz biliyor musunuz?
Yazıları okuduktan sonra Türkiye sahnesinde senaryonun aynı kaldığını sadece oyuncularının değiştiğini gördüğünüzde!

Bazı yazıları okurken ülkede yaşanan dramlarına acaba yazar bunu geçen hafta mı yazmış diye şaşırıyor, ama tarihi 1950'ler 60'lar 70'ler görünce sinirleniyor sonra şu ülkede pek çok şeyin nasıl da değişmediğine küfrediyor, kahroluyorsunuz.

Biz bu kitabı Yaşar Kemal kampı için seçmiştik. Belki aralıksız 4 saat kadar konuştuk bu kitabı, belki çokça da konuşuruz.
Hepimizin ülkede aslında birbirimizi nasıl ayrıştırdığımızı görmemizi sağlayan onlarca örnek var kitapta.

Bir örnek ister misiniz; zamanın bakanı izniyle yandaşları korucuları terörist olduğunu iddia ettikleri kaçakçılık yapan çocukları bir ormana kadar sürüyor, içindekileri ormanla birlikte yakıyorlar. Koskoca bir ormanı bu sebeple ateşe verip yok ediyorlar, içindekilerle birlikte...
Bu dünyada insanın insana ettiği zulmü başka canlı bir diğerine etmemiştir.
Bunları yazarken de sinirleniyorum, konuşurken de okurken de.

Ülkemiz kültür olarak, doğa olarak belki bir çok ülkeden daha zengin. Nedir paylaşılamayan,insanın canından doğanın her karış toprağından daha değerli olan, hep belli bir kesime mal edilmeye çalışılan bu şey bu zenginlik emaresi, insan canı bu kadar kıymetsiz mi? Paylaşmanın, sevmenin mutluluğunu bizim gibi milletler yaşamayı hak etmiyor mu?
Ahh bee hem de öylesine ediyor ki.

"Benim romanlarımı, hikayelerimi okuyanlar hiçbir zaman
savaşı istemesinler, savaştan iğrensinler, hep barıştan, kardeşlikten yana olsunlar. Benim yazılarımı okuyanlar insanın insanı sömürmesine dayanamasınlar. Yoksulluk, insanlığın yüz karasıdır. Hiçbir düzende hiçbir insan yoksul kalmasın. Yoksulluk utancını yüreklerinden atsınlar. "

Bir hayatımız var, bunca düşmanlıktan uzak sevgiyle umutla yaşamak bu kadar zor mu?
294 syf.
·Puan vermedi
Yaşar kemal bin bir çiçekli bahçe yaşar kemalin konuşma ve yazılarından oluşuyor ve yaşar kemal bu kitabında kürt sorununu anlatıyor ve bazı yerlerde çok doğru tespitleri var doğru tespiti şu şekilde kürt ve türk kardeştir ancak zamanında kürtlere haksızlıklar yapılmıştır dilleri ve kültürleri yok sayılıp unutturulmuştur kürt halkının isteği ise yok sayılmamak ve kültürlerini özgürce yaşamaktır bu görüşlerine aynen katılıyorum zaten kürt açılımı ile yapılmak istenen de aynen buydu

Yaşar kemalin en büyük hatası ise pkk ya terörist diyememesi ve dağdaki leş kargalarını bize gerilla olarak tanıtmasıdır bende diyorumki teröre destek olmak anarşizm ve terörü savunmak fikir özgürlüğü değil teröre ve anarşiye yandaş olmak demektir ve bugün her normal insanın teröre karşı olması gerekir evet yaşar kemal diyorki dağdakiler gerilladır bende diyorum ki dağa çıkıp askerimle savaşanlar birer vatan hainidir ve idam şarttır

Evet dün ülkede yani 80 li ve 90 lı yıllarda ülkede kürt sorunu vardı ancak bugün kürt sorunu yoktur sadece terör sorunu vardır ve ülkemde her kardeşimin kırmızı çizgisi olmalıdır kırmızı çizgi ise şudur siyasetçilere değil güzele ve iyiye sahip çıkmak kötüyü eleştirmek hayırlı bir iş varsa milletçe tebrik etmek şehitlerimizi rahmet ve fatihalarla anmak nerede terörü destekleyen varsa buğzetmek askerime kurşun sıkanın yok olmasını istemek ve yapılan her işin tüm insanlık faydasına olmasını kalben desteklemek
294 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Cümleleri düşüncelerime çelme takan güzel insan "Yaşar Kemal " asıl adıyla Kemal Sadık Gökçeli.
Evet gerçekten çelme takıyor.Çünkü zihnimde avare avare dolaşan ya da üzerine düşünmeye fırsat yaratılmamış şeyler adına çelmesini takdığı anda ya düşünceler gün yüzüne çıkıyor ya yeşeriyor ya da şekilleniyor . Evet şekilleniyor ama kalıplaşmıyor. Kalıba sokmayı seçmiyorum. Çünkü Yaşar Kemal bi bekle bi anla bi yol al düşünüp bırakma diyor ve düşüncelerle çıktığım yollara ışık tutuyor. Tıpkı daha önce okuduğum çokca kelimenin beni Yaşar Kemal ile buluşturması gibi. Onun ifade ettiği gibi dünya binbir çiçekli bahçe ise şayet bu bahçeyi zihinde yaşatmak gerekir. İnsan ister yakınında olan muhatabında ister uzağında, -kendi aleminde - ayırt etmeden yakını can bildiği gibi uzağıda can bimeli.

