Binbir Gece Masalları

Anonim

Binbir Gece Masalları Konusu

Karısı tarafından aldatılan ve bu yüzden kadınların sadakatsizliğine inanan Hükümdar Şehriyar, daha sonra evlendiği tüm kadınları öldürtmeye başlar: Kendince bir intikam yolu bulmuştur. Vezirin güzel ve akıllı kızı Şehrazat, bu duruma son verecek bir çare bulur ve hem kendisini hem de ülkesindeki genç kızları kurtarmak için Şehriyar’la evlenir. Ve macera böylece başlar... Öyle bir mizansen oluşturur ki Şehrazat, tan yeri ağarırken masalın en heyecanlı yerine gelinmiş olur ve masalın sonunu merak eden Şehriyar, ertesi geceyi beklemeye mecbur olur. Bir süre sonra masal masal içine geçer, heyecan, merak dozu arttıkça artar ve Hükümdar Şehriyar bir türlü karısını öldürtemez... Tarihçesi çeşitli rivayetlere dayanan Binbir Gece Masalları, Doğu’nun şifahi kültürünün Şehrazat’ta vücut bulduğu, gelmiş geçmiş en iyi kaynaktır. Zengin içeriği, kurgusundaki ustalık, fantastik öğelerin bolluğu, küçükleri olduğu kadar büyükleri de kendine çekmeye devam etmektedir. Masallardan bahis açmışken, Binbir Gece Masalları hakkındaki söylentiyi de okuyucuyla paylaşalım istedik. Denilir ki, bu masalları henüz hiç kimse baştan sona okumamıştır ve baştan sona okuyan kişi ölür... Masalların büyülü dünyasına da böylesi bir rivayet yakışırdı değil mi?
Yazar:
Anonim
Anonim
Tahmini Okuma Süresi: 27 sa. 36 dk.Sayfa Sayısı: 974Yayınlanma Tarihi: Eylül 2006İlk Yayınlanma Tarihi: 1704Yayınevi: Elips Kitapları
ISBN: 9789756132388Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

7.810 üzerinden
646 Puan · 113 İnceleme

Binbir Gece Masalları Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Əsmər Səfərli

Əsmər Səfərli

@Safharli
·
14 Temmuz 01:14
8/10 puan verdi
Kitapdaki hikaye Şehriyarın karısı tarafından ihanete uğraması ve bu ihanetden sonra hiç bir kadına güvenmemesi üzerine kurulu.Şehriyar vezirine,her gece kendisine bakire bir genç kız getirmesi emrini vermiş ve her gece bir genç kızı koynuna alıp bekâretini gidermiş,sabah olunca da öldürtmüş ve üç yıl boyunca böyle davranmaktan vazgeçmemiş. Bu yüzden halk, acı haykırışlar ve korku kargaşası içinde, kız çocuk olarak ellerinde ne kalmışsa alıp ülkeyi terk etmişler.Artık vezir Şehriyara kız bulamamış ve üzgün halde derdini kızı-Şehrazata anlatmış,kızı da kendisini Şehriyarla evlendirmesini rica etmiş.Babası da ona bu işin iyi sonuçlanmayacağını anlatmış ancak kızı yine de babasını dinlememiş.Şehriyarla evlenen Şehrazat artık Şehriyarın onu öldürmemesi için binbir gece boyunca masal anlatmaya başlamış.Ve her gece masalını merak içinde yarım bırakır ve yarın yine akşam olunca o masalın devamını anlatırmış.Ve böylelikle her gün masallar sayesinde sonunda Şehriyar onu öldürtmekden vazgeçer.
13 etkileşim
Huriye Ç.

Huriye Ç.

@Masalperestanne
·
15 Kasım 22:14
Puan vermedi
Az önce Ankara Devlet Tiyatroları binbirgecemasalları oyunundan çıktım. En son Ezginin Günlüğü konserine hayran kalmıştım şimdi de binbirgecemasalları'na. Oyunu izlerken o kadar çok alıntı kaydettim ki not defterime sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Bazı sahnelerinde tüylerim ürperdi diyebilirim. Hatta bir sahnesinde göz yaşım düştü , pek hüzünlüydü. Eğer şehrinize bu tiyatro oyunu gelirse aklınızda olsun, sakın kaçırmayın derim.
11 etkileşim
Ayşe Şule

