Bir Adam Girdi Şehre Koşarak

8,5/10  (181 Oy) · 
515 okunma  · 
175 beğeni  · 
3.126 gösterim
MEKSİKA SINIRI ve KAFA DENGİ TELEVİZYON PROGRAMLARININ VAZGEÇİLMEZ SUNUCUSU TARIK TUFAN’DAN...

Camlardan ölesiye sarkan gündelikçi kadınlar, elindeki eczane poşetleriyle çaresiz bekleyen yaşlı adamlar, pazar yerlerinden artık toplayanlar, eskimiş kıyafetleriyle düğün salonlarında şarkı söyleyenler, sefer tasından utanan genç adam ve diğerleri.

Şehrin ötekileri yani. 

Biraz Raif Efendi, biraz Maria Puder, Sartre, Bachelard, Anna ve biraz Kudüs.

Karanlık, rutubetli, çok bağırışlı, çok nefessiz, çok sabahsız, çok aşksız, çok çiçeksiz, çok neşesiz, çok kitapsız bir şehirde hayatta kalabilmek için her şey.

Büyücülerin, haramilerin, borsacıların, reklamcıların, korsanların, işgalcilerin, bankacıların elinden kurtulabilmek için yani.

Tarık Tufan, “Bir Adam Girdi Şehre Koşarak” kitabında her şey hızla akarken, yavaş gidenleri, yorulanları, rekabete güç yetiremeyenleri ve onların mekanlarını anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789759962814
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hakan TEKİN 
 15 May 17:13 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Merak ettiğim bir kalemdi Tarık Tufan.
Kitap fuarına gittim geçenlerde ve eli boş dönmek istemiyordum. Gözüme ilişince de... Alayım dedim.

Kitapta ne mi var?
Düşünce var, bakış açısı var, burukluk var, umut var;
Bu kitapta biz varız.

Kitap denemelerden meydana geliyor. Bir şarkının hissettirdiklerinden, biz sözün anlattıklarından, bir kitabın kahramanından, şehre koşarak giren bir elçiden...

Üslubu ve dilini değerli buldum. Üstelik bu denli ergen edebiyatı karanlığına maruz kaldığımız 'yazılar!' çağında, edebiyatımız adına umut veren bir kalem.

Okumalık :)

Ayşenur 
19 May 09:57 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tarık Tufan okumak bana ayrı bir huzur verir. Kaleminden edebiyat akan bu yazarı okumanızı tavsiye ederim.
Koşarak şehre giren Habibi Neccar kuran-ı mübin'de en çok ilgimi çeken olaylardan biridir. Kavminin islamı tebliğ için gelen elçilere zarar vermesinden korkup koşarak şehre giren Habibi Neccar. Kavminin iman etmelerini ve gelen elçilere inanmalarını çok ister. Ama kavmi onu dinlemez. Şimdilerde ne çok ihtiyacımız var yargılamadan bizleri uyaran,hakikatı anlatan bu insana.
Kitap birçok konuya değinen denemelerden oluşur. Edebiyat sevenlerin ilgisini çekecektir. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar...

insan_okur 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Evet sonunda Tarık Tufan ile de tanıştım. Uzun süredir merak ettiğim bu yazarın dili ve kitaplarına ilk yazdığı kitaptan başladım.
Kitap deneme türünde yazılmış bir eser arkadaşlar ve çok kısa. Hayatın içinden çok farklı konulara değinilmiş bir eser olmuş. Bunlar ne ki diye soracak olursanız ?
Kudüs, Afrika, Gazze ve Filistin’deki çocuklar başta olmak üzere; sanayi devrimi, Neşet Ertaş, Beşiktaş, Maria Puder ve Sabahattin Ali, açlık, aşk ve çocukluk… gibi çok çok farklı türleri ve konuları ele almış; bunları ise sorgulayıcı ve düşündüren dille ki gayet de yumuşak ve sade dili var hissettiklerini bize aktarmış. Yazarın dili duygusal ve dini yönden ele alınmış çok güzel cümlelerle bezenmiş bir kitap olmuş.
Birçok deneme türünde eserler var. Elbette ki muhteşem, harika denilecek bir kitap değil ama içerdiği konular itibariyle 30 konudan 10 tanesinden ders alsak bile gayet iyi bir kitap. İçerisindeki konulardan ziyade öylesine güzel cümleler var ki zaten alıntı olarak da paylaştım. Görmek isteseniz kitaba yapılan alıntılarda da görebilirsiniz. Çok güzel bir eser demiyorum ( beklentiyi yükseltmek istemem ) zaten bazıları olmamış dedirtti ama sonuç itibariyle tanıştığım için memnunum. Diğer kitaplarını da aldım. Zamanı gelince sırasıyla okumaya çalışacağım. Bu arada kitabın ismi Yasin Suresi’nden bir ayet dostlar. Tavsiye ederim.
Herkese iyi okumalar mutlu günler.

Gökçe Öztürk 
14 Ağu 22:17 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Mustafa Kutlu'nun kitaplarından sonra kelimelerin icime böyle damla damla aktığı bir kitap okumamıştım desem yeridir. Kitabı bu zamana kadar ne kadar istesem de bir türlü alamadığımı ve geç kaldığımın çokça farkındayım. İyi ki elime ulaştı, iyi ki hediye edildi de kendime yeni bir soluk getirebildim, yeni çizgilerim var artık benim. Kitabın her sayfasında ben bu duyguları daha önce hiç yaşadım mı diye tekrar tekrar sordum, bazılarını farkedemeyişime de yüreğim acıdı.Tarık Tufan bana o kadar iyi geldi ki, kitabı elimden bir türlü bırakamadığım halde her aldığımda da keşke hiç bitmese dedim. Cümlelerin hepsi bizden yanaydı, yani insanlığımızdan..

