·
Okunma
·
Beğeni
·
27,5bin
Gösterim
Adı:
Binbir Gece Masalları
Baskı tarihi:
Eylül 2006
Sayfa sayısı:
974
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756132388
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elips Kitapları
Karısı tarafından aldatılan ve bu yüzden kadınların sadakatsizliğine inanan Hükümdar Şehriyar, daha sonra evlendiği tüm kadınları öldürtmeye başlar: Kendince bir intikam yolu bulmuştur. Vezirin güzel ve akıllı kızı Şehrazat, bu duruma son verecek bir çare bulur ve hem kendisini hem de ülkesindeki genç kızları kurtarmak için Şehriyar’la evlenir. Ve macera böylece başlar... Öyle bir mizansen oluşturur ki Şehrazat, tan yeri ağarırken masalın en heyecanlı yerine gelinmiş olur ve masalın sonunu merak eden Şehriyar, ertesi geceyi beklemeye mecbur olur. Bir süre sonra masal masal içine geçer, heyecan, merak dozu arttıkça artar ve Hükümdar Şehriyar bir türlü karısını öldürtemez...

Tarihçesi çeşitli rivayetlere dayanan Binbir Gece Masalları, Doğu’nun şifahi kültürünün Şehrazat’ta vücut bulduğu, gelmiş geçmiş en iyi kaynaktır. Zengin içeriği, kurgusundaki ustalık, fantastik öğelerin bolluğu, küçükleri olduğu kadar büyükleri de kendine çekmeye devam etmektedir. Masallardan bahis açmışken, Binbir Gece Masalları hakkındaki söylentiyi de okuyucuyla paylaşalım istedik. Denilir ki, bu masalları henüz hiç kimse baştan sona okumamıştır ve baştan sona okuyan kişi ölür... Masalların büyülü dünyasına da böylesi bir rivayet yakışırdı değil mi?
500 syf.
·13 günde·9/10 puan
Elf leyle ve leyle...

Bu kült eserin tarihine, içeriğine ve çevirilerine dair rehber arayanlara:

https://youtu.be/-lILi0gM1lg

İnsanlık tarihinin en meşhur edebî ürünlerinden biri... 72 milletin bildiği, bilmese dahi duyduğu, duyduğundan haberdar olmasa dahi bir yerlerde izlediği, izlediğini bilmese dahi ezgilerini dinlediği, dinlediğini unutmuş olsa dahi başka bir kitapta adına rast geldiği o ünlü kitap: Binbir Gece Masalları


Borges onun için, “Önce Hindistan’da sonra İran’da, sonra da Anadolu’da anlatıldı; son olarak Arapça kaydedilip Kâhire’de derlendi. Ve bu birleşimden Binbir Gece Masalları doğdu.” diyor.

Bir toplum geçmişinden kaçamaz ve o geçmiş en şeffaf hâliyle masallarda gün yüzüne çıkar. Satır aralarında yatan toplumsal hafıza çağları aşan anlatılarla kuşaktan kuşağa aktarılır.
Çin topraklarından Kuzey Afrika semalarına uzanan geniş bir coğrafyanın hafızası olan bu masallar okuru şaşkına çevirir ve okura hiç beklemediği enterasan olay örgüleri ile örneği olmayan bir deneyim yaşatır.

Birçok elyazması bulunan bu masallar özellikle Fransızca’ya yapılan ilk çevirisi sayesinde dünya çapında tanınan bir eser haline gelmiştir. Opera, bale, film, roman, resim gibi birçok sanat eserinde bu masalların izini sürmek mümkün.

Çoğu usta yazarın hayal ettiği “zirve üslup” özelliklerine sahip olan Binbir Gece Masalları özellikle postmodern edebiyat için de dipsiz bir kuyu gibidir.

Homeros’un destanları Batı edebiyatının kaçınılmaz şekilde sığındığı bir çınar gölgesidir. Aynı şekilde bu masallar da hem Doğu hem de Batı edebiyatı için kadim bir çınar vazifesi görür. Onun gölgesi bir şekilde her dönem kendini hissettirir.

Ünlü yazar Stendhal “Her yıl unutmak ve aynı keyifle yeniden okumak istediğim iki kitaptan biri...” diyor bu masallar için ve karşısına Don Kişot’u yerleştiriyor. Ne muazzam bir ikili.

