Bir Anlık Gecikme

8,0/10  (2 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
596 gösterim
Bir Anlık Gecikme’yle değişen tarih!II. Abdülhamit’e yapılan suikastın romanı..

"O mu?" dedi Charles isim ya da unvan zikretmekten onu alıkoyan bir şey varmış gibi. "Evet, o!" dedi Hristofor. "O, filan deyip gevelemeyin," dedi Konstantin nispeten yüksek bir sesle. "Evet efendim, asıl hedef Zat-ı Şahaneleri, Kızıl Sultan, II. Abdülhamit, İblis, ne derseniz deyin, işte odur!"

"Tartışmalı konuların usta kalemi Reha Çamuroğlu bu kez de II. Abdülhamit’e düzenlenen suikastı ele alıyor. Ermeni komitacılar, Belçika’lı bir anarşist, Türk casuslar ve Kızıl Sultan’ın kendisi" Tarih ise 21 Temmuz 1905, günlerden Cuma. Yıldız, şiddetli bir patlamayla sarsılır. Amaç Kızıl Sultan’ı ortadan kaldırmaktır.
Reha Çamuroğlu’nun başarısızlığa uğramış bu girişim üzerine yazdığı roman Osmanlı İmparatorluğu’nun, Kızıl Sultan’ın son günlerine ışık tuttuğu kadar, Osmanlı İmparatorluğu üzerine oynanan oyunları ve oyunların yurt içindeki yankılarına da yakından bakıyor.
"Üstat" olarak kabul gören bir şairin şiirinden bir dizenin arka planı: Bir Anlık Gecikme
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2005
 • Sayfa Sayısı:
  149
 • ISBN:
  975-289-224-8
 • Yayınevi:
  EVEREST YAYNLARI
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sultan II. Abdülhamid'e Ermeni komitacıların tertiplediği Yıldız Suikastını konu alan bir roman. Özellikle son birkaç sayfası çok önemli bir mesaj içeriyor bence.

Sultan II. Abdülhamit'in başından geçen gerçek bir süikast olayını roman olarak kaleme alan Reha ÇAMUROĞLU'nun bu eserini şuan sadece 6 kişinin okuduğunu görmek gerçekten çok ilginç. Özellikle tarih kitaplarını seven okur arkadaşlara tavsiye edebileceğim güzel bir eser.

Mehmet 
 10 Haz 12:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazar kitabın adını Tevfik Fikret'in Bir Lâhza-i Teahhûr şiirinden almıştır. Reha Çamuroğlu bu kitabında Ermeni komitacıların II. Abdülhamid' e düzenlediği suikastı akıcı bir şekilde işlemiştir. Tarihi roman severlere tavsiye ederim.

Oblomov 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

II. Abdülmamit'e Ermeni komitacılar tarafından düzenlenmek istenen suikastı konu edinen romanda suikastta kullanılacak bombayı yapan Belçika’lı bir anarşist ile II. Abdülmamit arasında yaşananlar oldukça ilginç.