Kitap
Bir Adalet Teorisi

Bir Adalet Teorisi

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.4
5 Kişi
15
Okunma
14
Beğeni
431
Gösterim
624 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 17 sa. 41 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Phoenix · Ocak 2018 · Karton kapak · 9786059801508
John Rawls tarafından yazılan Bir Adalet Teorisi belki de yirminci yüzyılın ahlak ve siyaset felsefesi üzerine yapılmış en önemli çalışmasıdır, Kant’ın ve Mill’in çalışmalarının yanında duran bir klasiktir. Rawls, adaletin doğru ilkelerinin, özgür ve rasyonel kişilerin yer aldıkları ‘orijinal pozisyon’da bir bilinmezlik perdesi arkasında; toplumdaki kendi yerlerini, sınıflarını, ırklarını cinsiyetlerini, yeteneklerini, zekalarını ve güçlerini, hatta iyi/değer kavramlarını bilmeden bile üzerinde anlaştıkları ilkeler olduğunu ileri sürer. Buna göre Rawls, türettiği adaletin iki ilkesinin, özgürlüklerin dağıtımını, sosyal ve ekonomik değerleri düzenlediğini iddia eder. Kitabın orijinal metni 1975 yılında yapılan Almanca tercümlesi için önemli ölçüde gözden geçirilmiştir. Bu düzeltmeler sonraki tüm tercümelere ve kitabın yeni baskılarına dahil edilmiştir. Elinizdeki Türkçe tercüme, düzeltilmiş metin dikkate alınarak yapılmıştır. Harvard Üniversitesi’nden emekli olduktan sonra James Bryant Conant Üniversitesi’nde de profesör olarak görev yapan, siyaset ve etik felsefesine önemli katkılarda bulunan ve aynı zamanda hukukçu da olan John Rawls’ın diğer önemli eserleri arasında, Türkçeye de çevrilmiş olan The Law of People’s (Halkların Yasası) ile Political Liberalism (Siyasal Liberalizm) sayılabilir. (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺46,08
9.4
10 üzerinden
5 Puan · 3 İnceleme
Çetin MADEN
Bir Adalet Teorisi'yi inceledi.
624 syf.
·
Puan vermedi
Bir Adalet Teorisi Üzerine
Merkezi kavramı, Hakkaniyet Olarak Adalet (Justice as Fairness) Rawls toplum sözleşmesi geleneğine çağdaş bir bakış açısından katkı yapıyor. İnşa ettiği hakkaniyet olarak adalet teorisini 2 ana ilkeden sistematik bir şekilde inşa ediyor: 1- Sözleşmeye katılan taraflara eşit özgürlükler, adil fırsat eşitliği ve eşit kamusal ödevler 2- Toplumsal eşitsizlikler sadece dezavantajlı olanların lehine olarak inşa edilmeli (Bi nevi pozitif ayrımcılık) Rawls, sözleşmeci olarak doğa durumuna eş tuttuğu orjinal pozisyon üzerinden bu sistemi inşa ediyor. Yalnız, Rawls'un orjinal pozisyon yorumunun bir farkı var. Orjinal pozisyondaki taraflar her şeyi cehalet perdesinin (Veil of ignorance) arkasından görüyorlar. Cehalet perdesinin diğer doğa durumu yorumlarından farkı ise orjinal pozisyondaki tarafların hem kendi hem de karşı tarafın toplumsal avantaj ve dezavantajlarından bihaber olmaları. Böylelikle diyor Rawls, bu pozisyondaki kişiler bahsettiği 2 ilke üzerinden inşa edecekleri toplumda her türden adaleti sağlayabilecekler. Açıkçası biraz ağır. Hukuk yada akademik felsefe eğitimi olmayan bir insan olarak kavramakta zorlandığım yerler oldu. Eserin önemi büyük zaten. Siyaset felsefesine ilgi duyuyorsanız okuyun.
Bir Adalet Teorisi
9.4/10
· 15 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Murat Yılmaz
Bir Adalet Teorisi'yi inceledi.
624 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
20. yüzyılın ahlak ve siyaset felsefesi üzerine yazılmış, Kant ve Mill’in çalışmalarına paralel bir klasik niteliğinde. Bu kitapta Rawls, türettiği adaletin iki ilkesinin, özgürlüklerin dağıtımını, sosyal ve ekonomik değerleri düzenlediğini iddia ediyor.
Bir Adalet Teorisi
9.4/10
· 15 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20