Karmaşık dolambaçlı afyonlaşmış ya da donuk olmasın zihinler, binbir çiçekli bahçe olsun. Eğer bunu yaşamasaydı bu yazarlar nasıl tad alırdık bunca kitabın seslerinden. Sesleniyorlar işte duyalım diye aval aval bakalım diye değil insan olalım diye.
Yaşar Kemal bana hayatın sıska gerçekliğini akla ve kalbe taşımamayı da gösterdi. Sıska gerçeklik belki biraz garip gelebilir ama hayatın bazı gerçekleri kadar garip gelir kulağa.
Bazen olanı olması gereken yere tezatlarıyla değil olduğu haliyle koymalı sadece. Niye tezatı yaratıp kötülüğün küllerini kora dönüştüresin ki dünyada...
Toprağın bağrından çıkıp doğayı ancak bu kadar güzel dillendirir ve önemser bir insan.

Böyle kitaplara yazarlara ayrı bir bayılıyorum, dünyayı tanıtıyorlar sana ve bir çok değerli insanı . Yaşar Kemal 'i keşfetmekle kalmıyorsun.
Bazen sabaha kadar okumak degilde dinlemek istediğim yazarlar oluyor mümkün olsa diyorum ama neyse ki kitaplar var.
Bir de şu var keşke herkes onun kadar "vatansever" değil onun kadar " güzel vatansever " olabilse.

Hoyratlıktan uzak tutulmuş bu kalemi zevkle okumaya devam edeceğim. Mutlaka bir kitabı dahi olsa okunmalı.
294 syf.
·156 günde·9/10
Çeşitli konu başlıkları altında dergilere, kitaplara, konferanslarda yazmış yada konuşmuş olduğu yazılardan oluşuyor. Bu kitabı okumadan önce Yaşar Kemal'in romanları okuyup, hayata bakış açısını, bilgisini öğrenmek gerek. İlk kitap olarak okunmayacak kadar fazla bilgi akıyor. İçerik olarak neler yok ki... Zülfü Livaneli'nin "Sevdalım Hayat" adlı kitabında çok yer verdiği Yaşar Kemal ile ortak anılarının bazılarını da burda görmekteyiz. Gogol'dan ve diğer ünlü yazarlar hakkında yazdığı "Ölü Canların Yeni Basımına Sonsöz" bölümü muazzam nitelikte olmuş.

Sonuç olarak insanları seven, anadolu aşığı, ezilenlerin yanında herdaim bulunan Yaşar Kemal'i tanıyıp bu tarz düşünceleri herkesin anlamasını sağlamak lazım desem abartmış olmayacağımı zannediyorum. Herkese bol Yaşar Kemal'li kitaplar dilerim. İyi okumalar.
294 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Evet aklımda kalan yorumlarla önce Yaşar Kemal'den başlayayım istedim... Kitabımız buruk kokulu binbir çiçekten oluşmakta... Bilgi içerikli tüm yazıları kapsadığı ve o yazıların insanlar üzerinde çiçek etkisi yarattığı için ( Kendi açımdan söylüyorum) kitap ismi binbir çiçekli bahçe olmuş... Zülfü Livaneli için yazdığı ayrı bir şahane... Yazarımızın roman dili hakkında bilgi sahibi olursanız kitaptan daha çok verim alabilirsiniz...

Tekrar okumalarımda bu yorumun üstüne katacağım...

