Binbir Gece Masalları

7,5/10  (88 Oy) · 
541 okunma  · 
66 beğeni  · 
3.885 gösterim
Karısı tarafından aldatılan ve bu yüzden kadınların sadakatsizliğine inanan Hükümdar Şehriyar, daha sonra evlendiği tüm kadınları öldürtmeye başlar: Kendince bir intikam yolu bulmuştur. Vezirin güzel ve akıllı kızı Şehrazat, bu duruma son verecek bir çare bulur ve hem kendisini hem de ülkesindeki genç kızları kurtarmak için Şehriyar’la evlenir. Ve macera böylece başlar... Öyle bir mizansen oluşturur ki Şehrazat, tan yeri ağarırken masalın en heyecanlı yerine gelinmiş olur ve masalın sonunu merak eden Şehriyar, ertesi geceyi beklemeye mecbur olur. Bir süre sonra masal masal içine geçer, heyecan, merak dozu arttıkça artar ve Hükümdar Şehriyar bir türlü karısını öldürtemez...

Tarihçesi çeşitli rivayetlere dayanan Binbir Gece Masalları, Doğu’nun şifahi kültürünün Şehrazat’ta vücut bulduğu, gelmiş geçmiş en iyi kaynaktır. Zengin içeriği, kurgusundaki ustalık, fantastik öğelerin bolluğu, küçükleri olduğu kadar büyükleri de kendine çekmeye devam etmektedir. Masallardan bahis açmışken, Binbir Gece Masalları hakkındaki söylentiyi de okuyucuyla paylaşalım istedik. Denilir ki, bu masalları henüz hiç kimse baştan sona okumamıştır ve baştan sona okuyan kişi ölür... Masalların büyülü dünyasına da böylesi bir rivayet yakışırdı değil mi?
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2006
 • Sayfa Sayısı:
  974
 • ISBN:
  9789756132388
 • Çeviri:
  Selami Münir Yurdatap
 • Yayınevi:
  Elips Kitapları
 • Kitabın Türü:
Beytullah Ömer DUMLU 
 31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her çocuğun okuması gereken bir kitap.Fantastik öğeleri olsun,masalların ilgi çekiciliği olsun dikkat çekici.Okumak isteyen arkadaşlar için kitabın yetişkin olanı da var.Gayet güzel bir kitap.

FATOŞ OKULU 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 26 günde · Puan vermedi

Wowww göründüğünden daha uzun sürede bitirdigim (yaklaşık 2 yil) bir kitap. Konusu cezbetti ve bir roman gibi okuyabilecegimi düşündüm. Tabi bu tamamen bir yanılgı. Başta hikayeler çok ilginç geldi ama bir süre sonra kendini tekrar etmeye başladı . O yüzden sık sık ara verdim okumaya. Bir roman değil de bir ahlak kitabı gibi her hikayede doğruluk dürüstlük çalışmak adalet gibi kavramlar üzerinde durulmus. Tabi bazı hikayeler adalet anlayisima çok uydu diyemem. Tekrar başa dönecek ve ilk defa okuyacak olsam bir Başucu kitabı gibi 10 sayfa 20 sayfa ara ara okurdum. Sonu görmek için mücadele etmek yerine hikayeleri kavrayarak ve tartışarak okurdum.

Binbir Gece Masalları benzeri kitaplar

1001 gece...
1001 ayrı masal...
1001 derili yılan şehzade...
1001 gece şehzadeyi oyalayan vezir kızı...
1001 gece sonunda 3 gün 3 gece düğün...

EMRE YAMAN 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

TAT KAÇIRAN ( SPOİLER )
Bir çok yerde duyduğumuz ve okuduğumuz masalların tek kitap halinde toplandığı kitap. Aslında masalları okurken Nasreddin Hoca fıkraları aklıma geldi. Çünkü masallar insanoğlunu anlatan olaylarla dolu. Her masal içinde bulunduğumuz hayatta yapmış olduğumuz iyi yada kötü yüzümüze vuruyor. Masal olarak gördüğümüz bu kitap bize hayat dersi veriyor. Anlatılan masallarda insanoğlu diyerek başlayan cümleler kalbimize ok gibi saplanıyor. Bazı kısımlarda şiirlerden alınan kesitler, bilginlerin sözleri bu acıyı daha fazla hissetmemizi sağlıyor. Okuyun. Okutun. Tavsiyedir.

Ali Alper 
21 Ağu 2017 · Kitabı yarım bıraktı · 7/10 puan

Meşhur Binbir gece masalları. Çok güzel bir isim. Ne zamandır okumak istiyordum. Büyük bir heyecanla başladım kitaba.
Inception'ı bilirsiniz. Rüya içinde rüya. Bu kitapta 1K inception u yaşıyorsunuz. Hikâye içinde hikaye içinde hikaye... sürüp gidiyor. Şehrazat her seferinde daha iyisini vaat ediyor. Çok sürükleyici, giriş gelişme akıp gidiyor ama sonuç...