Kaynağı İran masal derlemesi olan “Hezâr Efsane” eserine dayanan Binbir Gece Masalları, aynı zamanda Hint masal geleneğinden de beslenir. Özellikle “Pançatantra” eserinden üslup olarak çerçeve anlatı geleneğini alan bu masallar Arap sosuna bandırılmış şekliyle son hâlini alır.

Şah Şehriyar tarafından öldürülmemek için 1001 gece boyunca 264 masal anlatan Şehrazad’ın bu eşsiz masalları her kitap kurdu için doyumsuz bir okuma zevkinin kapısını aralayacaktır.

18+ özellikleri olan bu dünyadan her okur aynı keyfi almayacaktır belki de ama okumayan her okur aynı kuşkuyu ve pişmanlığı mutlaka yaşayacaktır.

Orhan Pamuk bu masallar için “tamamını kimsenin okuyamadığı ancak okuyanların da öldüğü” söylentisini dile getirerek masallara ayrı bir gerilim dozu katmıştır.

Hadi bakalım el mi yaman bey mi yaman!
500 syf.
·9 günde·Puan vermedi
https://youtu.be/-lILi0gM1lg

Herkese merhaba efendim. Sayın Serkan Hocamızın Telegramdaki #doğuyukeşfet maratonunda okuduk serinin ilk kitabını. Serkan Hocamızın da dediği gibi +18 yaş için masalların anlatıldığı bu kitabın okuma rehberini linkte bulabilirsiniz. Çok keyifli bir okuma olduğunu söyleyebilirim.#iyikitapkurtlamalar Kitap Dünyam
3264 syf.
·53 günde·Beğendi
"İşittim ki ey bahtıgüzel şah....", "Anlatısının burasında Şehrazad, sabahın belirdiğini görerek yavaşça susmuş...", "Ama dört yüz seksen yedinci gece olunca, demiş ki:..." Bunlar, Binbir Gece Masalları'nda en çok tekrarlanan ifadeler; ne hoş ifadeler. 1684 sayfa boyunca ne şahlar, ne güzeller, ne ifritler, ne hilatlar, ne zenginlikler, ne sihirler, ne yemekler okudum. Her hikâye ayrı bir heyecandı. Kitabın çevirmeni Âlim Şerif Onaran inanılması zor bir iş başarmış. Kitabın dili, dipnotları, imla kurallarına uyumu neredeyse kusursuz. Okuduğum bu ilk cilt, sekiz kitaptan oluşuyor. Diğer sekiz kitapsa ikinci ciltte. Bu ilk cildi her gün aralıksız 20-25 sayfa okuyarak dört ayda tamamladım. Okuduğum çeviride, hikâyelerin bazı bölümleri yetişkinler için. Yani adı masal olsa da çocuklar için değil. Darısı ikinci cildin başına.
%57 (266/470)
·Puan vermedi
( OKUMADAN ÖNCE )

Uzun sürecek bir yolculuk ... (16 kitap)

Orhan pamuk'un onsozunu yazdigi
tümünü okuyan insanın öleceğine inanılan
küçükken bir kaç masallını okudugum toplu masallar kitabı...

Binbir gece masalları nerden gelmiştir ?
>>
Masalların iki önemli kahramanı baş vezirin kızı Şehrazat ve ülkeyi yöneten sultan Şehriyar'dır. Şehriyar zalim bir hükümdardır. Her gün bir genç kızla evlenip ertesi sabah onu öldürmektedir. Akıllı ve zeki bir kız olan Şehrazat, buna bir çare düşünür. Şehriyar ile evlenir ve ama her gece bir masal anlatır. Ama masalı hep en ilginç noktasında keserek sultanı merak içinde bırakır. Sultan da masalın devamını dinleyebilmek için her gecenin sonunda Şehrazat'ın bir gün daha yaşamasına izin verir. Şehrazat'ın masalları "bin bir gece" sürer. Sonunda Şehriyar, Şehrazat'ı öldürmekten vazgeçer ve ikisi mutlu bir yaşam sürerler

Binbir gece masalları neden yasaklanmak istenmiştir ?
>>
Kendilerine ‘sınırsız avukatlar’ (Lawyers without restrictions) diyen bir grup avukat- ki bu aldatıcı bir isimdir- Mısır Kültür Sanat Genel Kurumu'nun çıkardığı ‘kutsal eserler' dizisinden bazıları hakkında 'edebi bozdukları' gerekçesiyle soruşturma açılmasını istedi! Bu avukatlara göre bazı eserlerde, 'ürkütücü derecede cinsel ifadeler, ahlaksızlık ve sefahate davet ile müstehcenlik ve dine iftira var.
Bu avukatların bahsettiği eser 1001 Gece Masalları ve bu saydıkları gerekçeler yüzünden bu kitabın toplatılmasını istiyorlar