Ayşe Şule

@AyseSule1
·
03 Ağustos 2022 19:01
Puan vermedi
Yanlış hatırlamıyorsam öldürülmemek için her gece bir masal anlatıyordu bir kadın bir adama. Nedir bu kadınların bu erkeklerden çektiği bilmiyorum. Sadece kadınların yaşadığı bir adada bir köyde yaşamak isterdim eskiden, kadınların iğnesiyle karşı karşıya kalmadan önce. Kadınlar zehirli iğnelere sahip yaratıklar ve erkekler yaptıkları kötülüğü gizlemeden yapan saldırgan yaratıklar. Size hiç şaşırmayacağınız bir şey söyleyeyim; insanlardan nefret ediyorum. Size zarar vermek için zaman kollarlar. Uzak durun insanlardan. Eskiden köpeklerden korkardım ama şimdi insanlardan korkuyorum.
4 etkileşim
ÖzDeMiR

ÖzDeMiR

@zdemir06
·
22 Ocak 2017 00:43
Puan vermedi
Bir zamanların yasaklı kitaplarından. Fars fantazi ve hayal gücünden oluşan bir kitap. Çok beğenenler olmuş ama neden beğendiklerini anlamadım. Çok öğretici bulanlar da var onuda anlamadım.
4 etkileşim
Mehriban Əsgərova

Mehriban Əsgərova

@AbookwormMehriban
·
05 Nisan 2018 23:48
8/10 puan verdi
İsmi çok ilgimi çekti diye okulumuzun kütüphanesinden alıp okudum.Ama doğruyu söylersem pekte sevmedim sevdim ama çok ta sevmedim.İlk oduğumda çok sevdim yavaş-yavaş ortlara giderekn çokta mütiş olmadığını farlk etdim ve okumadım..
15 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 70.7
Erkek% 29.3
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Anonim
AnonimYazar, Çevirmen · 532 kitap
Anonim Fransızca kökenli bir kelimedir. Sıfat olarak adı sanı bilinmeyen anlamına gelir. Aynı zamanda kim tarafından yapıldı ya da ne zaman ortaya çıktı bilmeyen şeklinde de anlamak mümkündür. Kitaplar çeşitli nedenlerle "Anonim" olarak adlandırılabilir: * Resmi olarak bu isim altında yayınlanmış olabilirler * Belirli bir yazara atfedilmeyen geleneksel hikayelerdir * Genellikle belirli bir yazara atfedilmeyen dini metinlerdir

Binbir Gece Masalları Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Onur 〄

Onur 〄

@birgaripdun
·
30 Temmuz 2022 15:28
“Kardeşim, içimde işleyen bir yara var”
64 etkileşim
Əsmər Səfərli

Əsmər Səfərli

@Safharli
·
13 Temmuz 01:17
Ama, biz kadınların bir şeyi isteyince,hiçbir şeyin bizi engelleyemeyeceğini bilmiyordu.
10 etkileşim
Feyza Arslan

Feyza Arslan

@feyzarrslan
·
07 Aralık 2022 17:43
Seven insan kime karşı olursa olsun zalim olamaz. Zalim olan da sevemez.
16 etkileşim
sumeyyenur

sumeyyenur

@needalittlecat
·
12 Eylül 2021 08:52
“Şairin dediği gibi: Kederi yüklenmiş olana söyle Kalıcı değildir keder Sevinçler nasıl yok olup giderse O da öyle yok olup gider.”
10 etkileşim
Huriye Ç.

Huriye Ç.

@Masalperestanne
·
15 Kasım 22:35
Kader nasıl gayrete aşıksa karanlık da ışığa öyle aşıkmış.
28 etkileşim

Binbir Gece Masalları İletileri

Tümünü gör
Birinin yokluğu bana aklımı yitirtti. Ey benim çıldırdığıma inananlar, buna neden olanı bana geri getirin. Ruhuma bir merhemin ferahlığını getirmiş olursunuz.
Binbir Gece Masalları
Binbir Gece Masalları
°Şehrazat
Gözlerim, dilimi gereksiz bıraktıracak kadar seninle konuşmasını biliyor. Yüreğimdeki gizli sırları sadece gözlerim açıklar sana!
Binbir Gece Masalları
Binbir Gece Masalları
🕊
Kendime ve Mimarlık, Sanat ve Felsefeye Meraklı Olanlara Okuma Listesi
Elimde Olan Kitaptan Yola Çıkarak: Kitap
Edebiyatta Mimarlık
Edebiyatta Mimarlık
İçindekiler Kısmında I. Mimarlığa Referans Veren Klasikler 1.
İlyada
İlyada
“Git! Seninkinden başka toprak bul! Kendi ülkenden başka ülkeler! Ama asla kendi canından başka can bulamazsın!”
Binbir Gece Masalları
Binbir Gece Masalları