Okuyun okutun efendim...
294 syf.
·79 günde
Yaşar Kemal'in çeşitli platformlardaki konuşmalarının, röportajlarının, gazetelerde yayınlanmış yazılarının ve sanat camiasından yakın dostları ile anılarının biraraya toplandığı bu kitap, onu tanımak için bir mihenk taşı. Onun barış yüklü yüreği, farklılıkları zenginlik olarak gören zamanlar ötesi bakış açısı bu kitapla kana, cana bürünmüş. "Dünyamız, ne büyük mutluluktur ki, on binlerce çiçekli bir kültür bahçesidir. Her kültürün bir rengi, bir kokusu vardır. Dünyamızın bir çiçeğinin koparılması, dünyamızdan bir rengin, bir kokunun yok olmasıdır." diyor büyük kelime ve fikir ustası...
294 syf.
·3 günde
Yaşar Kemal 'in romanlarında ve hikayelerinde Anadoluyu görürüz. Anadolu insanın sevgisini, merhametini, inancını,boyun eğişini,baş kaldırısı anlatır. Bu kitabı bir roman veya hikaye değil farklı zamanlarda yaptığı konuşmalardan, verdiği röportajlardan, ve yazılardan oluşuyor eser,.Kültüre,doğaya, insanlığa dair düşüncelerini görüyoruz. Her sayfada farklı bir bilgiyle karşılıyor Gogol,ün Ölü Canlarından Dede Korkut hikayelerine, Orhan Kemal'den Zülfü Livaneli'ye, Abidin Dino'dan Ara Gülere her sayfada yeni bir bakış açısı katıyor okura. Bazı kitaplar vardır, onları okuyunca sadece o kitabı okumuş olmazsınız. Okumanız gereken kitaplar hakkında referans olur size. Bu kitap da onlardan biri, her okurun kütüphanesinde olması gerekiyor.
294 syf.
·49 günde·Beğendi·Puan vermedi
Dünya binbir çiçekli kültür bahçesi diyen yazarımız . Geçmişten günümüze kadar var olan zihne ekilen yanlış düşünce tohumlarının insanların hayatına mal olduğunu güzel dille anlatmış . Bir çok röportajı da kitabın içinde ne mevcut olup Orhan Kemal , Abidin dino .... gibi sanatçılara değinmiş .

İnsanların yaşam sevincini ölümsüzlüğü hakkındaki müspet çıkarımlar okumanıza zevk katacaktır
294 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap Yaşar Kemal’in değişik birçok platformda yaptığı konuşmalar ve röportajlardan oluşuyor. Yaşar Kemal’in birçok konuşmasında doğa adına çığlığını duyuyoruz. Onun çok güzel bir tespiti; doğanın insan gibi, zulme başkaldıramayacağını bildiğinden, doğa adına çığlık oluyor Yaşar Kemal. O günden bu güne değişen pek bir şey yok doğa rant uğruna hala acımasızca katlediliyor. Üstelik bu kıyım günümüzde daha da arttı. Bir kaç nesil sonramız belki de ağacı tanımadan büyüyecek.
294 syf.
·3 günde·5/10
Yazar Yaşar Kemal'in,çeşitli dergi ve gazetede yayımlanan makalelerinin ve ayrıca yaptığı konuşmalarının bulunduğu,gündemde olan konuların işlendiği bir eser olup,hani kitabın adına uygun adeta " Binbir Çiçekli ( bir ) Bahçe" ...
Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
Büyük bir adamdı , Türkiye'yi bugünkü haline getiren adamdı. O'nun kurduğu Türkiye , çok kötü yönetilmesine rağmen hala yıkılmadı.Türkiye'nin ,Mustafa Kemal olmasaydı ne olacağı belli değildi.HALA ATATÜRK'ÜN GÜCÜ DURUYOR BU TOPLUM ÜZERİNDE VE O BİZE GÜÇ VERİYOR.YOKSA TÜRKİYE BATMIŞTI.
Yaşar Kemal
Sayfa 292 - Yapı Kredi Yayınları 1. Basım 2009
Biliyorum, bir insanı anlamak çok zor. Çünkü insan kendini her gün yeniden yaratır diyeceğim ama korkuyorum. Zaman zaman dersem acaba insanları inandırabilir miyim?
Yaşar Kemal
Sayfa 210 - yapı kredi yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Binbir Çiçekli Bahçe
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
294
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750816734
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Ustadır Arı, Ağacın Çürüğü, Baldaki Tuz, Zulmün Artsın ve Binbir Çiçekli Bahçe Yaşar Kemal’in gazetelerde, dergilerde yayımlanmış toplumcu ve gerçekçi bir bakış açısıyla kaleme aldığı yazılarından ve konuşmalarından derlenmiştir. Onun düşünce ve yazarlık serüvenine tanıklık eden bu yazılar halkın yıllardır içine sürüklendiği karanlığın belgeleridir.

“Dünyamız, ne büyük mutluluktur ki, on binlerce çiçekli bir kültür bahçesidir. Her kültürün bir rengi, bir kokusu vardır. Dünyamızın bir çiçeğinin koparılması, dünyamızdan bir rengin, bir kokunun yok olmasıdır. ”
Yaşar Kemal

Kitabı okuyanlar 360 okur

  • Tîrêj
  • Sibel serçe
  • Sevda sezer
  • Mustafa Demirtaş
  • emine merve
  • Âsaf İçen
  • Murat altuğ
  • Rukiye Sultan
  • Ferah
  • MİHMAN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%10
25-34 Yaş
%52.5
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%7.5
55-64 Yaş
%5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%31.9
Erkek
%68.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%58.8 (80)
9
%18.4 (25)
8
%14.7 (20)
7
%3.7 (5)
6
%2.2 (3)
5
%2.2 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0