( OKUDUKTAN SONRA )

...
500 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kütüphanemde YKY yayınlarından 8 cilt olarak mevcut. Henüz 1. kitabı okuma şansım oldu. Zaten 1. kitabı da aralıklı sürelerde okuyarak tamamladım. Üst üste okunmuyor, en azından ben okuyamadım, sıkıldım. Ama ara ara çok güzel oldu, keyifli oldu. Değişik hikayeler var, sonunu tahmin edemiyorsunuz. Kısmetse yavaş yavaş aralara sıkıştırarak hepsini okuyacağım. Okumanızı tavsiye ederim. Sevgiyle kalın.
1008 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Ben çok sevmiştim Bambaşka bir hayal gücü bambaşka kelimelerin büyüsü...
okuduğunuzda Doğu masalcılıkta ne kadar ileri göreceksiniz
İyi okumalar
Varolun
500 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Masal okumayı seviyor musunuz ? Sürekli benzer masallar okumaktan sıkıldınız mı ? O halde doğru adrestesiniz. peki masal okumayı sevmiyorsanız ne mi olacak? Yine doğru adrestesiniz. İddia ediyoruz. Buu kitap size masal okumayı sevdirecek. Binbir gece masalları sizi birbirinden ilginç diyarlara götürüp birbirinden ilginç insanlarla tanıştıracak. Bir gün bir kamburla tanışacak diğer gün bir vezirin oğluyla sohbet edecek sonra bir bakacaksınız ki birbirinden güzel üç kız kardeşin masasına konuk olmuşsunuz.

Her şeyden önce şiddetle belirtmek isterim ki “masal” yazdığına aldanıp çocuklarınıza okutmayın okumayın. En azından belli bir yaşa gelene kadar. Hatta bence kitabın üzerinde “çocukların ulaşamayacağı yerde muhafaza edin.” Yazmalı. Zira belirli bir yaş altının okuyabileceği okusa bile yanlış şeyler düşünebileceği bir kitap olduğu kanaatindeyim.

Bir rivayete göre binbir gece masallarının hepsini okuyan kitabı bitirdikten sonra ölecek. Var mısınız bu rivayetin doğru olup olmadığını kanıtlamaya diyerek bir yola çıktık. Telegramda ki kitap grubumuzun 2021 konsepti #doğuyukeşfet ! Eee Doğuyu keşfetmeye çıkmışken Şehrazat hanımla tanışıp bir kaç mesel dinlememek olmazdı elbette. O sebeple Mart ayı kocaman bir kitap grubu ile başladık okumaya. Kocaman dediysem de şaka değil he. Cidden kocaman. Tam 333 kişi !


Kitaba gelecek olursam bir kadın hayatta kalma mücadelesi diyebiliriz sanırım. Şehrazatın ölümden kurtulmak için her gece şah olan kocasına ve çok sevgili sadık adeta bir kedi gibi sürekli peşinde dolaşan kız kardeşine anlattığı ilginç masallardan oluşuyor. Yky kitabı toplamda 8 cilt olarak çıkarmış. Biz şimdilik ilk cildi okuduk.

Bazı masalların beni sıktığını itiraf etmeliyim. Okurken gereksiz uzatıldığını düşünüyorum. Bit artık yeter diyerek okudum bir kaç masalı. Kadına karşı alınan tavır herkes gibi beni de oldukça rahatsız etti. Bir çok kitapta rast geldiğimiz gibi yine bu kitapta da kadın köle , kocasının hizmetinde olan bir hizmetçi olarak gösterilmiş sık sık. Okurken küçük çaplı sinir krizleri geçirebilirsiniz. Benden söylemesi ! İşin kötü kısmı kitapta kadına karşı sergilenen tutumun içinde bulunduğumuz yüzyılda bile hâla ayni şekilde devam ediyor olması. Yüzyıllar geçmiş ama insanlık bu konuda asla gelişmemiş. Üzücü.. Cinsellikle alakalı olaylar da oldukça sık yer verilmiş kitapta. Ama yazarın zekasına da hayran kalmamak elde değil bence. İnsan uzuvlarına akla hayale gelmeyecek isimler takmıs. Okurken “yok yahu daha neler ! Ee ama bu da nerden aklına geldi be arkadaş?” Dedirtiyor kendine.
Birde unutmadan sık sık şeytanlarla, ifritlerle muhattap olacaksınız bu kitapta. Çok sık çıkıyorlar karşımıza. Hepte iyilik yapıyorlar maşallah. Uzun lafın kısası okurken bazen cinnet geçireceğiniz, bazen ürküp okumaya ara vereceğiniz, bazen çok uzattın be artık diyeceğiniz ama bir o kadar da merakla sayfaları çevirip acaba sonunda ne olacak diye çılgınlar gibi merakla okuyacağınız bir kitap. Vee en önemli ve en gerekli uyarıyı yapıyorum kitap hakkında; bir berber var ki düşman başına ! Dikkat edin kendisine. Azıcık sabrınızı zorlayabilir.
Demedi demeyin.
294 syf.
·Puan vermedi
Bu kitap bir harika!

