Bir Acı Hikaye

8,0/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
859 gösterim
Bir Acı Hikâye benim için 'efsane kitap'tır.

(...) Bu eseri 1970'lerin sonunda okumuştum. Derin acısını yıllarca unutamadım. 1942'de yayımlanmış Bir Acı Hikâye'ye bunca duyarsız kalınışa elbette şaşırdım. Başka bir ülkede kaleme getirilmiş olsaydı, bu eserle yer yerinden oynardı.
"Tiran'da intihar eden oğlu Vedat'a ilişkin anılar" diyor Necatigil. Bu kısa ama özlü ibare Bir Acı Hikâye'nin yazılış sebebini açıklıyor.

(...) Halid Ziya bazan rüyalardan medet umuyordu: Kasırgalı bir akşamda Halil Vedad çekip gidiyor. Nereye? Cana kıyışa, kendi canına kıyışa...

(...) Yayımlanışından bu yana yetmiş yıl geçmiş; Bir Acı Hikâye eşsizliğini koruyor.

Daha önce 'roman' için ölümler yazmış Halid Ziya, bu kez, gerçek hayattaki yıkımı kaleme getiriyor. Getiriyor diyorum, çünkü her okuyan Bir Acı Hikâye'deki matemi şimdide, bugünde hissedecek. Yarın yine acı duyulacak bu eserden. Evet, yarın yine...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9789754473162
 • Yayınevi:
  Özgür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mona Roza 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Acılı bir babanın oğlunun küçüklüğünden vefatına kadar geçen süreyi, onunla geçirdiği zamanı, onun vefatının özellikle son safhalarında yaşadıklarını büyük bir üzüntüyle anlattığı anı türündeki eseri.

thilda 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Önceleri okumuştum bu kitabı ve yorum yapma isteğime de engel olamadım. Öncelikle kitapta edebi bir üslup aramaktan vazgeçin zaten kitabın başında Halit Ziya da bunun edebi bir eser değil acılarla dolu kişisel bir hatıra olduğunu bilhassa belirtmiş. Daha önce 3 çocuğunu toprağa veren yazar, oğlu Vedad'ın ölümüyle tekrardan sarsılıyor. Kitaptaki duygu yoğunluğunu hissedeceğinize de eminim. Vedad'ın resimleriyle süslenen kitapta bir babanın acısını bizzat içinizde yaşayacaksınız. Herkesin okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum. Ek bir bilgi olarak da Selim İleri'nin Kırık Deniz Kabukları adlı yapıtını bu kitaptan etkilenerek yazdığını belirtmek isterim.

ALİ YILDIZ 
30 Eki 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

Hüzünlü bir hikaye...Bir babanın evladına karşı hissettiklerini en yoğun bir şekilde dile getirmesi..