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İçinde bazen dinlediğimiz bazense izlediğimiz çizgi filmlerden oluşan masallar var. Bir kültürü anlatan ögelere rastlıyoruz. Beni masallardan çok o masalların neden anlatıldığı etkilemişti. Şehrazat ve Şehriyar...

erkut 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Cok tavsiye edrim herkesin okumasi insanlari gelistirmesine cok guzel katkida bulunmakta ve ii olmalidir bunu okuyanlrin bna msj atmasini ve kitap hakkindaki dusuncelerini aciklamamlarini isterim

Merve 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küçükken ne de severek okurdum. Her masal sonunda bir de hayalini kurardım. Kafamda devam ettirir ya da değiştirirdim. Her şeye inanırdık bir de o zamanlar. Hala inanıyorum ama neyse.

NEŞE AYVAZ 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şah Sehriyar karisi tarafindan aldatilmis ve sonrasinda her birlikte oldugu kadınla bir kez birlikte olarak sabahına öldürtmeye başlamış bir adamdır. Bir gün Şehrazat'la birlikte olmak ister ve hayatta kalmayı başaran tek kadın olur Şehrazat. Her gece ona masal okumaya ve en heyecanlı yerinde bırakıp bir sonraki gece devam edecegini söyler. 1001 gece..

Özdemir 
22 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir zamanların yasaklı kitaplarından. Fars fantazi ve hayal gücünden oluşan bir kitap. Çok beğenenler olmuş ama neden beğendiklerini anlamadım. Çok öğretici bulanlar da var onuda anlamadım.

2 /

Kitaptan 4 Alıntı

FATOŞ OKULU 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Her ne kadar aşkımı gizlemeye çalıştımsa da, gözyaşlarım sevdamı açığa vurdu. Seni görmeden evvel aşkın ne olduğunu bilmezdim. Bugün bir sevda çılgını oldum. İşte derdimi sana döküyorum. Bana acı! Ey güzeller güzeli! Mehtap sana köle olmaya, yıldızlar ayaklarının altında dolaşmaya hazırdır. Seninle buluşacağım saati bekliyorum. Bunun için canımı veririm.Çünkü birleşmekte hayat, ayrılıkta ölüm vardır!

Binbir Gece Masalları, Kolektif (Sayfa 503 - Elips Kitap)Binbir Gece Masalları, Kolektif (Sayfa 503 - Elips Kitap)
FATOŞ OKULU 
 16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

... Oğlum, sakın kötü arkadaşlarla düşüp kalkma! Elinden geldiği kadar tanımadığın, huyunu bilmediğin insanlardan uzak kal. Bunların bazıları, ateşinden sakınsan bile dumanıyla rahatsız olduğun demircilere benzerler. Oğlum, elinden geldiği kadar iyilik yap! İyilik,geç olsa bile daima iyi ürün veren bir tohumdur.

Binbir Gece Masalları, Kolektif (Sayfa 456 - Elips kitap)Binbir Gece Masalları, Kolektif (Sayfa 456 - Elips kitap)
EMRE YAMAN 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''İnsanoğlu tatlı sözler söyler, dil döker bol keseden
Aldatır gözünü kırpmadan, ne tilkidir bir bilsen.''

Binbir Gece Masalları, KolektifBinbir Gece Masalları, Kolektif
FATOŞ OKULU 
19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

' Ölüm günü,doğum gününden;yaşayan bir köpek, ölü bir aslandan; mezar saraydan daha iyidir.'

Binbir Gece Masalları, Kolektif (Sayfa 577 - Elips kitap)Binbir Gece Masalları, Kolektif (Sayfa 577 - Elips kitap)

Kitapla ilgili 2 Haber

Binbir Gece Masallarından Kız Kulesine: Kadın
Binbir Gece Masallarından Kız Kulesine: Kadın Doğu kültürünün masallarında genç kızlar erkekleri aldatan, başlarına dert açan felaketler olarak gösterilir. Türk kültüründe ise kızlar kıymetli varlıklar olarak resmedilir ve korunması için kuleler, kaleler inşa edilir. Binbir Gece Masalları ve Kız Kulesi’nin hikayesi…
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap!
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap! Edebiyatımızın usta ismi Feridun Andaç, “İlkgençlik çağında birinin iki şeye ihtiyacı var: iyi kitap/yazar ve sinema. Onu duygu yolculuğuna çıkarıp gezindirebilecek ve düşüncelere salacak kitaplar ve filmlerle buluşması, o yaş döneminde bunları okuyup izlemesi eminim ki yaşama çizgisinin belirlenmesinde etkileyici olacaktır.” diyor. Aşağıda, Edebiyat Haber okurları için seçtiği on kitabı bulabilirsiniz.