Okuduğum her sayfasından ayrı keyif aldığım eserlerden bir tanesi. Her hikâye farklı dünyalara götürüyor insanı. Bu kitabı okuduğum süre boyunca asla yerimde saymadım. Alaaddin'in uçan halısına binmiş gibi diyar diyar gezdim. Kitapları hayal kurarak okumayı seven ve bunu başarabilen insanlara tavsiyemdir. Bu uçan halıya binip diyar diyar gezmeleri bu lezzeti tatmaları gerekiyor. En kısa zamanda serinin diğer kitaplarını da bitirmeyi amaçlıyorum. Eminim uzun sürmeyecek.
500 syf.
·12 günde·Puan vermedi
#doğuyukeşfet maratonumuzun Mart ayı durağı Binbir Gece Masalları oldu... YKY'den birinci cildi okuyup giriş yaptık masal dünyasına... Ama o ne masallar... Ne umdum ne buldum oldu biraz ama sonra alıştım tabii...
.
Şehrazad hem kendi hem de başka kızların canını kurtarmak için günün ilk ışıklarına kadar Şehriyar'a masal anlatıyor... Aldatıldığı için sonrasında evlendiği kızları sabahına öldürten bir Şah için bulunan yöntem bu ve işe de yarıyor... Ah şu merak
.
Anlattığı masallar fazlasıyla filtresiz... Düşünüyorlar ve uyguluyorlar... Tıpkı düşünceler/hayaller gibi... İnsan kafasında her şeyi yapmaya kadir, masallarda olanlar da bana bunu düşündürüyor... Masallar bazen sinir bozucu bazen de çok güzel geliyor... Ve birçok alanda da etkilemiş insanları...
.
Velhasıl yol uzun bu masallarda... Şehrazad'ın masallarını okumaya niyetliyim meşhur rivayete rağmen amaaan hepimiz öleceğiz zaten diyerek...
.
YKY baskısı Orhan Pamuk önsözüyle başlıyor. Alfa baskısı çok cazip gelse de sanırım YKY'den devam edeceğim.
.
Bu arada ben bu masalları çocuklarıma okurum diyen olursa aman haa, bunlar büyükler için masallar...
974 syf.
·5/10 puan
Okuduğum bu kitabı Sadık Yalsizucarlar diye bir yazar hazırlamış ..Ancak kitap kapağında yazar adı olarak ismi yok..Ismi olmasa da elestrilerim tamamen kendisine yönelik olacak..Açıkçası bir kitabı kolay kolay yarım bırakmam belki de içinde beni bir ömür etkileyecek bir cümle bulurum diye ..Bu kitabı da tamamen o sebepten okuyup tamamladigimi söylemek haksızlık olur beğendiğim yerler yok değildi ancak çoğunluğunu begenmedigimi söyleyebilirim ..kitap her ne kadar gerçekten bir masal kitabı olsa da ve ayni zamanda sehriyar şehrazat hikayesi bir kurgu olsa da dogrusunu söylemek gerekirse ben pek de gerçekçi bir kurgu gözüyle bakamadim. .bazı masallarinda kendimi sehriyarin yerine koydugumda dedim ki şehrazat bunları bana anlatsa onun ağzını diktirir zindana attiririm :)o kadar ki gereksiz uzatilmisti özellikle ta çocukluğumuzdan bildiğimiz bir ali bana ve kırk haramileri vardı ki masalın sonunu getirdigimde elim ayağım bosalmisti:)arkadaş insan sırf kitap az kalın olsun diye üç seriyi birleştirir sonra da biraz daha kitapta olsun diye lafi dolandirdikca dolandirir mi yahu ..Her neyse okumayan arkadaşlarım sözleri seviyorum ve değerli vaktinize değer kaynak için söylüyorum ki okuyacağınız varsa da okumayın gerçi seriyi bilmem ama benim gibi tek kitap tarzı olanını asla okumayın :(
974 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
İsmi çok ilgimi çekti diye okulumuzun kütüphanesinden alıp okudum.Ama doğruyu söylersem pekte sevmedim sevdim ama çok ta sevmedim.İlk oduğumda çok sevdim yavaş-yavaş ortlara giderekn çokta mütiş olmadığını farlk etdim ve okumadım..
Bu kitabı çok seviyorum, kısa kısa masallar anlatılıyor, başucu kitabım, uyumadan önce sayfa sayfa açıp okuyorum kalın olmasına rağmen sürükleyici, sanki ninem veya dedem bana hikaye anlatıyor gibi hissediyorum..
Talihten yana hiç adalet bekleme: düş kırıklığından öte bir şey elde edemezsin! Çünkü sana adalet sağlayacağını sandığın Talih bu doğada yaratılmamıştır.
"Hırslı önüne gelene saldırır;hırslının yüreğinde zulüm pusu kurar;kuvvetlenince bunu açığa vurur,zayıfken içinde uyutur."
Anonim
Sayfa 79 - yapı kredi yayınları
"Ey ruhum! Niye saçmalığa dalıyor ve kahroluyorsun? Kedere, kaygıya değmeyecek şeylere zihin yorup duruyorsun! Kenarında oturacağına kendini ateşe atıyorsun! Ateşe yaklaşmanın tutuşma tehlikesi getireceğini bilmiyor musun?"
Ölüm seni bugün unutabilir ama yarın hatırlayacaktır. Ve her birimiz acele adımlarla kayıplar çukuruna doğru yol alırız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Binbir Gece Masalları
Baskı tarihi:
Eylül 2006
Sayfa sayısı:
974
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756132388
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elips Kitapları
Karısı tarafından aldatılan ve bu yüzden kadınların sadakatsizliğine inanan Hükümdar Şehriyar, daha sonra evlendiği tüm kadınları öldürtmeye başlar: Kendince bir intikam yolu bulmuştur. Vezirin güzel ve akıllı kızı Şehrazat, bu duruma son verecek bir çare bulur ve hem kendisini hem de ülkesindeki genç kızları kurtarmak için Şehriyar’la evlenir. Ve macera böylece başlar... Öyle bir mizansen oluşturur ki Şehrazat, tan yeri ağarırken masalın en heyecanlı yerine gelinmiş olur ve masalın sonunu merak eden Şehriyar, ertesi geceyi beklemeye mecbur olur. Bir süre sonra masal masal içine geçer, heyecan, merak dozu arttıkça artar ve Hükümdar Şehriyar bir türlü karısını öldürtemez...