Bir kitabın arka kapağında yazılanları her ne kadar takip etsem de bilirim o cümleler biraz samimiyetten uzaktır ama bu kitapta öyle degildi iste. Arkada ne varsa icinde de o vardı..

Benden, senden, bizden söz ediyordu her sayfa. Ilk gençliğimizden, aşklarımızdan, acılarımızdan, yoksulluğumuzdan.. Kudüs'ü, Gazze'yi, küçükcük yaşında ölen çocuklarımızı anlatıyordu bize. Belki biraz isminin başı sonu olmayan kadınlardan veya korkulu rüyası bankalar olan adamları anlatıyordu. Tecavüz edilen kadınlar, sevilmeyen kadınlar yani anlaşılmayan, değer verilmeyen ruhları söylüyordu işte..

Sartre da vardı, Maria Puder de, Raif Efendi de; Kafka da vardı, Max Brood da.

Anna'ya sesleniyorduk; bizi affet, gözümüzün içine bak, bize sarıl.. Bizi bu öteki ruhların içinde yaşat, bizi bu şehirde kalmaya zorla. Biliyorum sen varsan biz daha güzeliz demektir.

Tarık Tufan'ın okuduğum ilk eseri 'Bir Adam Girdi Şehre Koşarak' oldu. Kitap tam 118 sayfa birer ikişer sayfalık, birbirinden bağımsız denemelerden oluşuyor ki okuması çok kolay. Kitaba ''İlk Söz'' olarak 'Yakama yapışan cümleleri yazdım' diyerek başlamış. Her sayfasından aynı oranda etkilenmesem de bilinmeyen açılardan bakmış çoğu konuya. Kâh okuduğu kitapların yazarları ile monolog yapıyor, Kâh şehre bir atla giriş yapıp park ediyor onu, Kâh aklı bir gazete haberine takılı kalıyor :) Hepsinin bütününde bakıldığında nerede bir acı, fakirlik, acizlik, haksızlık, gayri insani değerler varsa onlara veya düzenin doğrudan kendisine bir serzenişte bulunuyor aslında. Diğer kitaplarının da böyle denemeler mi olduğunu merak ediyorum desem yeri var. Keyifli okumalar :)

Yeşim 
10 May 08:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın okuduğum 4. Kitabı. Diğer 3 kitapla kıyaslandığımda pek beklentimi karşılamadı ne yazıkki. Etkilenmediğim yerler olmadi değil, ama okurken sıkıldım. Akıcı degildi. Tabiki bu kitap hakkindaki yorumum yazara olan fikrimi degistirmeyecek. Okumaya devam :)

Demedov 
15 Haz 19:51 · Kitabı okudu · 25 günde · Puan vermedi

Tarık Tufan'ın okuduğum ilk kitabı. 1000kitap vesilesiyle tanıştım kendisiyle.memnun da oldum hani. kitap bir çok denemeden oluşuyor kimi denemelerinden etkilensem de kimisi kitaptaki sayfa sayısını arttırmak için serpiştirilmiş gibi geldi bana. genel itibariyle okunabilir bir kitap..

BİLGEHAN KÜÇÜKAVŞAR 
07 Eyl 16:58 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum Kitaplar Serisinde Yerini Alan bir kitap. Beğenerek Okudum
Okunması gereken kitaplardan bir tanesi diyebilirim..Bir Tarık Tufan Eseri...........

Vildan Eyüpoğlu 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Canınız sıkıldığında rastgele bir sayfasını açıp okuyabilirsiniz.Okuyunca da bunları niye yazıyorsun be adam diye düşünüyor insan.Düşündürsün de zaten çünkü göremediklerimiz ya da görmekten korktuklarımız var içinde.Altı çizilesi cümleler..ve çok güzel bir dua ile bitirmiş.

HANİFE TAŞCI 
20 Tem 16:02 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

İLK SÖZ e bayıldım. yakama yapışan cümleleri yazdım diyor. Gördüklerimi, hatırladıklarımı, sayıkladıklarımı, unuttuğumu sandıklarımı, gözlerimi kapatır kapatmaz zihnime üşüşenleri yazdım diyor. Gerçekten de denemeleri güzel, güncel olan da var kesinlikle okunmalı.

4 /

Kitaptan 283 Alıntı

Ferah 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''...Gidelim buradan;
Senin masumiyetini, bilgelik zamanlarından kalma sırları, dünyanın bütün sabahlarını yanımıza alıp da gidelim. Hesap etmeden, haritaya bakmadan gidelim...''

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak, Tarık TufanBir Adam Girdi Şehre Koşarak, Tarık Tufan
Hüseyin 
23 Ağu 00:18 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadın ikna oluyor.

Çünkü kadınlar, konjonktür denilen belirsiz düşmanın tehditlerine aldırmadan, sadece kalplerinde yanan cılız bir ışığın peşine düşebilecek kadar cesurdurlar.

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak, Tarık Tufan (Sayfa 87 - Profil Kitap. 8. Baskı, Nisan 2014: İstanbul.)Bir Adam Girdi Şehre Koşarak, Tarık Tufan (Sayfa 87 - Profil Kitap. 8. Baskı, Nisan 2014: İstanbul.)
Ferah 
10 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Adam neden diye soruyor kadına. “Neden kendinden söz etmiyorsun?”
Oysa kadınlar neden sorulmasından hoşlanmazlar. Nedensiz davranışlar en çok kadınlara yakışır çünkü. Bir kadının davranışlarına neden araması sahiciliğine gölge düşürür.''

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak, Tarık TufanBir Adam Girdi Şehre Koşarak, Tarık Tufan