Tarihçesi çeşitli rivayetlere dayanan Binbir Gece Masalları, Doğu’nun şifahi kültürünün Şehrazat’ta vücut bulduğu, gelmiş geçmiş en iyi kaynaktır. Zengin içeriği, kurgusundaki ustalık, fantastik öğelerin bolluğu, küçükleri olduğu kadar büyükleri de kendine çekmeye devam etmektedir. Masallardan bahis açmışken, Binbir Gece Masalları hakkındaki söylentiyi de okuyucuyla paylaşalım istedik. Denilir ki, bu masalları henüz hiç kimse baştan sona okumamıştır ve baştan sona okuyan kişi ölür... Masalların büyülü dünyasına da böylesi bir rivayet yakışırdı değil mi?

Kitabı okuyanlar 2.392 okur

  • Murat Gür
  • Mustafa Eviz
  • Me nA
  • Nazlı
  • Tomris Sultan
  • Neriman KAHRAMAN
  • Ayhan
  • Betül ÖZTÜRK
  • Enes Yıldız
  • Menaf Akgül

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%1.2
13-17 Yaş
%6.6
18-24 Yaş
%28.6
25-34 Yaş
%28
35-44 Yaş
%22.3
45-54 Yaş
%8.4
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%77.8
Erkek
%22.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.1 (32)
9
%4.6 (24)
8
%7.1 (37)
7
%5.4 (28)
6
%3.6 (19)
5
%1.7 (9)
4
%0.8 (4)
3
%1 (5)
2
%0.2 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları